Wielka Brytania. Londyn - 10 darmowych atrakcji!

Nie taki Londyn drogi, jeśli znamy miejsca, do których wstęp jest darmowy! Odwiedź budynek, który posiada ponad 1000 pokoi, obejrzyj jedyny musical Hitchocka (!) z 1934 r., poznaj sztukę Leonarda da Vinci oraz wiele innych, darmowych atrakcji!
Muzeum Brytyjskie Muzeum Brytyjskie Muzeum Brytyjskie /Fot. Fedor Selivanov / Shutterstock.com

Londyn. British Museum i Houses of Parliament

British Museum

Muzeum Brytyjskie jest jedną z największych atrakcji Londynu, a wstęp do niego jest darmowy (oprócz specjalnych ekspozycji czasowych, które nie są jego integralną częścią), w co trudno uwierzyć wielu turystom. Jest tak dlatego, że zgodnie z życzeniem sir Hansa Sloane'a, z którego to inicjatywy muzeum powstało, zbiory powinny być traktowane, jako własność całego narodu.

Ciekawostka: Rocznie muzeum odwiedza około 5 mln osób!

Houses of Parliament

Pałac Westminsterski, dom "Big Bena" (nazywanego również "Clock Tower"), jest neogotycką budowlą, której większość teraźniejszej struktury pochodzI z połowy XIX wieku, a Westminster Hall - najstarsza istniejąca dziś część pałacu - powstała już w roku... 1097! To właśnie w nim odbywają się najważniejsze ceremonie państwowe oraz obrady parlamentu.

Ciekawostka: Pałac posiada ponad... 1000 pokoi!

Borough Market Borough Market Borough Market / Fot. Chris Green / Shutterstock.com

Londyn. Borough Market i British Film Institute's Mediatheque

Borough Market

Borough Market jest jednym z największych bazarów spożywczych w stolicy Wielkiej Brytanii, a jego historia sięga aż XIV w.! Bazar jest też jedną z największych atrakcji na południe od rzeki. Otwarty od czwartku do soboty.

British Film Institute's Mediatheque

Czy wiesz, że Alfred Hitchock w 1934 roku wyreżyserował musical (jedyny w swoim życiu)? Film nosi tytuł "Waltzes From Vienna" i jest całkowicie za darmo do obrzejrzenia w mediatece Brytyjskiego Instytutu Filmowego, który ukryty jest pod mostem Waterloo. Mediateka regularnie uzupełnia swoje zbiory o kolejne tytuły (wszystkie do obejrzenia za darmo), więc jeśli już znudzi Ci się londyński shopping i zwiedzanie muzeów, mediateka jest idealnym rozwiązaniem.

National Gallery National Gallery National Gallery /Fot. Shutterstock

Londyn. Museum of London i National Gallery

Museum of London

Jeśli chcesz poznać historię stolicy Brytyjczyków od czasów prehistorycznych aż po dzień dzisiejszy, koniecznie udaj się do Muzeum of London. Wstęp bezpłatny (więcej: www.museumoflondon.org.uk).

National Gallery

Złap uciekające chwile, czyli udaj się do National Gallery, jeśli cenisz sztukę impresjonistów,  bowiem galeria mieści w sobie dużą kolekcję ich dzieł. Galeria liczy ok. 2300 obrazów malarzy, w tym między innymi: Vincenta van Gogha, Leonarda da Vinci, Claude'a Monet.

Tate Modern Tate Modern Tate Modern /Fot. Shutterstock

Londyn. Tate Modern, Muzeum Wiktorii i Alberta

Tate Modern

To londyńskie centrum sztuki nowoczesnej oferuje naprawdę oryginalne wystawy (chociażby słynne zjeżdzalnie z 2005 r.) oraz eksponaty reprezentujące m.in. pop-art, ekspresjonizm, futuryzm, abstrakcjonizm, minimalizm, surrealizm, oraz kubizm.

Od października do marca prezentowane są prace artystów współczesnych, wykonane na specjalne zamówienie muzeum w ramach serii "The Unilever" (oryg. "The Unilever Series" - sponsorowane przez Unilever). W tym roku do współpracy zaproszona została brytyjska artystka, Tacita Dean, która związana jest z filmem. Otwarcie wystawy już 11 października br.  (wystawa czynna do 11 marca 2012 r.).

Muzeum Wiktorii i Alberta

Muzeum Wiktorii i Alberta liczy ok. 4,5 mln eksponatów związanych ze sztuką i rzemiosłem artystycznym z ostatnich 5000 lat! Założone w 1852 roku, choć wstęp bezpłatny jest dopiero od 2001 r.

 

Portobello Road Market Portobello Road Market Portobello Road Market/Fot. Shutterstock

Londyn. Hyde Park, Portobello Road Market

Hyde Park

Polecamy poranny spacer po Hyde Parku. Otwarty jest już od 5 rano, dlatego warto wybrać się do niego tuż po śniadaniu, w celu ominięcia tłumów. Znajduje się tam wiele ciekawych atrakcji, m.in. posąg Piotrusia Pana, pomniki ku pamięci Księżnej Diany, a także pomniki wielu znanych aktorów, którzy mieszkali niedaleko parku. Dodatkowo, miejsce to, uważane jest za forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów.

Portobello Road Market

Portobello Road Market jest jednym z najsłynniejszych bazarów na całym świecie. Sam  promuje się jako "największy w świecie bazar antyków", ale oczywiście poza zabytkowymi meblami, znajdziemy tam niemalże wszystko - zaczynając na biżuterii, a na pamiątkach kończąc...

 

Więcej o: