Weekend w Wiedniu. Kultura i zabawa po wiedeńsku

Wiedeń jest dostojny, jasny i magiczny. Stolica dawnego imperium Habsburgów czasy swojej największej świetności ma już wprawdzie za sobą, ale dzięki wspaniałej architekturze i wyjątkowemu klimatowi niezmiennie zachwyca przyjezdnych.  Wiedeń zachwyci wielbicieli kultury, ale nie tylko. Ci, którzy dadzą porwać się atrakcjom Prateru, wracają potem do domu, twierdząc, że najlepiej w życiu bawili się w eleganckim Wiedniu.
Na pierwszym miejscu w rankingu uplasował się Wiedeń Na pierwszym miejscu w rankingu uplasował się Wiedeń Fot. Shutterstock

Jak dojechać do Wiednia?

Austriacka stolica leży w zasięgu jednego dnia podróży. Z Warszawy do Wiednia codziennie wyjeżdżają dwa pociągi: pospieszny oraz Eurocity (podróż trwa około 9 godzin). Z Krakowa - jeden pospieszny. Za to z Katowic aż dwa Eurocity i jeden pospieszny. Warszawa, Kraków i Katowice mają także bezpośrednie połączenia autobusowe z Wiedniem. Dość korzystnie wypada oferta nowego przewoźnika na rynku, Polskiego Busa, który jedzie do Wiednia z Warszawy przez Częstochowę i Katowice. Do Wiednia latają także samoloty, zarówno dużych linii, jak i tzw. tanich linii. Wiedeńskie lotnisko jest świetnie skomunikowane z miastem. Od kilku lat wylatując z Wiednia można odprawić się już w centrum miasta (następnie specjalny autobus zabiera pasażerów na lotnisko).

Podróż samochodem z Polski centralnej do Wiednia trwa średnio 8-10 godzin.

Najpiękniejsze miasta Europy: Amsterdam na weekend

Wiedeń atrakcje, Austria Wiedeń atrakcje, Austria Fot. Shutterstock

Noclegi w Wiedniu

Wiedeń ma świetnie rozbudowaną bazę noclegową, w dodatku na każdą kieszeń. Hotele ze średniej półki oferują dwuosobowe pokoje już od 60 euro za noc. Oczywiście można poszukać czegoś bardziej ekskluzywnego i tym samym droższego, ale standard wszystkich hoteli wiedeńskich jest stosunkowo wysoki, nawet jeśli są to niewielkie i relatywnie tańsze obiekty. Za zbliżoną cenę można też wynająć mieszkanie dla większej grupy osób (od 50 euro za jedną noc) - w podobnej cenie można znaleźć ekskluzywny apartament i zwykłe, ale pełne wygód mieszkanie. Dla backpackersów oraz osób chcących zaoszczędzić na noclegu czekają w Wiedniu liczne hostele. Cena za dwuosobowy pokój z łazienką i śniadaniem wynosi średnio od 35 do 40 euro. Natomiast łóżka w wieloosobowych salach kosztują już od 12 euro (poza szczytem sezonu, kiedy są o kilka euro droższe).

Weekend w Paryżu - rozważny i romantyczny

Wiedeń atrakcje, Austria Wiedeń atrakcje, Austria Fot. Shutterstock

Co zobaczyć w Wiedniu? Wiedeńskie parki i rezydencje

Wiedeń to miasto pełne zabytków, ciekawej architektury i miejsc związanych z kulturą. Nie da się tego wszystkiego zobaczyć w trakcie weekendowego pobytu. Warto więc pooddychać atmosferą Wiednia i przy okazji zobaczyć jego cenne kolekcje sztuki oraz zapoznać się z bogatą historią Austrii, odwiedzając wiedeńskie rezydencje. Należały one niegdyś do rodziny cesarskiej i arystokracji, a obecnie są otwarte dla mieszkańców i turystów. Wiedeń to także miasto idealne do spacerów po niezwykle rozległych tutaj terenach zielonych. Oto najciekawsze propozycje spędzenia ciepłego jesiennego weekendu w stolicy Austrii.

Weekend w Polsce - pomysły na niepogodę

Wiedeń, Austria. Z okazji 150. rocznicy urodzin Gustava Klimta w Wiedniu odbędzie się w 2012 roku szereg imprez, wystaw i konferencji poświęconych temu twórcy. Jubileusz uczczą galerie i muzea w całej Austrii. W połowie roku w Muzeum Wiednia pokazana zostanie pierwszy raz w całości największa kolekcja rysunków Klimta - to niemal 400 doskonałych szkiców. Wiedeń, Austria. Z okazji 150. rocznicy urodzin Gustava Klimta w Wiedniu odbędzie się w 2012 roku szereg imprez, wystaw i konferencji poświęconych temu twórcy. Jubileusz uczczą galerie i muzea w całej Austrii. W połowie roku w Muzeum Wiednia pokazana zostanie pierwszy raz w całości największa kolekcja rysunków Klimta - to niemal 400 doskonałych szkiców. Fot.. Shutterstock

Hofburg - wiedeński dwór

W samym centrum Wiednia mieści się rozległy kompleks rezydencjonalny nazywany Hofburgiem. Do 1918 roku Hofburg był siedzibą rodziny cesarskiej, obecnie w jednej części mieszkalnej Hofburga urzęduje prezydent Austrii. Poza tym w Hofburgu mieszczą się liczne muzea: Muzeum Etnograficzne, Galeria Albertina i Muzeum Historii Sztuki z bogatymi kolekcjami największych dzieł malarskich świata, Muzeum Efezu z antycznymi rzeźbami, a także kolekcja myślistwa i broni, dzięki której można lepiej wyobrazić sobie wypełnione polowaniami i pojedynkami życie austriackiej arystokracji w dawnych czasach. Największą atrakcją tego kompleksu są jednak apartamenty ukochanej przez Austriaków cesarzowej Sissi. Cały kompleks otacza park, po którym z chęcią spacerują eleganccy wiedeńczycy.

Praga - najpiękniejsza jesienią. Pomysły na praski weekend

Stadtpark, Wiedeń Stadtpark, Wiedeń Fot. Shutterstock

Stadtpark

Tuż obok Hofburga, po drugiej stronie Ringu, ulicy, którą zbudowano w miejscu dawnych miejskich murów, znajduje się pierwszy publiczny park Wiednia. Stadtpark (dosłownie Park Miejski) jest średnio rozległy, ale jego centralne położenie sprawia, że codziennie odwiedza go mnóstwo spragnionych odpoczynku mieszkańców Wiednia i turystów. Najbardziej znanym obiektem na terenie Stadtparku jest "złoty" pomnik Johanna Straussa, chyba najczęściej fotografowany pomnik na świecie. W tle można czasem usłyszeć walce kompozytora, wydaje się wtedy, że sam mistrz gra dla nas na swoich skrzypcach. Wart uwagi jest także budynek prowadzący na stację metra Stadtpark, zaprojektowany w zgodzie z duchem secesyjnego Wiednia przez słynnego Otto Wagnera.

Kraków na weekend. Co zwiedzić w Krakowie w ciągu dwóch dni?

Wiedeń, Austria Wiedeń, Austria Fot. Shutterstock

Wiedeński Belweder i Ogród Botaniczny

W odległości około 2 km od Stadtparku znajduje się jeden z  najpiękniejszych kompleksów rezydencjonalnych Wiednia - Belvedere. W dwóch pałacach, zwanych Dolnym i Górnym Belwederem, mieszczą się imponujące kolekcje dzieł sztuki (bilet wstępu do obu budynków kosztuje 13 euro). Jednak najwspanialszą rzeczą w tym miejscu jest ogromny park. Rozciąga się on na wzgórzu i jest doskonale zaprojektowanym ogrodem francuskim, łączącym dziedzińce obu pałaców. Ze wzgórza rozciąga się dodatkowo piękny widok na Wiedeń. Alejki ozdobione są malowniczymi posągami. W tym cudnym otoczeniu budzi się prawdziwy podziw dla wspaniałego cesarstwa austriackiego. A jeśli już mamy dość harmonijnie zaprojektowanej części ogrodowej, możemy udać się jeszcze wyżej, za pałac górny, gdzie zaczyna się Ogród Botaniczny, założony przed ponad 250 laty przez cesarzową Marię Teresę. Wygląda on szczególnie pięknie w pełni jesieni. Chodząc między drzewami i krzewami zapominamy, że jesteśmy w samym sercu sporej metropolii. Co ciekawe, wstęp do Ogrodu Botanicznego jest bezpłatny. Na życzenie możliwe jest zwiedzanie z przewodnikiem, również za darmo.

Włochy. Rzym na weekend

Schönbrunn, Wiedeń Schönbrunn, Wiedeń Fot. Shutterstock

Schönbrunn

Schönbrunn to ogromna posiadłość cesarzowej Marii Teresy. Położona jest wprawdzie poza ścisłym centrum miasta, ale bez problemu można do niej dojechać metrem linii U4 (stacja Schönbrunn). I naprawdę warto to zrobić. Poza wnętrzami letniej rezydencji cesarskiej do zwiedzenia jest ogromny park pełen zakamarków - idealnych dla zakochanych i wielbicieli spokojnych chwil w otoczeniu zieleni. W Schönbrunn są także ścieżki zdrowotne, niedaleko znajduje się stadnina koni oraz zoo. Park od pałacu pnie się w górę, gdzie nad całością króluje wspaniała barokowa Glorietta (budynek będący punktem widokowym). Stamtąd rozciąga się niesamowity widok na Wiedeń, który można podziwiać, pijąc wyśmienitą kawę po wiedeńsku w jednym z tamtejszych lokali. Do zobaczenia w Schönbrunn jest także oryginalna palmiarnia oraz ogród japoński. Nieco adrenaliny zapewni wizyta w ogrodowym labiryncie z żywopłotu. Jeśli uda nam się go przebyć, możemy rzucić okiem na całość ze specjalnie w tym celu zbudowanego tarasu. Ci, których rozległość tego parku przeraża, mogą skorzystać ze specjalnej kolejki, która przewozi pasażerów po posiadłości, zatrzymując się w najważniejszych jej punktach.

Niemcy. Berlin dla spacerowiczów

Muzeum Sztuki, Wiedeń Muzeum Sztuki, Wiedeń Fot. Shutterstock

Co zobaczyć w Wiedniu? Museumsquartier

Wiedeń przez wieki był stolicą europejskiej kultury i do dzisiaj widać, że pragnie nią pozostać. W mieście działają liczne teatry, słynna opera i filharmonia, a także bogato wyposażone muzea. Nawet powstała dla nich specjalna dzielnica - Museumsquartier. Museumsquartier to jedno z dziesięciu największych na świecie obszarów przeznaczonych na potrzeby sztuki. Budynki muzealne powstały na terenie dawnych dworskich stajni. Najważniejsze miejsca to galeria sztuki Kunsthalle (wstęp 9 euro), Muzeum Leopolda (11 euro za bilet) oraz Mumok - Muzeum Sztuki Nowoczesnej (8 euro). Jest tu także specjalne muzeum skierowane do dzieci. Wstęp na wystawę jest bezpłatny, natomiast dodatkowe atrakcje i pokazy są udostępniane za niewielką opłatą. Ale Dzielnica Muzealna żyje nie tylko samymi muzeami. Znajdują się tu także liczne knajpki, w których odbywają się awangardowe wystawy i koncerty. Cała dzielnica żyje non stop i naprawdę ma niewiele wspólnego z nobliwym wizerunkiem działalności muzealnej.

Węgry. Budapeszt - zwiedzamy mądrze i tanio

Prater, Wiedeń Prater, Wiedeń Fot. Shutterstock

Prater - zabawa na całego

Nic nobliwego nie ma też w najbardziej znanym terenie zielonym Wiednia - Praterze. Jest to tradycyjne miejsce świątecznych (i weekendowych) wypadów wiedeńczyków. Także większość turystów odwiedzających Wiedeń nie wyobraża sobie, że może pominąć to miejsce. Prater położony jest nad Dunajem. Najłatwiej dostać się tutaj metrem (dojazd do stacji Praterstern), a potem odbyć niezwykle przyjemny i niedługi spacer w kierunku wielkiego koła (Riesenrad), widocznego z daleka symbolu tamtejszego parku rozrywki i całego Wiednia (przejażdżka nim kosztuje 9 euro). Wokół tej chyba najbardziej znanej na świecie karuzeli rozciąga się oryginalne i pełne atrakcji wesołe miasteczko. Większość turystów poprzestaje na wizycie w wiedeńskim lunaparku, ale naprawdę warto przejść się dalej i odkryć inne uroku Prateru. Znajduje się w nim mnóstwo punktów gastronomicznych, ławek i trawników, jakby stworzonych do rozłożenia na nich kocyka. Można także odwiedzić planetarium, poznać historię tego niezwykłego miejsca w Pratermuseum, czy wreszcie przejechać się kolejką po całym terenie. Ci, którzy dadzą porwać się atrakcjom Prateru, wracają potem do domu, twierdząc, że najlepiej w życiu bawili się w eleganckim Wiedniu.

Barcelona - kilka powodów, dla których warto ją odwiedzić

kawa, kawiarnia kawa, kawiarnia Fot. Shutterstock

Polskie akcenty w wiedeńskiej gastronomii

Wiedeń znany jest ze swoich kawiarni i związanego z nimi życia. Będąc w austriackiej stolicy, koniecznie trzeba wybrać się do jakiegoś eleganckiego lokalu na kawę po wiedeńsku. Spośród setek, a może tysięcy wiedeńskich lokali można wybrać miejsce, które związane jest z Polską. Zresztą powstanie kawiarnianej kultury Wiednia wiąże z Polakiem - Franciszkiem Kulczyckim, który w czasie tureckiego oblężenia Wiednia w 1683 roku poznał receptury parzenia kawy. Informacje te zdobył, bo był szpiegiem i często wyprawiał się do obozu nieprzyjaciela. Po wojnie Kulczycki osiedlił się w habsburskiej stolicy i otworzył tam jedną z pierwszych (niektórzy apologeci twierdzą, że zdecydowanie pierwszą) kawiarni. Niestety, nie przetrwała ona do naszych czasów. Za to dzieło innego Polaka, który w 1902 roku zaprowadził w Wiedniu modę na krakowskie kanapki, przetrwało do dzisiaj. Wiedeńczycy chętnie zaglądają do lokalu o trudno dla nich wymawialnej nazwie "Trześniewski", gdzie na stojąco jedzą kanapeczkę (bardzo lubią te z pastą jajeczną), popijając małym piwem lub po prostu wódką! A odwiedzający Wiedeń Polacy mogą tam naprawdę poczuć się jak w domu.

10 miast w Europie idealnych dla rodzin z dziećmi

Więcej o: