Top 15. Najpiękniejsze widoki świata

Na świecie jest tak wiele pięknych miejsc, że nie sposób być w nich wszystkich. Szczęściarzem jest jednak ten, który zobaczy przynajmniej nasze top 15. Oto widoki, które warto mieć przed oczami chociaż raz w życiu.
Azja Zatoka Ha Long, Wietnam.
Zatoka Ha Long położona jest na północy Wietnamu niedaleko miasta Hon Gai. Miejsce to słynie ze skalistych wysp, grot i jaskiń, które według legendy stworzył smok - Ha Long znaczy właśnie 'zstępujący smok'. Po wodach zatoki pływają statki turystyczne, które docierają do najmniejszych jej zakątków. Azja Zatoka Ha Long, Wietnam. Zatoka Ha Long położona jest na północy Wietnamu niedaleko miasta Hon Gai. Miejsce to słynie ze skalistych wysp, grot i jaskiń, które według legendy stworzył smok - Ha Long znaczy właśnie 'zstępujący smok'. Po wodach zatoki pływają statki turystyczne, które docierają do najmniejszych jej zakątków. Shutterstock

Zatoka Ha Long, Wietnam

"Jeśli nie odwiedziłeś zatoki Ha Long, to nie byłeś jeszcze w Wietnamie", pisał chiński poeta Xiao San. Przepiękna i jedyna w swoim rodzaju zatoka znajduje się w północno-wschodnim Wietnamie. Obejmuje obszar ponad półtora tysiąca kilometrów, na którym rozsianych jest 1969 skalistych wysepek. Ci, którzy odwiedzili Ha Long twierdzą, że jest w tym miejscu coś magicznego. Widok tysiąca maleńkich wysepek, rysujących się wyrazistymi konturami na tle horyzontu skąpanego w jaskrawych barwach zachodu, zostaje w pamięci na całe życie. Pomiędzy wyspami często rozpościera się delikatna mgła dodająca tajemniczości krajobrazowi obserwowanemu ze statku. W świetle słońca woda ma czasem kolor turkusowy, a wynurzające się z niej skały i wysepki są soczyście zielone.

santorini, zachód słońca, grecja santorini, zachód słońca, grecja Fot. Shutterstock

Zachód słońca na Santorini, Grecja

Niebieskie kopuły kościołów i bielone ściany budynków na Santorini tworzą wyjątkowy krajobraz. Najbardziej eleganckie miasteczko na wyspie - Oia - ma do zaoferowania coś jeszcze. Pocztówkowy zachód słońca, ponoć najpiękniejszy w Europie. Choć miasteczko przyklejone do zbocza wulkanicznej kaldery wygląda spektakularnie o każdej porze dnia, widok jest szczególny kiedy słońce chowa się za horyzont.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Wodospady Iguazu, Argentyna, Brazylia

Wspaniałe wodospady leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej, która przebiega centralnie przez Garganta del Diablo (Diabelską Gardziel), największy i najbardziej spektakularny z wodospadów Iguaçu. Spadają z wysokości nawet ponad 70-ciu metrów, tworząc 275 kaskad . Rozgrywa się tu niezwykłe misterium natury, któremu towarzyszą: słyszany w promieniu 20 kilometrów huk, obłoki pary niczym z piekielnego kotła i nieprawdopodobnie piękne tęcze. Z bazaltowego progu w kształcie podkowy spada w ciągu godziny (w porze deszczowej) 140 milionów ton wody! To siedem razy więcej niż przelewa się przez wodospad Niagara! Trudno się zdecydować, z której strony doznania są lepsze - brazylijskiej czy argentyńskiej. Z argentyńskiej wodospady można praktycznie dotknąć, dzięki kładkom chodzi się obok nich i pod nimi. Po stronie brazylijskiej nie ma już tak bliskiego kontaktu z wodospadami, za to można podziwiać prawdziwie panoramiczne widoki. Jedno jest pewne, widok wodospadów z każdej strony, to wspaniałe doznanie. 

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

wielki kanion wielki kanion Fot. Shutterstock

Wielki Kanion widziany z South Rim, Stany Zjednoczone

Wielki Kanion swoje istnienie zawdzięcza rzece Kolorado, która przez miliony lat drążyła go w Płaskowyżu Kolorado, przebijając się przez kolejne warstwy piaskowców, wapieni, łupków i granitów. Najstarsze skały wewnątrz Kanionu pochodzą sprzed niemal dwóch miliardów lat. Żadna fotografia ani żaden opis nie są w stanie oddać ogromu tego, co stworzyła tutaj natura. Wielki Kanion nigdy nie wygląda tak samo. Słońce i cienie chmur powodują, że barwy ziemi ciągle się zmieniają - od czerni i brązu po błękit i mocną czerwień. Szerokość Kanionu oglądanego z Południowej Krawędzi wynosi w zależności od punktu pomiaru od 13 do 26 kilometrów. Z tego miejsca można obserwować najbardziej imponujący widok.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Machu Picchu, Peru

"Całkowicie zaparło mi dech w piersi" - napisał badacz Hiram Bingham po tym jak w 1911 roku w peruwiańskich Andach, na wysokości około 2350 metrów n.p.m., na prawie niedostępnej przełęczy, ukazało mu się rozłożone na wysokich tarasach, porośnięte bujną roślinnością kamienne miasto. Zadziwia niezwykłe wkomponowanie miasta w grzbiet górski i otaczającą przyrodę. Nierówności terenu bardzo sprawnie zostały wykorzystane do stworzenia interesujących rozwiązań architektonicznych. Machu Picchu to miejsce mistyczne, marzenie chyba każdego człowieka, którego pasją są podróże. Robi niesamowite wrażenie, na każdym kto ma szczęście tu być. Wzbudza podziw oraz zadumę. Najlepszy widok na Machu Picchu jest z pobliskiej góry Waynapicchu. Wspaniałym przeżyciem jest także lot helikopterem nad ruinami.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

bagan, birma bagan, birma Fot. Shutterstock

Bagan o zachodzie słońca, Birma

Bagan zabytkowy kompleks z dwoma tysiącami świątyń i stup w Birmie to jedna z największych atrakcji Azji. Zabytki mieszczą się na powierzchni czterdziestu kilometrów kwadratowych. Wspaniałe świątynie i stupy zachwycają ogromem i bogactwem. Szczególnie efektownie wyglądają o wschodzie i o zachodzie słońca. Najlepiej oglądane ze szczytu pagody Shwesandaw Paya. Bagan podobno pięknie prezentuje się także w czasie lotu balonem.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Florencja o zachodzie słońca Florencja o zachodzie słońca Fot. 123rf

Widok na Florencję z Piazzale Michelangelo, Włochy

Z Piazzale Michelangelo (czyli z Placu Michała Anioła) roztacza się bez wątpienia najpiękniejszy panoramiczny widok Florencji. Tuż za rzeką Arno wznoszą się najważniejsze zabytki - wyłania się m.in. ogromna kopuła katedry Santa Maria del Fiore. Miasto w zachodzącym słońcu mieni się kolorami - pomarańczowym, różowym.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to jedyna budowla na Ziemi widoczna na zdjęciach wykonanych ze statków kosmicznych. Wije się wśród gór i pustkowi. Długość przelotowa muru to około 2500 kilometrów, ale gdy policzy się wszystkie jego odgałęzienia, liczba tych kilometrów - w zależności od źródła - waha się od 6250 do 6700 kilometrów. Mur zaopatrzony jest w bramy i wieże, z których za pomocą sygnałów dymnych i ognisk przesyłano błyskawiczne informacje przez cały kraj. Na jego długości w regularnych odstępach umieszczone są też otwory obserwacyjne i strzelnice. Aby zwiedzić cały obszar muru piechotą potrzebowalibyśmy minimum 150 dni urlopu. Mimo to nawet jego mały kawałek robi wrażenie. Tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom. W okolicach Pekinu jest ich 6. Najpopularniejszy w Badaling odbudowano specjalnie dla zwiedzających.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Turcja wycieczki - Kapadocja Turcja wycieczki - Kapadocja Fot. Shutterstock

Kapadocja z balonu, Turcja

Kapadocja to kraina położona w środkowej części Antolii w Turcji. Pełna jest niezwykłych labiryntów, skalnych miast i zachwycających kościołów wydrążonych w wulkanicznej skale. To  jedno z najpiękniejszych miejsc w Turcji, powstałe na skutek działania sił natury. Księżycowy, zdawałoby się, krajobraz Kapadocji robi wrażenie na każdym turyście. Wystające z ziemi kamienne wieże wyglądają niczym smukłe grzyby, kolumny czy kominy. Za dnia skały są szare, białe i beżowe. Gdy słońce schyla się ku zachodowi, wieże rozpalają się kolorami ognia. Kapadocję najlepiej obejrzeć z góry podczas lotu balonem. Taka wycieczka to jedna z największych atrakcji oferowanych turystom. W porannym blasku światła można się unieść nad ziemią i zobaczyć niezwykłą panoramę. 

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

phi phi, tajlandia phi phi, tajlandia Fot. Shutterstock

Ko Phi Phi z najwyższego punktu wyspy, Tajlandia

Ko Phi Phi to jedna z najpiękniejszych wysp Azji: lazurowa woda, urocze zatoki, piaszczyste plaże i pionowe skały zanurzone w wodzie. Turkusowe morze w połączeniu z oślepiająco białym piaskiem to wspaniały tropikalny widok. Najlepiej wdrapać się na punkt widokowy na skale Phi Phi Don. Idealnie przejrzysta woda wywołuje wrażenie, że unoszące się na niej łodzie wiszą w powietrzu. Na obrzeżu plaż wyrastają palmy, a spomiędzy nich strzelają ku niebu wapienne skały.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Victoria Peak (550 m n.p.m.) wzgórze, które jest najlepszym punktem widokowym na cały Hongkong zdobywa rocznie 10,088,493 osób. Victoria Peak (550 m n.p.m.) wzgórze, które jest najlepszym punktem widokowym na cały Hongkong zdobywa rocznie 10,088,493 osób. Widok z Victoria Peak/Fot. Shutterstock

Hongkong widziany ze Wzgórza Wikotorii, Chiny

Nad Zatoką Wiktorii w Hongkongu rozciąga się ściana wieżowców, firmowy znak metropolii. W nocy miasto skąpane jest w blasku ich świateł. Drapacze chmur na wyspie Hongkong to przegląd dokonań nowoczesnej architektury. Choćby dla nich tylko warto tu przyjechać. Najlepszym punktem widokowym jest Wzgórze Wiktorii, najwyższe wzniesienie na wyspie Hongkong i w całej byłej kolonii. Widać stąd cudowna grę świateł w wielkiej aglomeracji. Panoramy rozświetlonego miasta oglądane po zmroku na długo zostają w pamięci.


Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Wybrzeże Na Pali, Kauai, Hawaje. Wzdłuż wybrzeża Na Pali prowadzi jeden z najbardziej widokowych szlaków na świecie - Kalalau Trail. Widoki w kanionie Waimea, dolinie Kalalau i całym wybrzeżu Na Pali są powalające. Strome, porośnięte bujną zielenią klify wpadają do błękitnego oceanu, tworząc niepowtarzalną scenerię. Wybrzeże Na Pali, Kauai, Hawaje. Wzdłuż wybrzeża Na Pali prowadzi jeden z najbardziej widokowych szlaków na świecie - Kalalau Trail. Widoki w kanionie Waimea, dolinie Kalalau i całym wybrzeżu Na Pali są powalające. Strome, porośnięte bujną zielenią klify wpadają do błękitnego oceanu, tworząc niepowtarzalną scenerię. Fot. Shutterstock

Widok na Dolinę Kalalau na wybrzeżu Pali, Kauai, Hawaje

Położona na Oceanie Spokojnym hawajska wyspa Kauai to "wyspa ogród". Znajdujący się wewnątrz wyspy Kanion Waimea ze względu na swoją wyjątkowość nazwany został przez Marka Twaina Wielkim Kanionem Pacyfiku. Wzdłuż wybrzeża Na Pali prowadzi tu jeden z najbardziej widokowych szlaków na świecie - Kalalau Trail. Widoki w kanionie Waimea, dolinie Kalalau i całym wybrzeżu Na Pali są powalające. Strome, porośnięte bujną zielenią klify wpadają do błękitnego oceanu, tworząc niepowtarzalną scenerii. Zdaniem tych, którzy tu byli, Dolina Kalalau jest najpiękniejszą doliną na świecie.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Preikestolen, Norwegia. Preikestolen to najbardziej znana w Norwegii skała. Wznosi się 604 metry ponad fiord Lysefjorden, ma wymiary 25 x 25 metrów i jest prawie zupełnie płaska na szczycie. Preikestolen, Norwegia. Preikestolen to najbardziej znana w Norwegii skała. Wznosi się 604 metry ponad fiord Lysefjorden, ma wymiary 25 x 25 metrów i jest prawie zupełnie płaska na szczycie. Fot. Shutterstock

Fiordy Norweskie z Preikestolen, Norwegia

Fiordy stanowią najbardziej atrakcyjną część krajobrazu wybrzeża Norwegii. Niezwykłe widoki na fiordy podziwiać można z pokładów promów pasażerskich, albo z licznych punktów widokowych. Przygotowane trasy wycieczkowe wznoszą się na wysokość nawet 1400 m n.p.m prowadząc przez najciekawsze rejony i najbardziej widowiskowe miejsca. Jednym z nich jest Preikestolen - klif z płaskim, idealnie niemal kwadratowym wyciętym przez naturę wierzchołkiem o bokach 25 metrów, leżącym na wysokości 604 m n.p.m. Ta pionowa skała sąsiaduje z fiordem. Widok z jej szczytu hipnotyzuje i pociąga. Zapomina się nawet o lęku przestrzeni czy lęku wysokości. Najodważniejszy podchodzą do krawędzi i zerkają w dół. Niektórzy nawet siadają na Preikestolen spuszczając nogi w przepaść. Wspaniałe przeżycie!

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

Manhattan ze szczytu Rockefeller Plaza, Stany Zjednoczone Manhattan ze szczytu Rockefeller Plaza, Stany Zjednoczone Manhattan, Stany Zjednoczone/Fot. Shutterstock

Manhattan ze szczytu Rockefeller Plaza, Stany Zjednoczone

Taras widokowy "Top of the Rock" na szczycie Rockefeller Center to miejsce, które trzeba odwiedzić, będąc w Nowym Jorku. Widać stąd wspaniałe nowojorskie wieżowce oraz niesamowitą panoramę Central Parku, który wygląda jak zielona wyspa na morzu budynków.

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

most golden gate most golden gate Fot. Shutterstock

Most Golden Gate o zachodzie słońca ze wzgórza Marin Headlands, Stany Zjednoczone

Most Golden Gate łączy dwa półwyspy na dwóch brzegach zatoki San Francisco. Został zbudowany w 1937 roku przez Josepha Baermanna Straussa. Ma długość 2800 metrów. W ciągu kilkudziesięciu lat istnienia przetrwał liczne trzęsienia ziemi, huragany, a także upływ czasu. Przejechały przez niego miliony samochodów. Most jest pięknie wkomponowany w krajobraz i otoczony zapierającymi dech w piersiach widokami. Z jednej strony San Francisco położone na wzgórzach, z drugiej malownicze wzgórza Marin Headlands. Co ciekawe, most zyskał także sławę najbardziej malowniczego miejsca śmierci - od jego powstania prawdopodobnie około 2000 osób odebrało sobie życie skacząc z jego barierek 75 metrów w dół do oceanu. Na moście znajdują się nawet specjalne telefony dla potencjalnych samobójców, gdzie po drugiej stronie linii dyżuruje psycholog...

Który widok jest najpiękniejszy? Zagłosuj!

wodospady iguazu, argentyna, brazylia wodospady iguazu, argentyna, brazylia Fot. Shutterstock
Więcej o: