Poznaj Polskę. Turystyczny trójkąt w województwie lubelskim

Trasa: Janowiec - Kazimierz Dolny - Nałęczów - Puławy. W zachodniej części województwa lubelskiego ulokowały się niezwykle atrakcyjne miejscowości, które tworzą tzw. trójkąt turystyczny.
Janowiec, Polska Janowiec, Polska Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Janowiec

Pierwsze miejsce na naszej trasie to sąsiadujący z Kazimierzem Dolnym Janowiec. Obie miejscowości położone są malowniczo nad brzegiem Wisły i połączone przeprawą promową. Choć dziś Janowiec jest zaciszną wioską, niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu. Prawa miejskie Janowiec otrzymał już w 1537 roku na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego. Na początku XVI wieku powstał tu wspaniały zamek wybudowany przez Michała i Piotra Firlejów. Okazałe ruiny tego potężnego zamku wznoszą się ponad Janowcem do dnia dzisiejszego i stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Janowiec, Polska

Tuż obok zamku znajduje się ciekawy zespół dworski - niewielki skansen złożony z dworu Wierzbickich, spichlerza, stodoły i lamusa. Schodząc ze wzniesienia, trafiamy na urokliwy rynek, przy którym stoi zabytkowy kościół z około 1350 roku. Za czasów Firlejów został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, w jego wnętrzu znajduje się nagrobek tej rodziny dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Janowiec, Polska

Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska Kazimierz Dolny nad Wisłą/Shutterstock

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny trzeba odwiedzić, czy to przejazdem, czy jako główny cel wycieczki po Polsce. Miasto artystów, bo tak bywa nazywany Kazimierz Nad Wisłą, to miejscowość o niesamowitym klimacie, odczuwanym nie tylko na magicznym Rynku ale i na pobliskich uliczkach. Kazimierz malowniczo ulokował się w Małopolskim Przełomie Wisły. Ciekawych miejsc jest w Kazimierzu Dolnym wiele. Nie można pominąć Rynku z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami, szczególnie kamienicami Przybyłów z bogato zdobionymi fasadami. Stoi tutaj również piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a dalej można wspiąć się, by zobaczyć ruiny zamku, zbudowanego ponoć przez Kazimierza Wielkiego i basztę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy. Ponad Rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży.

Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska

Obecnie niektóre zabytki Kazimierza Dolnego są gruntownie remontowane, m.in. zamek i kościół farny. Ale większość budowli przedstawia się wspaniale. Przy ulicy Senatorskiej łączącej Rynek z bulwarem nadwiślańskim stoją piękne kamienice, m.in. kamienica Celejowska z Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego.

Kazimierz Dolny nad Wisłą, Polska

Przy ulicy Puławskiej natomiast zachowały się liczne zabytkowe spichlerze, m.in. Spichlerz Ulanowskich z Muzeum Przyrodniczym (ul. Puławska 34). W wielu z nich mieszczą się luksusowe hotele.

Nałęczów, Polska Nałęczów, Polska Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Nałęczów

Nałęczów to wspaniałe uzdrowisko kardiologiczne leżące w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego uzdrowiska sięga aż 1878 roku. Od wieków sercem miejscowości jest Park Zdrojowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego. To tutaj znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze zabytki związane z uzdrowiskiem. Jednym z piękniejszych są Stare Łazienki ulokowane nieco na uboczu. W centrum natomiast, nad stawem, wznosi się Sanatorium Książę Józef". Niedaleko jest też Pijalnia Wód Mineralnych, Palmiarnia i inne obiekty.

Nałęczów, Polska

Alejki prowadzą pomiędzy okazałym starodrzewiem ze starannie dobranymi gatunkami drzew rodzimych i nie tylko. Poza parkiem warto zobaczyć zabytkowe wille drewniane (dziś zamienione na pensjonaty) i muzea, m.in. Chatę Stefana Żeromskiego - dawną letnią pracownię pisarza, a obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Puławy, Polska Puławy, Polska Fot. Anna Piernikarczyk, polskieszlaki.pl

Puławy

W Puławach zachowało się kilka cennych zabytków, położonych w obrębie kompleksu parkowo-pałacowego nad skarpą wiślaną. Najbardziej znaną i okazałą budowlą jest pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a po zniszczeniu przez Szwedów odbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich. Centralne fragmenty pałacu udostępnione są turystom.

Mało kto wie, że Puławy są ważnym w naszym kraju ośrodkiem muzealnictwa. Powstało tu pierwsze w Polsce muzeum i zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej. Mowa o Świątyni Sybilli ? niezwykle ciekawej budowli, w której w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła muzeum mające pobudzać do patriotyzmu w okupowanej Polsce.

Poza tym, w parku znajdują się: Dom Gotycki, Dom Grecki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał go car Aleksander II.

Gorąco polecam odwiedzenie lubelskiego trójkąta turystycznego, gdyż jest to niezwykle interesujący zakątek Polski, z licznymi i niecodziennymi zabytkami i atrakcjami.

ZOBACZ TAKŻE:

Weekendowa wycieczka: z Maciejowic do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa

Więcej o: