Wyspy w Cieśninie Torresa, Australia
W Cieśninie Torresa znajduje się 274 małych wysp rozsianych na ok. 150 kilometrach pomiędzy Półwyspem York a Nową Gwineą. Tylko siedemnaście wysp jest zamieszkałych. Żyją na nich Melanezyjczycy, zachowujący unikalną plemienną kulturę. Wielka Rafa Koralowa jest tu na wyciągnięcie ręki, miejsc do nurkowania - pod dostatkiem. Wyspy nie są właściwie zagospodarowane turystycznie, choć są lądowiska, a nawet skromne hotele na głównych wyspach Thursday i Horn. Dostęp do innych wysp zależy od zgody lokalnych rad plemiennych.
Australia - Cieśnina Torresa / Flickr.com fot. Mark Roy
Cieśnina Torresa
Yaeyama, Japonia
Idylliczne wyspy Yaeyama schowane są na samym południowym krańcu archipelagu japońskiego. Krajobrazy wysp Iriomote, Taketomi i Ishigaki przypominają Karaiby. Nie brakuje tu słońca, błękitnego morza, piasku. Ishigaki ma najlepsze plaże, a Taketomi słynie z tradycyjnych domów zwanych Ryukyuan. Iriomote to miniaturowa wersja Amazonii. Można, podziwiać wodospady Kampira i Pinaisara i wypatrywać jedynych w swoim rodzaju dzikich kotów, które żyją tylko na tej wyspie.
Yaeyama, Japonia / shutterstock
Wyspa Barasu niedaleko Iriomote / shutterstock
Iles du Salut, Gujana Francuska
Wiele osób słyszało o Wyspie Diabelskiej, ale niewiele będzie w stanie wskazać ją na mapie. Ta najmniejsza z trzech wysp archipelagu Iles du Salut, miejsce dawnej koloni karnej. Rozsławił ją Henry Charriere - francuski pisarz, niesłusznie oskarżony i osadzony w więzieniu na wiele lat, który swoje życie na wyspie opisał w książce "Papillon". Kamienista wyspa odseparowana jest od wybrzeża Gujany Francuskiej 11 kilometrami wód pełnych rekinów. Turyści przybywają tu, by oglądać pozostałości kolonii karnej, ale niektórzy zostają na dłużej, by opalać się na malutkiej, złocistej plaży.
Ulleungdo, Korea Południowa
W połowie drogi między Koreą Południową i Japonią można znaleźć surową, wulkaniczną wyspę, o której mówi się, że jest wolna od zanieczyszczeń, węży i złodziei. Na Ulleundgo znajdują się malownicze klify, ciche zatoki i aromatyczne drzewa.
Ulleungdo / flickr.com fot. postscapes
Archipelag San Blas to grupa ok. 370 wysp położonych wzdłuż atlantyckiego wybrzeża Panamy na morzu Karaibskim. Wyspy są bardzo specyficzne - dzikie i niedostępne. Tylko 49 z nich jest zamieszkałych. Nie ma tu turystów, hoteli. Żyją na nich Indianie Kuna, którzy od lat walczą o autonomię. Dzika, nietknięta przez człowieka natura, zachwyca od pierwszego wejrzenia.
Jedna z wysp w archipelagu Sun Blas - Panama / shutterstock
Wyspa Carti to największa wyspa w całym archipelagu. Zamieszkuje ją ok. 400 osób. Pokoje wynajmuje się w drewnianych i bambusowych chatach mieszkańców. Nie ma w nich toalet, ani innych wygód. Inna wysepka - Kuna ma zaledwie parę metrów długości i szerokości. Klika chatek, palm, krystalicznie czyta woda i grillowane ryby od tutejszych rybaków to wszystko, co można tu zastać. To raj, w którym można się schować. Tylko za pozwoleniem mieszkańców można przenocować na lądzie.
Panama, archipelag Sun Blas - Indianka z plemienia Kuna
Archipelag 90 wysp - Penghu leży w Cieśninie Tajwańskiej, pomiędzy Tajwanem a Chinami. Ludność zamieszkująca wyspy zajmuje się głównie rybołówstwem, zbieraniem pereł, a także uprawą ryżu, orzeszków ziemnych i bananów. Wyspiarze od wieków modlą się do bogini Matsu, która przynosi szczęście w połowach. Na archipelagu można więc znaleźć aż 150 świątyń poświęconych tej bogini. Głównym ośrodkiem administracyjnym jest Makung na wyspie Penghu. Tu znajduje się najstarsza, licząca sobie 375 lat świątynia. Wszystkie wyspy zapewniają piękne widoki, plaże. Można na nich zobaczyć domy budowane z koralowców.
Penghu, Tajwan / shutterstock
Bay Island to wyspy na północnym wybrzeżu Hondurasu położone w pobliżu największej rafy koralowej na Morzu Karaibskim. Cztery ważniejsze wyspy to Utila, Guanaja, Roatan i Hog Islands. Roatan jest najprężniej rozwijającym się ośrodkiem turystycznym w tym regionie. Oferuje sporo atrakcji - piękną białą plażę, ogrody Carambola, słynne jaskinie Heleny i pokazy delfinów. Kursy nurkowania są tutaj dość tanie. Można żeglować. Ci, którzy szukają większego odizolowania powinni się jednak udać na Hog Islands - dwie wyspy o łącznej powierzchni niewiele ponad dwa kilometry kwadratowe. Zamiast dróg są wąskie ścieżki łączące plażę z centrum wyspy. Jest tylko jeden ośrodek, w którym można wynająć nocleg. Największe bogactwo Hog Islands to karaibskie widoki, wspaniały klimat i przyroda.
Nurkowanie na wyspie Utila / shutterstock
Con Dao jest archipelagiem 15 tropikalnych wysepek położonych ponad 200 kilometrów od wybrzeży Wietnamu. Cały archipelag oraz otaczające go wody stanowią Park Narodowy. Dzięki niemu naturalna uroda wysp pozostała niemal nietknięta. W okolicy znajduje się wiele doskonałych miejsc do nurkowania na rafie koralowej. Największa z wysp, Con Son, oferuje możliwość trekkingu i podglądania dzikiej przyrody.
Con Dao, Wietnam / shutterstock
Con Dao, Wietnam / shutterstock
Archipelag 84 wysp jest odludnym rajem położonym na Jeziorze Wiktorii, w afrykańskiej Ugandzie. Największą wyspą jest Buggala, zamieszkała przez lud Bantu. Złociste plaże i tropikalne lasy deszczowe wewnątrz wysp kuszą wielbicieli przyrody. Najlepsze warunki do wypoczynku oferują wyspy: Buggala, Bukasa i Banda. Znaleźć tam można hotele i restauracje z kuchnią typową dla regionu.