TOP 10 zabytków arabskiego świata

Bogactwo i przepych, wspaniałe kolory, piękne zdobienia i misterna ornamentyka - zwiedzanie arabskich zabytków to uczta dla oka i podróż w tajemniczy świat Orientu. Zobaczcie subiektywny przegląd 10 turystycznych hitów arabskiego świata.
Azja Petra, Jordania.
Petra w południowo-zachodniej Jordanii to skalne miasto pełne świątyń i grobowców. Te imponujące obiekty wykuli w miękkich skałach piaskowca Nabatejczycy ok. 2 tys. lat temu. Wiele z nich powstało w ścianach urwisk. Liczba zabytków sięga niespełna tysiąca. Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata. Azja Petra, Jordania. Petra w południowo-zachodniej Jordanii to skalne miasto pełne świątyń i grobowców. Te imponujące obiekty wykuli w miękkich skałach piaskowca Nabatejczycy ok. 2 tys. lat temu. Wiele z nich powstało w ścianach urwisk. Liczba zabytków sięga niespełna tysiąca. Petra to jeden z nowych siedmiu cudów świata. Shutterstock

Jordania. Petra - odnalezione skalne miasto

Stolica Nabatejczyków, arabskich nomadów, liczy sobie 2300 lat. Przed naszą erą na terenie stosunkowo niewielkiej Petry mieszkało 20 tys. osób. W następnych stuleciach Petra zaczęła stopniowo podupadać, aż popadła w zapomnienie. Dopiero w XIX w. szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckardt odnalazł na nowo zapomniane miasto. Od tego czasu rośnie popularność Petry, którą dziś odwiedza prawie każdy turysta podróżujący po Jordanii.

Petra otoczona jest górami. W piaskowcowych skałach powstały piękne budowle. Ogromne  wrażenie robi wykuty w różowej skale Skarbiec. Ambitni turyści mogą wejść do położonego wysoko w górach klasztoru Ad-Deir. Można tam też wjechać na osiołku, ale to atrakcja dla odważnych, gdyż zwierzęta mają zwyczaj stąpać nad samą przepaścią. Wiele tajemniczych budowli Petry ukrytych jest z dala od głównego szlaku, więc jeśli ktoś może spędzić w Petrze więcej niż jeden dzień, powinien wypuścić się na boczne ścieżki. Na Petrę trzeba przeznaczyć co najmniej jeden cały dzień, a żeby spokojnie obejrzeć główne atrakcje - dwa lub trzy dni.

Ceny wstępu na teren Petry: bilet jednodniowy: 21 dinarów jordańskich, dwudniowy: 26 dinarów, trzydniowy: 31 dinarów (1 dinar to ok. 1,06 euro). Konieczne są wygodne buty, warto też zaopatrzyć się w wodę, choć można ją też kupić w wielu miejscach w Petrze.

Wielki Meczet w Kairouanie Wielki Meczet w Kairouanie Fot. Shutterstock

Tunezja. Wielki Meczet w Kairouanie - klątwa rzymskich kolumn

Kairouan w Tunezji to czwarte święte miasto islamu, po Mekce, Medynie i Jerozolimie i jedno z pierwszych islamskich miast w Afryce Północnej. Dziś w Kairouanie jest ponad 100 meczetów. Najsłynniejszy z nich to pochodzący z VII w. Wielki Meczet, zwany również Meczetem Sidi Okba. Dach meczetu wspiera się na filarach, pochodzących z rzymskich miast z terenu Afryki, w tym z Kartaginy. Dawniej liczenie kolumn było zabronione, gdyż miało grozić oślepnięciem. Na dziedziniec meczetu turyści mogą wchodzić, ale sala modlitewna dostępna jest tylko dla wyznawców islamu.

W Kairouanie jest też słynna medyna, przypominająca gigantyczny bazar, na którym łatwo się zgubić. Tunezja jest już bezpieczna dla turystów, ale przed wyjazdem warto się upewnić, czy nie ma znowu rozruchów w tym kraju. W zatłoczonych miejscach, takich jak medyny, trzeba zachować ostrożność i pilnować pieniędzy oraz wartościowych rzeczy, a kobiety nie powinny być ubrane zbyt swobodnie.

Tunezja po sezonie. Warto?

Jerozolima Jerozolima Fot. Shutterstock

Izrael. Kopuła na Skale w Jerozolimie - tu wniebowstąpił Mahomet

Najstarsza z ważnych budowli islamu wznosi się w miejscu, w którym według przekazów Abraham chciał złożyć ofiarę z Izaaka, a według wierzeń muzułmanów, Mahomet miał wznieść się do nieba. Czasza ogromnej, pokrytej prawdziwym złotem kopuły, opiera się na kamiennej platformie stojącej na dwóch kolumnadach. Całość przykrywa skałę, z której Mahomet miał wstąpić do nieba. Wnętrze zdobią mozaiki i inskrypcje, na zewnątrz kopuła wyłożona jest płytkami ceramicznymi. Kopuła na Skale jest trzecim najświętszym miejscem islamu, po Mekce i Medynie.

Wejście na Haram asz-Szarif (Wzgórze Świątynne), gdzie znajduje się Kopuła na Skale, możliwe jest tylko przez Bramę Łańcucha i Bramę Maurów. Muzułmanie mogą wchodzić też innymi bramami. W piątki, soboty i w święta muzułmańskie wstępu nie ma.

Izrael. Ziemia cywilizacji, narodów, religii i pielgrzymów

Dar al-Hajar w Jemenie Dar al-Hajar w Jemenie Fot. Shutterstock

Jemen. Dar al-Hajar - kamienny pałac-labirynt

Dar al-Hajar, pięciopiętrowy pałac z kamienia stoi na ogromnej skale w Wadi Dhahr, 15 km od Sany, stolicy Jemenu. Nazywany jest też Pałacem na Skale. Budowla ma charakterystyczne gipsowe dekoracyjne ornamenty. Wnętrze pałacu przypomina labirynt komnat i schodów, a ażurowe okna są wypełnione kolorowymi witrażami.

Podróżowanie indywidualnego turysty po Jemenie jest możliwa po uzyskaniu oficjalnego zezwolenia policji turystycznej. W czasie, gdy nasilają się walki rządu z grupami powiązanymi zAl-Kaidą i rebeliantami Al-Huthi, podróżowanie po tym kraju staje się niebezpieczne, trzeba wtedy zachować zwiększoną ostrożność.

Palmyra, Syria Palmyra, Syria Palmyra, Syria/Fot. Shutterstock

Syria. Palmyra - starożytne wykopaliska w środku oazy

Dziś znajdująca się w Syrii, a niegdyś na pograniczu cesarstwa rzymskiego i państwa Persów, położona w oazie Palmyra czasy świetności przeżyła w I-III w. naszej ery. Miasto upadło, gdy próbowało uniezależnić się od Rzymu, za czasów panowania królowej Zenobii - niezależnej, ambitnej i inteligentnej kobiety, która jednak nie dała rady walczyć z dużo silniejszym przeciwnikiem. Dziś Palmyra to gigantyczne wykopaliska. Sporo zabytków zostało już odsłoniętych, ale wiele czeka jeszcze na odkrycie. To, co już widać - a budowli tych jest sporo - pokazuje, jak Palmyra wyglądała przed wiekami. Widać też, jak łączyła się tutaj architektura Wschodu i Zachodu.

Turyści chcący zwiedzić Palmyrę trafiają do położonego na terenie oazy miasta Tadmor, gdzie jest baza noclegowa. Obecnie sytuacja w Syrii jest napięta, więc zwiedzanie tego kraju dobrze jest zostawić do czasu, aż sytuacja się ustabilizuje.

Syria - niczym wielobarwna mozaika

Meczet Umajjadów (Wielki Meczet) w Damaszku, Damaszek Meczet Umajjadów (Wielki Meczet) w Damaszku, Damaszek Fot. Shutterstock

Syria. Meczet Umajjadów (Wielki Meczet) w Damaszku - piąta przewaga nad światem i pierwszy meczet odwiedzony przez papieża

Legenda głosi, że kalif Walid I powiedział do mieszkańców Damaszku: "wasze miasto ma przewagę nad resztą świata: klimatu, wody, owoców i kąpielisk; do tego chcę dodać piątą: jego meczet". Meczet Umajjadów w Damaszku przyciąga turystów i pielgrzymów chrześcijańskich i muzułmańskich, gdyż tradycja głosi, że ukryta jest tu głowa Jana Chrzciciela - według muzułmanów proroka Yahia. Meczet powstał za panowania dynastii Umajjadów w miejscu, gdzie wcześniej była świątynia syryjskiego boga Hadada, potem rzymska świątynia Jupitera, a następnie bizantyjska bazylika pw. Jana Chrzciciela. Chrześcijańska świątynia w VIII w. została przebudowana na meczet. Wielki Meczet ozdobiony jest fantastycznymi mozaikami, dziełem 200 rzemieślników sprowadzonych z Bizancjum. Meczet Umajjadów to pierwszy na świecie meczet odwiedzony przez papieża - w 2001 r. był tu Jan Paweł II.

Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Kobiety muszą mieć zakrytą głową i zasłonięty dekolt, wskazane jest też zakrycie nóg.

Syria. Damaszek - raj na ziemi

Meczet Ahmada Ibn Tuluna w Kairze , Kair Meczet Ahmada Ibn Tuluna w Kairze , Kair Fot. Shutterstock

Egipt. Meczet Ahmada Ibn Tuluna w Kairze - Arka Noego i Bond

To najstarszy zachowany w oryginalnym kształcie, a równocześnie największy meczet w stolicy Egiptu. Pochodzi z IX w. i powstał w miejscu, gdzie według lokalnej tradycji po potopie osiadła Arka Noego. Meczet wybudowany jest wokół dziedzińca, a po każdej z czterech stron świata umieszczona jest jedna sala modlitewna. Warto wejść spiralnymi schodami na minaret zbudowany w stylu widocznym na terenie dzisiejszego Iraku i popatrzeć z góry na Kair. Ciekawostką jest, że na terenie meczetu kręcono niektóre sceny filmu o przygodach Jamesa Bonda "Szpieg, który mnie kochał".

Po niedawnych zamieszkach w Egipcie w kraju tym znowu jest bezpiecznie, jednak jeżeli podróżujemy indywidualnie, powinniśmy mieć oczy dookoła głowy. W meczecie stosowny strój jest niezbędny, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemności.

marakesz, maroko marakesz, maroko Fot. Shutterstock

Maroko. Medyna w Marrakeszu - czerwona dzielnica z listy UNESCO

Otoczona czerwonymi murami medyna w Marrakeszu, czyli stara dzielnica w jednym z popularniejszych turystycznie marokańskich miast, wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dachy domów też są czerwone, wszystko więc zdaje się pogrążać w tym kolorze. Według legendy, w czasie wojny przed wiekami przez medynę spłynęło tyle krwi, że wszystko przybrało czerwoną barwę.

Tętniący życiem Marrakesz jest niezwykle intensywny i działa na wszystkie zmysły. Głównym placem w starej części miasta jest Dżemaa el Fna, nad którym wznosi się minaret meczetu Kutubijja - główny punkt orientacyjny. Głośni handlarze, kolorowe stragany, stoiska z aromatycznym jedzeniem, kuglarze, zaklinacze węży i treserzy zwierząt, uliczni artyści oraz tłumy turystów z całego świata - to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę medyny.

Indywidualni turyści bez problemu znajdą w Marrakeszu tani nocleg, a amatorzy orientalnych smaków prawdziwe pyszności. Marrakesz jest też idealnym centrum zakupowym, na tutejszych bazarach (sukach) można zaopatrzyć się w piękne wyroby rzemieślnicze i pamiątki. Przy zakupach trzeba jednak uważać, żeby nie kupić pamiątek z... Chin; nieświadomym turystom sprzedawcy chętnie wciskają chińską tandetę. No i oczywiście trzeba się targować, na marokańskim bazarze jest to obowiązkowy rytuał zakupowy.

Maroko. Zwiedzamy Fez i okolice

Meczet Al-Karawijjin w Fezie, Fez, Maroko Meczet Al-Karawijjin w Fezie, Fez, Maroko Fot. Shutterstock

Maroko. Meczet Al-Karawijjin w Fezie - kolos ciasno objęty dziewięcioma tysiącami uliczek

W plątaninie uliczek, placów i zaułków marokańskiego Fezu łatwo można się pogubić, a zwiedzenie miasta bez przewodnika nie jest prostą sprawą, gdyż w gąszczu różnorakich budowli niełatwo odnaleźć zabytki. Uliczek w Fezie nie można się doliczyć, podobno jest ich aż 9400. A medyna w Fezie jest największa w świecie arabskim. Tu znajduje się meczet Al-Karawijjin, przy którym stoi jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie. Sam meczet trudno obejrzeć z zewnątrz, gdyż zabudowa medyny jest na tyle ciasna, że nie można go ani w całości objąć spojrzeniem, ani sfotografować. Meczet jest ogromny, może zmieścić 20 tys. osób.

Na zwiedzenie Fezu potrzeba kilku dni. Po obejrzeniu zabytków warto zagłębić się w uliczki i poczuć atmosferę starego arabskiego miasta oraz zapachy orientalnych przypraw.

Fort w Nizwie Fort w Nizwie Fot. Shutterstock

Oman. Fort w Nizwie - najpiękniejszy w Omanie

Oman jest państwem pełnym fortów, w sumie jest ich tu podobno 500. Za najpiękniejszy uchodzi fort w Nizwie, pochodzący z XVII w., z charakterystyczną okrągłą wieżą. Fort jest odnowiony i skrywa interesujące muzeum. A z murów rozciąga się piękny widok na miasto oraz gaje palm daktylowych, porastające górską kotlinę, w której położona jest Nizwa. U stóp fortu leży suk, gdzie można zrobić orientalne zakupy.

Nizwa leży 170 km od stolicy Omanu, Maskatu. W mieście można się zatrzymać na noc, ale wygodną opcją jest jednodniowa wycieczka z Maskatu. Między miastami kursują autobusy, ale większość turystów wynajmuje samochód.

Więcej o: