Kierunki idealne na październik

Masz urlop w październiku i nie wiesz jeszcze, gdzie się wybrać? Lonely Planet Magazine przedstawił mini ranking pięciu miejsc, do których warto się wybrać szczególnie w październiku i jedno miejsce, które w tym miesiącu najlepiej... pominąć.
Fez Fez Maroko, Fez, warsztaty garbarskie /Fot. Shutterstock

Maroko

W październiku temperatury w Północnej Afryce spadają, dzięki czemu są bardziej "znośne" dla Europejczyków. Fès i Marakesz są wtedy idealnymi destynacjami dla tych, którzy nie przepadają za upałem, a zawsze marzyli, by miejsca te mimo wszystko odwiedzić.

Będąc w Marakeszu, warto wybrać się na magiczny plac Djemaa el-Fna, który jest największym placem Marrakeszu. Nie tylko kupisz tam różnorodną żywność, ale spotkasz wróżbitów, akrobatów, a nawet uzdrowicieli.

W Fezie natomiast na pewno warto zwiedzić pałac królewski, medinę, meczet Al-Karawijjin i wybrać się na warsztaty garbarskie (na zdjęciu).

CIEKAWOSTKA: To właśnie w Fès w 2007 roku irlandzka grupa U2 nagrała swój album "No Line On The Horizon", a dwa lata później został tam nakręcony teledysk do utworu "Magnificent".

Japonia. Ogród w tradycyjnym, japońskim stylu. Japonia. Ogród w tradycyjnym, japońskim stylu. Japonia /Fot. Shutterstock

Japonia

Japonia jesienią jest idealnym celem na podróż. Przyjemne temperatury, stonowane kolory i... pogoń za moniji.

Choć wiśnia sekura jest niekwestionowanym symbolem japońskiej wiosny, to jesienią białe płatki o delikatnym zabarwieniu różu ustępujują miejsca... czerwieni. W drugiej połowie października popularne jest zjawisko nazywane "moniji-gari", co dosłownie oznacza "polowanie na moniji". Oznacza to nic innego, jak gromadzenie się wokół klonów nazywanymi "moniji", które na jesień zmieniają się w piękny kolor miłości - żywoczerwony.

CIEKAWOSTKA: W języku japońskim spadek liści nazywany jest "kouyou", co dosłownie oznacza "czerwone liście".

Wenecja Wenecja Wenecja /Fot. Shutterstock

Wenecja

Miejsce tak atrakcyjne i wyjątkowe jak Wenecja, każdego miesiąca będzie popularnym celem dla turystów, ale w październiku jest ich jednak zdecydowanie mniej.  Temperatura również jest wtedy znacznie przyjemniejsza...

WSKAZÓWKA: Aby ominąć tłumy turystów, wybierz się na spacer po Piazza San Marco o samym świcie!

Wielka Brytania - West Country (Wschodnie Wybrzeże)

Lubisz cydr zwany inaczej jabłecznikiem? To właśnie jesienią w Somerset i Herefordshire trwa sezon zbierania jabłek, które służą do produkcji przefermentowanego soku z dojrzałych owoców.

Udaj się do gospodarstwa Hill Burrow w Martock, by pogłębić swoją wiedzę o tym popularnym w Wielkiej Brytanii napoju alkoholowym (więcej informacji: ciderbrandy.co.uk).

 

Nowa Anglia Nowa Anglia Nowa Anglia /Fot. Shutterstock

Nowa Anglia

To właśnie jesienią region ulokowany na północnym wschodzie Stanów Zjednoczonych, Nowa Anglia, jest najpiękniejszy, ponieważ wtedy lasy pokrywają się cudowną paletą kolorów.

Na uwagę zasługuje Park Narodowy Acadia, do którego warto się wybrać ze względu na dziką przyrodę, piękne wybrzeża i liczne latarnie morskie z XIX w. Będąc na jego terenie spotkać można fokę, dojrzeć wieloryba, a nawet stanąć oko w oko z niedźwiedziem!

CIEKAWOSTKA: Na terenie parku usytuowane są dwa pola kempingowe.

Tajlandia Tajlandia Tajlandia/Fot. Shutterstock

Z jakiej destynacji zrezygnować? Tajlandia

Wyobraź sobie, jak fantastyczna może być Tajlandia...  Turkusowe morze, biały piasek, kolorowe koktajle na plaży... Jednak nie w październiku. Jeszcze w tym miesiącu woda jest mętna, biały piasek jest kleistym błotem i ciągle padają deszcze.

Poczekaj jeszcze... miesiąc. Najlepszy okres do zwiedzania kraju przypada bowiem od listopada do lutego, kiedy w Tajlandii jest pora ciepła i sucha. Wówczasz deszcz nas raczej nie zaskoczy, a temperatury są wysokie.

Więcej o: