Reunion - Francja w tropikach

Reunion, niewielka wyspa (linia brzegowa ma długość 201 km) w archipelagu Maskarenów na Oceanie Indyjskim, około 800 km na wschód od Madagaskaru, skrywa wiele niespodzianek. Oprócz piaszczystych plaż i lazurowej wody, turysta znajdzie tam wysokie góry (powyżej 3000 m n.p.m.), unikalną florę i faunę oraz kulturę powstałą na styku wielu wpływów.
Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Fot. Shutterstock

Reunion - zamorski departament Francji

Reunion jest jednym z francuskich tzw. departamentów zamorskich. Oznacza to, że wyspa stanowi integralną część terytorium Francji, a co za tym idzie, także Unii Europejskiej. Na Reunionie obowiązuje ten sam porządek prawny i funkcjonują te same instytucje, co w Paryżu albo w Bretanii. W praktyce, polski turysta może podróżować na Reunionie, korzystając z tych samych ułatwień, które znajdują zastosowanie w całej Unii Europejskiej.

Plantacja trzciny cukrowej Plantacja trzciny cukrowej Fot. Siebrand/CC/Wikipedia

Historia wyspy Reunion

Wyspa była niezamieszkana aż do przybycia Europejczyków w połowie XVII wieku. Z czasem Francuzi odkryli, że lokalny klimat sprzyja uprawie kawy i trzciny cukrowej. Do pracy na plantacjach przywożono niewolników z Afryki, których potomkowie stanowią dziś większość mieszkańców wyspy. Po zniesieniu niewolnictwo przez Francje, na wyspę sprowadzono robotników z Indii (głównie Tamilów), a dzisiejsza populacja stanowi unikalną mieszankę ras i kultur. Dominującym wyznaniem jest katolicyzm (78% ), ale w miastach można także napotkać świątynie hinduistyczne (6.7%) czy meczety (2.15%). Widoczna na wyspie jest także mniejszość chińska. Pierwszym językiem jest francuski, ale powszechnie używany jest też kreolski, język powstały w czasach niewolnictwa z połączenia uproszczonego francuskiego z językami afrykańskimi czy tamilskim.

Kurczaka po kreolsku można zjeść np. na wyspie Reunion (terytorium zamorskie Francji) Kurczaka po kreolsku można zjeść np. na wyspie Reunion (terytorium zamorskie Francji) Fot. Shutterstock

Kreolska kuchnia na Reunionie

Różnorodność pochodzenia mieszkańców wyspy znajduje odzwierciedlenie w lokalnej kuchni. Powszechnie stosowane są przyprawy takie jak curry, masala czy kurkuma. Jednocześnie w każdym miasteczku na wyspie można znaleźć niedrogą jadłodajnię oferującą dania inspirowane kuchnią chińską, takie jak ryż po kantońsku czy mięso z jarzynami w sosie słodko-kwaśnym. Dania typowe dla Reunionu to kurczak w sosie curry, gulasz z ośmiornicy duszonej w czerwonym winie (civet de zourite) czy kozie mięso z masalą (cabri masalé), podawane z ryżem, gotowaną fasolą i z rougail, pikantną pastą z imbiru, pomidorów, cebuli i pieprzu. Popularnym deserem są zapiekane banany lub ciasto ze słodkich ziemniaków.

Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Fot. Katarzyna Ważyńska-Finck, François Finck

Krajobraz Reunionu - od plaż po wulkany

Największym atutem Reunionu jest ogromna różnorodność krajobrazów na niewielkiej przestrzeni. 2500 km² skrywa piaszczyste plaże, klify, łagodne pagórki pokryte polami trzciny cukrowej, pierwotny las, wysokie góry i wulkany, w tym jeden wciąż aktywny.

Zaczynając podróż od stolicy wyspy, położonego na wybrzeżu północnym Saint Denis de la Reunion, docieramy na wybrzeże zachodnie. Piaszczyste plaże przyciągają tam amatorów opalania, surferów i adeptów nurkowania. Jednocześnie turystyka na Reunionie nie ma charakteru masowego, a nadmorskie miejscowości nie stały się typowymi kurortami.

Środek wyspy zajmują strome góry. Najwyższy szczyt wyspy, Piton de Neige wznosi się na wysokość 3071 m n.p.m. Nazwa (neige - śnieg) nawiązuje jedynie do jasnego koloru skał, ponieważ opady śniegu na wyspie nie występują, nawet w najwyższych partiach gór.

Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim

Fot. Katarzyna Ważyńska-Finck, François Finck

Masyw górski Reunionu ma także bardzo specyficzną morfologię - łańcuchy gór poprzedzielane są trzema "cyrkami" (po francusku cirque), ogromnymi płaskowyżami wydrążonymi przez erozję, otoczonymi przez pionowe ściany, które przywodzą na myśl wielki krater wulkanu. Do jednego z nich, Cirque de Mafate, można dotrzeć wyłącznie pieszo. Szlaki są dobrze oznaczone, a proponowane trasy mają różny stopień trudności. Najlepszą bazą dla amatorów górskich wędrówek jest Cilaos, miasteczko położone w cyrku o tej samej nazwie.

Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Fot. Katarzyna Ważyńska-Finck, François Finck

Krajobraz Reunionu - od plaż po wulkany

Krajobraz południowo-wschodniej części wyspy został ukształtowany przez wulkan Piton de la Fournaise, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie, którego erupcje mają miejsce co kilka lat. Na przestrzeni kilkunastu kilometrów rozciągają się pola lawy, schodzące aż do oceanu. Na przylądku zwanym Cap Mechant można podziwiać zapierający dech w piersiach spektakl fal rozbijających się o czarne bazaltowe klify.

Dalej na północ krajobraz staje się łagodniejszy. Dominują pola trzciny cukrowej, nadal najważniejszej uprawy na wyspie, malowniczo położone na schodzących do oceanu pagórkach. Na wyspie uprawia się też kurkumę i wanilię. Właściciele plantacji często przyjmują zwiedzających i wyjaśniają skomplikowany proces produkcji tych aromatów.

Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Wyspa Reunion, zamorskie terytorium Francji na Oceanie Indyjskim Fot. Katarzyna Ważyńska-Finck, François Finck

Reunion - egzotyka w oswojonej wersji

Bogactwo Reunionu może dostarczyć wrażeń i atrakcji na kilka tygodni pobytu. Na wyspie panuje klimat tropikalny, jednak w stosunkowo łagodnej, "łatwej" dla przybysza z Europy, odmianie. Należy jedynie unikać wyjazdów w styczniu i lutym, kiedy temperatury przekraczają 30° C, wilgotność jest bardzo wysoka, a wyspę nawiedzają cyklony. Przed wyjazdem nie są konieczne dodatkowe szczepienia, nie należy się również obawiać pająków, ani jadowitych węży, a bogactwo fauny dotyczy przede wszystkim ptaków, w tym kilku gatunków endemicznych. Mieszkańcy wyspy są przyjaźni, a rytm życia spokojny. Reunion wydaje się być doskonałą propozycją na podróżników, którzy szukają egzotyki, ale w wersji nieco "oswojonej".

Informacje praktyczne

Waluta - euro

Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty

Loty (około 10 godz.) z Paryża z Air France, Corsair, Air Austral

Wyspa ma sporą bazę hotelową, ale alternatywą jest także wynajmowanie pokoi gościnnych (chambre d'hôtes) czy domków od lokalnych mieszkańców (ok.60 euro za noc za dwie osoby ze śniadaniem).

Więcej o: