Najdziwniejsze zwierzęta świata (i gdzie można je spotkać)

Są na świecie zwierzęta, które same w sobie stanowią turystyczną atrakcję. Są śmieszne, brzydkie, dziwne. Oto nasz subiektywny ranking - najdziwniejsze zwierzęta świata.
Tarsius syrichta, Filipiny Tarsius syrichta, Filipiny Fot. Shutterstock

Wyrak filipiński

To małe zwierzątko z ogromnymi oczami to wyrak filipiński. Należy do drapieżnych ssaków naczelnych. Ma od 15 do 18 cm wysokości. Za dnia leniwie i prawie bez ruchu siedzi na gałęziach, nocą poluje. Krótka szyja jest bardzo zwrotna i umożliwia obrót głowy prawie o 180 stopni. To niepozorne zwierzę ma świetną skoczność, maksymalnie nawet do 6 m. Co ciekawe, wyraki mają świetny wzrok i słuch. Turystów hipnotyzują obojętnym, ale jakże przyciągającym spojrzeniem...

Tapir / shutterstock Tapir / shutterstock Tapir / shutterstock

Tapir

Tapiry zamieszkują głównie lasy, w których panuje duża wilgotność. Te niezwykłe ssaki, pokryte aksamitną sierścią, do życia upodobały sobie zwłaszcza tereny podmokłe i bagna. Można je spotkać w Ameryce Południowej, a także na Półwyspie Indochińskim i Sumatrze. Przednie kończyny u tapirów są zakończone czterema palcami, tylne - trzema. Nie to jednak rzuca się w oczy. Charakterystyczna krótka trąba powstała z przekształcenia nosa i górnej wargi. Niestety, tapirom grozi wyginięcie. Z tego powodu są one objęte szczególną ochroną m.in. przepisami Konwencji Waszyngtońskiej o ograniczeniu handlu dzikimi i zagrożonymi gatunkami zwierząt.

Ambystoma meksykańska / shutterstock Ambystoma meksykańska / shutterstock Ambystoma meksykańska / shutterstock

Ambystoma meksykańska

Ambystoma meksykańska to gatunek endemiczny. Oznacza to, że można go spotkać tylko w ściśle określonym rejonie świata. W tym przypadku jest to Meksyk, a dokładnie jeziora położone na południe od stolicy tego państwa. Ambystoma to drapieżny płaz. Trzy wypustki dokoła jego głowy to skrzela. Cechą charakterystyczną gatunku jest zdolność do rozmnażania w postaci larwalnej. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia - poluje na małe zwierzęta wodne. Pomagają mu w tym szczątkowe zęby. Ambystoma bywa kanibalem.

Agama kołnierzasta / shutterstock Agama kołnierzasta / shutterstock Agama kołnierzasta / shutterstock

Agama kołnierzasta

Agama to gatunek jaszczurki. Zamieszkuje tereny Australii i Nowej Zelandii. W chwili zagrożenia rozkłada kolorowy kołnierz - to fałd skórny, który później opada na jej ramiona. Aby odstraszyć przeciwnika zwierzę rozwiera też najeżoną kłami paszczę. Agamę można rozpoznać również po charakterystycznym sposobie poruszania się - kiedy zamierza atakować zaczyna biec (trochę zabawnie) na dwóch tylnych łapach.

aye aye, palczak madagaskarski aye aye, palczak madagaskarski Flickr.com/JLplusAL

Palczak madagaskarski

Palczak madagaskarski jest gatunkiem małpiatki, jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodziny palczakowatych. Można go spotkać na wschodnim i północno-zachodnim wybrzeżu Madagaskaru. Trudno powiedzieć czy jest bardziej brzydki, czy bardziej uroczy. Ma ciało wielkości kota, z dużą głową, krótkim pyskiem i puszystym ogonem. Uwagę zwracają jego duże uszy oraz chwytne palce u rąk i nóg. Ten mały brzydal pełni jednak bardzo pożyteczną rolę. Szuka w korze drzewa szkodników, które wyciąga długim środkowym palcem. Palczak żyje średnio 20 - 25 lat. Przed wojną został uznany za gatunek wymarły, ale w latach 60-tych został odkryty na nowo. Niestety nadal grozi mu wyginięcie.

Niedźwiedź malajski Niedźwiedź malajski Fot. Shutterstock

Niedźwiedź malajski

Niedźwiedź malajski to najmniejszy i chyba najbardziej uroczy z niedźwiedzi. Jego waga dochodzi jedynie do 35 kg i jest nieco większy od dużego psa. Żyje w lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji. Charakterystyczną cechą niedźwiedzia malajskiego jest żółtopomarańczowa plama na piersi oraz wyjątkowo długi język. Żywi się głównie owadami, miodem dzikich pszczół oraz nektarem kwiatowym, który zlizuje owym długim językiem. Chętnie też pokazuje język pozując do zdjęć...

nosacz sundajski nosacz sundajski Fot. Shutterstock

Nosacz sundajski

Nosacz sundajski, małpa z rodziny makakowatych, ma wyjątkowo duży nos i wystający brzuszek, który jest wynikiem ciężkostrawnej, listnej diety. Nos jest tak duży, że zwierzę musi odsuwać go podczas jedzenia na bok. Mają go tylko samce, służy prawdopodobnie do wzmocnienia wydawanych przez nie dźwięków, którymi ostrzegają rywali o swojej obecności lub odpowiadają na zaloty samicy. Nosacze występują tylko w lasach deszczowych i namorzynowych na Borneo. Żyją zawsze w pobliżu wody. Małpy te są świetnymi pływakami. Figurują na liście zagrożonych gatunków. Główną przyczyną spadku ich liczebności jest karczowanie lasów na Borneo.

kret kret http://www.youtube.com/watch?v=--LXwp-DBVk

Gwiazdonos

Gwiazdonos ma wyjątkowo przerażającą aparycję. Przypomina trochę kreta, ale ma duży, nagi nos. Na nim znajdują są szerokie nozdrza i wyrostki, ułożone promieniście w formie gwiazdy, którymi porusza, poszukując pokarmu. Żyje w wilgotnych lasach, na łąkach i bagnach centralnej i wschodniej Ameryki Północnej. Może się pochwalić najszybszym refleksem na świecie, gdyż potrafi zlokalizować swoją ofiarę (najczęściej są to nicienie lub larwy owadów), wyselekcjonować ją od innych i zjeść w przeciągu 1/5 sekundy!

leniwiec leniwiec Fot. Shutterstock

Leniwiec

Leniwce to bardzo intrygujące zwierzęta, którym niektórzy z nas zazdroszczą trybu życia. Mieszkają w lasach Ameryki Środkowej i Południowej. Cały dzień spędzają prawie nieruchomo, wisząc na gałęziach drzew do góry nogami. Jedzą liście z jednego drzewa dotąd aż się skończą i dopiero wtedy zmieniają miejsce. Leniwce potrafią obracać głowę prawie dookoła siebie, nie poruszając reszty ciała. Są bardzo łagodne, zachowują się tak, jakby wszystko robiły przez sen i tak pewnie jest w rzeczywistości, bo przesypiają większość dnia. Na ziemi nie czują się zbyt dobrze. Długie pazury i przednie kończyny przeszkadzają im w chodzeniu. Futerko leniwców składa się z grubych, ostrych włosków, na których rosną zielone glony. To wspaniały kamuflaż, chroniący przed drapieżnikami.

Psychrolutes marcidus Psychrolutes marcidus http://www.youtube.com/watch?v=EqJTQYXgYAE&feature=related

Blobfish

Blobfish (Psychrolutes marcidus), czyli ryba-kleks nosi miano najsmutniejszego z ziemskich stworzeń. Zamieszkuje wody u wybrzeży Australii i Tasmanii. Jest rzadko widywana przez ludzi przede wszystkim dlatego, że żyje na dużych głębokościach, dochodzących nawet do 800 metrów. Ponieważ ciśnienie jest tam kilkadziesiąt razy wyższe niż na poziomie morza ryba pływa dzięki temu, że jej mięśnie stanowi w znacznej mierze galaretowata masa o gęstości niewiele mniejszej niż gęstość wody. Same ryby blobfish nie są dla ludzi jadalne, ale na swoje nieszczęście zamieszkują te same miejsca, w których żyją np. kraby czy homary. Ponieważ są wyciągane w sieciach razem z nimi, grozi im wymarcie.

pigmejka, małpa pigmejka, małpa Fot. Shutterstock

Pigmejka

Pigmejka to najmniejsza na świecie małpa, a zarazem jeden z najmniejszych gatunków ssaków naczelnych. Mierzy od 14 do 20 centymetrów - mieści się więc na ludzkiej dłoni. Zamieszkuje lasy deszczowe zachodniej Brazylii, południowo-wschodniej części Kolumbii oraz wschodnich obszarów Ekwadoru i Peru. Nazywana jest często małpką kieszonkową (pocket monkey). Żyje w parach lub małych grupach (do 6 osobników). Żywi się m.in. liśćmi i owadami. Doskonale wspina się po drzewach dzięki przystosowanym do tego celu pazurom. ?Jest słodka i urocza, przez co często zamiast w lesie mieszka w ludzkich domach.

dziobak dziobak TwoWings/CC/Wikimedia

Dziobak

Dziobak wygląda jak zlepek różnych zwierząt. Ma ciało pokryte sierścią, jak ssaki, ale także podobny do kaczego dziób. U samców na tylnych nogach występują ostrogi połączone z gruczołami jadowymi, samice zaś składają jaja, tak jak gady i ptaki. Naukowcy zaliczyli dziobaka do stekowców - niewielkiej grupy ssaków lęgnących się z jaj. Dziobak zamieszkuje potoki, jeziora i rzeki jedynie na wschodzie i południu Australii i w Tasmanii. Polując pod wodą, wyczuwa zdobycz swoim elastycznym, bardzo wrażliwym dziobem. Zwierzę to w znacznym stopniu wytępiono z powodu cennego futra i dlatego jest pod szczególną ochroną.

Tamaryna wąsata Tamaryna wąsata Fot. Shutterstock

Tamaryna wąsata

Kto ma taki sumiasty wąs? Tamaryna wąsata - małpka z rodziny pazurkowców. Występuje w Ameryce Południowej, w zachodniej Brazylii, we wschodnim Peru i w północno-wschodniej Boliwii. Zamieszkuje bogate w liany lasy deszczowe na nizinach na wschód od Andów, a w obrębie krawędzi dorzecza Amazonki, preferuje drzewa rosnące nad wodą. Z tym małym pyszczkiem i ogromnym wąsem wygląda przezabawnie, dlatego zaliczamy ją do najbardziej uroczych zwierząt świata.

Zobacz także:

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Najpiękniejsze chronione zwierzęta w Polsce

Najgroźniejsze zwierzęta świata - zdjęcia

Trzewikodziób Trzewikodziób Fot. Shutterstock

Trzewikodziób

Trzewikodziób ze swoim wielkim i nieporęcznym dziobem, jest wyjątkowo niezdarnym myśliwym. Podobnie jak czapla stoi nieruchomo w płytkiej wodzie, a kiedy zobaczy zdobycz - przewraca się na nią całym ciałem. Gdy uda mu się coś złapać, najpierw musi wytrząsnąć z dzioba błoto i rośliny, a potem dopiero połyka zdobycz. Jest to jeden z najdroższych ptaków kupowanych do zoo. Zamieszkuje wschodnie regiony Afryki Centralnej.

Zobacz także:

Top 15. Najsłodsze zwierzęta świata

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Najpiękniejsze chronione zwierzęta w Polsce

Najgroźniejsze zwierzęta świata - zdjęcia

Więcej o: