Hiszpania. Barcelona - miasto designu i... fiesty

Barcelona to miasto, gdzie najlepsi projektanci pozostawili swoje dzieła. Można się o tym przekonać na każdym kroku - w hotelach, sklepach, restauracjach i, oczywiście, muzeach. Z kolei liczne fiesty i festiwale burzą obraz barcelończyków jako bezdusznych pracoholików.
Hiszpania wycieczki, Barcelona zdjęcia - Casa Baio Hiszpania wycieczki, Barcelona zdjęcia - Casa Baio Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Barcelona - miasto designu

Nawet kupowanie warzyw na lokalnym targu czy płacenie podatków w ratuszu jest w Barcelonie okazją do obcowania z wzornictwem najwyższej próby, a pechowcy, którzy trafią do Hospital del Mar, mogą pocieszyć się myślą, że są leczeni we wnętrzach dopracowanych w najdrobniejszych szczegółach - z eleganckich siedzeń w izbie przyjęć roztacza się widok na promenadę i starannie wypielęgnowane plaże; i nawet prysznice są dziełem znanych projektantów. Przesada? Niekoniecznie - witamy w mieście, w którym design jest nieodłączną częścią życia codziennego.

Hiszpania wycieczki, Barcelona zdjęcia - Barcelona, Sagrada Familia Hiszpania wycieczki, Barcelona zdjęcia - Barcelona, Sagrada Familia Barcelona zdjęcia, Sagrada Familia/Fot. Shutterstock

Barcelona. Wielki przełom

Przełom, jaki nastąpił w Barcelonie w dziedzinie wzornictwa po śmierci Franco, w latach 80., jest już niemal legendarny. A później wybór na organizatora igrzysk olimpijskich i związane z tym niezwykłe ożywienie ukształtowało współczesną Barcelonę. Chociaż dbałość o wygląd miasta i każdy jego szczegół nie jest tu niczym nowym.

Barcelona zdjęcia, Hiszpania wycieczki - Park Guell Barcelona zdjęcia, Hiszpania wycieczki - Park Guell Hiszpania wycieczki/Fot. Shutterstock

Barcelona. Wyczucie smaku

Już kataloński gotyk wyróżniał się na tle współczesnej mu XIV-wiecznej sztuki europejskiej. Jak zauważa Robert Hughes: "Katalońscy architekci nie chcieli powielać typowego dla północnego gotyku nagromadzenia zdobień. Podobała im się ściana jako taka". Podobnie było w okresie przełomu XIX i XX w.  Katalonia dopracowała się oryginalnej odmiany secesji, modernisme. Choć niezwykłe dzieła Gaudiego byłyby wyzwaniem dla gustu każdego ówczesnego społeczeństwa, barcelońscy przemysłowcy i mieszczanie chętnie zamawiali u niego kolejne rezydencje i inne gmachy.

W mieście powstał też nowatorski szpital, Hospital de la Santa Creu i Sant Pau projektu Domenecha i Montanera, działający aż do 2009 r., kiedy został przeniesiony do nowej siedziby.

Barcelona zdjęcia Barcelona zdjęcia Barcelona /Fot. Shutterstock

Barcelona - designerskie bary i... szpitale

Pierwsze "bary designerskie", jak Nick Havanna czy Torres de Avila, powstały w latach 80., a w czasopismach architektonicznych zaczęły ukazywać się entuzjastyczne artykuły o Barcelonie. Rozwój barcelońskiego wzornictwa po dziś dzień nie stracił nadanego wówczas impetu, do czego przyczyniły się władze miasta, dbające o wizerunek metropolii i sprzyjające młodym lokalnym twórcom.

Mała architektura to dzieło projektantów, takich jak Oscar Tusquets, a fontanny z wodą pitną - pracowni Santa & Cole. Znaczne sumy zainwestowano w renowację miejskich targowisk.

To samo można powiedzieć o Hospital del Mar, szpitalu działającym w jednej z uboższych dzielnic miasta. Budynek zaskakuje przestronnymi wnętrzami, które rozświetlają wpadające przez liczne świetliki promienie śródziemnomorskiego słońca, widokiem na morze oraz ożywczą bryzą na dziedzińcach, gdzie spacerują pacjenci.

Foment de les Arts Decoratives Foment de les Arts Decoratives Foment de les Arts Decoratives/Fot. Kippelboy/CC/Wikimedia

Barcelona zmienia image

Niegdyś przyjezdnych przyciągało do Barcelony połączenie kultury śródziemnomorskiej i atmosfery dekadencji typowej dla starego, zaniedbanego portu. Nocą odwiedzano bary z absyntem i obskurne kabarety w Barri Xino, za dnia zaś restauracje z wykrochmalonymi obrusami i gburowatą obsługą. Dziś magnesem jest raczej możliwość kontaktu z wysublimowaną kulturą i zakupy w eleganckich butikach. Bagaż podręczny powracających do domów podróżnych to najlepsza reklama marek, takich jak Zara, Custo czy Camper.

Idąc za przykładem Born, gdzie butiki zmieniły się nie do poznania, wypiękniała także ciesząca się jeszcze niedawno złą sławą dzielnica El Raval. Mieszczą się tu MACBA, CCCB (Centrum Kultury Współczesnej) i FAD (Foment de les Arts Decoratives, promujący nowatorskie wzornictwo i urządzony w gotyckim klasztorze), powstały liczne galerie, sklepy, restauracje i hotele. Być może z czasem sąsiadowanie siedzib tych instytucji ze starymi sklepikami i warsztatami rzemieślniczymi okaże się malownicze.

Barcelona zdjęcia Barcelona zdjęcia Barcelona zdjęcia, fiesta /Fot. Shutterstock

Szalona fiesta w Barcelonie

W Barcelonie w każdym miesiącu odbywa się jakaś fiesta czy festiwal, jak festa major (obchody dnia lokalnego patrona) w dzień wolny od pracy, z hucznymi obiadami rodzinnymi, strzelającymi korkami od cavy i zabawą na ulicach. W zależności od święta uczestniczą w nich tańczące gegants (giganty), dracs (smoki), dimonis (diabły) lub inne mityczne stwory, urządzane są pochody dygnitarzy i guardia urbana (strażników konnych) bądź wznosi się castells (ludzkie wieże). Na placach w ciągu dnia tańczy się sardanę, a wieczorami można posłuchać jazzu lub rocka na żywo. Prawie zawsze odbywają się też pokazy sztucznych ogni.

Niektóre święta w Barcelonie obchodzi się spokojniej, jak choćby Fira de Sant Ponc (11 V), kiedy handluje się ziołami leczniczymi, miodem i kandyzowanymi owocami.

Zupełnie inny charakter mają szalone obchody La Merce, festa major we wrześniu, trwające cały tydzień i zakończone correfoc, przypominającym spełnienie marzeń piromana. Warto też zwrócić uwagę na festiwale kulturalne, jak Grec, pięciotygodniowy letni festiwal muzyki i sztuki.

***

Czytaj więcej o Barcelonie w przewodniku "Barcelona City Guide" Wydawnictwa Berlitz

Więcej o: