10 najpiękniejszych podniebnych widoków

Niektóre miejsca najlepiej oglądać z góry. Podczas lotu helikopterem, balonem, z dachów budynków, ze szczytów wzgórz. Oto subiektywny przegląd pięknych podniebnych widoków.
Malediwy Malediwy Fot. Shutterstock

Malediwy

Legenda głosi, że pewnej nocy do wód Oceanu Indyjskiego spadł deszcz gwiazd. O świcie część z nich wypłynęła na powierzchnię, tworząc archipelag Malediwów. Patrząc z lotu ptaka na bajkowy pejzaż wysepek rozsianych po szmaragdowych falach oceanu, można uwierzyć w tę legendę.

Malediwy to blisko 1200 niewielkich wysp osadzonych na 26 koralowych atolach znajdujących się w odległości ok. 500 km na południowy zachód od Indii. Każdą z wysp otacza błękitna laguna i biały pierścień aksamitnego piasku. Niestety ten raj może całkowicie zniknąć pod wodą. Średnia wysokość wysp wynosi jedyne 2,5 m n.p.m., a poziom wód rośnie wraz z topnieniem lodowców.

Pierwsze niezapomniane wrażenia zapewnia już widok z okna samolotu lądującego w stolicy Malediwów - Male. To jedno z trzech na świecie lotnisk, których pas startowy zaczyna się i kończy w morzu.

Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Birma. Birma jeszcze do niedawna nieznana, tajemnicza, nieodkryta, dziś staje się modnym kierunkiem turystycznym. Warto tam pojechać póki fala turystów nie zniszczy dziewiczego charakteru kraju. Birma. Birma jeszcze do niedawna nieznana, tajemnicza, nieodkryta, dziś staje się modnym kierunkiem turystycznym. Warto tam pojechać póki fala turystów nie zniszczy dziewiczego charakteru kraju. Fot. Shutterstock

Bagan, Birma

Położone nad brzegiem wielkiej rzeki Ayeyarwady starożytne miasto Bagan jest skupiskiem najwspanialszych zabytków południowo-wschodniej Azji. To zabytkowy kompleks z dwoma tysiącami świątyń i stup. Wszystkie mieszczą się na powierzchni czterdziestu kilometrów kwadratowych. Szczególnie efektownie wyglądają o wschodzie i o zachodzie słońca. Najlepiej oglądane ze szczytu pagody Shwesandaw Paya. Największe jednak przeżycie stanowi lot balonem nad całym kompleksem. Najbardziej atrakcyjne są loty poranne, odbywające się od października do marca - w porze suchej.

Najbardziej kolorowe miasta świata

Watykan Watykan Fot. Shutterstock

Plac św. Piotra, Watykan

Plac św. Piotra znajduje się przed bazyliką św. Piotra w Watykanie. Został zaprojektowany w 1656 przez Berniniego. Plac jest swego rodzaju przedsionkiem Watykanu. Plac ma formę elipsy otoczonej dwoma rzędami kolumn. Krańce kolumnady zbliżają się do siebie w kierunku Via della Conciliazione. Powoduje to skrócenie perspektywy i optyczne zbliżenie fasady bazyliki. Efekt był zamierzony - Bernini opisał kolumnady, jako "ramiona kościoła". Plac widziany z góry, przypomina gigantyczną dziurkę od klucza. Najlepiej widać to ze szczytu kopuły Bazyliki Św. Piotra.

Turcja wycieczki - Kapadocja Turcja wycieczki - Kapadocja Fot. Shutterstock

Kapadocja, Turcja

Nieziemski krajobraz Kapadocji z pewnością warto zobaczyć z lotu ptaka. Ten prawie bezdrzewny obszar usiany jest niesamowitymi formami skalnymi - przypominającymi stożki, kominy, wieże. Wewnątrz skał mieszczą się domy, hotele, wspaniałe świątynie. W pogodny poranek w mieście Göreme, w niebo wznoszą się dziesiątki balonów. Niezwykły krajobraz tego bajkowego regionu dopiero z góry odsłania się w całej okazałości. Z kosza balonu w pełni docenić można jak wielką pracę wykonała natura tworząc ten niewiarygodny teren.

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

grate blue hole grate blue hole Wikipedia

Great Blue Hole, Belize

Great Blue Hole to niezwykła dziura pośrodku Morza Karaibskiego. Znajduje się około 100 km od miasta Belize (stolicy państwa o tej samej nazwie). Great Blue Hole to wielki lej krasowy. Ma głębokość ponad 140 m i średnicę około 300 metrów. Widoczność krystalicznej wody przekracza w nim ponad 60 metrów. Z góry to prawie idealne koło, które za sprawą głębokości przybiera ciemnoniebieska barwę. Przez cały rok przyciąga nie tylko rzesze nurków chcących podziwiać podwodny świat, ale także turystów, którzy chcą zobaczyć ten cud natury. Błękitna otchłań Great Blue Hole widoczna jest nawet z kosmosu. W pełni podziwiać ją można oczywiście z samolotu.

Chorwacja naj. Największe, najpiękniejsze, najlepsze w Chorwacji

Park Narodowy Purnululu, Australia. W Parku Narodowym Purnululu znajduje się charakterystyczny masyw Bungle Bungle. To niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Park Narodowy Purnululu, Australia. W Parku Narodowym Purnululu znajduje się charakterystyczny masyw Bungle Bungle. To niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Park Narodowy Purnululu, Australia / Fot. Shutterstock

Park Narodowy Purnululu, Australia

Do momentu wydania zdjęć lotniczych w 1980 roku, ten rozległy teren w Australii Zachodniej był mało znany reszcie świata. Zajmuje trudno dostępny obszar o powierzchni 239 723 ha. Znajduje się na nim jednak coś niezwykłego - charakterystyczny masyw Bungle Bungle, który od 20 mln lat poddawany jest nieustannej erozji oraz innym zjawiskom geologicznym, biologicznym i klimatycznym. Dzięki nim uformowały się tu niesamowite skalne formacje - liczne wieżyczki i stożki o stromych zboczach. Swój wyjątkowy kolor zawdzięczają pomarańczowym algom oraz czarnej krzemionce. Z góry wyglądają wyjątkowo fantazyjnie.

Kuchnia świata dla początkujących: Tajlandia, Brazylia, Argentyna, Maroko, Indie

Zakazane Miasto to dawna siedziba cesarzy z dynastii Ming i Qing. Przez 500 lat było zamknięte na świat. Całe miasto to około 800 pałaców. Jego powierzchnia nie zraża jednak turystów - rocznie przybywa tu 12,830,000 osób. Zakazane Miasto to dawna siedziba cesarzy z dynastii Ming i Qing. Przez 500 lat było zamknięte na świat. Całe miasto to około 800 pałaców. Jego powierzchnia nie zraża jednak turystów - rocznie przybywa tu 12,830,000 osób. Fot. Shutterstock

Zakazane Miasto, Pekin

Zakazane Miasto to dawna siedziba cesarzy z dynastii Ming i Qing. Przez 500 lat było zamknięte na świat. Zgodnie z nazwą nikt bez osobistej zgody cesarza nie mógł wejść na jego teren. Miasto miało imponować i imponuje do dziś. Jeden z dziedzińców, na którym odbywały się najważniejsze ceremonie, mieścił 100 tys. osób. Brama Najwyższej Harmonii, Pałac Niebiańskiej Czystości, Pałac Doskonalenia Umysłu, Pawilon Jedności, Pałac Wiecznej Wiosny i Pałac Ziemskiego Spokoju - całe miasto to około 800 pałaców i 9 tys. pomieszczeń. Kompleks zajmuje obszar 720 tys. m2. Aby zobaczyć cały trzeba poświęcić przynajmniej jeden dzień. Potęgę miasta najlepiej jednak widać z góry. Trzeba wspiąć się na Wzgórze Węglowe, skąd rozciąga się piękny widok na złote dachy Zakazanego Miasta.

Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce

Lodowiec Franz Josef, Nowa Zelandia Lodowiec Franz Josef, Nowa Zelandia Fot. Shutterstock

Lodowiec Franz Josef, Nowa Zelandia

Maoryska legenda głosi, że kiedy pewna dziewczyna straciła swego ukochanego, który spadł ze szczytu góry, jej łzy zamarzły i tak właśnie powstał lodowiec Franza Josefa w Nowej Zelandii. Pierwszymi eksploratorami lodowca byli Austriacy i to oni nadali mu obecną nazwę, na cześć austriackiego cesarza. Lodowiec od tysięcy lat na przemian cofał się i wracał w stronę morza, a od 1985 roku przesuwa się tylko do przodu. Widok lodowca z góry jest niesamowity - wygląda jak rzeka lodu otulająca ramiona gór. Lokalni przewodnicy oferują wycieczki helikopterem, podczas których najlepiej widać pofałdowany niebieski lód. Można także zostać na lądzie i kąpać się w podgrzewanych basenach zasilanych przez wody lodowca.

10 miejsc w Europie, gdzie góry spotykają się z morzem

Turcja zdjęcia - plaża w Ölüdeniz, Turcja Turcja zdjęcia - plaża w Ölüdeniz, Turcja Turcja zdjęcia/Fot. Shutterstock

Plaża w Ölüdeniz, Turcja

Plaża w Ölüdeniz to zdecydowanie najpiękniejsza plaża Turcji. Jest długa, szeroka, zakończona słynną Błękitną Laguną częściowo otoczoną górami. Okolice Oludeniz należą do najlepszych na świecie rejonów do uprawiania paralotniarstwa. Śmiałkowie mogą też skoczyć ze spadochronem ze szczytu góry Babadag (wysokość prawie 2000 m. n.p.m.) w towarzystwie zawodowego instruktora lub solo. Około 45 minutowy lot kończy się lądowaniem na plaży. Zdjęcie zrobione podczas lotu spadochronem.

Najpiękniejsze plaże Europy

Spirala Jetty, Utah, USA Spirala Jetty, Utah, USA Whileseated/CC/Wikimeida

Spirala Jetty, Utah, USA

Spirala Jetty to przykład sztuki nazywanej land art. Spirala jest dziełem Roberta Smithsona, który w 1970 roku wydzierżawił 10 akrów ziemi Wielkiego Słonego Jeziora w Utah i z 6 tysięcy ton ziemi i kamienia usypał 500 metrową spiralną groblę. Grobla biegnie od brzegu jeziora i ma kształt spirali skręcającej przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. W czasie jej budowy wody jeziora miały niezwykle niski poziom z powodu suszy. W ciągu kilku lat poziom wód powrócił do normalnego i zatopił konstrukcję na trzy następne dziesięciolecia. Od 2004 roku poziom wody ustępował, to znów zalewał Jetty. Od końca czerwca 2011 r. spirala jest znowu zanurzona.

Czarnogóra. Najpiękniejsze miejsca

Więcej o: