Weekend w Paryżu - rozważny i romantyczny

Dla jednych Paryż to najcudowniejsze miasto świata, dla innych - nic specjalnego. Malkontenci mogą sobie jednak marudzić, a i tak większość spośród tych, którzy nigdy Paryża nie widzieli, będzie skrycie marzyć o tym, by spędzić w nim choć jeden wieczór. Paryż, jak każda wielka gwiazda, ma swoje cienie, ale wciąż jest natchnieniem dla milionów ludzi. Ostatnich paryskich wzruszeń dostarczył nam Woody Allen, jednak nim wyruszycie w magiczną podróż, którą obiecaliście sobie zaraz po wyjściu z kinowej sali, sięgnijcie po kilka naszych wskazówek i przestróg.
Paryż Paryż Paryż, Francja/Fot. Shutterstock

Kiedy i czym do Paryża?

Kiedy i czym do Paryża?

Do Paryża najlepiej udać się we wrześniu, gdy kończy się powoli najgorętszy sezon turystyczny i miasto zakochanych można już naprawdę zwiedzać, a nie tylko przeciskać się między tłumami turystów (choć na duży wybór wolnych stolików w kawiarniach i opustoszałe muzea nie liczcie).  Do Paryża z Polski można dojechać busem, ale podróż trwa ok. 12 h. Cena za bilet nie powinna przekraczać 300 złotych. Większość turystów decyduje się na lot samolotem. Najtańsze przeloty z Polski do Paryża oferuje Wizzair, bilet na tej trasie można kupić już od ok. 100 zł. Przeciętny lot do Paryża trwa 2 h 15 minut, a do wyboru są trzy lotniska: Beauvais Tille (najbardziej oddalone od Paryża, więc tam bilety są najtańsze), Charles de Gaulle i Orly:

- lotnisko Beauvais Tille Aeroport znajduje się w miejscowości Tille, położonej 84 km od Paryża. Beauvais Tille jest najmniejszym lotniskiem położonym w okolicy Paryża, więc jest raczej skromne. Do centrum Paryża można się stąd dostać koleją (podróż trwa ok. 1,5 h, cena: 15 euro), autobusem (3,5 h, 14 euro) lub taksówką (ponad 100 euro),

- w Roissy-en-France znajduje się lotnisko Charlesa de Gaulle"a, skąd autobusem można w 45 minut dostać się na Gare de l'Est, czyli na paryski dworzec wschodni (koszt biletu to 8,60 euro), w pół godziny koleją (9 euro) lub taksówką (za niecałe 80 euro).  Dostępne są także inne połączenia busowe oferowane m.in. przez linię Air France,

- z położonego zaledwie 14 km na południe od Paryża lotniska Orly kursują zarówno autobusy (Air France - 7,50 euro, Orlybus - 5,70 euro, czas podróży: 25 minut, koniec trasy na stacji metra/RER Denfert-Rochereau, gdzie spotykają się linie 4 i 6, Jetbus - dojeżdża do stacji metra Villejuif-Louis Aragon, będącej stacją linii nr 7, cena: 5,40 euro) jak i koleją RER (dojazd do dworca Gare d'Austerlitz zajmuje 35 minut, koszt: 5,25 euro).

Wśród turystów, którzy do Paryża przyjeżdżają ze zorganizowaną wycieczką, popularnym rozwiązaniem jest odłączenie się od grupy i zwiedzanie Paryża na własną rękę. Nie ma co kryć, samowolne zapuszczanie się w urocze zaułki to dużo bardziej romantyczna opcja niż maszerowanie gęsiego za innymi. Jeśli macie podobne plany, koniecznie zorientujcie się wcześniej, czy hotel, w którym śpicie znajduje się w samym Paryżu. Często biura podróży rezerwują pokoje w hotelach pod miastem, oddalonych od centrum Paryża nawet o kilkadziesiąt kilometrów, więc kto nie lubi wracać nocą przez obce miasto, powinien wziąć to pod uwagę.

paryż paryż Fot. Shutterstock

Paryż na własną rękę

Paryż na własną rękę

Jeśli decydujecie się na samodzielną podróż (bez biura, które zadba o dojazd, noclegi, a czasem też wyżywienie), szukając miejsca na nocleg przejrzyjcie oferty hosteli, bo hotele w Paryżu to spory wydatek. Polecamy zwłaszcza hostele usytuowane w dzielnicy Montparnasse. Cena za noc w hostelu w Paryżu to koszt od 15 euro w górę (niekoniecznie w pokoju wieloosobowym, w tej cenie można znaleźć też dwójkę). Uwaga - im wcześniejsza rezerwacja, tym niższa cena. Dla wygody można też wynająć dwuosobowy apartament, np. w pobliżu Bastylii (http://maisonzen.com).

Godne polecenia hotele to te w dzielnicach Montmartre i Montparnasse - dojazd do centrum jest stąd doskonały, a ceny dużo niższe niż gdzie indziej. Paryskie hotele często zlokalizowane są w starych budynkach, bywa więc i tak, że prysznice są dostępne tylko na korytarzu i za dodatkową opłatą (warto mieć przy sobie drobne monety), ale dzięki temu cena za nocleg jest niższa i można zaoszczędzić na inne przyjemności.

Jeśli na wakacjach zwykle wypożyczacie samochód, to w Paryżu o tym zapomnijcie. I to nie tylko dlatego, że po francuskiej stolicy obowiązkowo trzeba spacerować. Paryskie spacery to nieodzowny punkt programu, o czym przekonacie się w każdej księgarni - wyjątkowo dużo spośród licznych przewodników turystycznych po Paryżu to spacerowniki. Paryż jest bardzo rozległym miastem, ale świetnie skomunikowane paryskie metro szybko dowiezie was wszędzie. Ponadto, już sam wygląd zabytkowych stacji (metro w Paryżu istnieje od 1900 roku!) to nie lada atrakcja, szkoda ją ominąć decydując się np. na drogie paryskie taksówki. W podziemiach metra można zaopatrzyć się w darmową mapkę, która pozwoli łatwiej zorientować się między poszczególnymi stacjami i liniami.

Paryż wycieczki, Moulin Rouge Paryż wycieczki, Moulin Rouge Fot. Shutterstock

Paryż - hity, kity i tricki

Paryż - hity, kity i tricki

Jadąc do Paryża po raz pierwszy, chciałoby się oczywiście zobaczyć wszystkie hity: wieżę Eiffla, katedrę Notre Dame, Luwr, kabaret Moulin Rouge. Jeśli wy też chcecie, uzbrójcie się w cierpliwość. Albo zastosujcie kilka tricków, które pozwolą sprytnie ominąć tłumy, zapłacić mniej lub obrać trasę, która sama w sobie jest atrakcją.

Zacznijmy od Moulin Rouge, legendarnego kabaretu, który tak rozpala wyobraźnię podróżnych. Niestety, brutalna prawda jest taka, że Moulin Rouge rodem z hollywoodzkich musicali dawno już przeszedł do historii. Dziś słynny kabaret bardziej odcina kupony od sławy niż faktycznie zachwyca - bilety na spektakle są drogie, a show niekoniecznie warte swojej ceny. Zupełnie za darmo można zrobić zdjęcie legendarnemu neonowi i poświęcić czas i pieniądze na wizyty w innych miejscach w stolicy Francji.

Bardzo dobrą inwestycją jest natomiast zakup karty muzealnej Paris Museum Pass. Podobnie jak inne europejskie miasta (np. Berlin), Paryż oferuje dwu-, cztero- lub sześciodniowe promocyjne karty wstępu do ponad 60 muzeów. Jest to bardzo atrakcyjna oferta, a jej koszt wynosi odpowiednio 35, 50 i 65 euro. Pełna lista dostępnych muzeów, do których posiadacze karty Paris Museum Pass mają wstęp darmowy lub objęty sporym rabatem, znajduje się pod adresem: http://en.parismuseumpass.com/rub-museums-monuments-by-name-5.htm

My z czystym sumieniem możemy polecić muzeum Espace Dali, znajdujące się w dzielnicy Montmartre. To propozycja nie tylko dla fanów Salvatora Dalego, samo miejsce jest bardzo przyjemne i pozwala złapać nieco oddechu po wyczerpującym pieszym rajdzie po Paryżu. Wielka w tym zasługa architektów odpowiedzialnych za kojącą przestrzenność pomieszczeń, kryjących niespokojne dzieła Dalego. Łącząc wizytę w Espace Dali ze spacerem na Plac Malarzy, można spędzić w Paryżu naprawdę miłe popołudnie.

Francja - top 25 miejsc

pola elizejskie, paryż, la defense pola elizejskie, paryż, la defense Fot. Shutterstock

Paryż - hity, kity i tricki

Schodząc z Montmartre'u, w ramach ciekawostki, można zahaczyć o Plac Pigalle (to ten z najlepszymi ponoć kasztanami) i jego okolice, jednak odradzamy wizyty tu późnym wieczorem (po 22.00), kiedy dzielnica staje się po prostu niebezpieczna. Należy mieć na uwadze, że Paryż, jak każde duże miasto, ma swoje ciemne strony, w które zapuszczać się nie warto. Kto się naczytał o rozpasanym nocnym życiu Paryża (etykietki miasta miłości i seksu już się raczej Paryż nie pozbędzie), lepiej niech przyjmie do wiadomości, że dziś takie sceny to tylko w XIX-wiecznych powieściach albo za zamkniętymi drzwiami nocnych klubów. Sklepy z zabawnymi gadżetami erotycznymi, których w Paryżu nie brakuje, lepiej odwiedzać mimo wszystko w ciągu dnia.

Jeśli w Paryżu zamierzacie korzystać z autobusów, zorientujcie się zawczasu, który z kursów kończy się na paryskim Placu Zgody (Place de la Concorde), gdyż właśnie tam zaczynają się (lub kończą) słynne Pola Elizejskie (Champs-Élysées). A te - bez cienia przesady - stanowią obowiązkowy i naprawdę interesujący punkt programu. Pamiętajcie jednak o tym, że sklepy i kawiarnie przy Polach Elizejskich są drogie i zatłoczone. Kto uważa, że  Champs-Élysées może sobie darować, odcinek między Placem Zgody a Łukiem Triumfalnym może pokonać autobusem miejskim.

Na sam Łuk Triumfalny warto się wspiąć, by objąć z góry dzielnicę XXI wieku: La Defense. To miła odskocznia po dniu spędzonym w "klasycznym" Paryżu. Jeśli jesteście miłośnikami nowoczesnej architektury, wskoczcie do metra, którego stacja znajduje się bezpośrednio pod Łukiem i wyruszcie w krótką podróż do La Defense. Naprawdę warto.

Francja. 8 powodów, dla których warto odwiedzić Paryż

d'orsay muzeum, paryż d'orsay muzeum, paryż Fot. Shutterstock

Paryż - hity, kity i tricki

Pozostając w temacie muzeów, to warte omówienia są oczywiście jeszcze co najmniej dwa: Luwr i Musee d'Orsay. Luwru na pewno nie wolno omijać, tym bardziej, że oferuje też trasy ekspresowe, skupiające się wyłącznie na najsłynniejszych dziełach. Na miejscu można także zaopatrzyć się w mapkę, na której zaznaczone są najważniejsze punkty. Jeśli w Luwrze chcecie zobaczyć wszystko, co to wspaniałe muzeum ma do zaoferowania, przeznaczcie na nie co najmniej dwa dni. Uwaga, młodzi (do 25 roku życia) obywatele Europy mogą zwiedzać Luwr za darmo, a posiadacze wspomnianej już karty Paris Museum Pass mogą liczyć na spore zniżki. Nie należy zrażać się ogromną kolejką, ciągnącą się na kilkadziesiąt metrów od słynnej szklanej piramidy, jest to kolejka do kontroli bezpieczeństwa, a bilety kupuje się piętro niżej. Dla wygody odwiedzających Luwr obok kas tradycyjnych ustawiono także kasy automatyczne, w których bilet można kupić szybko i sprawnie.

Mniej uniwersalne w swej ofercie niż Luwr jest Musee d'Orsay, gromadzące dzieła impresjonistów. Musee d'Orsay mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego i jest tak samo oblegane jak Luwr. Jeśli impresjonizm nie jest waszym ulubionym kierunkiem w malarstwie, to wizytę w Musee d'Orsay możecie sobie darować. Kto nie wyobraża sobie, by tej pozycji mogło zabraknąć na jego liście miejsc do zobaczenia w Paryżu, a czasu ma niewiele, może spróbować sprytnie ominąć największą kolejkę - na tyłach muzeum znajduje się drugie wejście, gdzie posiadacze karty muzealnej, a także grupy zorganizowane są traktowane priorytetowo. W razie kłopotów warto porozmawiać z ochroniarzem, powołując się właśnie na wspomnianą kartę. Już sam budynek dworca, w którym mieści się Musee d'Orsay, robi ogromne wrażenie, dlatego oferta "zewnętrzna" muzeum może zainteresować zarówno fanów jak i mniejszych entuzjastów prac impresjonistów. Musee d'Orsay jest nieczynne w poniedziałki.

Francja. Paryż - Trocadéro, Passy, wieża Eiffla i Invalides

Sekwana, Francja, Paryż Sekwana, Francja, Paryż Sekwana/Fot. Shutterstock

Paryż - hity, kity i tricki

Jeśli po tym wszystkim starczy wam jeszcze sił, poświęćcie je na zwiedzenie Katedry Notre Dame, imponującej zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz, i na pewno nie przereklamowanej. Zwiedzanie katedry jest darmowe, a przyjemność - bezcenna.

Miejscem, które można ominąć, jest grób Napoleona. Samą piękną budowlę Les Invalides, z charakterystyczną złotą kopułą, warto obejrzeć, jeśli dysponuje się chęciami i czasem. Jednak muzeum wojskowości mieszczące się w budynku zainteresuje z pewnością tylko nielicznych.

Na koniec zostawiliśmy wieżę Eiffela, czyli wisienkę na paryskim torcie. Tu musicie zdecydować sami: czy chcecie uniknąć kolejek i spojrzeć na Paryż z góry rano (najlepiej przyjść na ok. dwadzieścia minut przed otwarciem kas), czy doznać romantycznych uniesień, które w cenie biletu można dostać późnym popołudniem i wczesnym wieczorem.

Wieczorem warto udać się jeszcze na godzinny rejs nabrzeżem Sekwany, oferowanym przez jeden ze statków Bateaux Parisiens (dorośli - 12 euro, dzieci - 5 euro). Poza zapierającym dech w piersiach widokiem Paryża, wieczorny rejs gwarantuje możliwość obejrzenia wieży Eiffla w nocnej iluminacji świetlnej oraz podziwiania wyjątkowo pięknej właśnie nocą Katedry Notre Dame. W okresie wakacyjnym (do końca września) statki Bateaux Parisiens kursują co pół godziny, od października - co godzinę. W ofercie są także droższe rejsy, z obiadem lub kolacją, do posiłku serwowane jest jedno z pysznych francuskich win.

Francja. Paryż. Najsłynniejsze wyspy Sekwany

paryż, centrum handlowe, zakupy paryż, centrum handlowe, zakupy Fot. Shutterstock

Paryż - hity, kity i tricki

Skoro o kuchni mowa, to by móc w pełni nacieszyć się posiłkiem w klimatycznej scenerii okolic Katedry Notre Dame, należy zagłębić się w małe uliczki pomiędzy bulwarem Saint-Michel a Rue du Petit Pont. Znajduje się tam mnóstwo niewielkich, urokliwych knajpek, oferujących kuchnie z całego świata. Jeśli wybierzecie się tam grupą (od 4 osób wzwyż), warto potargować się z kelnerami.

Tuż przed opuszczeniem miasta turyści zwykli poświęcać choćby jeden dzień na zakupy. W Paryżu najlepiej nadaje się do tego dom handlowy Galeries Lafayette, sam w sobie stanowiący wspaniały obiekt architektoniczny (koniecznie wejdźcie na taras widokowy). Butiki w okolicach Les Halles i Centrum Pompidou, a także otaczających je bulwarów, sprzedają artykuły od najlepszych firm i drogich projektantów.

Paryskie pamiątki i bibeloty najlepiej kupować hurtowo - im więcej kupicie, tym więcej wytargujecie u ulicznego sprzedawcy. Lepiej nie kupować pamiątek, które mają w sobie elektronikę - mrugający kolorowo breloczek popsuje się zapewne jeszcze w samolocie do Polski, a jego cena będzie dwa razy wyższa (średnia cena małej wieżyczki Eiffla to 60 centów).

To co najczęściej turyści chcą przywieźć z Francji, to rzecz jasna francuskie wina i sery. Te drugie warto kupować tylko wtedy, jeśli wraca się do domu samolotem lub własnym (klimatyzowanym!) samochodem. Jeśli sery poleżą przez 20 h w pojeździe bez klimatyzacji, do domu dowieziecie coś, co od razu wyląduje w koszu na śmieci. Lepiej zapomnieć też o częstym wśród turystów pomyśle przewożenia serów w walizce z ubraniami, bo niezależnie od tego, w co będą zawinięte, zapach z ubrań (niemający nic wspólnego z Chanel no5) nie zniknie przez wiele tygodni.

Co do wina, to jeśli ma ono służyć do zwykłych posiłków czy luźnego relaksu ze znajomymi, nie trzeba radzić się specjalistów - wystarczy przyjąć zasadę, że to co francuskie, musi być dobre. Ta zasada sprawdza się zwłaszcza w odniesieniu do win z supermarketów, stojących wyżej, niż na najniższej półce. Jeśli chcecie przywieźć z Paryża wina wysokiego gatunku, zakupy zróbcie raczej w specjalistycznym sklepie. Odradzamy kupowanie win na lotnisku - ich ceny są nawet trzykrotnie wyższe niż w sklepach w mieście.

Francja. Paryż - najciekawsze muzea

Więcej o: