Bułgaria. Morze Czarne. Najpopularniejsze nadmorskie kurorty

Na całym wybrzeżu Bułgarii każdy znajdzie coś dla siebie - czy to w luksusowym hotelu, spokojnej wiosce, pensjonacie, czy też w kwaterze prywatnej - tutaj każdy jest witany z otwartymi ramionami. Przedstawiamy najpopularniejsze nadmorskie kurorty w Bułgarii.
Bułgaria Bułgaria Fot. Shutterstock

Kurorty nad Morzem Czarnym

Długość linii brzegowej Bułgarii wynosi 378 km. Atrakcyjne pod względem turystycznym miasta, wioski i kurorty pokrywają niemal całe wybrzeże. Północną część wybrzeża bułgarskiego, z małymi wioskami i miasteczkami, zalicza się do mniej uczęszczanych - jest tu cicho i spokojnie. Bardziej na południe są słynne nadmorskie kurorty, z najpiękniejszymi plażami Bułgarskiej Riwiery. Stolicą tej części wybrzeża jest Warna - kulturalne i rozrywkowe centrum. Na południe od Warny zobaczymy piękne ujścia rzek, ustronne, wąskie plaże i małe wioski. To właśnie niedaleko tego miasta leży słynny kurort Złote Piaski. Wokół Burgas - drugiego co do wielkości miasta wybrzeża - rozlokowały się perły riwiery: Nesebyr i Sozopol, a także najpiękniejsze kąpieliska, ze Słonecznym Brzegiem na czele. Ta część Bułgarii jest doskonale rozwinięta pod względem bazy turystycznej i poziomu świadczonych usług. Natomiast kolejny region - na południe od Sozopolu aż do granicy tureckiej - kusi naturalnością i fascynuje przyjezdnych.

Atutem wybrzeża czarnomorskiego jest pogoda - nawet jeśli nie dopisuje w głębi kraju, na wybrzeżu i tak jest ciepło. Łagodny klimat, ciepłe morze, szerokie plaże, słońce, lekka nadmorska bryza... Wszystko to współgra z dającymi ochłodę w gorące dni zielonymi parkami, lasami i ogrodami, leczniczymi mineralnymi źródłami, malowniczymi masywami skalnymi i z romantycznymi zatokami...

Bułgaria. Achtopol - Miasto Miłości

Achtopol nosi nazwę "Miasta Miłości". Jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe miast bułgarskich na wybrzeżu Morza Czarnego. Leży 14 km na południowy wschód od Carewa (dawnego Miczurin) i 85 km na południe od Burgas. Od strony lądu Achtopol otaczają góry Średniej Strandży. Miasto jest reklamowane jako najbardziej słoneczne miejsce w całej Bułgarii, a ponadto posiada jedną z najdłuższych plaż na wybrzeżu bułgarskim (ok. 2 km), co przyciąga wielu turystów, nie tylko w okresie letnim.

Miejsca, które warto zobaczyć

Warto zajrzeć do starej (1796) cerkwi Zaśnięcia Pana (Uspenie Gospodne) o architekturze charakterystycznej dla czasów panowania tureckiego. Cerkiew jest niska, zagłębiona w ziemię, sufit wyłożono deskami imitującymi sklepienie. Warto zwrócić uwagę na ciekawe freski. To jeden z niewielu budynków, które przetrwały pożar w 1918 roku. W niektórych miejscach miasta zachowały się pozostałości murów obronnych starożytnego Agatopolis sięgające nawet 7-8 m wysokości i 3,5 m grubości. Badania wykazały, iż mury zostały wzniesione najprawdopodobniej w V-VI w. n.e., choć są dowody, że wcześniej istniały tu jakieś umocnienia trackie. W mieście można również zobaczyć pozostałości klasztoru św. Jana Chrzciciela (sw. Jani, na południowym cyplu, nad brzegiem morza), który spłonął w czasie pożaru oraz stylowy budynek starej, greckiej szkoły.

Główna plaża miejska Achtopolu konkuruje z kilkoma czystszymi i spokojniejszymi zatokami, z których najbardziej malownicza jest ta z latarnią morską. W tym rejonie woda ma najwyższą temperaturę na całym wybrzeżu bułgarskim.

Bułgaria Albena Bułgaria Albena Bułgaria Albena/Fot. Shutterstock

Bułgaria. Albena

Ten duży kurort kąpielisko leży 25 km od Warny i 8 km od Bałcziku. Zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny i na południe od przylądka Kaliakra.

Kompleks turystyczny Albena powstał w 1958 r. Należy do największych w kraju. Swą nazwę kurort zawdzięcza bohaterce jednego z bardziej znanych opowiadań Jordana Jowkowa, klasyka literatury bułgarskiej. Opowiadanie zatytułowane Albena przedstawia historię pięknej kobiety, która swą urodą potrafiła zauroczyć każdego mężczyznę. Niestety, to właśnie uroda doprowadziła ją do tragedii.

W Albenie jest piękna plaża sześciokilometrowej długości i 30-100 m szerokości z piaszczystymi wydmami. Uznawana jest za jedną z najlepszych plaż na bułgarskim wybrzeżu. Woda w morzu o temperaturze?+24°C (głębokość w odległości 200 m od brzegu wynosi ok. 1,6 m) i przewaga słonecznych dni przyciągają wielu wczasowiczów.

Wydarzenia i festiwale

W Albenie można zaspokoić zarówno potrzeby ciała, jak i ducha. Organizuje się tu wiele przedstawień teatralnych, koncertów, można odwiedzić galerię sztuki.

Na przełomie sierpnia i września odbywa się tu jeszcze jeden festiwal folklorystyczny pod nazwą Dobrudża Śpiewa i Tańczy. Na festiwalu prezentowane są porywające i nieraz bardzo żywiołowe wykonania ludowych pieśni i tańców, nie tylko bułgarskich. Od 2003 r. organizowany jest pod koniec września w Albenie oraz Dobriczu festiwal parad "Złoty Pompon", na którym występują m.in. grupy mażoretek z całej Bułgarii. Dziewczyny demonstrują sposoby "podgrzewania" atmosfery na zawodach sportowych i świątecznych defiladach. Ponadto odbywa się tu mnóstwo imprez mniejszego kalibru niemal przez cały rok, szczególnie w sezonie letnim, tak iż z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Bałczik Bałczik Bałczik /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Bałczik

Miasto leży w odległości ok. 47 km od Warny, nieopodal trasy E87, 37 km na południowy wschód od Dobricza. Bałczik cieszy się sławą kurortu, gdyż jest korzystnie, tarasowo położony nad małą zatoką, ale jednocześnie brak tu letniego zgiełku i wysokich cen właściwych innym turystycznym miejscowościom bułgarskiego wybrzeża. 12-tysięczne miasto jest również trzecim, po Warnie i Burgas, portem Bułgarii.

Miejsca, które warto zobaczyć

Największymi atrakcjami miasta są: pałac rumuńskiej królowej Marii oraz otaczający go duży, przepiękny ogród wraz z sąsiadującym ogrodem botanicznym (codz. 8.00-20.00; b wstęp 4-6 lw, brak zniżek dla studentów).

Wejście do pałacu jest bezpłatne, jednak żeby się tu dostać, trzeba kupić bilet na zwiedzenie otaczającego go ogrodu. Bilet nie należy do najtańszych, ale wart jest swojej ceny - wędrówka po ścieżkach rozległego ogrodu to naprawdę wyjątkowe przeżycie. Już sama brama, pod którą wchodzi się na dziedziniec pałacu, robi duże wrażenie - przypomina łuk triumfalny. Przed bramą nieruchomo niczym posągi stoją strażnicy ubrani w paradne stroje.

Niezapomnianym doznaniem jest spacer po przepięknym ogrodzie botanicznym uniwersytetu sofijskiego. Rozpościera się on obok pałacu na powierzchni ponad 6,5 ha, na których  "rezyduje" ok. 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów. Sam "Ogród Kaktusów" obejmuje ponad 250 gatunków, przez co stanowi ich drugą, pod względem liczby odmian, kolekcję europejską. Sam park jest imitacją słynnego labiryntu kreteńskiego. Z Kretą ma też wiele wspólnego kaplica, gdyż kamień, z którego jest zbudowana, sprowadzono z wyspy. Najpiękniejszy w parku jest "Ogród Allaha", choć bardzo malownicze są też: "Srebrna Studnia" i alejki wykładane kamieniami.

Zaraz za bramą rozpoczyna się cienista alejka wiodąca do bardzo fotogenicznego, ukrytego pośród drzew, mostu Westchnień. Tuż obok mostu widoczny jest wysoki, przepiękny wodospad, za sprawą którego ten zaułek ogrodu należy do najbardziej urzekających miejsc w Bałcziku.

Nieco niżej, tuż obok pałacu, jest także zejście na piękną, piaszczystą plażę, gdzie można skorzystać z kąpieli lub po prostu się poopalać. Droga powrotna nie wymaga kupienia drugiego biletu, więc warto tu zajrzeć.

Kompleks jest oddalony od centrum miasta o ok. 1,5-2 km, warto je jednak pokonać, ponieważ tu właśnie skupia się życie (samo miasteczko w lecie bywa dość senne, choć nie jest pozbawione atrakcji).

Nesebyr Nesebyr Nesebyr /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Nesebyr

Miasto jest atrakcją, której nie wolno pominąć. Nesebyr położony jest na półwyspie wychodzącym w morze, połączonym ze stałym lądem jedynie długim i wąskim przesmykiem. Dziś trudno już orzec, czy przesmyk jest tworem natury, czy człowieka. Miasto założyli Trakowie 3 tys. lat temu pod nazwą Mesambria.

Przeważająca liczba zachowanych do dziś budynków w starym mieście pochodzi z XI?XIV w., a prawie wszystkie świątynie powstały w bułgarskim "malowniczym" stylu cerkiewnym - ze ścianami podzielonymi przez pilastry i lunety, o murach z naprzemiennymi wątkami (kamiennymi i ceglanymi) z dodatkowymi zdobieniami ceramicznymi, dekoracyjnymi gzymsami arkadowymi. Wiele z nich wygląda bardzo romantycznie i mogłoby być wizytówką tego uroczego (lecz zatłoczonego latem) miasteczka.

Charakterystyczne dla Nesebyru są: wąskie uliczki wybrukowane kocimi łbami, malutkie placyki, dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach, drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach i zewnętrznych klatkach schodowych, kramy z pamiątkami, knajpki, tawerny, a wszystko okraszone kwiatowymi ogródkami i zebrane na niewielkiej powierzchni. W tym urokliwym miejscu, które na długo zapada w pamięć, jest spory wybór małych hotelików i pensjonatów.

Czas wolny

Niezapomniane przeżycia zapewnia przelot nad Nesebyrem helikopterem (b 35 EUR). Oryginalnym pomysłem jest lodowisko - / http://www.icelandbulgaria.com. Można też przejechać się ciuchcią do Słonecznego Brzegu. W samym Nesebyrze również jest aquapark - Aquapark Paradise. Co 15 min odjeżdża stąd bezpłatny autobus do Aquaparku w Słonecznym Brzegu. Nesebyr zapewnia też rozrywkę kulturalną - można się wybrać do muzeum (b dorośli - 4 lw, dzieci 2 lw) lub do galerii Evstatiev.

Słoneczny Brzeg w Bułgarii Słoneczny Brzeg w Bułgarii Słoneczny Brzeg /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Słoneczny Brzeg

Ten pierwszy z dużych kurortów na południe od Warny zajmuje pokaźny pas wybrzeża pomiędzy przylądkiem Elenite a Nesebyrem. W średniowieczu znajdowały się tu dwa źródła słodkiej wody. Miejscowi sprzedawali ją do Nesebyru pozbawionego własnych słodkowodnych studni.

Rozwój kąpieliska rozpoczął się w 1958 r. Szybko stało się ono największym na bułgarskim wybrzeżu. Tutejsza osłaniana wydmami sześciokilometrowa plaża uchodzi za najlepszą, gdyż oferuje kąpiel w morzu o średniej temperaturze?+24°C i - zgodnie z nazwą - przewagę słonecznych dni.

W szczycie sezonu letnisko staje się dość tłoczne - działa tu ponad sto hoteli zdolnych pomieścić 30 tys. gości. Większość hoteli ulokowana jest poza plażą, pośród wielu małych, zacienionych parków i ogrodów, które przynoszą ulgę osobom zmęczonym przepełnionymi plażami. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce dla ludzi młodych, pragnących się wyszaleć. Miejsc do imprezowania jest naprawdę wiele. Należy jednak pamiętać, że prawdziwe szaleństwa parkietowe oraz występy bułgarskich piosenkarek pop folkowych zaczynają się dopiero po północy.

Sozopol Sozopol Sozopol /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Sozopol

To najstarsze miasto bułgarskiego wy--brzeża, ulokowane na smukłym skalistym cyplu. Założyli je w 610 r. p.n.e., pod nazwą Apollonia, Grecy z Miletu. Kolonia prosperowała jako pośrednik pomiędzy światem greckim a miejscowymi Trakami. Współcześnie to czarujące miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, jest doskonale znane z dwóch piaszczystych plaż i charakterystycznej XIX-wiecznej zabudowy kamienno-drewnianej, spośród której 45 obiektów zaliczono do pamiątek narodowych. Poza sezonem Sozopol jest senną wioską rybacką przyciągającą malarzy, pisarzy i im podobne kontemplujące dusze. Jedynie latem przez miasto przetacza się fala zwiedzających.

Bułgaria Warna Bułgaria Warna Bułgaria Warna/Fot. Shutterstock

Bułgaria. Warna

Ta wypoczynkowa miejscowość to trzecie co do wielkości, po Sofii i Płowdiwie, miasto Bułgarii. Warna nazywana jest "morską stolicą". Ciągnie się tu długi pas piaszczystej plaży (niestety niezbyt czystej ze względu na miasto i port). Usytuowana jest na płaskim, wysokim tarasie, przy północno-zachodnim, dłuższym brzegu Zatoki Warneńskiej wcinającej się 7 km w głąb lądu.

Latem słońce zapewnia 10-11 godzin opalania dziennie, a morze, zdumiewająco spokojne, pozbawione jest niebezpiecznych fal i prądów. Warnę odwiedzać można przez cały rok ze względu na jej walory i atrakcyjną ofertę uzdrowiskową.

Miejsca, które warto zobaczyć

Park Nadmorski (????????? ????) jest największy w mieście. Jego początki sięgają 1878 r. W obrębie parku znaleźć można m.in. Muzeum Marynarki Wojennej (latem pn.-pt. 10.00-18.00, zimą 9.00-17.00; b 4 lw), gdzie eksponowane są zbiory związane z historią bułgarskiej floty wojennej od 1878 r. do dzisiaj. Muzeum składa się z ekspozycji pod gołym niebem (w skład niej wchodzi m.in. okręt-muzeum "Dryzki", który w 1912 r., podczas I wojny bałkańskiej, w nierównej bitwie ciężko uszkodził turecki krążownik "Hamidie" - było to jednym z największych zwycięstw floty bułgarskiej w dziejach) oraz ze zbiorów zgromadzonych w budynku muzeum (m.in. różne rodzaje min, peryskop, latarnie, wiele dokumentów i zdjęć archiwalnych).

Ogromną popularnością cieszy się warneńskie Delfinarium (można tu dojechać spod dworca kolejowego autobusem miejskim nr 109, spod dworca autobusowego - nr 409, z centrum miasta, spod katedry - nr 14; / http://www.dolphinarium.festa.bg; - codz. oprócz pn., pokazy w sezonie odbywają trzy razy dziennie o 11.00, 14.00 i 15.30, poza sezonem - dwa razy dziennie, o 11.00 i 15.00; b wstęp 18 lw, dla dzieci - 12 lw) reklamowane jako jedyne na Bałkanach. Odnajdziemy je w północnej części Parku Nadmorskiego. Główną jego atrakcją są 45-minutowe pokazy tresury delfinów urozmaicane akcentami humorystycznymi z udziałem publiczności. Dobrze jest zarezerwować bilety wcześniej, gdyż przed samym występem zazwyczaj nie ma już miejsc. W delfinarium działa przyjemna cukiernia, gdzie można wypić filiżankę kawy, mając przy tym widok na akwarium.

Interesujące jest również ogromne akwarium wraz z muzeum Morza Czarnego (ul. Primorska 4, także w Parku Nadmorskim; codz. 9.00-17.00; b dorośli 2 lw, dzieci 1,8 lw, oprowadzenie - 10 lw), w którym zobaczyć można unikatową kolekcję dużej ilości gatunków ryb, ukwiałów, raków, ślimaków oraz innych zwierząt żyjących przede wszystkim w wodach Morza Czarnego, ale także gatunków tropikalnych.

Złote Piaski Złote Piaski Złote Piaski /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Złote Piaski

Złote Piaski to jeden z najbardziej znanych czarnomorskich kurortów Bułgarii. Ośrodek ten powstał w 1957 r. jako naturalna kontynuacja Parku Przyrodniczego Złote Piaski. Walory tego miejsca to: spokój, gorące morze, piękny stary las, który ciągnie się aż do samej plaży pokrytej wspaniałym, złotym piaskiem (stąd nazwa miejscowości), lecznicze źródła mineralne. Prócz naturalnych, wspaniałych warunków do wypoczynku kurort wyposażony jest w urządzenia balneologiczne. Dla wczasowiczów organizuje się tu różne rozrywki, można uprawiać sporty. Wszystko to przesądza o popularności Złotych Piasków. Walory miejscowości doceniono, przyznając jej prestiżową europejską nagrodę ekologiczną "Blue Flag". Jeśli chodzi o poziom usług, stan zaplecza, komfort i przepych, kurort jest naprawdę na światowym poziomie.

Jedynym minusem jest to, że bardzo światowe są tu również ceny (dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż w sąsiednich miejscowościach, a owoce bywają w sezonie nawet czterokrotnie droższe niż np. w Warnie!).

Plaża kurortu ma 3 km długości, szerokość dochodzi do 100 m. Pogoda sprzyjająca kąpielom słonecznym i morskim, utrzymuje się od maja do października. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy 27°C, a wody 24°C. W lipcu i sierpniu woda ma najczęściej powyżej?+30°C - najlepszą alternatywą dla morza są wtedy kąpiele w hotelowych basenach.

Czas wolny

Spośród wielu propozycji czynnego wypoczynku najciekawszą ofertę proponuje centrum nurkowe: szkółka nurkowania, rejsy łodzią motorową i nurkowanie z instruktorem, profesjonalne filmowanie podwodne, wypożyczalnia sprzętu. Centrum szkoli nurków i wystawia międzynarodowe patenty w systemach PADI i SSL ( latem codz. 8.00-16.00). Szkółka nurkowania Deep Blue mieści się w hotelu Presław. Oferuje zarówno szeroki wachlarz usług, związanych z nauką pływania i nurkowania, jak też wynajmuje sprzęt (/ http://www.diving-bg.com). W kurorcie znajdują się również niezliczone ilości kasyn i sal z grami hazardowymi, bowling i szkółka jeździecka.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli mamy dzieci, jest wyprawa do tutejszego parku wodnego Aquapolis (/ http://www.aquapolis.net/). Zabawa jest przednia, gdyż aquapark dysponuje wieloma atrakcjami: basenami, zjeżdżalniami, fontannami itp. b Całodzienny bilet - dorośli 30 lw, dla dzieci poniżej 120 cm wzrostu - 12 lw, a dla dzieci poniżej 90 cm wejście bezpł.

Jachtklub w północnej części miasta udostępnia wczasowiczom sprzęt, trzeba się jednak liczyć z pokaźnym wydatkiem.

Największą dyskoteką o najbardziej zróżnicowanym i bogatym programie jest Amazonia. Organizowane są m.in. takie imprezy, jak np. pokazy Maximusa, najsłynniejszego w Bułgarii zespołu chippendales. Alternatywą jest Admirał (w hotelu o tej samej nazwie) reklamowany w 2005 r. jako najnowocześniejsza dyskoteka na całym wybrzeżu bułgarskim. Program jest urozmaicony, codziennie z muzyką na żywo w wykonaniu bułgarskich i zagranicznych didżejów. Mirage i Malibu (codziennie inna muzyka - house, Dance, r'n'b, retro, lata '80 i '90, Latino) mogą być kolejnym punktem nocnych eskapad.

Bezdroża

Przewodnik "Bułgaria. Pejzaż słońcem pisany. Wydanie V" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: