Nowe siedem cudów natury. Najpiękniejsze miejsca świata - głosujemy na Mazury!

Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny polski finalista w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji "New7Wonders" na siedem nowych cudów natury. Laureatów konkursu poznamy już 11 listopada 2011 r. Do tego czasu trwa głosowanie na najlepszą siódemkę. Głosujmy na Mazury!
Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji Jeziora Mazurskie, jako jedyne miejsce z Europy, dotarły do ścisłego finału i znalazły się w pierwszej czternastce cudów natury na świecie, w konkursie fundacji "New7Wonders". W konkursie brało udział ponad 400 miejsc z ponad 200 krajów świata. Wyniki konkursu ogłoszono 11.11.2011. Mazury to ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - są jedyne w swoim rodzaju. Fot. Shutterstock

Mazury

Wielkie Jeziora Mazurskie dostały się do finału i grona 28 najpiękniejszych miejsc na świecie. Sukces jest tym większy, że do tej prestiżowej grupy zakwalifikowało się jedynie pięć miejsc z Europy. Mazury przebyły już długą drogę. Do końca 2008 roku internauci z całego świata oddawali głosy na ponad 400 zgłoszonych nominacji z 224 krajów. Do kolejnego etapu konkursu przeszło wówczas 261 propozycji - w tym Mazurskie Jeziora oraz Puszcza Białowieska. 9 lipca 2009 r. do półfinału konkursu dostało się 71 kandydatów, a w kolejnym etapie 21 lipca członkowie panelu ekspertów wybrali 28 finalistów.

Mazury to ponad 3000 jezior, dziewicza przyroda i miejsca, których próżno szukać w innych częściach Polski - są jedyne w swoim rodzaju. Głosując na stronie www.MazuryCudNatury.org oraz www.New7Wonders.com, a także wysyłając SMS o haśle Mazury na nr 7155 (całkowity koszt 1,23 zł) możemy się przyczynić do ich światowego wyróżnienia. Czy Kraina Mazurskich Jezior zasługuje na taki zaszczyt? Łatwiej będzie to ocenić, porównując ją z innymi kandydatami z Europy.

włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje włochy, wezuwiusz, wulkan, pompeje Fot. 123rf

Wezuwiusz, Włochy

W ścisłym finale znalazł się słynny włoski wulkan Wezuwiusz. Wezuwiusz zaliczany jest do najniebezpieczniejszych wulkanów świata. To jedyny czynny wulkan w kontynentalnej części Europy - aktywny od przeszło 16 tysięcy lat. Jego stożek wznosi się na ponad tysiąc dwieście metrów nad poziomem morza. Imponujący krater ma dwieście szesnaście metrów głębokości, a jego średnica u podstawy osiąga ponad trzy kilometry. Mimo, że Wezuwiusz to wulkan czynny, na jego zboczach znaleźć możemy ludzkie osady. Widok ze szczytu Wezuwiusza zapiera dech w piersiach - przy dobrej pogodzie zobaczyć stąd można cały Neapol i wspaniałą Zatokę Neapolitańską.

Polska. Najpiękniejsze miejsca - cuda natury

Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria. Matterhorn to zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna. Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria. Matterhorn to zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna. Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria / Fot. Shutterstock

Góra Matterhorn, Włochy, Szwajcaria

Matterhorn - zdaniem alpinistów najpiękniejsza góra świata. Wznosi się nad szwajcarską miejscowością Zermatt i włoską - Breuil-Cervinia w Val Tournanche. Ma cztery zbocza, zwrócone na 4 strony świata - liczy 4478 m n.p.m. Jest szóstym pod względem wysokości samodzielnym szczytem alpejskim. To góra majestatyczna, surowa, piękna i niebezpieczna.

Cuda Wielkiej Brytanii: Walia - bajkowa Snowdonia

Szwarzwald, Niemcy. Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych. Szwarzwald, Niemcy. Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych. Szwarzwald, Niemcy/Fot. Shutterstock

Czarny Las, Niemcy

Schwarzwald, czyli Czarny Las to najpiękniejszy i największy las Niemiec. Pod względem geograficznym stanowi odrębny masyw górski choć najwyższe wzniesienie - szczyt, Feldberg, ma tylko 1493 m n.p.m. Schwarzwald nie jest też rozległy. Ciągnie się na długości 160 km wzdłuż Renu od Pforzheim do Waldshut. Kiedyś porastały go gęste lasy bukowe i jodłowe, a wyżej świerkowe - stąd nazwa. Wiąże się z nim wiele mrocznych legend i historii, był podobno schronieniem zbójów, czarownic. Dziś Schwarzwald jest najpiękniejszym i najbardziej romantycznym regionem górskim w Niemczech. Większość znajdujących się na terenie Schwarzwaldu miejscowości to uzdrowiska i kurorty. Niektóre bardzo luksusowe. Aktywni znajdą w Schwarzwaldzie masę ścieżek do pieszych i rowerowych wypraw na każdym stopniu trudności. To także raj dla amatorów narciarstwa biegowego.

Polska. Miejsca na liście UNESCO. Które najciekawsze?

Moherowe Klify, Irlandia Moherowe Klify, Irlandia Fot. Shutterstock

Moherowe Klify, Irlandia

Położone w hrabstwie Clare, Klify Moheru to jedno z najbardziej imponujących miejsc w Irlandii. Gigantyczne skaliste ściany porośnięte mchami i żółtymi kwiatami na tle turkusowej wody wyglądają imponująco. Klify Moher w najwyższym punkcie wyrastają 203 m nad Oceanem Atlantyckim, a rozciągają się na odcinku około 7 kilometrów. Wokół postrzępionych skał bez przerwy kotłuje się piana. Wieje silny wiatr, a erozja trwa nieustannie. Dla zwiedzających wytyczono bezpieczne szlaki i tylko po nich można się poruszać. Najlepiej podziwiać klify o zachodzie słońca. Turyści przy dobrej widoczności sa w stanie zobaczyć z ich szczytów wyspy Aran i  zatokę Galway.

Nowe cuda z listy UNESCO

Więcej o: