Top 15. Najdziwniejsze muzea świata

Toalety i nocniki z epoki średniowiecza, tysiące solniczek i pojemników śniadaniowych, ekspozycja ludzkich włosów, czy...penis chomika i wieloryba. To tylko niektóre z eksponatów wystawionych w najdziwniejszych muzeach świata.
Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy / shutterstock

Muzeum Lodów, Anzola dell'Emilia, Włochy

Anzola dell'Emilia to nieduże miasteczko w Bolonii. Turystom oferuje ono jedyne na świecie Muzeum Lodów, które otwarto z końcem września 2012 roku. Muzeum mieści się w fabryce i prezentuje kolekcję starych maszyn do produkcji lodów oraz upamiętnia pierwszych producentów tego smakołyku - wśród nich szesnastowiecznego alchemika Cosimo Ruggieri, autora pierwszej receptury. W środku można znaleźć starodawne przepisy - m.in. na arabski syrop cukrowy - a także kilka tysięcy archiwalnych fotografii dokumentujących rozwój branży lodziarskiej.

Muzeum Słoniny, Lwów, Ukraina / shutterstock Muzeum Słoniny, Lwów, Ukraina / shutterstock Muzeum Słoniny, Lwów, Ukraina / shutterstock

Muzeum Słoniny, Lwów, Ukraina

Jedno z najdziwniejszych muzeów świata znajduje się we Lwowie - to Muzeum Słoniny. Muzeum Salo zawiera wystawę eksponatów wykonanych z tego właśnie produktu, ulubionego przysmaku Ukraińców. We Lwowie można zobaczyć m.in. piersi Wenus, ludzkie serce i fallusa Dawida albo skosztować słonych ust Marylin Monroe. Obiekt to muzeum i lounge bar jednocześnie. W środku mają też odbywać się przedstawienia artystyczne nawiązujące do tradycyjnego specjału.

Muzeum Toalet Muzeum Toalet www.sulabhinternational.org

Muzeum Toalet, Nowe Delhi, Indie

W Nowym Delhi mamy możliwość zapoznania się z historią...toalet. Twórca tego oryginalnego miejsca, dr Bindeshwar Pathak, poświęcił swoje życie zgłębianiu historii sedesów. W muzeum znajduje się ekspozycja o ewolucji toalet w czasie, inna prezentuje materiały, z jakich wykonywano toalety. Można obejrzeć nocniki, meble toaletowe, bidety oraz klozety używane od 1145 roku do czasów nowożytnych. Jest także wystawa, która przedstawia projekty toalet przyszłości. Dziś Muzeum Toalet może dziwić, ale jeszcze sto lat temu toalety można było traktować jak swoiste dzieła sztuki.

Top 8. Najdziwniejsze festiwale świata

muzeum obroży muzeum obroży www.leeds-castle.com

Muzeum Psich Obroży, Leeds

Muzeum Psich Obroży mieści się na dziedzińcu zamku w Leeds. Unikalny zbiór obejmuje ponad 100 oryginalnych eksponatów, powstałych na przestrzeni 500 lat. Są tu obroże m.in z czasów średniowiecza i czasów wiktoriańskich. Od prostych skórzanych wzorów, nabijanych metalowymi ćwiekami, po inkrustowane złotem i drogimi kamieniami. Muzeum, choć wydaje się dziwne, pozwala poznać historię zamku, na którym psy zawsze były ważne - czy to na polowaniu, czy do towarzystwa królowej.

Top 10. Najdziwniejsze atrakcje turystyczne

kiełbaska kiełbaska Fot. Shutterstock

Muzeum Kiełbasy Curry, Berlin

Kiełbaskę z sosem curry można w Berlinie kupić niemal w każdej budce z małą gastronomią. Smażonym przysmakiem, obficie polanym ketchupem zajadają się zarówno berlińczycy, jak i turyści odwiedzający stolicę Niemiec. Rozkosz podniebienia musi być wielka skoro w mieście otwarto muzeum poświęcone tej przekąsce. W Die Currywurst Museum można obejrzeć interaktywną wystawę podzieloną na pięć działów tematycznych. W dziale Snack Bar przez słuchawki umieszczone w opakowaniach od ketchupu posłuchać można historii kiełbasek. W innym dziele stoi wielka sofa w kształcie kiełbasy otoczona strumieniem musztardy i gigantycznymi frytkami. Jest nawet kino, w którym wyświetlane są najlepsze sceny filmowe z udziałem kiełbasy curry.

Top 10. Najdziwniejsze hotele na świecie

Zupka chińska Zupka chińska Fot. Shutterstock

Muzeum Zupek Chińskich, Yokohama, Japonia

Zupki chińskie opanowały cały świat i mają wielu fanów. Mało kto wie jednak, że powstały one w Japonii i właśnie tam znajduje się ich muzeum. Na ścianach Muzeum Zupek Chińskich wiszą setki opakowań. Na monitorach można obejrzeć reklamy zupek oraz filmy z procesu ich produkcji. Znajduje się tu także replika pierwszej chińskiej zupki zjedzonej podobno przez samuraja Mito Komon w XVII wieku.

muzeum solniczek muzeum solniczek thesaltandpeppershakermuseum.com

Muzeum Solniczek i Pieprzniczek

Niezwykłe muzeum w miasteczku Gatlinburg, na obrzeżach Great Smoky Mountains National Park w stanie Tennessee prezentuje około 20 000 zestawów solniczek i pieprzniczek z całego świata.  Muzeum założyło małżeństwo, które kolekcjonowało przez lata solniczki i pieprzniczki. Zgromadziło ich tak wiele, że nie mieli gdzie ich trzymać. W końcu otworzyli jedyne w swoim rodzaju muzeum. Niektóre eksponaty to prawdziwe dzieła sztuki, inne to kwintesencja kiczu. Można się o tym przekonać oglądając je na stronie internetowej muzeum.

Dziwne alkohole - ze śliny, węża i robaków!

muzeum fallusów muzeum fallusów www.phallus.is

Muzeum Fallologiczne, Islandia

Islandzkie Muzeum Fallologiczne oferuje zwiedzającym unikalną możliwość obejrzenia dwustu penisów przeróżnych ssaków zamieszkujących naszą planetę. Z zewnątrz muzeum wygląda niepozornie, ale jego wnętrze jest wręcz przytłaczające... Ekspozycja obejmuje około dwustu różnej wielkości penisów. Wiszą one na ścianach, stoją oświetlone w gablotach. Największe należą do wielorybów i niedźwiedzi polarnych. Penis kaszalota, waży 70 kg i ma 170 cm długości. Najmniejszy to dwumilimetrowy penis chomika, który ogląda się przez szkło powiększające. Muzeum w 1997 roku otwarto w Reykjaviku, ale przeniosło się do spokojnej wioski rybackiej Husavik. Placówka, czynna jest od maja do września. W 2009 roku muzeum odwiedziło ponad 11 tysięcy turystów.

Najbardziej niezwykłe krajobrazy świata

kanapka, pudełko sniadaniowe kanapka, pudełko sniadaniowe Fot. Shutterstock

Muzeum Pojemników Śniadaniowych, Georgia

W mieście Columbus w stanie Georgia istnieje Muzeum Pojemników Śniadaniowych. Znajdują się w nim pudełka, puszki i termosy należące do prywatnej kolekcji Allena Woodalla. Najstarsze eksponaty, pochodzące z początku lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, są metalowe. Najczęściej zdobią je rysunki przedstawiające słynnych amerykańskich kowbojów lub bejsbolistów. Współczesne pojemniki są plastikowe, bardziej kolorowe i widnieją na nich obrazki przedstawiające idoli nastolatków, gwiazdy sportowe i postacie z kreskówek. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

muzeum włosów, turcja muzeum włosów, turcja Dust Mason/flickr

Muzeum Włosów, Turcja

W Turcji znajduje się jedno z najdziwniejszych muzeów świata - Muzeum Włosów. Otworzył je Galip Körükçü, który swoją kolekcję kosmyków kobiecych włosów postanowił pokazać światu. Na ścianach w jaskini w Avanas wisi ich ponad 16.000. Swoje włosy zostawiają tu także turyści. Muzeum wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa.

króliki, królik króliki, królik Fot. Shuttersotck

Muzeum Królika

Muzeum Królika to w rzeczywistości dom po brzegi wypełniony figurkami i wizerunkami królików. Króliki są tu wszędzie - na tapetach, pościeli, na meblach. Lampy, naczynia, kuchenne, przybory toaletowe - wszystko w króliczej temetyce. Regały zastawione są porcelanowymi królikami różnej wielkości. W sumie znajduje się ponad 23 tys. eksponatów w tym oczywiście żywe zwierzątka. Właścicielami kolekcji jest małżeństwo: Steve Lubanski i Candace Frazee, którzy otworzyli to muzeum w 1998 roku w swoim domu w Pasadenie (Kalifornia). Muzeum jest dostępne bezpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. W 1999 roku kolekcja ta została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa (miała wówczas ok. 8,5 tys. eksponatów).

kosiarka kosiarka Fot. Shutterstock

Muzeum Kosiarek, Wielka Brytania

Jedyne na świecie Muzeum Kosiarek znajduje się w brytyjskim miasteczku Southport, w sąsiedztwie Liverpoolu. Anglicy, którzy z uwielbieniem dbają o swoje trawniki postanowili oddać w ten sposób cześć kosiarce. Brian Randam, założyciel muzeum, entuzjasta kosiarek i pomysłodawca nowych sposobów ich udoskonalania, prezentuje tu całą historię tych urządzeń. Obejrzeć można m.in. kosiarki skonstruowane ponad 200 lat temu, jak i najnowsze cuda techniki. W specjalnym dziale mieszczą się nawet kosiarki należące do sławnych osób w tym sprzęty otrzymane od księcia Karola czy księżnej Diany.

muzeum złej sztuki muzeum złej sztuki Fot. www.museumofbadart.org

Muzeum Złej Sztuki, Massachusetts

W stanie Massachusetts w USA znajduje się jedyne na świecie muzeum zbierające przykłady beztalencia. Prywatny właściciel zgromadził tu ponad 250 przykładów nieudanych prób naśladownictwa wielkich malarzy i rzeźbiarzy, za których obejrzenie pobiera teraz opłaty. To "żywiołowe przykłady sztuki tworzonej przez ludzi nie mających pojęcia o tym, co robią" - opisuje swoje zbiory. Muzeum powstało w 1993 roku. Niektóre eksponaty pochodzą od darczyńców inne zostały wyłowione ze śmietników. Mimo niechlubnej nazwy kolekcja cieszy się sporym zainteresowaniem.

krzesło, tortury, muzeum tortur krzesło, tortury, muzeum tortur Fot. Shutterstock

Muzeum Tortur, Amsterdam

W Muzeum Tortur w Amsterdamie zgromadzono narzędzia, które w średniowieczu spędzały sen z powiek czarownicom, niewiernym żonom czy homoseksualistom. Gilotyna, zgniatacz głowy, nabijane kolcami krzesło inkwizytorskie - to tylko kilka z przerażających maszyn tortur zaprezentowanych tu wraz z instrukcją obsługi. Wszystkie stoją w podświetlonych na czerwono, mrocznych wnętrzach.

W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina W Polsce istnieje m.in. Muzeum Taniego Wina Fot. Shutterstock

Muzeum Tanich Win, Polska

Skoro zupki chińskie mają swoje muzeum to musi mieć je też tanie wino. Muzeum Tanich Win nie mogłoby się znaleźć oczywiście nigdzie indziej niż w Polsce. W Szklarskiej Porębie, w Starej Walońskiej Chacie obejrzymy ponad setkę butelek i kilkaset etykiet z nazwami tanich win, które przeszły już do historii - np. "Kuszące wisienki", "Małgoś Mocne" czy "Don Diego". Najbardziej interesujący dla wszystkich potencjalnych zwiedzających może być fakt, że poza oglądaniem, można niektórych słynnych napojów spróbować. Zwiedzanie jest bezpłatne.

robak, pasożyt robak, pasożyt Fot. Shutterstock

Muzeum Pasożytów, Tokio

W Tokio znajduje się dość odrażające muzeum prezentujące pasożyty ludzkie i zwierzęce. Na pierwszym piętrze obejrzeć można na przykład tasiemce, larwy czy glisty ludzkie w słoikach. Na drugim znajduje się wystawa obrazująca cykl życia pasożytów. Jeśli ktoś zechce mieć z takiej wycieczki pamiątkę może sobie kupić koszulkę lub breloczek z wizerunkiem jednego z pasożytów. Wstęp do muzeum jest wolny.

muzeum rozstań muzeum rozstań Fot. new.brokenships.com

Muzeum Rozstań

W Zagrzebiu, stolicy Chorwacji znajduje się muzeum, które gromadzi przedmioty związane z rozstaniami. Jak tłumaczy pomysłodawca, muzeum pomaga się uporać z ciężkim okresem po zakończeniu związku, pozwala pożegnać ze związanymi z nim przedmiotami. Najciekawszymi eksponatami są suknie ślubne z odwołanych ślubów, telefony, aby osoba, która zdradziła nigdy już się nie dodzwoniła, misie, erotyczna bielizna. Najdziwniejsza jest jednak proteza stopy - symbol miłości, która narodziła się w szpitalu między pacjentem, a pielęgniarką. Podpis głosi: "proteza przetrwała dłużej niż nasza miłość". Dziwne? Nawet bardzo...

Więcej o: