TOP 8 - wodne podróże życia!

Pełne przygód, a czasem nawet niebezpieczeństw, oceany i rzeki są celem i marzeniem wielu podróżników. Przedstawiamy ranking TOP 8 wodnych podróży życia!
Nil Nil Fot. Shutterstock

Afryka, Rejs po Nilu

Statek lub wehikuł czasu? Płynąc najdłuższą rzeką na świecie, poczujesz się, jakbyś naprawdę przeniósł się do przeszłości... Tam bowiem świat niewiele się zmienił od czasów egipskich faraonów. Wzdłuż brzegów rzeki ludzie żyją tu tym samym życiem, co przed tysiącami laty - łowią ryby, pracują na roli i prawdziwie odzwierciedlają starożytny styl życia, który znamy z podręczników do historii...

Przejście Północno-Zachodnie Przejście Północno-Zachodnie Fot. Shutterstock

Przejście Północno-Zachodnie

Przejściem Północno-Zachodnim nazywamy morską drogę z Europy do wschodniej Azji prowadzącą drogami wodnymi wewnątrz Archipelagu Arktycznego. Szlak ten został odkryty pod koniec XV w. przez angielskich geografów.

Pójdź w ślad za wielkimi odkrywcami epoki wiktoriańskiej, którzy poszukiwali świętego Graala i przepłyń przez najbardziej legendarną trasę żeglugową na Ziemi - przez zamarznięte góry Ameryki Północnej aż do samych bogactw Azji.

Ciekawostka: Przejściem Północno-Zachodnim można skrócić drogę z Europy na Daleki Wschód aż o... 4000 km.

fjordy fjordy Fot. Shutterstock

Norweskie fiordy

Głębokie doliny, wąwozy skalne wypełnione morską, polodowcową wodą - trudno o piękniejsze widoki... To właśnie dlatego norweskie fiordy zostały niedawno uznane za najlepszą destynację na świecie przez magazyn National Geographic Traveler.

Mississippi Mississippi Fot. Shutterstock

Ameryka Północna, Spływ Missisipi w kierunku Nowego Orleanu

Missisipi jest najważniejszą (i najdłuższą) rzeką Ameryki Północnej. To tu narodził się blues i słynne piwo Budweiser. Rzeka była świadkiem Wojny Secesyjnej i niewolnictwa. Spływ Missisipi w kierunku Nowego Orleanu zalicza się do jednego z niezapomnianych przeżyć w życiu każdego podróżnika.

 

Azja Rzeka Ganges, Waranasi, Indie.
Według wyznawców hinduizmu Ganges to rzeka święta. Ganges płynie przez Indie i Bangladesz. Bieg rozpoczyna w Himalajach, skąd dociera do Oceanu Indyjskiego (wpada do Zatoki Bengalskiej). Ganges liczy prawie 3 tys. km długości i wraz z Brahmaputrą tworzy na terenie Bangladeszu ogromną deltę o powierzchni 80 tys. km2. Azja Rzeka Ganges, Waranasi, Indie. Według wyznawców hinduizmu Ganges to rzeka święta. Ganges płynie przez Indie i Bangladesz. Bieg rozpoczyna w Himalajach, skąd dociera do Oceanu Indyjskiego (wpada do Zatoki Bengalskiej). Ganges liczy prawie 3 tys. km długości i wraz z Brahmaputrą tworzy na terenie Bangladeszu ogromną deltę o powierzchni 80 tys. km2. Shutterstock

Azja, rzeka Ganges

Czy sam fakt żeglowania po świętej rzece nie daje poczucia naprawdę wyjątkowego przeżycia? Długość rzeki wynosi 2700 km, z czego 1450 km jest żeglowna (spławna na całym swoim odcinku). Przepływa przez Indie i Bangladesz. Uważana przez wyznawców hinduizmu za rzekę świętą, stanowi ucieleśnienie bogini Gangi.

Amazonka Amazonka Fot. Shutterstock

Ameryka Południowa, rzeka Amazonka

Amazonka płynie przez piękne i magiczne kraje: Peru, Brazylię i Kolumbię. Jest rzeką żeglowną na długości aż 4300 km. W jej dorzeczu wyrastają największe lasy tropikalne na świecie.

Spływ Amazonką, gdzie płynie się przez tropikalną dżunglę, to na pewno niezwykłe doświadczenie.

Mekong Mekong Fot. Shutterstock

Półwysep Indochiński, rzeka Mekong

Mekong jest 4 najdłuższą rzeką w Azji. Przepływa przez Chiny, Laos, Kambodżę oraz Wietnam, a częściowo wyznacza granicę Laosu z Tajlandią oraz Birmą.

Poznaj zakątki, które dalekie są od masowej turystyki - złóż wizytę w odległych laotańskich wioskach, zobacz jaskinie Pak Ou, buddyjskie świątynie oraz podziwiaj piękną, ezgotyczną przyrodę wzdłuż Mekongu.

Chiny wycieczki, rzeka Jangcy Chiny wycieczki, rzeka Jangcy Fot. Shutterstock

Chiny, rzeka Jangcy

Rzeka Jancy jest nadłuższą rzeką w Azji. Co ciekawe, w jej dorzeczach mieszka aż 40% ludności Chin, co pokazuje, jak ważna jest pod względem gospodarczym w kraju.

Jej najpiękniejszy i niepowtarzalny krajobraz tworzą tzw. Trzy Przełomy: Przełomy Qutang, Wu i Xiling, znajdujące się pomiędzy miastami Chongqing i Yichan. Na tym odcinku, liczącym niespełna 200 km, można zobaczyć najpiękniejsze urwiska, kaniony i wchodzące w rzekę klify.

Więcej o: