Polska. Tatry na weekend: tatrzańskie jaskinie, czyli hop do dziury

W Tatrach po sezonie turystycznym panuje wreszcie cisza i spokój. Góry oblekają się w piękne złocisto-czerwone barwy, strojąc się niczym panna na góralską potańcówkę. Nasz kierunek na weekend: Zakopane. Jednak tym razem nie chodzimy po graniach, lecz... zaglądamy pod ziemię. Piękne tatrzańskie jaskinie da się zobaczyć podczas jednego, pełnego emocji weekendu.
Widok na Giewont Widok na Giewont Fot. Shutterstock

Dojazd do Zakopanego

Jako, że sezon turystyczny za nami, do Zakopanego nie znajdziemy już tylu pociągów, ile było w ciągu lata. Prostym i wygodnym rozwiązaniem jest dojazd do Krakowa i stamtąd podróż autobusem do Zakopanego - dojazd do stolicy Tatr z Krakowa to 2-2,5 godziny drogi (w zależności od pory dnia). Cena biletu z Krakowa do Zakopanego waha się pomiędzy 10 a 18 zł - w zależności od rodzaju autobusu, godziny i relacji oraz posiadanej zniżki.

Równie wiele osób wybierze jako środek transportu własny samochód  - słynna zakopianka, czyli główna droga łącząca Kraków z Zakopanem, ma wprawdzie opinię wiecznie zakorkowanej, ale poza godzinami szczytu można nią dotrzeć pod same Tatry w ciągu zaledwie 1,5 godziny. Własny transport to też wygoda na miejscu i uniezależnienie się od miejscowej komunikacji.

Polska. Najpiękniejsze doliny w Tatrach

Dolina Jaworzynka w polskich Tatrach Dolina Jaworzynka w polskich Tatrach Fot. Shutterstock

Kwatera w Zakopanem

Bardziej zapobiegliwi turyści zapewne zechcą zarezerwować sobie nocleg w Zakopanem wcześniej. Informacje o miejscach i cenach noclegów w stolicy polskich Tatr można bez problemu znaleźć w sieci. Spragnionym prawdziwie górskich wrażeń proponujemy nocleg w schronisku na Hali Ornak, oferującym wygodne łóżka, dobre piwo i górską, familiarną atmosferę.

Ci, którzy chcą poczuć lekki dreszczyk emocji, mogą od razu przyjechać do Zakopanego i noclegu poszukać na miejscu. Chętnych do wynajęcia turystom noclegu za niewielkie pieniądze kwaterodawców najłatwiej spotkać w okolicy Dworców. Można także zdać się na własny wzrok i przejrzeć liczne szyldy, które bogato zdobią zakopiański krajobraz.

Ceny noclegów w Zakopanem zaczynają się od 25-30 zł za miejsce.

Polskie Tatry i Podhale. Top 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

dolina ku dziurze, zakopane dolina ku dziurze, zakopane Hubert Waguła/CC/Wikimedia

Jesteśmy w Zakopanem i co dalej?

Nawet jeśli w Zakopanem znaleźliście się po całej nocy spędzonej w pociągu lub autobusie, i właściwie nic Wam się już nie chce, bezwzględnie spróbujcie przezwyciężyć zmęczenie i działać (pomaga w tym dobra kawa i coś słodkiego, np. zakopiańska szyszka). Pierwszy cel: dolina Ku Dziurze.

Do doliny Ku Dziurze najlepiej iść na piechotę z Krupówek. Idąc w górę Krupówek, dochodzimy pod siedzibę TOPR-u, skąd widać już dwie skocznie narciarskie - Małą i Wielką Krokiew. Pod skocznie można też dostać się busem, jadąc z okolicy Dworców w stronę Kuźnic i wysiadając na rondzie. Z ronda wystarczy iść w prawo i już widać skocznie. Zawsze też można dojechać samochodem.

Dochodzimy pod Wielką Krokiew i przy ul. Piłsudzkiego znajdujemy czarny szlak (Droga pod Reglami), który kieruje nas na dolinę Białego. Drogą pod Reglami dochodzimy do szlaku skręcającego na dolinę Białego, jednakże nie zatrzymujemy się, tylko idziemy dalej za tabliczkami wskazującymi jak dojść do doliny Ku Dziurze. Cały spacer do wlotu doliny Ku Dziurze trwa maksymalnie 25 minut.

Polskie Tatry. Wspinaczka na szczyty

Jaskinia Dziura jest położona bardzo blisko Zakopanego, co sprawia, że wiele osób chętnie ją odwiedza. Posiada dwa otwory - jeden na wysokości 1018 m n.p.m. i drugi na wysokości ziemi, czyli 1002 m n.p.m. - wybieramy właśnie ten drugi. Wybierając się na wycieczkę do jaskini, nie wolno zapomnieć o latarce - w innym wypadku we wnętrzu niewiele zobaczymy. Długość Dziury to 180 m, deniwelacja wynosi 43 m. Dziura odwiedzana była już w połowie XIX wieku. Jedna z góralskich legend głosi, że ukrywał się w niej (wraz ze swoim skarbem) ostatni tatrzański zbójnik - Wojtek Mateja. Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dziury są także kursanci, kandydaci na taterników jaskiniowych, których czasem można spotkać wiszących u stropu jaskini i mocujących się ze swoim sprzętem. Jaskinia Dziura jest położona bardzo blisko Zakopanego, co sprawia, że wiele osób chętnie ją odwiedza. Posiada dwa otwory - jeden na wysokości 1018 m n.p.m. i drugi na wysokości ziemi, czyli 1002 m n.p.m. - wybieramy właśnie ten drugi. Wybierając się na wycieczkę do jaskini, nie wolno zapomnieć o latarce - w innym wypadku we wnętrzu niewiele zobaczymy. Długość Dziury to 180 m, deniwelacja wynosi 43 m. Dziura odwiedzana była już w połowie XIX wieku. Jedna z góralskich legend głosi, że ukrywał się w niej (wraz ze swoim skarbem) ostatni tatrzański zbójnik - Wojtek Mateja. Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dziury są także kursanci, kandydaci na taterników jaskiniowych, których czasem można spotkać wiszących u stropu jaskini i mocujących się ze swoim sprzętem. EMeczKa/CC/Wikimedia

Hop do Dziury!

Wędrówka doliną Ku Dziurze trwa 25-30 minut. Po drodze możemy podziwiać piękne lasy
i rozkoszować się czystym, górskim powietrzem. Szlak jest bardzo prosty i prowadzi tylko nieznacznie pod górę.

Dziura jest położona bardzo blisko Zakopanego, co sprawia, że wiele osób chętnie
ją odwiedza. Posiada dwa otwory - jeden na wysokości 1018 m n.p.m. i drugi na wysokości ziemi, czyli 1002 m n.p.m. - wybieramy właśnie ten drugi. Wybierając się na wycieczkę do jaskini, nie wolno zapomnieć o latarce - w innym wypadku we wnętrzu niewiele zobaczymy. Długość Dziury to 180 m, deniwelacja wynosi 43 m. Dziura odwiedzana była już w połowie XIX wieku. Jedna z góralskich legend głosi, że ukrywał się w niej (wraz ze swoim skarbem) ostatni tatrzański zbójnik - Wojtek Mateja. Niewątpliwą atrakcją turystyczną Dziury są także kursanci, kandydaci na taterników jaskiniowych, których czasem można spotkać wiszących u stropu jaskini i mocujących się ze swoim sprzętem.

Kto ma siły na kontynuowanie wycieczki, może podejść spacerem do doliny Strążyskiej i dalej pod ścianę Giewontu. Opcja dla leniwych to powrót tą samą droga do Zakopanego i rozkoszowanie się jego urokami: obowiązkowe jest przejście "Wielką Granią Krupówek", dobra kolacja w jednej z licznych restauracji i wjazd kolejką na Gubałówkę.

Ciekawe góry na aktywny weekend

Jaskinia Mylna Jaskinia Mylna EMeczKa/CC/Wikimedia

Zakopane na weekend - dzień drugi

Drugiego dnia w Zakopanem wstajemy wyspani i wypoczęci. Za oknem roztaczają się piękne widoki na jesienne Tatry. W zależności od tego, gdzie śpimy, czekają nas różne odcinki drogi. Jeśli wybieramy się do Doliny Kościeliskiej samochodem, warto pamiętać o opłacie parkingowej w wysokości 10 zł za dzień postoju (według www.tpn.pl), jeśli natomiast pojedziemy busem, zapłacimy 5 zł za transport od osoby. Po wejściu na teren Parku Narodowego (wejście 4zł bilet normalny, 2 zł bilet ulgowy) czeka nas około godzinny spacer. Jeśli spaliśmy w schronisku, do jaskiń mamy jedynie pół godziny drogi ze schroniska na Hali Ornak.

Dolina Kościeliska obfituje w jaskinie. Znajdziemy tutaj jaskinie: Mroźną, Smoczą Jamę, Mylną, Raptawicką, Obłazkową. Wszystkie one są udostępnione turystycznie. Nie zapominamy oczywiście po raz wtóry o zabraniu latarki. Trzeba pamiętać także o ciepłych ubraniach i butach, bo w jaskiniach jest chłodno.

W ciągu jednego dnia nie da rady zwiedzić wszystkich jaskiń. Jeśli przyjdzie nam wybierać, zdecydowanie należy odwiedzić jaskinię Mylną. Zdaniem wielu, to najciekawsza jaskinia w Polsce udostępniona ruchowi turystycznemu. Posiada dość skomplikowany układ korytarzy, których przejście dostarcza adrenaliny. Długość jaskini Mylnej to około 1630 m (turystycznie dostępne jest 300 m). Jest to jaskinia pozioma - jej deniwelacja wynosi tylko 46 m. W Mylnej możemy znaleźć piękne okna, nacieki grzybowe, mleko wapienne, malownicze i wąskie korytarze i trawersy, które dostarczą nam wielu pięknych wrażeń. Mylną lepiej zwiedzać w towarzystwie, bo można łatwo zabłądzić.

Jeśli mamy jeszcze trochę czasu, możemy zajrzeć do jaskini Raptawickiej, która posiada ładne i duże sale. Do jaskini schodzi się 4-metrowym progiem skalnym po stalowej drabince, co wielu turystom już dostarcza niezapomnianych wrażeń. Jeśli ciągle nam mało - polecamy jaskinię Mroźną. Mroźna to tunel o długości około 500 m, z dość ubogą szatą naciekową (ale i tak najbogatszą spośród polskich jaskiń turystycznych). Mroźna jest udostępniona aż do końca października, wstęp do niej kosztuje 3zł (bilet normalny) i 2,5 bilet ulgowy.

Zakopane. Warto polecić, bo mimo gwaru i komercji Zakopane posiada szczególną atmosferę. W Zakopanem można spróbować oscypków, zrobić sobie zdjęcie z misiem, posłuchać muzyki na żywo w góralskich restauracjach, poznać wyjątkową góralską kulturę. Zakopane to ponadto najlepsza baza do wycieczek w piękne polskie Tatry. 
Zakopane. Warto polecić, bo mimo gwaru i komercji Zakopane posiada szczególną atmosferę. W Zakopanem można spróbować oscypków, zrobić sobie zdjęcie z misiem, posłuchać muzyki na żywo w góralskich restauracjach, poznać wyjątkową góralską kulturę. Zakopane to ponadto najlepsza baza do wycieczek w piękne polskie Tatry. Zakopane/Fot. Shutterstock

Powrót

Gdy już nasyciliśmy swoje potrzeby spacerowe, czas wracać do domu. Nie warto odkładać podróży na późne popołudnie, gdyż wyjazd z Zakopanego staje się w tych godzinach kłopotliwy (korki na zakopiance). Jeśli jedziemy PKS-em, także trzeba wyruszyć w miarę wcześnie, gdyż autobusy po 18.00 bywają bardzo zapchane. Zadowoleni i wypoczęci, pełni wrażeń, możemy wracać do zwykłych obowiązków.

Więcej o: