Najbardziej kolorowe miasta świata

Żywe kolory poprawiają nastrój? Nie sposób się z tym nie zgodzić. Stanowczo za mało jest na świecie kolorowych miast, czy chociaż dzielnic - te które istnieją są prawdziwą turystyczną atrakcją. Przedstawiamy najpiękniejsze kolorowe miasteczka na świecie!
Liguria, Włochy. W północno-zachodniej części Włoch, nad brzegiem Morza Śródziemnego, leży prowincja Liguria. Jest tu wiele uroczych miasteczek i wiosek, ale wizytówką Ligurii jest pięć wyjątkowych miasteczek -  Cinque Terre (Pięć Ziem): Manarola, Monterosso al Mare, Corniglia, Vernazza i Romaggiore - wszystkie bardzo kolorowe i rozłożone malowniczo na skalistym morskim brzegu. Liguria, Włochy. W północno-zachodniej części Włoch, nad brzegiem Morza Śródziemnego, leży prowincja Liguria. Jest tu wiele uroczych miasteczek i wiosek, ale wizytówką Ligurii jest pięć wyjątkowych miasteczek - Cinque Terre (Pięć Ziem): Manarola, Monterosso al Mare, Corniglia, Vernazza i Romaggiore - wszystkie bardzo kolorowe i rozłożone malowniczo na skalistym morskim brzegu. Manarola w Cinque Terre, Włochy/Fot. Shutterstock

Manarola, Cinque Terre, Włochy

Manarola to miasteczko należące do wpisanego na listę UNESCO fragmentu Riwiery Liguryjskiej - Cinque Terre. Usytuowane jest na urwistych czarnych skałach, które wraz z granatowym morzem kontrastują z barwami domów, tworząc wspaniały krajobraz. Kolorowe domy-wieże miały dawniej charakter obronno-mieszkalny. Manarola jest najspokojniejszym miasteczkiem Cinque Terre.

TOP 10. Najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Riomaggiore, włochy Riomaggiore, włochy Fot. Shutterstock

Riomaggiore, Cinque Terre, Włochy

Manarola połączona jest z kolejnym kolorowym miasteczkiem Cinque Terre - Riomaggiore. Miasta łączy tzw. Ulica Miłości - niezwykle malownicza wykuta w skale trasa. W Riomaggiore uwagę przyciągają kilkupiętrowe, schodzące do morza kolorowe budynki. Zabudowania najstarszej części sięgają XIII wieku. Jednym z głównych elementów pięknego widoku są też tarasowo ułożone winnice. Oba miasteczka najpiękniej wyglądają o zachodzie słońca.

Włochy. Półwysep Sorrento: Amalfi i Positano - wakacyjne gwiazdy włoskiego wybrzeża

Guanajuato, meksyk Guanajuato, meksyk Fot. Shutterstock

Guanajuato, Meksyk

Leżące w środkowym Meksyku Guanajuato to jedno z najpiękniejszych miast w kraju. Figuruje na liście UNESCO i rozkochuje w sobie wszystkich przyjezdnych. Szczególnie ciekawa jest jego środkowa część. To labirynt malowniczych ryneczków i wąskich, krętych uliczek biegnących między kolorowymi domami. Spacerując po Guanajuato, należy odłożyć mapę, zgubić się i podziwiać wspaniałą hiszpańską architekturę z końca epoki kolonialnej.

Meksyk. San Cristóbal de las Casas i San Juan Chamula

Większość turystów przybywających do Wenecji nie wie, że w pobliżu słynnego miasta na wodzie, jest jeszcze wiele innych ciekawych i wartych uwagi miejsc. Zaledwie 9 kilometrów od Wenecji znajduje się niewielka rybacka wysepka Burano. To niezwykle przyjemne, mieniące się kolorami miejsce zwane Większość turystów przybywających do Wenecji nie wie, że w pobliżu słynnego miasta na wodzie, jest jeszcze wiele innych ciekawych i wartych uwagi miejsc. Zaledwie 9 kilometrów od Wenecji znajduje się niewielka rybacka wysepka Burano. To niezwykle przyjemne, mieniące się kolorami miejsce zwane "perełką weneckiej laguny". Fot. Shutterstock

Burano, Włochy

Zaledwie 9 kilometrów od Wenecji znajduje się niewielka rybacka wysepka Burano. To niezwykle przyjemne, mieniące się kolorami miejsce zwane "perełką weneckiej laguny". Nie ma tu szarych domów i ulic. Wszystko jest kolorowe, a to dzięki fantazji mieszkańców i władz Burano. Podobno jeśli właściciel zechce przemalować dom, musi poprosić lokalne władze o pozwolenie oraz zgodę na użycie danego koloru farby. Wszystko po to, aby kolory zbyt często się nie powtarzały. Jaskrawe barwy miały też dawniej pomóc powracającym z połowu rybakom odnaleźć tonące w porannej mgle domostwa. Niemal przed każdym domem stoi niezbędna do życia łódka.

Burano - kolorowa wysepka u stóp Wenecji

Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania. Kopenhaga to malownicze nadbrzeża, morze rowerów, zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica Nyhavn, awangardowa dzielnica Christiania, zwariowany park rozrywki Tivoli, grajkowie na ulicach i zielone parki, w których przesiadują, bawią się i jedzą całe rodziny. Kopenhaga to idealne miasto na weekend. Kopenhaga, Dania/Fot. Shutterstock

Nyhavn, Kopenhaga, Dania

Nyhavn - zabudowana kolorowymi kamieniczkami ulica ciągnąca się po obu stronach kanału to miejsce, od którego najlepiej zacząć poznawanie Kopenhagi. Dawne domy kupców z charakterystycznymi spichrzami, zamienione zostały na kafejki i restauracje. Przycumowane wzdłuż kanału żaglówki, łajby i statki dodają temu miejscu uroku. Nyhavn usłane jest tysiącami parasoli, stolików, krzesełek i ławeczek. Większość kamienic nad kanałem ma ponad 300 lat, a najstarsza z nich - o numerze 9, została zbudowana w 1681 r.

Dania. Kopenhaga w skrócie

Dźodhpur, Indie Dźodhpur, Indie Fot. Shutterstock

Dźodhpur, Indie

Dźodhpur (Jodhpur), miasto w północno-zachodnich Indiach, w stanie Radżastan, znane jest także jako Niebieskie Miasto. Dźodhpur leży na skraju pustyni. Wprost oślepia lazurem bijącym ze ścian domów. Kiedyś tym kolorem malowali swe domostwa bramini, potem stało się to tradycją Dźodhpuru. Nad miastem dominuje wznoszący się na skalistym wzgórzu masywny fort z pałacem, a stare miasto otacza dziesięciokilometrowy mur.

Kuchnia świata dla początkujących: Tajlandia, Brazylia, Argentyna, Maroko, Indie

St. John's, Newfoundland, Kanada St. John's, Newfoundland, Kanada Fot. Shutterstock

St. John's, Kanada

St. John's to miasto portowe w Kanadzie, stolica i największe miasto prowincji Nowa Fundlandia i Labrador.  St. John's to ponadto najstarsze miasto w anglojęzycznej części Ameryki Północnej. Starannie pielęgnuje się tu budynki z epoki wiktoriańskiej. Całe uliczki zabudowane są pięknymi, kolorowymi domami.

10 niezwykłych parków narodowych na świecie

La Boca, Buenos Aires, Argentyna

Portowa dzielnica La Boca to najbardziej charakterystyczna część Buenos Aires. Kiedyś najniebezpieczniejsze miejsce w mieście, dziś przyciąga artystów i kibiców. Można podziwiać tu kolorowe domy zdobione ręcznie wykonywanymi rzeźbami i obrazami. Kolory te są zasługą włoskich emigrantów. Emigranci stworzyli zabudowę typu Conventillos. Budowali domy z pofalowanej blachy i malowali je na różne kolory farbami pozostałymi z malowania statków. W dzielnicy znajduje się siedziba jednego z najpopularniejszych klubów sportowych Argentyny - Boca Juniors, a także stadion La Bombonera.

Argentyna pełna cudów

Bo-Kaap, dzielnica Kapsztadu Bo-Kaap, dzielnica Kapsztadu http://www.flickr.com/photos/mvvermeulen/93088704/

Bo-Kaap, dzielnica Kapsztadu

Bo-Kaap to dzielnica Kapsztadu słynąca ze ściśle przylegających do siebie domów pomalowanych na krzykliwe kolory m.in. - różowy, turkusowy, zielony. Ta część miasta została założona w XVII wieku przez niewolników przywiezionych tu przez Holendrów. Dziś uchodzi za najbardziej romantyczny zakątek Kapsztadu.

Kapsztad. Inna Afryka

Girona, Hiszpania Girona, Hiszpania Fot. Shutterstock

Girona, Hiszpania

Znakiem rozpoznawczym Girony są domy położone nad brzegiem przepływającej przez miasto rzeki Onyar. Żywe barwy kontrastują z resztą budynków w Gironie. ?Dzięki tym kolorom Girona wyróżnia się na tle innych miejscowości Costa Brava.

Wybrzeże Hiszpanii: 6 x Costa!

Bergen, Norwegia. Bergen, brama do Królestwa Fiordów, jedno z najstarszych norweskich miast. Bergen, Norwegia. Bergen, brama do Królestwa Fiordów, jedno z najstarszych norweskich miast. Fot. Shutterstock

Bergen, Norwegia

Najstarsza historyczna dzielnica Bergen, Bryggen, jest w całości wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu drewniane domki w kolorach soczystej żółci, pomarańczy i czerwieni. Zwrócone frontem do portu, odbijają się w wodzie. Już z daleka wyglądają pięknie.

Norwegia, Szwecja, Dania i Finlandia. Największe atrakcje Skandynawii w pigułce

Wrocław, Polska

Do najbardziej kolorowych miast świata można także zaliczyć Wrocław. Zwłaszcza Rynek Główny przyciąga uwagę intensywnymi barwami budynków. Kolorowe i stylowe kamieniczki dodają miastu niepowtarzalnego uroku.

Polska. Najładniejsze polskie ulice i deptaki

Pelourinho, Salvador, Brazylia Pelourinho, Salvador, Brazylia Pelourinho, Salvador de Bahia, Brazylia/Fot. Shutterstock

Pelourinho, Salvador da Bahia, Brazylia

Pelourinho to historyczne centrum Salvadoru. Dawniej było miejscem targu niewolników, gdzie odbywały się biczowania. Od zniesienia niewolnictwa Pelo (tak na Pelourinho mówią miejscowi) powoli stawało się centrum kulturalnym przyciągającym malarzy, muzyków, tancerzy capoeira, aktorów. Pełno tu zabytków pochodzących z czasów kolonialnych. Ich kolory zachwycają każdego turystę. Najładniejsze miejsce to Largo de Pelourinho. Z placyku wychodzi tu szeroka ulica, która zwęża się, idąc w dół. Kamieniczki i wieże kościołów tworzą bardzo malowniczą scenerię.

Brazylia. Nie tylko Rio de Janeiro!

Varanasi, Indie Varanasi, Indie Fot. Shutterstock

Waranasi, Indie

Waranasi, położenia u ujścia dopływów Gangesu, znane także jako - Miasto Świateł - to jedno z najstarszych miast świata, zaludnione nieprzerwanie od 3 tys. lat. Waranasi to miasto bardzo brudne i bardzo kolorowe. Kolorowe są zarówno budynki jak też ich mieszkańcy.

Indie. Święto Świateł w Waranasi

Sisimiut, Grenlandia Sisimiut, Grenlandia Grenlandia/Fot. Shutterstock

Sisimiut, Grenlandia

Sisimiut to najbardziej na północ położony niezamarzający port zachodniego wybrzeża Grenlandii. Wyróżniają go kolorowe domy widoczne już ze statków.

Południowa Grenlandia. Lodowe góry tańczą w fiordach

Więcej o: