Inżynieria czy magia? Największe i najdroższe projekty budowlane na świecie

Nowe metro w Nowym Jorku
Rozbudowa nowojorskiego metra oraz całego systemu komunikacji miejskiej, to największe publiczne przedsięwzięcie budowlane w historii Wielkiego Jabłka. Wartość projektu szacuje się na 15 miliardów dolarów. W ramach projektu na dworcu Grand Central powstaną kolejne dwa podziemne poziomy z czterema peronami, dzięki którym do Nowego Jorku będzie mogło przyjechać dziennie kolejne 150 pociągów.

Stadion Olimpijski w Londynie
Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku na londyńskim Stadionie Olimpijskim odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia imprezy. Będzie to też główny obiekt Igrzysk, który stanie się areną zmagań lekkoatletów z całego świata. Zawodom może się przyglądać z trybun jednorazowo aż 80 tys. widzów.

Najdłuższy most w Serbii
Sava River Bridge w Belgradzie to najdłuższy most w Serbii i jednocześnie jedna z najnowocześniejszych przepraw na świecie. Most ma połączyć Europę Środkową i Wschodnią.

Metamorfoza Azerbejdżanu
Po dziesięcioleciach sowieckiej okupacji Azerbejdżan wreszcie zaczyna się zmieniać. Najnowsze przedsięwzięcia architektoniczne realizowane w stolicy kraju - Baku, to m.in. kompleks wieżowców o nazwie Flame Towers.

Port lotniczy w Bombaju
Na modernizację lotniska Mumbai w Bombaju przeznaczono 2 miliardy dolarów. To najbardziej ambitne przedsięwzięcie w historii indyjskiego budownictwa, które może odmienić sposób projektowania portów lotniczych na całym świecie.

Gigantyczna elektrownia wodna w Turcji
W Turcji na rzece Çoruh od 1998 roku powstaje zapora wodna o nazwie Deriner Dam. To największa i najbardziej wytrzymała zapora, jaką kiedykolwiek zbudowano na świecie. Jej długość wynosi 720 metrów, a wysokość 249 metrów.

Elektrownia w Rio de Janeiro
W 2014 roku Rio de Janeiro będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, a w 2016 roku - letnich igrzysk olimpijskich. Brazylijski rząd postanowił odciąć miasto od zewnętrznych, często niepewnych źródeł energii i stworzyć samowystarczalną "wyspę energetyczną". Zapadła decyzja o budowie elektrowni wodnej, którą tworzyć mają dwie ogromne zapory połączone tunelami ciągnącymi się pod siedmioma górami.

Tunel pod Alpami
Szwajcarski Gotthard Base Tunnel, którego ukończenie zaplanowano na 2017 rok, będzie najdłuższym tunelem na świecie, liczącym ponad 144 kilometry długości. Tunel połączy południe Niemiec z północą Włoch, a tym samym ograniczy wzmożony ruch na terenie Szwajcarii. Najnowsza technologia i potężne maszyny pozwolą już niedługo skrócić drogę przez Alpy aż trzykrotnie!

Port w Rotterdamie
Port w Rotterdamie to największy port Europy - ma powierzchnię liczącą 105 kilometrów kwadratowych. Przez 24 godziny na dobę obsługuje statki przybijające do niego z całego świata. Jednak zwiększający się ruch morski w tym rejonie sprawił, że pojawił się pomysł rozbudowy rotterdamskiego portu. Wart 4 miliardy dolarów projekt Massavlakte ma na celu trzykrotnie zwiększyć wydajność portu w Rotterdamie i pozwolić mu normalnie funkcjonować podczas prac budowlanych. Ukończenie rozbudowy portu planowane jest na 2013 rok.
Discovery Science
Projekty architektoniczne, które na zawsze odmieniają krajobraz i miejsce, w którym są realizowane. Zobacz je dzięki programowi "Inżynieria ekstremalna" od 9 września, w każdy piątek o godz. 15.00 na kanale Discovery Science.