Włochy. Top 10 mniejszych włoskich miasteczek

Włochy to wspaniałe, zabytkowe miasta najwyższej klasy, ale i małe, klimatyczne, przepełnione włoskim klimatem miasteczka. Które włoskie miasteczka warto odwiedzić?
Lukka, Włochy. Lukka, miejscowość położona na północ od Pizy, przypomina potężny, okrągły ogród - to jedyne miasto włoskie całkowicie zamknięte wysokimi wałami obronnymi. W miejscowości znajduje się wiele pięknych romańskich kościołów z fasadami udekorowanymi wzorami z zielonego, szarego i białego marmuru. Przytulne place miasta pełne są kwiatów. Lukka, Włochy. Lukka, miejscowość położona na północ od Pizy, przypomina potężny, okrągły ogród - to jedyne miasto włoskie całkowicie zamknięte wysokimi wałami obronnymi. W miejscowości znajduje się wiele pięknych romańskich kościołów z fasadami udekorowanymi wzorami z zielonego, szarego i białego marmuru. Przytulne place miasta pełne są kwiatów. Lukka, Włochy/Fot. Shutterstock

Lukka

Lukka, miejscowość położona na północ od Pizy, przypomina potężny okrągły ogród - to jedyne miasto włoskie całkowicie zamknięte wysokimi, otoczonymi drzewami wałami obronnymi. Lukka była głównym miastem Toskanii w IX i X w. W końcu wieku X zaczęła tracić na znaczeniu na rzecz Florencji. Książę Walii Karol uznał ją za arcydzieło: "Ze wszystkich miast toskańskich właśnie Lukka jest miastem, które chciałbym przenieść do Anglii jako idealny przykład, że można ocalić piękno bez zamykania go w muzeum". W miejscowości znajduje się wiele pięknych romańskich kościołów o miejscowym kolorycie, z fasadami udekorowanymi wzorami z zielonego, szarego i białego marmuru. Symbolem miasta jest katedra, czyli Duomo San Martino ze stojącą obok wieżą oraz katedra Michele in Foro i jej piękna fasada z spiralnymi kolumnami na kilku poziomach.. Przytulne place miasta pełne są kwiatów, na uwagę zasługuje szczególnie owalny Piazza dell Amfiteatro, powstały na miejscu rzymskiego amfiteatru. W wąskich uliczkach nie brakuje klimatycznych kawiarni. Ciekawostką jest fakt, że podobno właśnie z miejscowości Lukka pochodzi najsmaczniejsza oliwa.

Urbino, Włochy Urbino, Włochy Fot. Shutterstock

Urbino

Urbino leży w regionie Marche. Jest miasteczkiem, które do dzisiejszych czasów zachowało swój pierwotny, renesansowy charakter. Starówka na wzgórzach w obrębie murów miejskich ma typowo włoski klimat. Pełno tu wąziutkich, stromych ulic, suszącej się bielizny na fasadach domów, lekko sypiących się kamienic czy bezpańskich kotów. Życie toczy się tu wolno, a miasto zdaje się być na uboczu głównych szlaków turystycznych mimo, że w Urbino obejrzeć można jedną z najpiękniejszych budowli renesansu - Palazzo Ducale. Z lotu ptaka Urbino przypomina gniazdo, złociste budynki miasta są usytuowana wysoko pośród majestatycznych wzgórz. Najsłynniejszym mieszkańcem miasta był Rafaello Santi, niewątpliwie najwybitniejszy malarz dojrzałego włoskiego renesansu.

Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. Taormina, Sycylia. Taormina to miasteczko na Sycylii położone na zboczu wciętym między morze a Etnę. Stanowi esencję tej pięknej wyspy. "Kiedy słyszę słowo "Taormina", oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie" - pisał zafascynowany miastem Jarosław Iwaszkiewicz. Taormina, Sycylia/Fot. Shutterstock

Taormina

Taormina na Sycylii to "raj na ziemi". Miasteczko położone jest wyjątkowo malowniczo - na zboczu Monte Tauro (z pięknym widokiem na Etnę), łagodnie opadającym na morskie wybrzeże. W architekturze Taorminy przeważają małe i kolorowe domki, malowane na różne kolory, z ciekawymi drzwiami, fasadami i okiennicami. Raj dla fotografów i spacerowiczów. Dla miłośników zabytków ciekawym punktem jest wspaniale zachowana grecka świątynia, miejsce kultu Wenus i pobliskie ruiny amfiteatru. "Kiedy słyszę słowo "Taormina", oczami wyobraźni widzę wysokie wzgórze, nisko rozłożone jedwabiste morze, w blasku słońca roztapiającą się jak kryształ Etnę, i w końcu całą czarodziejską scenerię grecko-rzymskiego teatru. Jest to jedyna taka scenografia na świecie" - pisał zafascynowany miastem Jarosław Iwaszkiewicz.

mantua, włochy mantua, włochy Fot. Shutterstock

Mantua

Mantua to jedno z najpiękniejszych miast Lombardii. Położona jest w zakolu rzeki Mincio, z trzech stron otoczona laguną, przez co nazywa się ją "Małą Wenecją". Kryje prawdziwe skarby. Należą do nich głównie pozostałości po rodzie Gonzagów zasłużonym zwłaszcza dla rozwoju sztuki renesansowej i manierystycznej. Średniowieczna atmosfera jest tu wszechobecna. Ciche, brukowane uliczki były wymarzonym tłem dla dzieł Szekspira bądź opery Verdiego. Mantua była więc miejscem zsyłki Szekspirowskiego Romea z nieodległej Werony. Zaś w Virgilio (dawniej Andes) pod Mantuą w 70 r. p.n.e. urodził się Wergiliusz, autor "Eneidy".

Na uwagę zasługuje przede wszystkim Palazzo Ducale - olbrzymi kompleks złożony z wielu budynków, dziedzińców, ogrodów - samych pokoi jest ponad 500. Nie wolno pominąć Apartamento degli Arazzi. Ściany tej komnaty zdobią flandryjskie arrasy według projektu Rafaela.

Kolejny ciekawy zabytek to Palazzo del Té, letnia rezydencja Fryderyka II Gonzagi, którą zaprojektował i ozdobił najsłynniejszy uczeń Rafaela, malarz i architekt Giulio Romano. Budowla w późnorenesansowym stylu jest imponująca. Można dostać zawrotu głowy od fresków. Do największych skarbów miasta należy też późnobarokowy Teatro Bibiena, którego wnętrze kształtem przypomina dzwon.

Koniecznie trzeba spróbować mantuańskich przysmaków: małych pierożków tortelli faszerowanych dynią i drobno pokrojoną szałwią oraz makaronu z fasolką i kiełbasą, oraz chrupiącej tarty sbrisolona, z dodatkiem migdałów i cytryny.

Włochy wczasy, Vernazza Włochy wczasy, Vernazza Fot. Shutterstock

Vernazza

Vernazza uważana jest przez wielu za najpiękniejsze miasto Cinque Terre. W historycznym centrum zachowały się piękne elementy architektoniczne, takie jak arkady i portale. Głównym punktem miasteczka jest rynek z jednej strony ograniczony betonowym falochronem, a z drugiej piaskową plażą i kolorowymi domami. Plac wypełniony jest restauracjami, których specjalnością są frutti di mare, spaghetti alla genovese i antipasti. W tawernach króluje zaś pizza, którą je się na murku lub na ławce. Miasto pełne jest małych uliczek połączonych stromymi schodami. Głównym zabytkiem jest gotycki kościół Santa Margherita di Antiochia z piękną ośmioboczną dzwonnicą.

Parma

Parma to piękna, spokojna miejscowość w regionie Emilia-Romania. Leży nad Padem w połowie drogi między Mediolanem a Bolonią. Parmę prawdopodobnie założyli Etruskowie. W II w. p.n.e. stała się kolonią rzymską, później władały nią potężne rody Viscontich i Sforzów. Czasy świetności Parmy przypadły na rządy dynastii Farnese - zasłynęła wówczas jako "włoskie Ateny".

Najważniejszym zabytkiem miasta jest romańska katedra z XI w. z freskiem Correggia, manierystycznego malarza z Parmy, do której przylega słynne ośmiokątne baptysterium z różowego werońskiego marmuru, ozdobione misternymi płaskorzeźbami Antelamiego. W mieście odwiedzić też trzeba Palazzo Pilotta pałac podobny do fortecy, największy rozmiarem zabytek Parmy.

Parma z pewnością nie zawiedzie smakoszy. To ojczyzna słynnej szynki parmeńskiej (prosciutto crudo) i parmezanu, twardego sera o wyraźnym ostrym smaku. W każdej restauracji Parmy można zamówić szynkę jako przystawkę. Specjalnością regionu jest też ocet balsamiczny.

Rawenna, Włochy Rawenna, Włochy Rawenna, Włochy/Fot. Shutterstock

Rawenna

Rawenna to przepiękne miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania. Leży na równinie u zbiegu rzek Ronco i Montone. Słynie przede wszystkich z zabytków wczesnochrześcijańskich i bizantyńskich. Osiem z nich - mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, Sant'Apollinare Nuovo, baptysterium Arian, Kaplica Arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, San Vitale, Sant'Apollinare in Classe zostało wpisanych w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niepozorne mury nie zdradzają, że w ich wnętrzach kryją się olśniewające mozaiki. Właśnie one sprawiają, że dzisiejsza Rawenna jest bardzo interesująca dla wielbicieli sztuki. W mieście znajduje się także tłumnie odwiedzany przez turystów grobowiec Dantego. Centralny plac Rawenny - Piazza del Popolo - jest świetnym miejscem na odpoczynek i filiżankę dobrej kawy. Założony został przez Wenecjan w XV wieku, czego ślady widać w architekturze. Miasto ma bogatą historię, którą najlepiej poznawać podążając szlakiem pięknych kościołów.

Matera, Włochy Matera, Włochy Fot. Shutterstock

Matera

Matera leży mniej więcej tam, gdzie zaczyna się obcas włoskiego buta. Region nazywa się Basilicata - to najbiedniejszy i najbardziej zacofany region w południowych Włoszech. Matera powstała w głębokim, długim na kilkadziesiąt kilometrów wąwozie wyżłobionym przez rzekę Gravinę w miękkich skałach wapiennych. Do niedawna ludzie mieszkali tutaj dosłownie w jaskiniach. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, jedynie z murowanymi fasadami. Tłoczą się jedne na drugich: kawałek dachu jednego to podłoga drugiego. Pomiędzy budynkami wiją się wąskie uliczki, a w górę i w dół biegną niezliczone schodki. W czasach bizantyjskich budowano tu skalne kościoły, które zdobiono freskami malowanymi bezpośrednio na ścianach. Rejon Sassi wpisany na listę UNESCO - zagospodarowano niedawno jako atrakcję turystyczną. Można zwiedzać kościoły, a także niektóre domostwa. Robią ogromne wrażenie.

Cremona, Włochy Cremona, Włochy Fot. Shutterstock

Cremona

Cremona w Lombardii to malownicze miasteczko nad Padem, znane z wyrobu skrzypiec - stradivariusów. Skrzypce są symbolem miasta, co widać od razu po przyjeździe. Zobaczymy je często w witrynach sklepów, szczególnie cukierni jako słodkie ciastka z czekoladowymi strunami. W Museo Stradivariano w Palzzo Affaitati obejrzeć można mnóstwo modeli skrzypiec oraz arkuszy z projektami instrumentów. Drugim symbolem miasta jest torrone (potężna wieża) - przysmak w formie prostokątnej sztabki z miodu, migdałów i białka. Ponoć powstał w XV w., wymyślony na ślub Bianki Visconti z Francesco Sforzą. Miasto jest z niego bardzo dumne i co roku jesienią organizuje Święto Torrone.

Najciekawsze budowle znajdują się przy średniowiecznym rynku - Piazza del Comune. Wśród nich katedra (Duomo) z różowego marmuru, ozdobiona olbrzymią romańską rozetą. Tuż obok XII-wieczne baptysterium z najwyższą we Włoszech (111 m) dzwonnicą oraz Loggia del Comune i otoczony arkadami ratusz.

W mieście urodziła się Mina - królowa włoskiego popu, zwana "Tygrysicą z Cremony", wykonawczyni nieśmiertelnej piosenki "Parole, parole".

Lecce, Włochy Lecce, Włochy Bazylika Santa Croce/Fot. Shutterstock

Lecce

Lecce w regionie Apulia oszałamia mnóstwem barokowych domów i kościołów. To właśnie z powodu barokowej zabudowy miasto nazywane jest "Florencją południa". Lecce uznawane za jedno z najpiękniejszych miast południa Włoch, swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza barwie i cechom miejscowego piaskowca. Architektoniczna jednorodność budownictwa sakralnego i świeckiego stanowi ewenement. Znajduje się tu wiele ciekawych zabytków m.in. Bazylika Santa Croce, gdzie znajdują się cudowne fasady ze zwierzętami i inne groteskowe figury, Kościół San Giovanni Battista, Kościół Sant'Irene, Katedra z XVII wieku, Pałac Biskupi i Pałac Celestynów. Pozbawione cienia ciasne uliczki Lecce wiją się wśród żółtawych pałaców o falistych liniach.. Sercemmiasta jest brukowany Piazza SantÓronzo.

Więcej o: