Monachium piwem płynące. Trwa Oktoberfest

Oktoberfest - największe na świecie święto piwa rozpoczęte. Kilkanaście dni picia i zabawy w bawarskim stylu - tego powinien doświadczyć każdy szanujący się piwosz. Oktoberfest to jednak nie jedyna piwna atrakcja Monachium.

Oktoberfest - kilkanaście dni zabawy

Monachium po raz kolejny jest centrum piwem płynącej krainy. Oktoberfest zaczął się w tym roku 17 września i potrwa do 3 października. Na jubileuszowym Oktoberfest w 2010 roku spożyto około 7 milionów litrów piwa i zjedzono 530.000 tysięcy pieczonych kurczaków!

Tradycja festynu sięga początków XIX w. kiedy to 12 października 1810 roku z okazji ślubu bawarskiego następcy tronu księcia Ludwika I i księżniczki Teresy Saksońskiej zorganizowano wyścigi konne połączone z festynem dla ludności. Na tę pamiątkę coroczne święto piwa odbywa się na łące Teresy (Theresenwiese). Wspaniały bawarski krajobraz, ludowe przebrania, pyszne jedzenie i wesoła atmosfera - to zalety tej znanej zabawy. Przez kilka dni panuje tu powszechna radość i zabawa. Imprezę rozpoczyna burmistrz Monachium, który punktualnie o godzinie 12, kilkoma uderzeniami drewnianego młotka, wybija szpunt w ogromnej beczce i toczy pierwszy strumień słynnego Spaten. Pierwszy łyk piwa wychyla gospodarz, czyli premier Bawarii. Wielki festyn otwiera wielotysięczny korowód, w którym maszerują orkiestry, jadą odświętne przystrojone wozy z piwem.

Bruksela, Praga, Dublin, czyli europejskie stolice piwa

Oktoberfest - kilkanaście dni zabawy

Oktoberfest to także parada tradycyjnych strojów bawarskich. Wzrok przyciągają panie w tzw. Dirndl, składającym się z barwnej szerokiej spódnicy, gorsetu, fartuszka oraz białej bluzki z bufkami. Głębokie dekolty tak ubranych kelnerek to niemal znak reklamowy imprezy. Kelnerzy roznoszą nawet po dziesięć litrowych kufli piwa naraz. W tle grane są tradycyjne, często frywolne bawarskie utwory regionalne, hymny browarów i melodie do tańca. Odbywają się także liczne konkursy na przykład na ilość jednorazowo wypitego piwa, wiedzy na temat piwa, czy umiejętności lania piwa. Piwosze stawiają sobie za punkt honoru spróbowanie wszystkich gatunków browaru, co nie zawsze kończy się dla nich pomyślnie...Turyści przywożą z Oktoberfest gadżety, piwne akcesoria i bibeloty, a już na pewno każdy chce mieć pamiątkowy kufel do piwa. Festynowi towarzyszy park rozrywki z karuzelami, diabelskimi młynami, kolejkami.

Alkoholowa mapa świata

Monachium Monachium Fot. Shutterstock

Oktoberfest - warto wiedzieć

Monachium podczas Oktoberfest jest wesołe, ale zatłoczone. Jednym to odpowiada, innym przeszkadza. Trzeba się przygotować na tłok w metrze, na dworcu, na ulicach, w hotelach. Minusem zabawy są kolejki, w których trzeba stać, by dostać się do namiotu oraz z roku na rok rosnące ceny piwa. Cena piwa na Oktoberfest 2011, to między € 8,70 i 9,20 € za 1 litr podczas gdy w roku w poprzednim było to 8.30 € do 8.90 €... Ale największych koneserów piwa ceny nie zrażają. A turystów zawsze jest na Oktoberfest pod dostatkiem.

Dlaczego festyn nazywa się Oktoberfest, jeśli trwa w większości we wrześniu? Otóż początkowo odbywał się właśnie w październiku, lecz z powodu zimnej październikowej pogody w Monachium, postanowiono przenieść go na koniec września, aby wykorzystać ostatnie ciepłe dni jesieni.

Bawaria, kiełbaski, jedzenie Bawaria, kiełbaski, jedzenie Fot. Shutterstock

Monachium. Inne piwne atrakcje

Oktoberfest to jednak nie tylko picie. Świętu piwa towarzyszą wystawy, konferencje prasowe. Liczne browary pokazują swoje najnowsze osiągnięcia technologiczne, trwają degustacje, pokazy. Kto ma dość zatłoczonych i gwarnych terenów festynu, może się wybrać do spokojniejszych, urokliwych ogródków piwnych zlokalizowanych na placach, w parkach i przed znanymi piwiarniami. Ogródki, czyli niemieckie Biergarten, różnią się jednak od polskich. Do tych naprawdę tradycyjnych można wnosić własne jedzenie. Ten stary zwyczaj przetrwał z czasów kiedy zakazano serwowania w ogródkach posiłków, by nie tworzyć atmosfery konkurencji i zawiści między blisko położonymi gospodami. Dziś można oczywiście wybierać w dziesiątkach potraw, ale prawdziwi monachijczycy, którzy idą do Biergarten w weekend, biorą ze sobą kraciastą serwetkę i jedzenie własnej roboty. W poszukiwaniu piwnych wrażeń trzeba się udać do firmowej piwiarni Höfbrauhaus . To ogromne królestwo piwa z dębowymi stołami, niepowtarzalnym wnętrzem i bawarską orkiestrą. Wybór trunków jest ogromny. Każdego dnia serwuje się tu około 10 000 litrów piwa! Godne odwiedzenia są także inne, piękne i stylowe lokale słynnych monachijskich browarów Löwenbraü, Spaten, HB czy Paulaner.

Warto zobaczyć ponadto największy na świecie browar piw pszenicznych Erdinger Weißbräu . Starobawarski specjał z Erding, którego początki sięgają roku 1886, produkowany jest według tradycyjnych receptur z użyciem najnowocześniejszych rozwiązań technicznych. Zwiedzanie browaru z przewodnikiem to dla wielu miłośników jasnego piwa główna atrakcja wycieczki do Monachium. Zwiedzający dowiadują się wszystkiego o procesie produkcji: od zbioru surowców po załadunek i wysyłkę we wszystkie strony świata. Kolejnym atrakcyjnym dla piwosza miejscem będzie Muzeum Piwa i Festynu Oktoberfest mieszczące się w jednej z najstarszych kamienic miejskich z 1340 r. Historia złocistego napoju została tu przedstawiona szczegółowo i ciekawie na przykładzie licznych eksponatów. Podziwiać można najstarsze przedmioty używane do produkcji piwa. Zwiedzający poznają tradycje związane z piciem i warzeniem piwa nie tylko w Niemczech, ale też w Babilonii, Mezopotamii, Syrii, czy w starodawnych klasztorach. Dwa piętra zajmuje także wystawa poświęcona historii festynu Oktoberfest.

Monachium, Niemcy. Połączeniem z Bydgoszczy do tego miasta zainteresowana jest linia Adria Airways. Monachium, Niemcy. Połączeniem z Bydgoszczy do tego miasta zainteresowana jest linia Adria Airways. Fot. Shutterstock

Monachium. Nie tylko piwo

Podczas pobytu warto nie przesadzać z degustacją, by po kilku dniach podążania piwnym szlakiem Monachium, móc zobaczyć jeszcze coś więcej. Panów zainteresuje zapewne Muzeum BMW znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca BMW. Obejrzeć tu można wszystkie modele, jakie BMW wprowadziło na rynek: począwszy od przedwojennego Dixi, poprzez Isettę, aż po bolidy wyścigowe. Fani sportu nie mogą ominąć charakterystycznego Allianz Arena - stadionu jednego z najbardziej znanych klubów świata, Bayernu Monachium. Sporą atrakcją jest też dla niektórych Miasteczko Filmowe Bavaria , w którym można obejrzeć m.in. mrożące krew w żyłach pokazy kaskaderskie.

Monachium ma także do zaoferowania ogromną ilość muzeów i galerii sztuki. Niemal wszystkie najważniejsze mieszczą się w dzielnicy Maxvorstadt. Najpopularniejsze muzea to Trzy Pinakoteki (Stara Pinakoteka, Nowa Pinakoteka, Pinakoteka Sztuki Współczesnej) Gliptoteka, Muzeum Techniki czy Niemieckie Muzeum. Zgromadzone są tu arcydzieła ze wszystkich epok rozwoju sztuki i techniki. Są w mieście także mniej wartościowe, ale dla niektórych nawet bardziej interesujące muzea takie jak: Muzeum Ziemniaka, Muzeum Golenia, czy Muzeum Zabawek. Odpocząć można w Ogrodzie Angielskim, Ogrodzie Dworskim i Parku przy wspaniałym pałacu Nymphenburg. Warto przejść się ulicą Maximilianstraße będącą kwintesencją luksusu miasta. Mieszczą się tu ekskluzywne sklepy kreatorów mody.

Więcej o: