Najlepsze na świecie 2011. 10 najlepszych miast w Europie

Czytelnicy Travel&Leisure, słynnego nowojorskiego magazynu o podróżach, już po raz 16 wybrali najlepsze w mijającym roku hotele, linie lotnicze, miasta, wyspy, linie promowe, ośrodki SPA i wiele innych miejsc oraz organizatorów wypoczynku z całego świata. Sprawdźcie koniecznie, kto sprawił, że wakacje 2011 były rajem dla setek tysięcy osób i dzięki temu... znalazł się w tegorocznym zestawieniu. Zaczynamy od 10 najlepszych miast w Europie!
Florencja, Włochy Florencja, Włochy Fot. Shutterstock

1. Florencja, Włochy

Florencja (370 tys. mieszkańców) to miejsce, gdzie narodził się włoski renesans. Miasto miało niegdyś gigantyczne znaczenie polityczne i kulturalne, odgrywając wiodącą rolę w Toskanii. Florencja jest także jednym z najbardziej popularnych wśród turystów miast we Włoszech. Wpływa to niestety na jakość zwiedzania, przypominającego czasem przepychanki w tłumie. Nie można się jednak temu dziwić, wszak stolica Toskanii słynie z zabytków o niezwykłych walorach artystycznych.

Więcej: Florencja - niezbędnik turysty

rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum rzym, zwiedzanie, włochy, forum romanum Rzym, Forum Romanum/Fot. 123rf

2. Rzym, Włochy

Wieczne Miasto, które przy zmiennych kolejach losu trwa nieprzerwanie od kilku tysięcy lat, parokrotnie w swoich dziejach dyktując losy nie tylko europejskiej, ale i światowej historii. Starożytna potęga stojąca na czele świata pogańskiego, a następnie więcej niż wpływowe centrum zachodniego chrześcijaństwa.

Miasto mitycznych Siedmiu Wzgórz, które kształtowało kulturę zachodniej Europy (i to nie tylko w czasach starożytnych). Miasto antycznych ruin, renesansowych pałaców i świątyń, barokowych placów i fontann. Miasto, którego kościoły kryją obrazy największych mistrzów europejskiego malarstwa i rzeźby: Rafaela, Caravaggia, Michała Anioła, Berniniego. Miasto, w którym blokowisko na przedmieściach sąsiaduje z ruinami wiekowego akweduktu. Miasto-muzeum, w którym na obejrzenie każdego eksponatu trzeba by poświęcić całe życie. Starożytne ruiny i nowoczesna metropolia. Zakurzone zaułki i najwspanialsze dzieła sztuki. Miasto jednoczące skrajności. Miasto drapieżne, którego surowy charakter najlepiej wyraża się w miejskim folklorze i charakterze mieszkańców: chropowatym i nieco szorstkim, a przy tym żywiołowym i serdecznym, miejscowym dialekcie, a także tradycyjnej kuchni, nie gardzącej krwią i wnętrzościami.

Więcej: Rzym i Watykan - największe atrakcje w pigułce

Stambuł, Turcja Stambuł, Turcja Fot. Shutterstock

3. Stambuł, Turcja

Stambuł ze swoimi 15 milionami mieszkańców to zatłoczone i ruchliwe centrum finansowo-handlowe, które nabiera coraz większego znaczenia dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz krajów byłych republik radzieckich. Jest to zarówno śródziemnomorskie, jak i bałkańskie miasto.

Więcej: Stambuł

Barcelona zdjęcia, Hiszpania wycieczki - Park Guell Barcelona zdjęcia, Hiszpania wycieczki - Park Guell Hiszpania wycieczki/Fot. Shutterstock

4. Barcelona, Hiszpania

Barcelona to miasto, gdzie najlepsi projektanci pozostawili swoje dzieła. Można się o tym przekonać na każdym kroku - w hotelach, sklepach, restauracjach i, oczywiście, muzeach. Z kolei liczne fiesty i festiwale burzą obraz barcelończyków jako bezdusznych pracoholików.

Więcej: Barcelona - miasto designu i... fiesty

Paryż wycieczki, Moulin Rouge Paryż wycieczki, Moulin Rouge Fot. Shutterstock

5. Paryż, Francja

Nikt nie może mieć chyba wątpliwości, że gdyby na mapie świata nie było Paryża, należałoby go niezwłocznie wymyślić!

Paryż nie jest przereklamowany. Nawet przeciwnicy wielkich miast docenią jego przyciągającą i uzależniającą atmosferę.

Więcej: Paryż

Francja. Paryż - Moulin Rouge, muzeum erotyzmu i inne ciekawostki

Wiedeń Wiedeń Fot. Shutterstock

6. Wiedeń, Austria

Według amerykańskiego raportu "Mercera", oceniającego 221 najważniejszych metropolii, Wiedeń jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie.

Będąc we Wiedniu, na pewno warto wybrać się na spacer do Wiedeńskiego Prateru - największego parku publicznego w środkowej Europie i jednego z największych na świecie! 1700 ha! Na Praterze znajduje się m.in. lunapark, który obecnie jest największym wesołym miasteczkiem w Europie, ponieważ znajduje się tam około 280 atrakcji (każda kosztuje w granicach od 1 do 15 Euro).

Więcej: Bądź IN: Wiedeń

Wenecja. Charakterystyczny wenecki kanał. Zakamarki i wąskie uliczki Wenecji pełne są przytulnych kafejek. Najlepszym sposobem poznawania Wenecji jest właśnie spacer po ciasnych uliczkach, które prowadzą nie wiadomo dokąd. Wenecja. Charakterystyczny wenecki kanał. Zakamarki i wąskie uliczki Wenecji pełne są przytulnych kafejek. Najlepszym sposobem poznawania Wenecji jest właśnie spacer po ciasnych uliczkach, które prowadzą nie wiadomo dokąd. Shutterstock

7. Wenecja, Włochy

Wenecja to absolutnie wyjątkowe miasto, perła Włoch. Warto ją zobaczyć chociaż raz w życiu. Nagromadzenie zabytków jest tu ogromne...

Podpowiadamy miejsca, które trzeba zobaczyć: Wenecja - miejsca, które trzeba zobaczyć

Madryt nocą, Gran Via Madryt nocą, Gran Via Madryt/Fot. Shutterstock

8. Madryt, Hiszpania

Madryt to miasto, które warto odwiedzić choćby na weekend. Oczywiście w takim czasie nie zobaczy się wszystkiego, ale można rozplanować pobyt tak, by nawet krótka wizyta była ekscytująca.

Zobacz, co warto zobaczyć: Madryt w dwa dni

toskania, siena toskania, siena Fot. Shutterstock

9. Siena, Włochy

Siena (54 tys. mieszkańców), jedno z najbardziej nietypowych i najpiękniejszych miast Toskanii, zostało założone przez Etrusków na wzgórzu między dolinami dwóch rzek: Arbii i Elsy. Jest to miejsce o niepowtarzalnym charakterze, gdzie zachowało wiele dawnych tradycji i zwyczajów.

Miasto ożywa szczególnie latem, kiedy odwiedza ją niezwykle dużo turystów (zwłaszcza w okresie słynnego palio ), a także studentów mającego tu siedzibę Uniwersytetu dla Cudzoziemców (Universita per gli Stranieri). Siena, kryjąca pośród swoich murów wspaniałe zabytki architektury, rzeźby i malarstwa, została w 1995 roku wpisana na Listę UNESCO.

Więcej: Siena, miasto średniowiecznych Włoch

Sewilla, Hiszpania pogoda / Shutterstock Sewilla, Hiszpania pogoda / Shutterstock Hiszpania pogoda/Fot. Shutterstock

10. Sewilla, Hiszpania

Sewilla jest stolicą i głównym miastem Andaluzji. Potocznie nazywana miastem żaru, bowiem temperatura latem przekracza nawet 40°. Co ciekawe, raz osiągnęła temperaturę 50 °C! A dokładnie 4 sierpnia 1881 roku. Data zapisała się w historii, ponieważ jest to prawdopodobnie najwyższa temperatura w całej historii Europy.

Będąc w Sewilii na pewno warto odwiedzić Główne Archiwum Indii, które zostało wpisane na listę UNESCO. Archiwum zawiera dokumentację posiadłości zamorskich Hiszpanii.

Więcej o: