Taka jest Tajlandia, czyli nie bój się Azji!

Prawdziwa egzotyka, bogate dziedzictwo kulturowe, buddyjskie świątynie, malownicze wybrzeże, idylliczne wyspy, rajskie plaże, najlepsza kuchnia świata, a do tego niskie ceny - oto z czym kojarzy się Tajlandia. Ten różnorodny azjatycki kraj przyciąga coraz więcej turystów.
Tajlandia, Bangkok, pływający targ Tajlandia, Bangkok, pływający targ Fot. Shutterstock

Tajlandia. Bangkok - centrum Azji, seksturystyka i pływające targi

Stolica Tajlandii to gigantyczna metropolia i jeden z głównych azjatyckich przesiadkowych portów lotniczych. Trafia tu prawie każdy, kto wypuszcza się do Azji Południowo-Wschodniej, bo właśnie z Bangkoku są połączenia lądowe i powietrzne do wszystkich najważniejszych miast regionu.

Bangkok tętni życiem przez całą dobę i trudno mieć do niego stosunek obojętny: albo się go kocha, albo nienawidzi. Nocne życie Bangkoku słynne jest na cały świat, lecz nie jest to dobra sława - Bangkok uchodzi za centrum seksturystyki i wykorzystywania nieletnich.

Ale Bangkok to nie tylko nocne kluby. To także wspaniałe zabytki z pałacem królewskim na czele i szereg świątyń, ciekawe muzea, liczne rzeki i kanały, stare targi - w tym przepiękne kwiatowe - oraz nowoczesne centra handlowe, wiekowe dzielnice oraz szklane biurowce. Oraz mekka backpacekerów z całego świata, czyli ulica Khao San z tanimi hotelikami, targowiskiem, gdzie można kupić chyba wszystko oraz licznymi miejscami, oferującymi masaż, tatuaż czy zaplatanie warkoczyków.

Bangkok z jednej strony kusi kolorami, z drugiej odstrasza hałasem, brudem, chaosem i... szczurami, które świetnie się czują wśród wyrzucanych na ulice odpadków.

Tajlandia. Bangkok po raz pierwszy - 15 rad

Tajlandia, wyspy Tajlandia, wyspy Thong Islands National Park/Fot. Shutterstock

Tajlandia. Rajskie wyspy Tajlandii - główny cel turystów z całego świata

Większość turystów przybywa do Tajlandii w poszukiwaniu odpoczynku na plaży. Miejsce jest do tego wymarzone - tajskie wyspy, z białym piaskiem i szmaragdowym morzem dookoła, cieszą się zasłużoną opinia rajskich. Zarówno na Morzu Andamańskim, jak i w Zatoce Tajlandzkiej znajduje się mnóstwo wysp, z których każda ma inny charakter, więc osoby o różnych upodobaniach znajdą tu propozycję dla siebie. Jeśli ktoś lubi tłumy i imprezowe życie, wybierze Phuket albo Ko Pha-Ngan, hippisi chętnie pojadą na Koh Chang, plecakowicze na Koh Phi Phi. Osobom poszukującym relaksu spodobają się Koh Samui, Koh Jam i Koh Maak. Dla amatorów snorkelingu najlepszym miejscem jest archipelag Similanów, słynący z pięknych raf koralowych, ale prawie na każdej wyspie Tajlandii amatorzy podziwiania życia podwodnego znajdą coś dla siebie.

Nurkowanie i snorkeling to jednak nie jedyne atrakcje tajskich wysp. Zlokalizowane są tu także parki narodowe, można podziwiać piękne formacje skalne, wodospady i lasy namorzynowe, pływać kajakiem, wspinać się, no i oczywiście plażować.

Tajlandia przyciąga

Tajlandia, Bangkok, słoń Tajlandia, Bangkok, słoń Fot. Shutterstock

Tajlandia. Do Tajlandii bez wizy

Podróżowanie do Tajlandii jest coraz łatwiejsze. Od 11 sierpnia 2011 roku obywatele polscy nie muszą mieć wizy, jeśli jadą do Tajlandii w celach turystycznych na czas nie dłuższy niż 30 dni. Oczywiście służby graniczne w Tajlandii o tym wiedzą, niemniej polska ambasada w Bangkoku radzi polskim turystom, aby - dla uniknięcia ewentualnych problemów przy przekraczaniu granicy - mieli przy sobie notę MSZ Tajlandii, którą można pobrać na stronie internetowej naszej ambasady: www.bangkok.polemb.net.

Ale uwaga: osoby o niedbałym i nieestetycznym wyglądzie mogą nie uzyskać zgody na wjazd. Ma to miejsce niezwykle rzadko, ale na wszelki wypadek lepiej nie porazić swoim niechlujstwem służb granicznych.

Tajlandia wymaga przy wjeździe, aby paszport turysty był ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia tego kraju i wymóg ten jest przestrzegany. A kto o tym zapomni, naraża się na zawrócenie do portu macierzystego, a co za tym idzie - poniesienie dodatkowych kosztów.

Trójkąt Azjatycki. Tajlandia, Kambodża i Malezja z dzieckiem

Tajlandia, Budda Tajlandia, Budda Fot. Shutterstock

Tajlandia. Czego nie wolno w Tajlandii, czyli ostrożnie z narkotykami

Z Tajlandii nie wolno wywozić statuetek i wizerunków Buddy. Jeśli chcemy to zrobić, musimy postarać się o zezwolenie Ministerstwa Sztuki. Wyjątek stanowią wyroby sprzedawane na straganach turystycznych, takie jak wyroby rzemieślnicze czy małe wizerunki zwyczajowo noszone przy sobie.

Najsurowsze restrykcje dotyczą jednak nie wyrobów artystycznych, a narkotyków. Posiadanie przy sobie nawet najmniejszych ilości narkotyków czy przyrządów wskazujących na ich używanie (np. strzykawki) powoduje natychmiastowe zatrzymanie. A przestępstwa narkotykowe, takie jak np. przewóz tych towarów, grozi surowym więzieniem, a nawet śmiercią. O tym, że zakaz ten to nie przelewki, przekonało się już wielu turystów z Zachodu, którzy w tajskim więzieniu - bynajmniej nie przypominającym standardem tych europejskich - spędzili wiele lat. Wśród nich był też Polak, Michał Pauli, którego wstrząsająca książka "12 razy śmierć" stanowi najlepsze ostrzeżenie przed łamaniem regulacji antynarkotykowych w Tajlandii.

tajlandia, masaż tajlandia, masaż Fot. Shutterstock

Tajlandia nie jest niebezpieczna

Egzotyka kojarzy się z chorobami tropikalnymi, wielkimi pająkami i karaluchami, wężami, tsunami i trzęsieniami ziemi. Oczywiście, zagrożenia te istnieją, ale nie oznaczają, że Tajlandia jest krajem niebezpiecznym i że ryzyko jest ceną, którą trzeba zapłacić za egzotyczne wakacje. Odrobina zdrowego rozsądku wystarczy, żeby urlop w Tajlandii spędzić zdrowo i bezpiecznie.

Niebezpieczne gatunki zwierząt żyją głównie na terenach trudno dostępnych. Jeżeli nie będziemy samopas włóczyć się po dżungli, raczej nie natkniemy się na węża czy tygrysa. Powszechny lęk budzi malaria, ale również nie wszędzie ona występuje (a ponadto nawet w przypadku udawania się w rejony, gdzie przypadki malarii się zdarzają, już w Polsce można zadbać o dającą dużą gwarancję niezachorowania profilaktykę antymalaryczną). Jeżeli planujemy urlop na wyspach, to choroba ta raczej nas tam nie dopadnie. Przed wyjazdem warto natomiast zadbać o szczepienia przeciw WZW A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio oraz błonicy. W czasie podróży trzeba natomiast zachowywać podstawową ostrożność i nie pić wody z kranu (więc także napojów z lodem) oraz nie jeść niemytych warzyw i owoców.

Zagrożenie przestępczością w Tajlandii nie jest duże, ale lepiej nie korzystać z poczęstunków od nieznajomych, szczególnie w nocnych lokalach, gdyż zdarza się, że nieznajomi do napojów dodają turystom narkotyki. I tak jak wszędzie indziej na świecie, lepiej nie pojawiać się w szemranych okolicach po zmroku.

Tajlandia Tajlandia Tajlandia/Fot. Shutterstock

Tajlandia. Króla trzeba szanować, czyli jak zachowywać się w Tajlandii

Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do króla i jego rodziny. Jakiekolwiek krytyczne uwagi czy nawet żarty pod adresem władcy są niewskazane, można za nie nawet trafić za kratki. Wszelkie zachowania mogące urazić królewski majestat mogą spotkać się z sankcjami, nawet tak z pozoru niewinne, jak publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy.

Za święte uważane są posągi Buddy. Nie należy na nie wchodzić w żadnych sytuacjach ani demonstrować braku szacunku. Z szacunkiem należy także zachowywać się podczas wizyt w świątyniach - wskazany jest stosowny strój, czyli zakryte ramiona i kolana. Do świątyni wchodzi się boso, a buty zostawia przed wejściem.

Tajowie są zazwyczaj uśmiechnięci. Nie uznają krzyku i zniecierpliwienia za metodę załatwiania sporów. W sytuacjach konfliktowych bardziej przydaje się uśmiech. Podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości.

Za niegrzeczne uważa się dotykanie głowy innej osoby. Nie wolno więc głaskać dzieci. Na powitanie nie podaje się ręki, tylko składa ręce jak do modlitwy.

Tajlandia Tajlandia Tajlandia/Fot. Shutterstock

Tajlandia. Kiedy jechać?

W Tajlandii przez cały rok jest gorąco i wilgotno. Od lipca do października trwa pora deszczowa - pada prawie codziennie, ale za to krótko i intensywnie. Od listopada do lutego jest najlepszy czas do podróżowania, jest wtedy najchłodniej (choć i tak gorąco), słońce jest zapewnione, a woda idealna do kąpieli. Wyjątkiem jest północ Tajlandii, gdzie w listopadzie i grudniu temperatury spadają nawet do 5 stopni C. Na czas między listopadem a marcem przypada największe natężenie ruchu turystycznego, jeśli więc ktoś chce unikną tłumów, powinien przyjechać do Tajlandii w innych miesiącach. Jednak uwaga - od marca do czerwca w Tajlandii panuje skwar trudny do zniesienia dla Europejczyków.

Tajlandia, durian, owoce Tajlandia, durian, owoce Durian/Fot. Shutterstock

Tajlandia. Egzotyczne smakołyki - tajska kuchnia

Tajska kuchnia zasłużenie cieszy się opinią znakomitej. Podstawą jest ryż we wszystkich odmianach, świetne są też makarony, smażone z warzywami i mięsem czy owocami pod różnymi postaciami. Curry czy zupy z mlekiem kokosowym to kolejne przysmaki, obok których nie można przejść obojętnie. Potrawy są ostre i mocno przyprawione, często są smażone i zawierają dużo warzyw. Warto spróbować takich potraw jak kaeng hang le, czyli curry z wieprzowiny z imbirem i orzeszkami ziemnymi czy som tam - wiórków z warzyw i papai z sokiem z limonki, sosem rybnym i krewetkami. Dla turystów, których zachwyci tajska kuchnia, organizowane są kursy kulinarne.

Na ulicznych straganach można też kupić osobliwe przekąski, takie jak smażone robaki, szarańczę czy koniki polne. Przez cały rok dostępne są w Tajlandii świeże owoce, a ich wybór jest imponujący. Mango, ananasy, papaja, guawa - mają tu inny smak niż w Europie. Warto spróbować słynnego durianu - smacznego, słodkiego owocu, którego nie wolno wnosić do hotelu. Dlaczego? Ze względu na jego słynny zapach, który odstrasza osoby o wrażliwszym powonieniu.

Wypić można soki owocowe, a także piwo - polecane są zwłaszcza Singha i Chang, oraz wino ryżowe.

Kuchnia świata dla początkujących: Tajlandia, Brazylia, Argentyna, Maroko, Indie

Tajlandia, pamiątki Tajlandia, pamiątki Fot. Shutterstock

Tajlandia. Pamiątki z podróży do Tajlandii

Na tajskich straganach i ulicach jest zalew wszelkiego rodzaju towarów, ale o rzeczy dobrej jakości nie jest łatwo. Dobrą opinię mają wyroby bawełniane i są one tutaj niedrogie. Tajlandia słynie z dobrego jedwabiu, jeśli jednak chcemy kupić wyroby jedwabne naprawdę wysokiej jakości, nie będą one tanie. Znakomitą pamiątką z Tajlandii jest rękodzieło, na północy kraju wytwarzane są piękne torby, kocyki, czapki, skarpety, portfele, pudełka i szkatułki. W północnej Tajlandii powstają też piękne wyroby z laki.

Ciekawa jest też biżuteria, szczególnie srebrna z kamieniami szlachetnymi. Popularne i niedrogie jest szycie odzieży na zamówienie. W Tajlandii na każdym kroku natkniemy się na krawców, ale sądząc po wystawionych w witrynach wyrobach, jakość ich pracy pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chcemy coś uszyć, warto korzystać z usług sprawdzonych i poleconych krawców.

Pyszną i stosunkowo niedrogą pamiątką mogą być słynne tajskie owoce - świeże lub suszone. Ogromny wybór szalenie kolorowych, pociętych na niewielkie kawałki, w gotowych eleganckich opakowaniach lub do wyboru na wagę z pojemników, owoców można dostać chociażby na lotnisku w Bangkoku. Polecamy owoce suszone, które dłużej zachowują świeżość i które łatwiej przewieźć. Są naprawdę wspaniałe.

bangkok, tajlandia, tuk tuk bangkok, tajlandia, tuk tuk Fot. Shutterstock

Tajlandia. Jak podróżować po Tajlandii?

W Tajlandii obowiązuje ruch lewostronny. Drogi są w bardzo dobrym stanie, jest sporo autostrad. Bardzo wygodnie i szybko podróżuje się zarówno autobusami, jak i pociągami. Można wypożyczyć samochód, motor czy skuter, ale polskie prawo jazdy nie jest w Tajlandii honorowane i - jak podaje MSZ - skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia, a wypadki z udziałem obcokrajowców nie należą do rzadkości. MSZ ostrzega też przed wypożyczaniem skuterów w lokalnych biurach podróży i biurach wynajmu skuterów, gdzie umowę sporządza się w lokalnym języku i deponuje paszport, gdyż  w takiej sytuacji wzrasta ryzyko kradzieży, w którą zamieszany może być... właściciel wypożyczalni. Skutery jednak są wygodne, zwłaszcza na wyspach, gdzie publiczny transport jest bardzo ograniczony. Z lądu na wyspy Tajlandii oraz pomiędzy wyspami kursują promy. Natomiast w miastach można wynająć rower, co jest dobrym sposobem na ominięcie gigantycznych korków.

Jeżeli korzystamy z taksówki czy tuk-tuka (motorikszy), przed przejazdem trzeba ustalić cenę. Pomoże to uniknąć przykrej niespodzianki po dojechaniu na miejsce.

Więcej o: