Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Dzikość w sercu? Jest takie miejsce na świecie, gdzie spełniają się marzenia o byciu w centrum nieokiełznanej przyrody. Polujące lwy, śmiejące się hieny i majestatyczne słonie, a wszystko to pośród zapierających dech w piersiach bezkresnych krajobrazów. To Kenia.
Kenia, Afryka Kenia, Afryka Fot. Shutterstock

Kenia - marzenie o Czarnym Lądzie

Nie znam nikogo, kto choć raz w życiu nie zamarzył o podróży do Afryki. Za to niewiele osób, które w drugim odruchu nie odrzuciłyby tego marzenia w obawie przed niedogodnościami i ewentualnymi konsekwencjami zdrowotnymi takiej wyprawy. Afryka nadal kojarzy się z nieprzyjazną turystom dziczą. Niesłusznie. Wyprawa do Kenii zorganizowana mądrze, będzie wypadem niezapomnianym. Bo to jedno z tych wspaniałych miejsc na świecie, gdzie zobaczyć i poznać można naprawdę dzikie okolice, będąc jednocześnie otoczonym niezbędnym dla wypoczynku komfortem.

Kapsztad. Inna Afryka

Tanzania stała się popularnym kierunkiem wśród podróżników marzących o safari. Safari w najsłynniejszych parkach narodowych Tanzanii to niesamowite przeżycie. Na zdjęciu: Park Narodowy Serengeti, Afryka - Tanzania Tanzania stała się popularnym kierunkiem wśród podróżników marzących o safari. Safari w najsłynniejszych parkach narodowych Tanzanii to niesamowite przeżycie. Na zdjęciu: Park Narodowy Serengeti, Afryka - Tanzania Fot. Shutterstock

Kenia. Dla kogo Afryka?

Kenia to na pewno pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników podglądania życia dzikich zwierząt. Zdarzają się wprawdzie podróżnicy, którzy nawet w Afryce najbardziej cenią luksus hoteli i wypoczynek nad ciepłym oceanem, jednak śmiało można stwierdzić, że sednem podróży do Kenii jest safari. Fenomenalne krajobrazy, dzika przyroda, fascynująca kultura afrykańskich plemion - właśnie po to się tu przyjeżdża.

W Kenii do dyspozycji turystów jest także moc atrakcji w postaci sportów wodnych, przepięknych plaż z drobnym piaskiem, a także rewelacyjnych miejsc do nurkowania. Nie każdy wie, że właśnie Kenia jest jednym z tych miejsc, w którym warto rozpocząć swoją podwodną przygodę. My jednak skupimy się dziś na safari.

Kenia - w kraju kontrastów

Afryka, Tam wystarczy po prostu być, by oderwać się od codzienności Afryka, Tam wystarczy po prostu być, by oderwać się od codzienności Fot. Shutterstock

Kenia. Wakacje w Kenii - jak je zorganizować?

Istnieją podróżnicy, którzy podróż do dzikiej Afryki organizują na własną rękę. Nie dajmy się jednak zwieść buńczucznym opowieściom w Internecie - aby przetrwać w Kenii na własną rękę, trzeba być podróżnikiem wytrawnym i mieć sporo pieniędzy. Ci, którzy marzą o bajkowej wyprawie, ale nie są podróżnikami na miarę Shackletona, powinni raczej zdecydować się na wyprawę zorganizowaną przez odpowiednie biuro podróży. Jakie są plusy? Przede wszystkim bezpieczeństwo. W sprawdzonym biurze na pewno na miejscu znajda się wykwalifikowani piloci i rezydenci, którzy zapewnią nam poczucie psychicznego komfortu i otoczą nas niezbędną opieką, a także zadbają o organizację wszelkich rozrywek. Dodatkowo, dobra organizacja wyjazdu pozwoli nam zobaczyć więcej i w pełniejszym wymiarze. Zorganizowany wyjazd, choć drogi, będzie nas też kosztował mniej niż organizowany samodzielnie. Nawet uwzględniając marże narzucane przez biura. Koszty przelotu i luksusowych hoteli (a w innych w Kenii spać nie warto, chyba że jesteśmy łowcami przygód) mogą zniechęcić nawet najbardziej samodzielnych.

Wakacyjna TOP-lista: Kenia. W rytmie oceanu

Kenia wycieczka Kenia wycieczka Fot. Shutterstock

Kenia. O czym warto pamiętać przed podróżą do Kenii?

Na pewno o szczepieniach. Choć szczepienia obowiązkowe nie są wymagane przy wjeździe, to zdrowy rozsądek zaleca zaszczepić się przeciwko żółtej febrze, żółtaczce (typy A i B), polio, błonicy i tężcowi. Kontrowersje budzi także konieczność stosowania profilaktyki antymalarycznej. Na forach internetowych często podważa się jej sens, tym bardziej, że leki przyjmowane przed wyjazdem mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zdaniem lekarzy warto jednak pocierpieć przed wyjazdem, aby nie martwić się później. Jednak nawet jeśli zabezpieczymy się przed malarią wcześniej, to nie możemy zapomnieć o zapakowaniu do walizki środków odstraszających komary. Doświadczeni podróżnicy doradzają, aby nie inwestować w popularne środki, a raczej zaopatrzyć się w takie specyfiki w specjalistycznym sklepie dla myśliwych lub wędkarzy. Jednym z najbardziej skutecznych preparatów (tzw. repelentów) jest Mugga. Można takie środki kupić także na miejscu, ale niektóre potrafią uczulić nawet najbardziej niewrażliwą skórę.

Kenia, Afryka, safari, balon Kenia, Afryka, safari, balon Fot. Shutterstock

Kenia. O czym warto pamiętać przed podróżą do Kenii?

Tak jak w przypadku każdej innej podróży poza Unię Europejską, planując wakacje w Kenii trzeba koniecznie sprawdzić czy nasz paszport w dniu wyjazdu będzie ważny minimum sześć miesięcy i czy ma przynajmniej dwie wolne strony potrzebne do wbicia kenijskiej wizy. Wizę kupuje się na lotnisku po przylocie i wypełnieniu stosownego formularza, a jej koszt to 50 USD. Będziemy także zobligowani do wypełnienia kart imigracyjnych. Jeśli nie znamy języka, nie musimy się martwić, każde biuro podróży zapewni nam pomoc opiekuna. Jeżeli w podróż wysyłani jesteśmy bez pilota-opiekuna, możemy poprosić biuro podróży o wzór formularza. Warto także pamiętać podczas zakupu dolarów na wyjazd, że - podobnie jak w wielu innych krajach świata - w Kenii nie są akceptowane banknoty wydane przed rokiem 2005. Przy zakupie waluty powinniśmy pamiętać także o tym, aby zaopatrzyć się w banknoty o niskich nominałach. Wynika to z powszechnego zwyczaju wręczania napiwków tragarzom, kierowcom na safari i lokalnym przewodnikom.

Hotele w Kenii w ofertach większości biur podróży są naprawdę znakomite i nie należy obawiać się o ich jakość. Można śmiało stwierdzić, że w kraju, który uważa się za dziki, poziom infrastruktury i obsługi hotelowej sięga wyżyn. Dlatego wakacje w Kenii mają w sobie tyle uroku dla tych, którzy chcieliby zobaczyć jak najwięcej, ale obawiają się trudów podróży. Naturalnie wielu małych niedogodności nie da się uniknąć. W przypadku wyjazdów na safari czekają nas wczesne pobudki, czasem także dość długa podróż. Wybierając hotel z oferty, trzeba zwrócić uwagę na to, jakie mamy wyliczone czasy przejazdów do najbardziej nas interesujących miejsc. Przy dość wysokich cenach takiego urlopu naprawdę warto zapłacić jeszcze trochę więcej, ale zapewnić sobie maksimum komfortu.

Kenia wycieczka. Kenia plaża, Afryka Kenia wycieczka. Kenia plaża, Afryka Fot. Shutterstock

Kenia. O czym nie możemy zapomnieć pakując walizki?

Na pewno o wspomnianych już preparatach przeciwko owadom. Lepiej zabrać ich więcej niż przy zwyczajowych wyjazdach na Mazury, gdyż będziemy zużywać ich sporo.

Choć jedziemy do kraju kojarzącego się z upałami, pamiętajmy że wyprawy na safari i inne atrakcyjne wypady często zaczynać się będą wczesnym rankiem lub nawet w nocy. Nawet gdy temperatura w dzień sięga prawie czterdziestu stopni, poranki bywają chłodne. Trzeba zabrać ze sobą bluzę z długim rękawem lub polar, idealnym pomysłem będą też cienkie i długie spodnie z bawełny czy lnu. Na safari można wybrać się w sandałach, ale warto też pomyśleć o lekkich butach turystycznych. Nie można zapomnieć o nakryciu głowy i porządnych okularach przeciwsłonecznych, a także o kremach z wysokim filtrem. Przydaje się także woda termalna w sprayu i nawilżane chusteczki.

Kenia, Afryka, żyrafy Kenia, Afryka, żyrafy Fot. Shutterstock

Kenia. W Kenii fotografuj zwierzęta, ale nie flagę

Jeśli na naszej wyprawie pragniemy być przede wszystkim fotografami, koniecznie zaopatrzmy się w stosowną ilość kart pamięci do aparatu, gdyż kupowanie tego typu gadżetów na miejscu wypadnie raczej drogo. Nie będziemy także usatysfakcjonowani, jeśli na fotograficzne safari wybierzemy się bez teleobiektywu.

Trzeba także zapoznać się z zasadami obowiązującymi w Kenii: nie można tu fotografować budynków urzędowych, funkcjonariuszy państwowych, dworców kolejowych i niektórych budynków użyteczności publicznej, a nawet flagi narodowej. Jeśli wybieramy się do wioski tubylców, wypada w zamian za robienie zdjęć wręczyć drobny prezent lub niewielką kwotę, albo po prostu zrobić zakupy - pamiątki nie są co prawda wysokiej jakości, ale lepiej kupić je tam, niż przepłacać za nie w hotelowych sklepach dla turystów. Przy zakupie pamiątek bardzo ważna jest wiedza o tym, czego z Kenii do domu przywieźć nie wolno. Obowiązuje bezwzględny zakaz wywożenia kości słoniowej i zwierzęcych skór, a także muszli i fragmentów koralowców. Jeśli marzymy o takiej pamiątce, skazani jesteśmy na plastikowe podróbki.

Kenia wycieczka, safari, afryka Kenia wycieczka, safari, afryka Fot. Shutterstock

Kenia. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kenii?

Przede wszystkim to, co podziwiamy na filmach dokumentalnych - dziką przyrodę. Do wyboru mamy kilka parków narodowych i rezerwatów, kto może sobie na to pozwolić, powinien skorzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez biura.

Chyba każda dostępna aktualnie na rynku oferta wyjazdu do Kenii zawiera wycieczki fakultatywne do najbardziej atrakcyjnych miejsc, gdzie można oddać się bezkrwawym polowaniom. Co musimy wiedzieć decydując się na te wyprawy? Przede wszystkim - zminimalizujmy bagaż. Do jeepów, którymi będziemy się na safari poruszać zmieści się tylko torba fotograficzna i absolutnie niezbędna woda, a poza tym jedynie mały plecak. Wypady z reguły zawierają nocleg w osadach na terenie parków. To jedyne miejsce, gdzie w tych rejonach mamy dostęp do zdobyczy cywilizacji - przede wszystkim do elektryczności. Naładowanie baterii do sprzętu możliwe będzie tylko raz w ciągu dnia - podczas przerwy na posiłek, a i tu warto się doinformować, czy plan eskapady nie obejmuje przypadkiem tej rozkoszy w plenerze.

Nie można zrezygnować z wypraw do trzech najważniejszych parków:

1. Park Narodowy Amboseli: położony u podnóża Kilimandżaro, na malowniczej równinie, która niegdyś była dnem jeziora. Niekwestionowane królestwo takich gatunków jak słonie, hieny, bawoły, lamparty czy lwy.

2. Największy Park Narodowy Kenii, czyli Tsavo: zobaczymy tu żyrafy, słynne czerwone słonie i pawiany.

3. Park Masai Mara: fenomenalne miejsce do podglądania ptaków, ale jego największą zaletą są migracje zwierząt oraz możliwość bardzo dokładnej obserwacji polujących lwów.

 

W trakcie wycieczek turyści obcują z jednymi z najpiękniejszych widoków, jakie istnieją na Ziemi, a także są zapoznawani z kulturą i sposobem życia tubylców.

Choć nocując w luksusowych wnętrzach hoteli nie czujemy się może zdobywcami dzikiej przyrody, to spotkania z przyrodą afrykańską zatrą to wrażenie. Przygoda, w której weźmiemy udział jest tak wspaniała, że nie warto wyprawy do Kenii odkładać na półkę z marzeniami.

Więcej o: