TOP 12. Najładniejsze parki w Europie na jesienne spacery

"Obudź mnie, kiedy skończy się wrzesień" - śpiewał amerykański Green Day. Błąd! Wrzesień to najlepszy czas na długie spacery - na termometrze (zwłaszcza na południu Europy) jeszcze prawie lato, za to kolory już pięknie jesienne. Wybraliśmy dla Was kilka najładniejszych parków w Europie, warto do nich zajrzeć przy okazji wizyt w europejskich miastach. Wśród propozycji: parki miejskie, gdzie miło spędza się czas wśród kasztanowych alejek, ławeczek i fontann oraz bardziej dzikie parki położone z dala od miejskich aglomeracji, za to oferujące najbliższy z możliwych kontakt z naturą.
Richmond Park, Londyn Richmond Park, Londyn Fot. Shutterstock

Richmond Park, Londyn

Mówisz Londyn, myślisz Hyde Park. Najsłynniejszy zieleniec stolicy Wielkiej Brytanii rokrocznie przyciąga miliony ciekawskich turystów i spragnionych relaksu londyńczyków. Jednak szczególnie ci pierwsi nie zdają sobie sprawy z tego, że Londyn, ta niemal ośmiomilionowa aglomeracja, ma w swoich granicach park wielokrotnie większy, w którym oprócz ludzi spaceruje też dzika zwierzyna...

Richmond Park, bo to o nim mowa, zajmuje powierzchnię 9,5 km2 i jest największym ogrodzonym parkiem miejskim w Europie oraz największym spośród londyńskich parków królewskich. Londyńczycy upodobali go sobie ze względu na ogromne przestrzenie i dużą populację jeleni (liczącą niemal 600 osobników), zamieszkujących zielone tereny Richmond.

Na terenie parku znajduje się rezerwat przyrody, w związku z czym spacerowicze z czworonogami nie mogą spuszczać psów ze smyczy. Zakazane są też ogniska i grille.

9 parków w Polsce idealnych na jesienne spacery

Berlin, park Berlin, park Fot. Shutterstock

Wuhlheide, Berlin

Znajdujący się we wschodnim Berlinie Wuhlheide znany jest przede wszystkim fanom muzyki - mieści się w nim słynący ze świetnej akustyki amfiteatr, wykorzystywany do organizacji wielu koncertów. Wuhlheide to nie park, a właściwie las miejski, w którym w godzinach porannych łatwiej niż człowieka spotkać zbłąkanego lisa. Dominują tu drzewa liściaste, w szczególności dęby. Przez Wuhlheide płyną dwa strumienie. Historycy twierdzą, że to ich obecność spowodowała, że miasto Berlin zakupiło od sąsiadujących wsi te tereny o powierzchni 525 hektarów - by zapewnić mieszkańcom wschodnich dzielnic pitną wodę. Było to w 1911 roku. Dziewięć lat później las został oficjalnie włączony w granice Berlina.

Podczas II wojny światowej w lesie Wuhlheide znajdowały się instalacje obrony przeciwlotniczej oraz bunkier, a także obóz pracy dla więźniów politycznych.

Dziś las Wuhlheide to przede wszystkim długie, szerokie alejki i dzikie tereny zielone. W sam raz na długi, jesienny spacer.

Europa. 9 pięknych jezior na wakacje

Barcelona - Park Guell Barcelona - Park Guell Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Parc Guell, Barcelona

Parc Guell, najbardziej znany park miejski w Barcelonie, mieście się w północnej części miasta, w zasięgu sieci metra. Spacer po krętych alejkach zaprojektowanego przez Antonio Gaudiego zieleńca to podróż do świata marzeń i przedziwnych wizji architekta. Pełno tu bajkowych budowli, rzeźb czy mozaik, których budowa rozpoczęła się w 1900 roku i trwała ponad 20 lat. Wrażenie robi już sama żelazna brama wejściowa, strzegąca tajemnic ogrodu. Najsłynniejszą budowlą w granicach Parcu Guell jest jednak sala kolumnowa z 86 strzelistymi kolumnami o wzorach antycznych. Nad pawilonem, który miał być miejskim targowiskiem, znajduje się rozległy taras otoczony ławeczkami. To idealne miejsce na łapanie jesiennego słońca. A tego w Barcelonie jest dużo więcej, niż nad Wisłą.

Wielbiciele Gaudiego powinni poszukać dawnego domu mistrza. Architekt mieszkał tu zanim przeniósł się w okolice Sagrada Familia, najsłynniejszego z jego dzieł, skądinąd do dziś nieukończonego. Dziś w domu mieści się muzeum artysty.

Od 1984 roku Parc Guell znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

9 fajnych aquaparków w Europie

Barcelona zdjęcia - Parc de la Ciutadella, Barcelona Barcelona zdjęcia - Parc de la Ciutadella, Barcelona Barcelona zdjęcia/Fot. Shutterstock

Parc de la Ciutadella, Barcelona

Barcelona ma jeszcze jeden park, który doczekał się grona wiernych spacerowniczów - Parc de la Ciutadella, czyli Park Cytadeli. To właściwie położony w ścisłym centrum Barcelony ogród. Mieszczą się w nim: zoo, staw, znana na całym świecie fontanna oraz liczne muzea. Tuż obok swoją siedzibę ma kataloński parlament.

W 1714 roku, po 13 miesiącach oblężenia, Barcelona wpadła w ręce Filipa V. Aby zachować kontrolę nad miastem, król wybudował największą w Europie fortecę, cytadelę w kształcie gwiazdy. W tym celu zburzono dużą część dzielnicy Ribera. Odbudowano ją 30 lat później w innym miejscu - jako Barcelonetę.

Park został kompletnie zniszczony w drugiej połowie XIX wieku, jako symbol znienawidzonej władzy królewskiej. Jednak niedługo później odrodził się. W 1888 roku odbyły się tu targi światowe. Zbudowano wiele nowych budowli, w tym Zamek Trzech Smoków, który służył wówczas jako restauracja.

Dziś barceloński Park Cytadeli zajmuje teren 30 hektarów, a na jego terenie znajduje się między innymi słynny na cały kontynent ogród zoologiczny, zamieszkany przez ponad 7500 przedstawicieli 400 gatunków zwierząt. Barcelończycy kochają park także jako cel wieczornych przebieżek.

Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Park Letna, Praga Park Letna, Praga Fot. Shutterstock

Park Letna, Praga

Stolica naszych południowych sąsiadów to miasto idealne na spontaniczny, weekendowy wypad. Nie ma co owijać w bawełnę - najprzyjemniej spędzimy tu czas w jednej z licznych piwiarni, zaśmiewając się w towarzystwie sympatycznych prażan. Gdy już jednak zmęczy nas złoty trunek, którego wytwarzanie Czesi opanowali do perfekcji, nabyte kalorie zrzucimy choćby na Letnej.

Park Letna położony jest na płaskowyżu nieopodal Wełtawy. Doskonale widać stąd praską starówkę. Zawsze zbierały się tu tłumy. Przyciągały je jak nie rewolucje (podczas Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku demonstrowało tu nawet 750 tys. osób), to Michael Jackson (którego koncert w 1996 roku zgromadził ponad 120 tys. widzów).

Spacerując po Letnej warto zobaczyć najstarszą wciąż działającą karuzelę w Europie.

Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Paryż wycieczki, Ogród Luksemburski Paryż wycieczki, Ogród Luksemburski Fot. Shutterstock

Ogród Luksemburski, Paryż

Drugi co do wielkości park miejski w Paryżu zajmuje powierzchnię 22,5 hektara. To tu najczęściej zaglądają paryżanie spragnieni relaksu na lewym brzegu Sekwany. Ogród Luksemburski przylega do Pałacu Luksemburskiego, w którym dziś mieści się francuski senat.

Ogród Luksemburski powstał na życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku V, na wzór terenów zielonych we Florencji. Opiewa go między innymi literatura - Victor Hugo umieścił tu akcję swoich "Nędzników".

Jest i polski akcent - w parku znajduje się pomnik Fryderyka Chopina, który jest jednym ze stu elementów małej architektury zgromadzonych w tym miejscu. Znajdziemy tu też między innymi jedną z kilku paryskich Statui Wolności, wykonaną z brązu.

TOP 10 miast na świecie 2011 roku

galeria borghese, rzym, włochy galeria borghese, rzym, włochy Fot. Shutterstock

Ogrody Borghese, Rzym

Ogrody Borghese to chyba najbardziej znany park miejski w stolicy Włoch. Powstał w XVII wieku jako ogród willi rodu Borghese na jednym z rzymskich wzgórz. Zajmuje 80 hektarów i jest drugim co do wielkości zieleńcem w Rzymie. Kiedyś mieściły się tu winnice. W XIX wieku ogród przebudowano na park krajobrazowy w angielskim stylu. Podobnie wygląda dziś. Na ciekawskich spacerowiczów czekają tu lokalne perły architektury, świątynie stylizowane na ruiny, rzeźby i kopie innych zabytków. Są tu także muzea i galerie, w tym galeria sztuki Galleria Borghese, pełna obrazów, rzeźb i antyków.

Wzgórze Pincio w południowej części parku oferuje malowniczą panoramę całego miasta.

Włochy. Top 10 mniejszych włoskich miasteczek

Holyrood Park, Edynburg Holyrood Park, Edynburg Fot. Shutterstock

Holyrood Park, Edynburg

Położony o ponad kilometr od edynburskiego zamku, Park Holyrood co jakiś czas zmienia nazwę - raz jest Parkiem Królowej, innym razem - Parkiem Króla, w zależności od płci aktualnego monarchy. Na 260 hektarach znajdziemy tu całą masę wzniesień, na które Szkoci mają jeszcze więcej określeń. Nie zdziwmy się więc, jeśli zamiast znanego nam "hill" usłyszymy o "bens", "braes", "paps" czy "laws". Najwyższe ze wzniesień to Krzesło Artura - wysoki na 251 metrów n.p.m. szczyt góruje nad miastem i oferuje wspaniały widok na cały Edynburg. Są tu także trzy jeziora. Jedno jest pewne - Park Holyrood to miejsce dla miłośników raczej niebanalnych spacerów, którzy nie boją się deszczu. Bo o ten w Szkocji nietrudno, szczególnie jesienią...

Najbardziej kolorowe miasta świata

Lake District, północno-zachodnia Anglia Lake District, północno-zachodnia Anglia Fot. Shutterstock

Lake District, północno-zachodnia Anglia

Lake District, lub jak kto woli Kraina Jezior, posiada jeden z bardziej malowniczych Parków Narodowych Wielkiej Brytanii. Śmieszyć może fakt, że niewielkie jak na Europę wzniesienia o wysokości nie przekraczającej tysiąca metrów nad poziomem morza Anglicy nazywają górami. Owszem, daleko im nawet do Beskidów, jednak czyni to pagórki Krainy Jezior doskonałym celem spacerów, a nie górskich wspinaczek (choć i bardziej wymagający znajdą tu coś dla siebie). Daniel Defoe, twórca Robinsona Crusoe, pisał o tym terenie w XVIII wieku: "najdzikszy, najbardziej jałowy i przerażający ze wszystkich, jakie przebyłem w Anglii i samej Walii".

Najłatwiej dostać się tu samochodem z jednego z lotnisk północnej Anglii lub południowej Szkocji (Manchester, Liverpool, Glasgow). Gdy już pokonamy barierę odległości, otworzy się przed nami świat pełen polodowcowych jezior i dolin poprzetykanych pagórkami. Oplata go gęsta sieć ścieżek, które przyciągają rokrocznie 14 mln turystów, co ciekawe głównie Brytyjczyków.

10 miejsc w Polsce i bliskiej Europie, gdzie naładujesz akumulatory

Park Narodowy Hoge Veluwe, Holandia Park Narodowy Hoge Veluwe, Holandia Fot. Shutterstock

Park Narodowy Hoge Veluwe, Holandia

Hoge Veluwe to największy park narodowy w Holandii, kraju, który nie do końca kojarzy się jako cel turystyki krajoznawczej. A jednak - na 5500 hektarach pomiędzy Arnhem, Apeldoorn i Ede znajdziemy lasy iglaste, liściaste, moczary, wrzosowiska, wydmy. Spotkamy tu dziki, jelenie i muflony z ogromnymi, zakręconymi ślimakowato rogami. Jak na Holandię przystało, park Hoge Veluwe najwygodniej zwiedzić rowerem. Na jego terenie znajdują się 42 km ścieżek rowerowych. Goście mają do dyspozycji kilkaset jednośladów - bez dzwonków, by nie płoszyć zwierzyny. Korzystanie z rowerów jest bezpłatne.

Bułgaria - 10 najpiękniejszych tras

Parque Nacional da Peneda-Geres, Portugalia Parque Nacional da Peneda-Geres, Portugalia Fot. Shutterstock

Parque Nacional da Peneda-Geres, Portugalia

Zamiast wylegiwać się na jednej z dziesiątek pięknych portugalskich plaż, wsiądźmy w auto i pojedźmy na północny zachód - do regionu Norte - na spotkanie z jedynym parkiem narodowym Portugalii. Powstał zaledwie 40 lat temu, za to od 2009 roku widnieje na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Na powierzchni ponad 700 tys. km kwadratowych znajdziecie imponujące lasy, piękne góry poprzecinane rzekami i strumieniami, a w pobliżu terenów rolniczych - bo te też znajdują się na terenie parku - kilkadziesiąt zapomnianych przez Boga i ludzi wiosek, z domami otoczonymi granitowymi murami i z dachami ze strzechy, gdzie czas stanął w miejscu  i pozwolił przyrodzie i ludziom żyć razem w pełnej harmonii. Park można objechać samochodem w 2-3 dni, nocując i zwiedzając okoliczne wioski. Można też zatrzymać się w świetnym i jedynym na terenie parku hostelu sieci Pousada de Juventude, wypożyczyć rower i pojeździć lub pospacerować po rewelacyjnych trasach turystycznych, które mogą zaprowadzić nas aż do Hiszpanii.

10 niezwykłych parków narodowych

park skaryszewski, Warszawa park skaryszewski, Warszawa Fot. Bruno Fidrych / Agencja Wyborcza.pl

Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego, Warszawa

Jeśli zabraknie nam środków lub czasu na dalekie podróże, warto wyskoczyć na spacer do... Warszawy. Miłe chwile i piękne widoki czekają nas chociażby w stołecznym "Skaryszaku". Ten położony w niedalekim sąsiedztwie Wisły park należy do Pragi-Południe. Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek sportu i rekreacji dla prawobrzeżnej Warszawy i doskonale sprawdza się w tej roli. Codziennie roi się tu od rowerzystów i biegaczy. W sezonie letnim spacerowicze mają do dyspozycji kajaki i rowery wodne.

Oprócz wszechobecnej zieleni (280 gatunków roślin!) w Parku Skaryszewskim są wzgórza, wodospad i rozarium. Kilka lat temu w parku zadomowiły się bobry, jednak dokonane przez nie zniszczenia zmusiły władze dzielnicy do przekazania zwierząt stołecznemu ogrodowi zoologicznemu.

Park Skaryszewski lubią nie tylko Warszawiacy. W 2009 roku zajął trzecie miejsce w konkursie na najpiękniejszy park w Europie.

Polska. Najładniejsze polskie ulice i deptaki

Więcej o: