Najciekawsze turystyczne rekordy Guinessa

W Księdze Rekordów Guinessa znalazło się wiele niezwykłych rekordów związanych z podróżowaniem. Rekord w pakowaniu się do walizki, największy i najmniejszy hotel świata, najdroższa pizza na świecie i inne ciekawostki.
Malezja, największy hotel świata Malezja, największy hotel świata www.rwgenting.com

Największy hotel na świecie

O największym hotelu na świecie według Księgi Rekordów Guinessa mówi się, że to Las Vegas Malezji. Genting Highlands Resort w stanie Pahang Darul Makmur ma 6.118 pokoi i 10 restauracji. Ukończony został w 2005 roku i obecnie wygląda jako wielobarwna, gigantyczna struktura z klocków lego rozłożona na szczycie Ulu Kali, godzinę drogi od Kuala Lumpur.

Życie na walizkach Życie na walizkach Fot. Shutterstock

Rekord w pakowaniu się do walizki

Często mówimy w żartach do przyjaciół, którzy jadą na wakacje, żeby spakowali nas w walizkę i zabrali za sobą. Wciśnięcie się do walizki to żaden problem dla Leslie Tipton. Amerykanka pobiła rekord w zapakowaniu siebie do walizki. Robi to w 5.43 sekund - łącznie z zapinaniem. Ciekawe, czy potrafi tak szybko jak siebie spakować ubrania?

najdroższy pokój hotelowy najdroższy pokój hotelowy www.hotelpwilson.com

Najdroższy pokój hotelowy

Luksusowy apartament Royal Suite Penthouse w hotelu President Wilson w Genewie oferuje wspaniałe widoki na Jezioro Genewskie i Mont Blanc. Niestety nocleg w tym otoczeniu kosztuje aż 65.000 dolarów za noc. Przyjemność tylko dla nielicznych...

Hotel Everest View Hotel Everest View MattW/flickr.com

Najwyżej położony hotel

Hotel Everest View, który jest oficjalnie najwyżej położonym hotelem na świecie, znajduje się na wysokości 3962 metrów. Nad  miejscowością Namche w Nepalu i blisko do bazy Everest. Każdy pokój ma wspaniały widok na Mt. Everest i pobliskie szczyty. Coś wspaniałego dla miłośników gór. Piękny budynek z kamienia, w którym się mieści, zbudowany został w 1968 roku. Jest obsługiwany przez Szerpów z okolicznych wsi, którzy organizują także trekking po okolicy.

sand hotel sand hotel http://www.youtube.com/watch?v=XNvZq2ETDvw

Pierwszy zamieszkiwany hotel z piasku

Jeśli nie możesz znieść piasku, który po plażowaniu wciska się we wszystkie twoje rzeczy, hotel na plaży w Weymouth Dorset w Wielkiej Brytanii, zdecydowanie nie byłby dobrym miejscem dla Ciebie.

Budowla wykonana z jednej tony piasku stała na plaży w 2008 roku. Przez tydzień pracowały nad nią cztery osoby i koparka. Hotel z piasku zaprojektowany został przez Marka Andersona dla Laterooms.com. Przypominał gigantyczny zamek z piasku. Noc pod gwiazdami w pokoju jedno- lub dwuosobowym kosztowała ok. 21 dolarów. Hotel istniał i cieszył się sporym zainteresowaniem dopóki nie zmył go deszcz. Oczywiście nie było w nim toalet. W zamian za nad łóżkiem świeciły gwiazdy.

najdroższa pizza świata najdroższa pizza świata Pizza z Maze Gordon Ramsey/Guinness World Records

Najdroższa pizza świata

Najlepszą pizzę na świecie zjeść można podobno w Neapolu i kosztuje ona mniej niż 10  €. Więc dlaczego ktoś miałby zapłacić około 178 dolarów za jedną niewielką pizzę? Najdroższą pizzę na świecie zjeść można w restauracji Maze Gordon Ramsey w Londynie.

Jej cenę wyjaśniają składniki - puree z cebuli, ser fontina i mozzarella, boczek, borowiki, mizuna i w końcu sedno - wióry z rzadkich białych trufli z Włoch - wartych 2500 dolarów za kilogram. Nas to jednak nie przekonuje, lot do Neapolu będzie kosztować znacznie mniej.

igloo, lodowy hotel igloo, lodowy hotel Fot. Shutterstock

Największa lodowa wioska

W pobliżu Ice Hotel w Jukkasjärvi w Szwecji w 2002 roku powstała największa na świecie lodowa wioska. Około 700 pracowników pewnej firmy przebywających tam na konferencji zamieszkało wówczas  na jedną noc w 140 śnieżnych igloo. Oczywiście hotel i wioska topią się wraz z nastaniem wiosny, a więc co roku są budowane na nowo.

największe lobby największe lobby LA Wad/flickr.com

Największe hotelowe lobby

Hotel Hyatt Regency w San Francisco w Kalifornii oferuje zapierający dech w piersiach widok na zatokę z pomieszczeń i baru na dachu. Ale wielu gości nie chce opuścić recepcji. Stają jak wryci i z zachwytem wpatrują się w 15-piętrowe atrium. Lobby ma 107 metrów długości, 49 metrów szerokości i 52 m wysokości - to oficjalnie największe lobby świecie. Ponadto jest ciekawie zdobione.

torby na wymioty torby na wymioty www.guinnessworldrecords.com

Największy zbiór torebek na wymioty

Niek Vermeulen z Holandii musi bardzo chorować podczas lotu samolotem - jeśli nie, to trudno wytłumaczyć kolekcję 6016 torebek na wymioty, którą ma w posiadaniu. Torebki pochodzą z samolotów 1142 różnych linii lotniczych z ponad 160 krajów. Mężczyzna zaczął je zbierać w 1970 roku. Chyba mógłby teraz z nich wszystkich uszyć sobie spadochron.

SPA, hotel spa, zabieg, relaks SPA, hotel spa, zabieg, relaks SPA / Fot. Shutterstock

Największe SPA na świecie

Shun Jing Hotel Hot Spring w Pekinie został ukończony w czerwcu 2009 roku i jest największym resortem SPA na świecie. Zajmuje 98.060 metrów kwadratowych. W nowoczesnych pomieszczeniach ze szklanym dachem znajdują się dziesiątki gorących basenów. Jest też duży obszar przeznaczony dla dzieci, odkryte baseny na zewnątrz, oraz strefy relaksu z mnóstwem leżaków.

Ryugyong Ryugyong Kiwitz/CC/Wikimedia

Najwyższy niezamieszkany budynek

Budowa Hotelu Ryugyong w Pyongyang, w Korei Północnej, rozpoczęła się w 1987 roku i wciąż nie jest zakończona. Obiekt liczący 105 pięter osiągnął wysokość 330 metrów. Jest widoczny z niemal każdego miejsca w mieście. Ma wątpliwy zaszczyt bycia najwyższym całkowicie pustym budynkiem na świecie, a także zajmuje niechlubne miejsce w czołówce najbrzydszych budynków świata.

Prace na miejscu zostały wstrzymane w 1992 roku. W 2008 roku ruszyły powoli ponownie, ale, jak szacują specjaliści, inwestycja będzie kosztować 2 mld dolarów - czyli 10 procent rocznego PKB Korei Północnej. Terminu zakończenia możemy tylko się domyślać...

znaczek, hotel, wywieszka, nie przeszkadzać znaczek, hotel, wywieszka, nie przeszkadzać Fot. Shuttesrtock

Największa kolekcja wywieszek "Nie przeszkadzać"

Jean-Francois Vernetti ze Szwajcarii nie chce najwyraźniej, aby mu przeszkadzano nigdy i  gdziekolwiek. Ustanowił rekord świata w ilości posiadanych wywieszek "Nie przeszkadzać". Uzbierał 11.111 wywieszek z różnych hoteli w 189 krajach na całym świecie. Zaczął gromadzić je w 1985 roku.

najmniejszy hotel świata najmniejszy hotel świata fot. Reuters

Najmniejszy hotel świata

Eh'häusl Hotel w Amberg, w Niemczech ma tylko jeden pokój dla dwóch osób, a jego ogólna powierzchnia użytkowa to 53 metry kwadratowe. To rekord w kategorii najmniejszych hoteli. Hotel zbudowany w 1728 roku, to zabytek mający bardzo ciekawą historię. Jego nazwa oznacza dom weselny, gdyż w XVIII wieku funkcjonował jako krótkoterminowy dom nowożeńców. Wówczas pary, które chciały uzyskać akt małżeństwa, musiały mieć gdzie mieszkać po ślubie. Mały, niedrogi wówczas budynek Eh'häusl Hotel był przez nie kupowany, a po ślubie sprzedawany. Nie dziwi więc, że dziś często nocują tu nowożeńcy.

Więcej o: