Top 10 najlepszych ZOO na świecie

Ogrody zoologiczne na świecie mają coraz więcej do zaoferowania. Nocne safari po zoo, karmienie zwierząt, zwierzęta spacerujące swobodnie wśród odwiedzających - to tylko niektóre z atrakcji. Oto szczególnie interesujące naszym zdaniem ogrody zoologiczne na świecie.
Singapur Zoo Singapur Zoo Fot. Shutterstock

Singapore Zoological Gardens, Singapur

Singapurskie zoo zajmuje 28 hektarów. Jego budowa pochłonęła 9 milionów dolarów. Słynie z "otwartej koncepcji" - zwierzęta nie są trzymane w klatkach i maja wielkie, odpowiadające ich naturalnemu środowisku, wybiegi. Wszystkie ewentualne bariery i zapory są niewidoczne dla zwiedzającego, a wiele zwierzaków porusza się po całym terenie bez ograniczeń, np. orangutany przemieszczają się nad głowami zwiedzających. W ogrodzie znajduje się ponad 300 gatunków zwierząt z czego wiele uważa się za zagrożone. Oprócz tradycyjnego zwiedzania singapurskie zoo oferuje nocną wycieczkę, która ma pokazać nocne życie zwierząt. Popularną atrakcją zoo jest także Jungle Breakfast - śniadanie ze zwierzętami znajdującymi się na wyciągnięcie ręki. W części o nazwie Kidz World znajduje się zaś fantastyczny wodny plac zabaw z fontannami.

Panda wielka. To jej pogromcą był Theodore Roosevelt junior Panda wielka. To jej pogromcą był Theodore Roosevelt junior Fot. Shutterstock

Tiergarten Schönbrunn, Wiedeń

Ogród Tiergarten Schönbrunn w Wiedniu otwarty został w 1752 roku. Znajdujące się w nim zoo jest najstarszym na świecie. W roku 2010 zostało ono wybrane najlepszym zoo w Europie. Ogród Zoologiczny Schönbrunn zalicza się dzisiaj do najnowocześniejszych zoo na świecie. Wybiegi zwierząt są wyjątkowo duże i ukształtowane w sposób możliwie najbardziej zbliżony do naturalnego. Żyje tu ponad 500 gatunków zwierząt. Szczególnymi atrakcjami wiedeńskiego zoo są pomieszczenia imitujące lasy deszczowe, część poświęcona zwierzętom z Ameryki Południowej oraz orang-eria - dom orangutanów. Wiosną 2010 roku otwarta została ścieżka obcowania z naturą. Ogród zachował jednak historyczny charakter. Niektóre zwierzęta mają wyjątkowe, autentycznie barokowe, domki.

Tiergarten Schönbrunn to ponadto jeden z nielicznych ogrodów zoologicznych na świecie, będący domem dla pandy olbrzymiej. Panda o imieniu Fu Long, urodzona w 23 sierpnia 2007 była pierwszą pandą w Europie poczętą w naturalny sposób w niewoli.

Ogród oferuje nocne zwiedzanie oraz specjalne programy edukacyjne dla dzieci.

Berlin, Zoo, goryl Berlin, Zoo, goryl Fot. Shutterstock

Berlin Zoo, Niemcy

Berliński ogród zoologiczny to jeden z największych ogrodów zoologicznych na świecie. Posiada też najbogatszy inwentarz zwierząt na naszej planecie. Obecnie w pomieszczeniach na 35 hektarach berlińskiego zoo znajduje się blisko 14.000 zwierząt z 1.500 różnych gatunków. Najchętniej odwiedzanymi zwierzętami są pandy wielkie. Wszystkie zwierzęta są ulokowane w zagrodach, w których stworzono warunki odpowiadające naturalnym. Jedną z atrakcji ogrodu jest tzw. "zoo bez krat" - wydzielony obszar, na którym można spotkać się oko w oko z niektórymi, nie stwarzającymi zagrożenia zwierzakami. Berlińskie zoo jest jednym z najchętniej zwiedzanych ogrodów w Europie.

Animal Kingdom, Orlando, lew, zoo Animal Kingdom, Orlando, lew, zoo Fot. Shutterstock

Animal Kingdom, Orlando

Animal Kingdom jest częścią Disney Theme Park w Orlando na Florydzie. Ma powierzchnię ponad 500 hektarów i jest największym parkiem tematycznym Disneya na świecie. Żyją tu m.in. nosorożce, antylopy, ponad 1500 zwierząt egzotycznych, oraz setki gatunków ryb i ptaków! Park podzielony jest na siedem części tematycznych - Oaza, Wyspa Odkryć, Wioska Minnie i Mickey, Afryka, Planeta Rafiki, Azja, Dinolandia. W paku znajduje się także najlepsza kolejka górska Disney World - Expediton Everest.

hipopotam, zoo hipopotam, zoo Fot. Shutterstock

Basel Zoo, Szwajcaria

Zoo Basel w Bazylei było pierwszym ogrodem zoologicznym w Szwajcarii. Powstało w 1874 roku i szybko przyciągnęło turystów. Największą atrakcją jest pawilon tematyczny Etosha, którego nazwa pochodzi od nazwy parku narodowego w Namibii. Przedstawia on życie zwierząt w afrykańskiej sawannie. W Basel Zoo mieszka ponad 6000 zwierząt w tym somalijskie osły i hipopotamy karłowate. Ogród posiada zagrodę z małymi zwierzętami, które można pogłaskać. Dzieci mogą nawet pomagać pracownikom w codziennych zadaniach, takich jak szczotkowanie czy karmienie.

Lemury Lemury Fot. Shutterstock

Bronx Zoo, Nowy Jork

Bronx Zoo obejmuje 265 hektarów powierzchni i jest domem dla ponad 4000 zwierząt, z których wiele jest zagrożonych wyginięciem. Znajduje się tu Wzgórze Tygrysów, na którym mieszkają tygrysy syberyjskie. W 6,5 hektarowym, największym zrobionym przez człowieka lesie deszczowym, żyją ogromne goryle. Podczas 20-minutowej przejażdżki dookoła "dzikiej Azji" ogląda się tygrysy, słonie, i nosorożce. Można się także wybrać na afrykańskie safari lub do sekcji zwierząt z Madagaskaru, gdzie wylegują się m.in. lemury. W ogrodzie istnieje również część przeznaczona specjalnie dla dzieci. Maluchy mogą tam karmić zwierzęta domowe, uczą się o zwyczajach zwierząt.

tygrys, zoo tygrys, zoo Fot. Shutterstock

Pretoria Zoo, Afryka

Otwarty w 1899 roku Pretoria Zoological Gardens to najlepszy zoologiczny park w Afryce. Główną jego atrakcją są oczywiście zwierzęta afrykańskie. Poza takimi gatunkami, jak lwy, słonie czy zebry są tu zwierzęta trudne do znalezienia w innych częściach świata z powodu skomplikowanej hodowli lub transportu - sępy królewskie, białe i czarne nosorożce czy hipopotamy. Prócz nich w ogrodzie spotkać można m.in. gepardy i pantery. W ogrodzie żyją kongijskie goryle górskie, szympansy, pawiany. Są tu także zwierzęta spoza kontynentu afrykańskiego - misie koala, azjatyckie tygrysy bengalskie, kangury, strusie emu, pandy czerwone. Zoo ma ponadto największe w RPA akwarium. Można tu zobaczyć m.in. amazońskie węgorze elektryczne, chińskie salamandry olbrzymie i liczne kolorowe ryby z raf koralowych. Ogród w ramach dodatkowych atrakcji umożliwia spędzenie nocy pod namiotem czy przejażdżkę kolejką linową nad zoo oraz terenem otaczającego go miasta.

papugi, zoo papugi, zoo Fot. Shuttesrtock

Zoo Praha, Praga

W Pradze jest tak wiele ciekawych miejsc, że wizyta w zoo wydaje się mało ważną atrakcją. Zoo w Pradze jest jednak warte poświęcenia chociaż jednego dnia uwagi. Mieszka tu około 5000 zwierząt reprezentujących 630 gatunków z całego świata. Jedną z największych atrakcji jest zagroda lemurów, w której zwiedzający mogą patrzeć na te urocze zwierzęta z bliska. W praskim zoo znajdują się także ogromne klatki z różnymi gatunkami ptaków, zagroda dla słoni, wyspa małp i namiastka indonezyjskiej dżungli. W wyznaczonych godzinach zobaczyć można mycie słonia, pokaz tresury lwów morskich czy też karmienie kangurów.

francja, tygrys, zoo francja, tygrys, zoo Fot. Shutterstock

Beauval Zoo, Francja

Beauval Zoo w centralnej Francji otwarte zostało w 1980 roku. Na początku było domem ponad 2000 gatunków ptaków. Dopiero 10 lat później do zoo zostały wprowadzone inne zwierzęta. Dziś jest ich ponad 4000. Ulubieńcami są dwa białe tygrysy - Gorby i Raisa, oraz para bliźniaczych manatów - Quito i Luna. W pobliżu znajdują się dwa z licznych zamków Doliny Loary Chambord i Chenonceaux.

Pekin, zoo, panda Pekin, zoo, panda Fot. Shutterstock

Beijing Zoo, Pekin

Na terenie dzisiejszego Ogrodu Zoologicznego w Pekinie w czasach dynastii Ming (1364-1644) znajdował się cesarski park zwany Ogrodem Radosnej Dobroci. Ogród zoologiczny w Pekinie prócz zwierząt zachwyca więc pięknem przyrody. Obecnie zoo zajmuje obszar ponad 50 000 metrów kwadratowych. Mieszka na nim ponad 7000 zwierząt, będących przedstawicielami około 600 gatunków. Znajdują się tu takie obiekty jak, małpie wzgórze, pawilon pand, wzgórza lwów i tygrysów, pawilon słoni oraz pawilon morski. Roślinność jest zaaranżowana w sposób, który łączy w sobie sztukę ogrodniczą Wschodu i Zachodu, imitując jednocześnie naturalne środowisko życia zwierząt. Główną atrakcją zoo są pandy olbrzymie.

Więcej o: