Najbardziej spektakularne wodospady świata

Wodospady - niezwykły spektakl natury, szum i huk spienionej wody, nieprawdopodobna ilość tęczy i wspaniałe krajobrazy. Oto najbardziej imponujące wodospady - położone w centrum cywilizowanego świata, jak i w dzikiej, niedostępnej dżungli.
Victoria, wodospad, Zambia/Zimbabwe, Wodospady Wiktorii Victoria, wodospad, Zambia/Zimbabwe, Wodospady Wiktorii Wodospady Wiktorii/Fot. Shutterstock

Wodospad Wiktorii, Zambia/Zimbabwe

Wodospad Wiktorii leży w południowej Afryce, na granicy Zambii i Zimbabwe, na rzece Zambezi. Jest fenomenem, ma szerokość całej rzeki Zambezi - ok. 1800 metrów i wysokość 108 metrów. Już w odległości około 50 km od wodospadu dostrzec można unoszącą się w powietrzu chmurę pyłu wodnego. Odkrywca David Livingstone nazwał ten wodospad na cześć swojej królowej, Wiktorii. Tubylcy nazywają go jednak - "Dym, Który Grzmi". Poszczególne części wodospadu noszą nazwy: Główny, Wschodni i Tęczowy. Co minutę przepływa przez nie 550 tysięcy metrów sześciennych wody. Najlepszym punktem do oglądania wodospadu jest "Knife Edge", most wybudowany w 1969 roku. Promienie słońca stwarzają niezliczone tęcze w mgle i kropelkach wody ponad wodospadem.

Z prądem, czyli 10 spektakularnych rzecznych podróży

Wodospad Niagara od strony kanadyjskiej i amerykańskiej oglądany jest w sumie przez 22,500,000 osób rocznie. Wodospad Niagara od strony kanadyjskiej i amerykańskiej oglądany jest w sumie przez 22,500,000 osób rocznie. Fot. Shutterstock

Wodospad Niagara, USA/Kanada

Wodospad Niagara składa się z trzech wyraźnych kaskad. Po stronie amerykańskiej znajdują się najwyższe: American i Bridal Veil (welon panny młodej), rozdzielone wąską wyspą Luna Island, gdzie woda spada z postrzępionych skał w 60-metrową czeluść. Największe wrażenie wywiera jednak część kanadyjska - Horseshoe (podkowa). Wodospad Niagara jest jeszcze bardziej atrakcyjny dzięki udogodnieniom pozwalającym znaleźć się w centrum tego widowiska natury. Łódki, ścieżki, wieże widokowe i helikoptery docierają jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej. Nocą wodospad jest podświetlony, a zabarwione blaskiem reflektorów masy wody tworzą niezwykły widok. W zimowej scenerii zamarzająca woda układa się w gigantyczne sople. Warto wybrać się na wycieczkę łodziami Maid of the Mist, które wyruszają spod wieży obserwacyjnej. Z Goat Island można też zjechać windą do Cave of the Winds (Jaskini Wiatrów) położonej u podnóża wodospadu, bardzo blisko kurtyny wodnej.

Najbardziej niezwykłe krajobrazy świata

Wodospad Angel, Wenezuela. Wodospad Angel w Wenezueli nie imponuje ilością masy wodnej spadającej ze skalnego progu, ale wysokością - to najwyższy wodospad świata. Ma wysokość 979 m i znajduje się w jednym z najstarszych miejsc na ziemi - Parku Narodowym Canaima. Nazwa wodospadu związana jest z amerykańskim podróżnikiem o nazwisku Angel, który w trakcie wyprawy w poszukiwaniu złota wylądował na szczycie góry, z której wypływa Salto Angel. Wodospad Angel, Wenezuela. Wodospad Angel w Wenezueli nie imponuje ilością masy wodnej spadającej ze skalnego progu, ale wysokością - to najwyższy wodospad świata. Ma wysokość 979 m i znajduje się w jednym z najstarszych miejsc na ziemi - Parku Narodowym Canaima. Nazwa wodospadu związana jest z amerykańskim podróżnikiem o nazwisku Angel, który w trakcie wyprawy w poszukiwaniu złota wylądował na szczycie góry, z której wypływa Salto Angel. Salto Angel/Fot. Shutterstock

Wodospad Angel, Wenezuela

Wodospad Angel w Wenezueli nie imponuje ilością masy wodnej spadającej ze skalnego progu, ale wysokością - to najwyższy wodospad świata. Ma wysokość 979 m i znajduje się w jednym z najstarszych miejsc na ziemi - Parku Narodowym Canaima. Nazwa wodospadu związana jest z amerykańskim podróżnikiem o nazwisku Angel, który w trakcie wyprawy w poszukiwaniu złota wylądował na szczycie góry, z której wypływa Salto Angel. Do wodospadu można dostać się na dwa sposoby - płynąc łodzią w górę rzeki do miejscowości Canaima lub samolotem. W trakcie lotu można podziwiać sąsiednie wodospady, rzeki oraz gęstą dżunglę, które tworzą zapierającą dech w piersiach harmonijną całość.

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

wodospady iguazu, argentyna, brazylia wodospady iguazu, argentyna, brazylia Fot. Shutterstock

Wodospad Iguazu, Argentyna/Brazylia

Wspaniałe wodospady leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej, która przebiega centralnie przez Diabelską Gardziel, największy i najbardziej spektakularny z wodospadów Iguazu. Woda spada tu z wysokości nawet ponad 70-ciu metrów, tworząc 275 kaskad. Szum, ogrom wszechobecnej zieleni i piękne widoki atakują ze wszystkich niemal stron. Strona argentyńska pozwala na dotknięcie wodospadów, brazylijska - na delektowanie się ich widokiem. Poza jednym tarasem przy Diabelskim Gardle wszystkie trasy spacerowe są oddalone przez głęboki wąwóz od spadającej wody, co pozwala na ogarnięcie spojrzeniem całego ogromu wodospadów. Pojedyncze strumienie kaskad przypominają klawiaturę fortepianu. Z bazaltowego progu w kształcie podkowy spada tu w ciągu godziny (w porze deszczowej) 140 milionów ton wody! To siedem razy więcej niż przelewa się przez wodospad Niagara!

Cuda świata: Wodospady Iguazu

Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock Islandia wycieczki, wodospad Gullfoss / Shutterstock

Wodospad Gullfoss, Islandia

Islandia oferuje mnóstwo atrakcji takich jak, aktywne wciąż wulkany, lodowce, pola geotermalne z gejzerami i bulgoczącymi błotnymi stawikami. Nie można jednak pominąć wodospadów. Wodospad Gullfoss, czyli Złota Woda, to miejsce, które musi zobaczyć każdy turysta będący w Islandii. Znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy i choć nie jest najpotężniejszym wodospadem Islandii, to jest z pewnością najbardziej malowniczy. Tworzy go woda z rzeki Hvitá spadająca w 32-metrową przepaść. Popołudniowe promienie słońca mienią się złociście w rozpryskującej na skałach wodzie, stąd nazwa wodospadu. Dzięki ścieżkom i platformom można w spokoju kontemplować niezwykły urok tego miejsca.

Najpiękniejsze parki narodowe w USA

Détian Falls, Chiny, wodospad Détian Falls, Chiny, wodospad Fot. Shutterstock

Wodospad Detian, Chiny

Wodospad Detian znajduje się na granicy chińsko-wietnamskiej w górnym biegu rzeki Guichun, która ma swój początek w Chinach i płynie przez Guangxi do Wietnamu, a następnie zawraca do Guangxi. Wodospad ma szerokość 100 m, a wysokość 80. Mówi się, że jest najpotężniejszym międzynarodowym wodospadem Azji. Ilość wody w wodospadzie zależy od pory roku, w sezonie deszczowym przepływ jest większy, a widok piękniejszy. Najpiękniejszy widok rozciąga się od strony chińskiej wprost na zielone góry Wietnamu.

Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Kaieteur Falls, Guyana, wodospad Kaieteur Falls, Guyana, wodospad Fot. Shutterstock

Wodospady Kaieteur, Gujana

Wodospad Kaieteur przyciąga do Gujany turystów z całego świata. Wodospad utworzony setki tysięcy lat temu przez rzekę Potaro, spada w głąb skalnego wąwozu, położonego w samym środku dziewiczej gujańskiej dżungli. O jego wyjątkowości decyduje wysokość spadku wody - 227 m, połączona z szerokością kaskady - 70 m. Wymiary te czynią z Kaieteur jeden z najsilniejszych wodospadów na świecie.

Do Kaieteur można się dostać się z Georgetown małym samolotem. Można też wykupić 6-dniową wycieczkę drogą lądowo-wodną, która przewiduje nocleg nad wodospadem. Optymalnym wyjściem dla turystów, którzy nie boją się przygód, jest dotarcie do Kaieteur na własną rękę. W okolicach wodospadu warto zostać co najmniej kilka dni. Panorama leżącego w dole wąwozu Kaieteur i wijącej się rzeki Potaro to gratka dla miłośników fotografii.

10 niezwykłych parków narodowych na świecie

Sutherland Falls, New Zealand Sutherland Falls, New Zealand Fot. Shutterstock

Wodospady Sutherland, Nowa Zelandia

Nowozelandczycy twierdzą, że Milford Track to najwspanialszy pieszy szlak na świecie.  Prowadzi od górskiego jeziora Te Anau do słynnego fiordu Milford. Przebywa się go w 4 dni.  Wędrując nim i zbaczając lekko z trasy, zobaczyć można najwyższe wodospady Nowej Zelandii - Wodospady Sutherland. Trzy kaskady łącznie mają wysokość 580 m, co plasuje je wśród najwyższych wodospadów świata. Ciężko uwiecznić całość wodospadów na fotografii.

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Reichenbach Falls, Szwecja Reichenbach Falls, Szwecja Yesuitus2001/CC/Wikimedia

Wodospad Reichenbach, Szwajcaria

Wodospad Reichenbach to jeden z najwyższych wodospadów Alp. Jego całkowita wysokość wynosi 200 m, najwyższa z pięciu tworzących go kaskad mierzy 90 m. Położony jest w kantonie Berno w Szwajcarii. Wodospad jest szczególną atrakcją dla miłośników Sherlocka Holmesa. Stał się słynny w 1891 - po tym, jak pisarz Arthur Conan Doyle opisał go w opowiadaniu o Sherlocku Holmesie pt. "Ostatnia zagadka". Według opowiadania nad Reichenbach odbyła się ostateczna rozgrywka pomiędzy Holmesem a jego głównym wrogiem, profesorem Moriartym - zakończona śmiercią obu przeciwników (w dalszej części przygód okazało się, że Sherlock wcale nie zginął). Ludzie przyjeżdżają tu dziś z całego świata, by zobaczyć wodospad, w którym rzekomo zginął.

10 najpiękniejszych podniebnych widoków

Jim Jim Falls, Australia Jim Jim Falls, Australia Toursim NT/CC/Wikimedia

Wodospad Jim Jim, Australia

Wodospad Jim Jim znajdujący się w parku narodowym Kakadu, na rzece Jim Jim Creek ma 215 m wysokości i wygląda niezwykle imponująco po opadach deszczu. Pod koniec pory suchej woda się tylko sączy i może nawet całkowicie wyschnąć. W porze suchej można podjechać, a następnie podejść pod sam wodospad. W porze deszczowej drogi stają się korytami rwącej rzeki i jedyną możliwością, żeby zobaczyć wodospad, jest wycieczka samolotowa. Widoki z górnej półki wodospadu, na której znajduje się naturalny basen wodny są nieziemskie. U podnóża wodospadu Jim Jim żyją słodkowodne krokodyle, które nie są jednak groźne dla człowieka.

Top 5 najtrudniejszych szlaków świata

Więcej o: