Gdzie lepiej NIE jechać w październiku? Wystarczy poczekać miesiąc

Październik to idealny czas na zwiedzanie Europy, ale niekoniecznie dalekich, egzotycznych krajów. Gdzie przywitać nas może deszcz i huragan? W przypadku niektórych krajów wystarczy poczekać miesiąc.
Tajlandia, wyspy Tajlandia, wyspy Thong Islands National Park/Fot. Shutterstock

Tajlandia

Większa część Tajlandii jest pod wpływem klimatu zwrotnikowego monsunowego, w którym występują gwałtowne, ulewne deszcze. Pora deszczowa wywołana monsunami trwa tu od czerwca do października i przynosi tropikalne ulewy w całej prawie Tajlandii. W głębi kraju opadów jest mniej, ulewy są intensywne, ale krótkie i mniej uciążliwe. Najgorzej jest na Samui i leżących wokół wyspach, tam w październiku lepiej się nie wybierać. Na wybrzeżu południowo-wschodnim opady trwają prawie do grudnia.

Najlepszy okres do zwiedzania Tajlandii przypada od listopada do lutego, kiedy trwa pora sucha i chłodna (mimo nazwy temperatury wynoszą wówczas 28 - 30 st. C w ciągu dnia i 22 - 24 st. C w nocy).

Tajlandia podczas pory deszczowejfot. Shutterstock

Kostaryka Kostaryka fot. Shutterstock

Kostaryka

Kostaryka leży w klimacie podrównikowym wilgotnym. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada. W październiku i listopadzie można się tu spodziewać głównie deszczu i zachmurzonego nieba. Aby móc w pełni podziwiać piękną przyrodę Kostaryki lepiej przyjechać tu w porze suchej.

Kostaryka fot. Shutterstock

Kenia, Wielka Migracja Kenia, Wielka Migracja fot. Shutterstock

Kenia

Najlepszą porą na wycieczki po Kenii są miesiące od grudnia do marca. Pora deszczowa występuje dwukrotnie od połowy października do połowy grudnia, oraz od marca do maja. Padać zaczyna właśnie w październiku. Ciekawą porą na przyjazd do Kenii jest wrzesień - wówczas w parku Masai Mara przypada okres migracji zwierząt przechodzących z Tanzanii z parku Serengeti w poszukiwaniu pożywienia. Warto zobaczyć ten wspaniały spektakl.

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Keniafot. Shutterstock

Jukatan, Meksyk Jukatan, Meksyk fot. Shutterstock

Meksyk, półwysep Jukatan

Do Meksyku można się wybrać o każdej porze roku - temperatury utrzymują się powyżej 20 stopni. Na półwyspie Jukatan najcieplej jest jednak w grudniu, styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu. Od września do listopada mogą padać tropikalne deszcze, które ochładzają powietrze. Od lipca do listopada w rejonie Zatoki Meksykańskiej potencjalnym zagrożeniem są huragany.

Meksyk. Najciekawsze miejsca

Jukata, Meksykfot. Shutterstock

Kuba Kuba fot. Shutterstock

Kuba

Pora deszczowa rozpoczyna się na Kubie w maju i trwa do października. Od września do listopada wyspę nawiedzają dodatkowo huragany i cyklony. Najlepszy czas na wyjazd na Kubę to okres od listopada do kwietnia, czyli już po sezonie huraganów, ale jeszcze przed nastaniem upalnego i parnego lata. Aby uniknąć wysokich cen w szczycie sezonu oraz tłumów, warto się wybrać w podróż na Kubę w listopadzie lub lutym.

Kuba. Jaka jest naprawdę?

Kuba w październikufot. Shutterstock

Dominikana Dominikana fot. Shutterstock

Dominikana

Na Dominikanie wysokie temperatury utrzymują się cały rok, co nie znaczy jednak, że tak samo jest ze słońcem. Wielu turystów, wykupując wycieczkę, nie wie, że od maja do września trwa na Dominikanie pora deszczowa, a od sierpnia do października często występują huragany. Opady są krótkotrwałe, ale bywają intensywne i wyjątkowo uciążliwe. Mogą popsuć czasem nawet cały pobyt. Najlepiej wybrać się tu w miesiącach zimowych - od listopada do kwietnia. Jeśli cena wycieczki w biurze podróży wyda nam się podejrzanie niska, najpierw więc sprawdźmy pogodę jaka szykuje się na miejscu.

Dominikana - rajski odpoczynek

Dominika w październikufot. Shutterstock

Więcej o: