TOP 10 miast na świecie 2011 roku

Przedstawiamy ranking TOP 10 miast na świecie 2011 roku wg Lonely Planet Magazine.
Nowy Jork, USA Nowy Jork, USA Shutterstock

1. Nowy Jork (USA)

Od czasu tragedii 11 września 2001 r., Nowy Jork kojarzył się wszystkim bardziej z upadkiem wież World Trade Center, aniżeli ze stolicą świata, jak zawsze o nim mawiano.

W tym roku, równo po 10 latach, to się zmieniło. Miejsce tragedii jest teraz miejscem pamięci "National September 11 Memorial & Museum", które oficjalnie zostało otwarte 11 września br.  To dwa wodospady umieszczone tam, gdzie niegdyś stały fundamenty dwóch wież World Trade Center. Na terenie parku posadzono również 400 dębów, wśród których znajduje się także tzw. "Survivor Tree" - grusza wyciągnięta z ruin WTC, którą przywrócono do życia. Nowy Jork również wrócił do życia. Na to czekaliśmy.

Tanger Tanger Tanger /Fot. Shutterstock

2. Tanger (Maroko)

Tanger, zwany również "Białym miastem", znajduje się w nadzwyczajnej pozycji - położony na najbardziej północnym krańcu Afryki, spogląda w dwóch kierunkach: w kierunku Hiszpanii i Europy oraz Czarnego Kontynentu.

Białe Miasto ma nowego gubernatora, co na pewno przyczyniło się do wielu pozytywnych zmian. Plaża miejska teraz błyszczy, budynki zostały odnowione, pojawiło się mnóstwo nowych restauracji, na ulicach nie spotkamy już pań lekkich obyczajów, a nawet taksówkarze są grzeczniejsi, niż dotychczas.

Tak oto Tanger stał się nowym stylowym miastem na turystycznej  mapie świata.

Tel Awiw Tel Awiw Tel Awiw /Fot. Shutterstock

3. Tel Awiw (Izrael)

Tel Awiw coraz częściej nazywany jest nowoczesnym miastem grzechu, a nie jak dawniej, starożytnym świętym miastem na wzgórzu. Hedonizm jest religią, która jednoczy jego mieszkańców. Znajduje się tu więcej barów niż synag, Bóg jest DJ'em, a ciało wszystkich jest świątynią.

Tel Awiw zdecydowanie jest najbardziej międzynarodowym miastem w Izraelu, a także przyjaznym miejscem dla ogromnej społeczności gejowskiej. Zwany "San Francisco na Bliskim Wschodzie". Dzięki dużej ilości uczelni i muzeów, jest również miejscem idealnym dla artystów.

Wellington Wellington Wellington /Fot. Shutterstock

4. Wellington (Nowa Zelandia)

W Wellington znajduje się więcej barów, kawiarni i restauracji na jednego mieszkańca niż w Nowym Jorku!

Tu również nagrywane są zdjęcia do filmu na podstawie powieści "Hobbit, czyli tam i z powrotem" autorstwa J.R.R. Tolkiena. Jego producentem jest autor trylogii filmowej "Władca Pierścieni" - Peter Jackson.

Ta niewielka stolica właśnie w 2011 roku jest w centrum wydarzeń również dlatego, że była gospodarzem Mistrzostw Świata w Rugby.

Valencia Valencia Valencia /Fot. Shutterstock

5. Walencja (Hiszpania)

Walencja przez wieki była w cieniu większych miast Hiszpanii - Barcelony i Madrytu. Już nie. Zachowując urok prowincji, trzecie największe miasto w Hiszpanii, teraz również miesza się z międzynarodowym tłumem.

Walencja to gospodarz kilku zlotów żeglarstwa "America's Cup yachting", miejsce wyścigów samochodowych Formuły 1, mające tytuł Europejskiej Stolicy Sportu w 2011 r.!

Jedno jest pewne - Walencja właśnie przeżywa swój złoty wiek.

Iquitos Iquitos Iquitos /Fot. Shutterstock

6. Iquitos (Peru)

Po wielu dniach płynięcia statkiem wzdłuż tropików, dotrzemy do Iquitos, potężnego megalopolis z peruwiańskiej Amazonii. Iquitos jest jedynym tak dużym miastem na świecie, do którego nie prowadzi żadna droga kołowa ani tor kolejowy, w związku z czym jedyną drogą pozostaje sieć wodna.

Pulsujące życiem miasto przeżywa ostatnio turystyczne boom. Kluby z gorącą salsą i rockiem do samego rana, tropikalna dżungla i bogata sztuka ludowa - to wszystko znajdziemy w jednym miejscu.

Gandawa Gandawa Gandawa /Fot. Shutterstock

7. Gandawa (Belgia)

Gandawa była w cieniu belgijskiej wielkiej trójki - Brukseli, Brugii i Antwerpii. Większość ludzi odwiedzających Belgię, zna jedynie główną stację kolejową w Gandawie. Jednak Ci, którzy na niej wysiadają, mają okazję poznać miasto i wybrać się na magiczny spacer wzdłuż rzeki Leie do zabytkowego centrum.

Na szczególną jednak uwagę zasługuje ceniony festiwal filmowy "Film Festival Ghent", który w tym roku trwa od 11 do 22 października (więcej: www.filmfestival.be)

Nowe Delhi Nowe Delhi Nowe Delhi /Fot. Shutterstock

8. Delhi (Indie)

Wielka metropolia Delhi, obejmująca Stare i Nowe Delhi, nie wyglądała tak pięknie od wieków.

Ogromne przygotowania do Igrzysk Wspólnoty Brytyjskiej, które miały miejsce w październiku 2010 r. przyczyniły sie do poprawy infrastruktury miasta, oczyszczonia ulic, powstania nowych ulepszonych obiektów sportowych oraz metra.

W tym roku mija 100 lat, od kiedy Nowe Delhi zostało założone.

Newcastle (Australia) Newcastle (Australia) Newcastle (Australia) /Fot. Shutterstock

9. Newcastle (Australia)

Newscastle najbardziej niedocenionym miastem Australii?

Prawdą jest, że Newcastle jest w cieniu położonego o 150 km na południe Sydney, a również posiada piękne plaże do surfowania, subtropikalny klimat,  różnorodne restauracje, nocne życie i piękną sztukę... Na pewno warto je docenić.

Chiang Mai Tajlandia. Miasto ciekawych zabytków kultury tajskiej w tym 36 świątyń. Alternatywą dla zwiedzania Chiang Mai może być wycieczka na farmę słoni, których przynajmniej kilkanaście znajduje się w okolicy. Chiang Mai Tajlandia. Miasto ciekawych zabytków kultury tajskiej w tym 36 świątyń. Alternatywą dla zwiedzania Chiang Mai może być wycieczka na farmę słoni, których przynajmniej kilkanaście znajduje się w okolicy. shutterstock

10. Chiang Mai (Tajlandia)

Chiang Mai mimo podeszłego wieku, wciąż jest eleganckim miastem bohemy.

Dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku Bangkoku, wizyta w Chiang Mai jest idealnym rozwiązaniem. Jest to bowiem łatwe, bezpieczne i przyjemne miejsce do zwiedzania.

Więcej o: