Polska. Miasta w murach zamknięte

Wycieczka po bardzo ciekawych miastach, w których zachowały się średniowieczne budowle i obwarowania. Trasa: Toruń - Chełmno - Grudziądz - Nowe.

Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Średniowieczny zespół miejski Torunia. Toruń założony został przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku. Średniowieczny zespół miejski Torunia uważany jest za jeden z najwspanialszych na świecie zespołów architektury gotyckiej. Cudownie się spaceruje po klimatycznych ulicach Torunia zamkniętych w obrębie dawnych murów miejskich. Shutterstock

Toruń

Toruń to piękne miasto, z jedną z najwspanialszych starówek w Polsce. Co krok przed oczami wyrasta jakaś niesamowita gotycka budowla, pamiętająca czasy średniowiecza.

Największe wrażenie kościół Wniebowzięcia NMP - ogromna świątynia wciśnięta w naroże Rynku Staromiejskiego, nijak nie chce zmieścić się w obiektywie. Sam Rynek też jest piękny, słynny Ratusz i strzegący go Kopernik, zawsze oblegany przez turystów. Kościół Św. Ducha, Dwór Artusa i nieco osamotniona, aczkolwiek ciekawa postać Flisaka.

Każda uliczka odchodząca od Rynku kryje ciekawą architekturę i zapewnia przyjemny spacer. Warto więc po prostu pokluczyć  trochę po toruńskiej Starówce, by prócz takich pewniaków jak katedra ss. Janów czy Dom Kopernika, spotkać też mniej znane punkty na planie Torunia. Ciekawą propozycją jest np. Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika na Franciszkańskiej, założone za sprawą żony podróżnika - Elżbiety Dzikowskiej.

Toruń to miasto baszt i bram, sporo ich się tu zachowało, co można zauważyć przechadzając się wzdłuż Wisły. Jest też Krzywa Wieża, ale najefektowniejsza jest baszta o ciekawej nazwie Koci Łeb, strzegąca Starówki po przeciwnej stronie Rynku Staromiejskiego.

W drodze na Rynek Nowomiejski, przy którym stoi kościół św. Jakuba, zajrzeć można na zamek krzyżacki.

chełmno chełmno Anna Piernikarczyk

Chełmno

Kolejne miasto również obfituje w gotyckie budowle, ale co równie ważne Chełmno, bo o nim mowa, nazywane bywa miastem zakochanych.

Na Rynku stoi piękny renesansowy Ratusz, a niedaleko stąd wznosi się kościół farny Wniebowzięcia NMP - wspaniała budowla. Można wspiąć się na wieżę, z której roztacza się piękna panorama miasta.

Kilka kroków stąd podziwiać można mury obronne, a w przeciwnym kierunku kościół pofranciszkański ss. Jakuba Starszego i Mikołaja. W obrębie starówki zachowało się jeszcze kilka świątyń, wszystkie reprezentują styl gotycki, są potężne i zbudowane z czerwonej cegły, tak charakterystycznej dla tego regionu.

Po drugiej stronie Rynku, za murami obronnymi i Bramą Grudziądzką, rozciąga się niewielki parku z cudownym źródełkiem i rzeźbą zakochanych.

grudziądz grudziądz Anna Piernikarczyk

Grudziądz

Grudziądz słynny jest w całej Polsce za sprawą charakterystycznej, pięknej panoramy z zespołem spichlerzy widzianej od strony Wisły.

Co w Grudziądzu warto zwiedzić? Ano właśnie przejść się Błoniami Nadwiślańskimi i zobaczyć Bramę Wodną oraz mury obronne, dalej zabytkowe spichrze, a jeszcze wyżej kościół św. Mikołaja.

Obok świątyni stoi kolegium jezuickie - obecnie Ratusz i przyklejony do niego barokowy kościółek św. Franciszka o bogatym wystroju wnętrza. Rynek nie jest zbyt ciekawy, podobnie jak niemal nie zachowane ruiny zamku, stojące na szczycie nadwiślańskiego traktu spacerowego.

nowe nowe Anna Piernikarczyk

Nowe

Nowe to całkiem zaciszne, małe miasteczko, do którego turyści rzadko zaglądają. Tu zobaczyć można kościół poklasztorny, zamek, o dziwo bez żadnej wieży i potężną jak na taką mieścinkę Farę św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty. Obok niej ciągnie się zachowany fragment murów obronnych. W Nowem zobaczyć można też zabytkowy wiatrak.
To zadziwiające, jak wiele ogromnych kościołów powstało w tych niewielkich przecież miejscowościach. Dziś stoją dumnie, przypominając nam o czasach, kiedy wiara i świątynia stanowiły centrum życia każdego człowieka, rzadko wychodzącego poza mury własnego miasta.

Więcej o: