Bułgaria - 10 najpiękniejszych tras

Przedstawiamy 10 propozycji najpiękniejszych tras wycieczkowych w Bułgarii - od samej stolicy - Sofii - po Morze Czarne.
Bułgaria, Melnik Bułgaria, Melnik Bułgaria, Melnik /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Macedonia Piryńska

Sofia  - Pernik - Kiustendił - Dupnica - Błagoewgrad - Razłog - Bansko - Goce Dełczew - Sandanski - Melnik - Petricz

Trasa przecina bułgarską część Macedonii, zwaną Macedonią Piryńską. W Błagoewgradzie rozdziela się na dwie części. Jedna ciągnie się wzdłuż doliny rzeki Strumy aż do granicy z Grecją na trasie do Salonik. Druga, wiodąca początkowo między wierzchołkami Riły i Pirynu, biegnie potem doliną rzeki Mesta, gdzie dzieli masywy Pirynu i Rodopów, i dociera aż do Goce Dełczewa. Na trasie tej leży monaster Rilski. W dolinie Strumy można się poruszać zarówno koleją (na międzynarodowej trasie z Sofii do Salonik), jak i autobusem. W dolinie Mesty w grę wchodzi wyłącznie autobus. Atrakcją jest trasa kolejki wąskotorowej, biegnąca z Dobriniszte (w pobliżu Banska) do Pazardżiku na Nizinie Trackiej. Najważniejszymi miejscami na trasie są z pewnością klasztor Rylski, Melnik i położony nieopodal monaster Rożeński. Dla tych, którzy chcą odpocząć od miejskiego zgiełku, Melnik proponuje prywatne kwatery bliskie natury. Ich właściciele pozwalają przyglądać się domowej produkcji wina. Niedaleko, w drodze do klasztoru Rożeńskiego, można podziwiać cuda natury, tzw. łupki skalne, które naprawdę robią wrażenie. Monaster Rożeński pozwala odetchnąć i poczuć się jak w raju. Miejsce jest magiczne, a widoki olśniewające. Wycieczka do monasteru Rylskiego to osobna historia - warto poświęcić mu cały dzień lub nawet noc, którą można spędzić w samym klasztorze. Niezapomniane chwile. Na urlop zimowy lub noc sylwestrową idealnie nadaje się Bansko z nowoczesnymi trasami narciarskimi i ekskluzywnymi pensjonatami.

Bułgaria, Plovdiv Bułgaria, Plovdiv Bułgaria, Plovdiv - amfiteatr /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Stambulska

Sofia - Samokow - Pazardżik - Płowdiw - Chaskowo - Charmanli - Swilengrad

Podróż tą trasą zaczynamy w Sofii, kierując się do położonego w górach Riły Samokowa. Niedaleko stąd jest Borowec, najsłynniejszy w Bułgarii kurort zimowy. Później ruszamy na zachód, by znaleźć się na Nizinie Trackiej. Droga z Sofii do Płowdiwu jest jedną z najważniejszych tras w Bułgarii. Przejechać ją można pociągiem, autobusem lub samochodem (tzw. Autostrada Tracja). Samokow i Borowec leżą nieco na uboczu, ale i tutaj transport kołowy jest dobrze zorganizowany, umożliwiając komunikację z ważniejszymi miastami w tej części kraju. W Płowdiwie warto zostać kilka dni, aby poczuć klimat jednego z najstarszych miast Europy. W tymże czasie warto odwiedzić (jeden dzień wystarczy) klasztor Baczkowski oraz Asenową Krepost w Asenowgradzie.

Bułgaria, Kopriwsztica Bułgaria, Kopriwsztica Bułgaria, Kopriwsztica /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Podbałkańska

Sofia - Pirdop - Panagjuriszte - Kopriwsztica - Sopot - Karłowo - Hisaria - Kałofer -Kazanłyk - Sliwen - Karnobat - Burgas

Zdecydowanie jedna z najciekawszych tras Bułgarii. Rozpoczyna się w Sofii, a kończy nad Morzem Czarnym, w Burgas. Po drodze zobaczymy urokliwe miasteczka, np. Kopriwszticę - miasto skansen, w którym każdy dom to muzeum, czy Hisarię, międzynarodowe uzdrowisko balneologiczne z doskonale zachowanymi bizantyjskimi murami obronnymi. Atrakcją jest sąsiedztwo gór Starej Płaniny, poprzecinanych szlakami turystycznymi, z gęstą siecią schronisk.

Trasę można pokonywać zarówno autobusem, jak i pociągiem. Przebiega ona wzdłuż linii kolejowej Sofia - Burgas (z Panagjuriszte i Kopriwszticą nie ma jednak bezpośredniego połączenia).

Bułgaria, Wielkie Tyrnowo Bułgaria, Wielkie Tyrnowo Bułgaria, Wielkie Tyrnowo /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Północna

Sofia - Botewgrad - Etropole - Tetewen - Trojan - Łowecz - Sewliewo - Wielkie Tyrnowo - Tyrgowiszte - Szumen - Warna

Trasa wiedzie północnymi zboczami Starej Płaniny. Atrakcję stanowią klasztory, np. Trojański czy Głożeński. Miasteczka Tetewen, Trojan, Apriłci, Gabrowo i Triawna położone są na tzw. Ścieżce Słońca, założonej przez stowarzyszenia turystyczne górskich miast Starej Płaniny. Oferują one szczególnie dobre warunki spędzania wolnego czasu. Podróżując, zwiedzamy kolejno wszystkie historyczne stolice Bułgarii: od Sofii, przez Wielkie Tyrnowo, gdzie przed podbojem tureckim znajdowała się stolica II Carstwa Bułgarskiego, do pogańskiej Pliski i chrześcijańskiego Presławia.

Na trasie najwygodniej poruszać się samochodem lub autobusem, na krótkich odcinkach (Trojan - Łowecz, Tyrgowiszte - Szumen - Warna) można wykorzystać transport kolejowy.

Białoruś, Bełogradczik Białoruś, Bełogradczik Białoruś, Bełogradczik /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Widyńska

Sofia - Mezdra - Wraca - Berkowica - Montana - Ciprowci - Bełogradczik - Widyń

Trasa prowadzi z Sofii do Widynia, największego miasta północno-zachodniej Bułgarii, położonego nad brzegami Dunaju a znanego ze starych, imponujących fortyfikacji. Na odcinku z Sofii do Mezdry leży piękna dolina Iskyru. Największe miasto regionu, Wraca, oferuje znakomite warunki do uprawiania turystyki pieszej na terenie miejscowego parku narodowego. Prawdziwą perełką jest Bełogradczik, z twierdzą wkomponowaną w pionowe skały.

Na całej trasie działa dobrze zorganizowany transport kolejowy i połączenia autobusowe.

Bułgaria, Ruse Bułgaria, Ruse Bułgaria, Ruse /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Naddunajska

Widyń - Arczar - Łom -Kozłoduj - Oriachowo - Gigen -Nikopol - Plewen - Swisztow - Ruse

Trasa przebiega równolegle do biegu Dunaju, z jednym wypadem na południe, do Plewen. Marszruta wiedzie wzdłuż linii, która stanowiła najpierw granicę cesarstwa rzymskiego, a następnie Bizancjum, średniowiecznej Bułgarii i Turcji osmańskiej. Można tu znaleźć pozostałości granicznych zamków rzymskich i ruiny licznych fortyfikacji. Podróż rozpoczynamy w Widyniu, gdzie ulokowano jeden z najlepiej zachowanych w Bułgarii zamków warownych. Warto zwiedzić położony na wysokim brzegu Dunaju Nikopol, a także Swisztow oraz Ruse, z zabytkowym centrum, powstałym w okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego.

Na trasie najlepiej poruszać się autobusem. Kolej wchodzi w grę jedynie na odcinkach Łom - Widyń, Nikopol - Plewen i Swisztow - Plewen, jednak połączenia są niewygodne (tylko pociągi osobowe, w dodatku nadkładające drogi).

Bułgaria, Asenowgrad Bułgaria, Asenowgrad Bułgaria, Asenowgrad /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Centralna

Ruse - Biała - Wielkie Tyrnowo - Gabrowo - Triawna - Kazanłyk - Stara Zagora - Czirpan -Płowdiw - Asenowgrad - Czepełare - Smolian

Trasa prowadzi południkowo przez całą Bułgarię. Punktem wypadowym jest Ruse, gdzie można z Polski dotrzeć zarówno autobusem (leży na trasie do Stambułu), jak i koleją (z Bukaresztu). Ruse to dobrze utrzymane miasto z interesującą starówką, położone nad brzegiem Dunaju. Można stąd dotrzeć do Wielkiego Tyrnowa, dawnej stolicy państwa, nad którą wznosi się Carewec - siedziba ostatnich przed podbojem tureckim carów bułgarskich. W Tyrnowie warto poświęcić trochę czasu na spacery wąskimi, krętymi uliczkami Starego Miasta. Na trasie leży też Gabrowo, miasto humoru i satyry, oraz Triawna, słynąca niegdyś ze zdolnych mistrzów rzeźbiarskich. Warto zwiedzić Asenowgrad ze średniowieczną górską fortecą.

Z Ruse do Asenowgradu można dostać się koleją (przesiadając się na stacjach węzłowych) lub autobusem. Dalej, od Asenowgradu na południe, wyłącznie autobusem lub samochodem.

Bułgaria, jezioro w Kyrdżali Bułgaria, jezioro w Kyrdżali Bułgaria, jezioro w Kyrdżali /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Wschodnia

Ruse - Szumen - Pliska - Tyrgowiszte - Presław - Koteł - Jamboł - Sliwen - Stara Zagora - Chaskowo -Kyrdżali

Jest to trasa równoległa do poprzedniej i nie mniej ciekawa. Podróż zaczynamy w Ruse, które jest dużym węzłem komunikacyjnym. Warto zwiedzić Szumen - ciekawe miasto z dobrze zachowanym średniowiecznym zamkiem. W pobliżu znajdują się dwie stare stolice Bułgarii: Pliska (założona jeszcze przez Protobułgarów) i Presław, gdzie działali uczniowie Cyryla i Metodego. Wędrówka kończy się we wschodnich Rodopach, nad brzegami sztucznego jeziora w Kyrdżali.

Trasę najlepiej pokonać autobusem. Na odcinku Silistra - Szumen -Tyrgowiszte można przesiąść się do pociągu (nie kursuje tylko między miastami Tyrgowiszte - Koteł - Sliwen), to jednak mało dogodny sposób podróżowania.

Bułgaria, Warna Bułgaria, Warna Bułgaria, Warna /Fot. Shutterstock

Bułgaria. Trasa Dunajsko-czarnomorska

Ruse - Tutrakan - Silistra - Dobricz - Warna

Najkrótsza ze wszystkich zaproponowanych tutaj tras. Warto odwiedzić Tutrakan, pięknie położony letni kurort, sprzyjający aktywnemu wypoczynkowi i rekreacji, a także stolicę Dobrudży - Dobricz. Podróż kończy się w Warnie, najczęściej przez Polaków odwiedzanym mieście nad Morzem Czarnym. W Warnie znajduje się piękny Park Nadmorski oraz akwarium i delfinarium.

Poruszać się można jedynie autobusem lub samochodem - na tej trasie nie ma linii kolejowych.

Bułgaria forum - Bałczik Bułgaria forum - Bałczik Fot. Shutterstock

Bułgaria. Morze Czarne

Szabła - Bałczik - Złote Piaski - Warna - Słoneczny Brzeg - Nesebyr - Pomorie - Burgas - Sozopol - Achtopol

Trasa czarnomorska jest odpowiednia dla turystów, którzy cenią kąpiele słoneczne i morskie. Na południu znajdziemy przepiękne plaże z czystym piaskiem i przejrzystą wodą, idealne do spędzenia całego urlopu. W północnej części, do wysokości Bałcziku, plaże są kamieniste. Podróżując tą trasą, warto zajrzeć do ogrodu botanicznego w Bałcziku. Ponadto Bałczik i okolice są idealnym miejscem dla ludzi stroniących od głośnych nadmorskich kurortów. Z Bałcziku koniecznie trzeba pojechać na przylądek Kaliakra, najbardziej wysuniętą w morze część bułgarskiego wybrzeża. Będąc w Warnie, nie można zapomnieć o jedynym w kraju delfinarium. Obowiązkowym jest również spacer po Nadmorskim Parku Krajobrazowym oraz "shopping" na głównym miejskim deptaku. Jadąc tą trasą, nie sposób ominąć Nesebyru i Sozopola - miejsc o ogromnej wartości historycznej. Te maleńkie kurorty słyną z pięknej drewnianej zabudowy, a tamtejsze restauracje serwują nie tylko wspaniałe potrawy, ale także cudowny widok na skały, linię brzegową i bezkresną toń morza. Złote Piaski i Słoneczny Brzeg to kurorty, w których wszystko zostało urządzone z myślą o wygodzie turystów. Wypoczynek jest tu droższy niż w pozostałych miejscach na wybrzeżu, ale komfort i zadowolenie z udanych wakacji mogą być tego warte.

Na tej trasie podróżować można tylko autobusami lub busami. Jeżdżą one na tyle często, że nie powinno być problemów z komunikacją. Bardzo miło jest pokonać tę trasę samochodem. Warto korzystać z miejscowych wypożyczalni.

Bezdroża

Przewodnik "Bułgaria. Pejzaż słońcem pisany. Wydanie V" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: