Polska. Kajakiem po Mazowszu - 1-2-dniowa wycieczka dla początkujących i zaawansowanych

Mazowsze jest niemal wymarzonym, choć dotychczas dość rzadko opisywanym, regionem dla turystyki kajakowej. Mieszkając w Warszawie lub w okolicach można robić 1-2-dniowe wycieczki na pobliskie rzeki. Uraczą one nie tylko początkujących kajakarzy, ale także wytrwałych miłośników zwałek.

Polska. Kajakiem po Mazowszu

O wypożyczalnie sprzętu jest łatwo i zazwyczaj nie trzeba umawiać się dużo wcześniej. Zazwyczaj wystarczy 10 dni przed spływem, a poza sezonem kajaki można wypożyczyć niemal od ręki. Mazowieckie rzeki są w większości czyste, możemy liczyć także na piaszczyste dno i dzikie plaże. Swoistą atrakcją są pasące się nad brzegami (lub w rzekach, gdy gorąco) zwierzęta gospodarskie. Podczas spływów kajakarzom towarzyszyć mogą wydry (Wisła, Wkra), perkozy, czaple i żurawie (Narew), różne gatunki kaczek i mniejszych nadrzecznych ptaków, jak np. zimorodek. Brzegi mazowieckich rzek są zróżnicowane - od silnie zakrzaczonych po piaszczyste urwiska. Zazwyczaj nie ma jednak problemów z miejscami na postój, a także z zaopatrzeniem (poza Skrwą). Można również dobrać rzekę do swych oczekiwań: od wąskiej, krętej i uciążliwej Rawki po szerokie, również dzikie szlaki Bugu i Wisły.

Kajakiem po Mazowszu. Trudność szlaków kajakowych

W określaniu trudności szlaków kajakowych wykorzystano międzynarodową klasyfikację trudności. W Polsce większość rzek ma charakter nizinny, do którego stosuje się skalę ZW (ZWA-ZWC, od niem. Zahnwasser). Trudność rzek górskich określa się od WW I do WW VI (od ang. White Water, niem. Wildwasser), jednak w Polsce występują tylko dwa najniższe stopnie tej skali (do WW II). Zdarzają się jednak odcinki, które można uznać za WW III-IV. Odcinki górskie o najniższym stopniu trudności spotkać można także na nizinach. Najbliżej położoną Warszawy rzeką o tym stopniu jest Wel ze słynnym "Piekiełkiem".

Na Mazowszu wszystkie szlaki mieszczą się w skali trudności przewidzianej dla rzek nizinnych. W przewodniku najniższy stopień trudności (ZWA) odpowiada jednej [gwiazdce], natomiast największy (ZWC) - trzem. Do oceny ogólnej trudności liczą się warunki na rzece: prędkość nurtu, charakter koryta, ilość bystrz, szypotów, wirów i ostrych zakrętów. Przy większym natężeniu owych trudności kajakarz musi się wykazać większym doświadczeniem, aby je bezpiecznie przepłynąć.

 

Trudność

Przykład szlaku

Warunki

Dla kogo?

ZWA

(bardzo łatwo)

Bzura, Liwiec, Pilica

Rzeki o umiarkowanie silnym nurcie, raczej z łagodnymi łukami niż z zakrętami; brak kamieni i pni w nurcie

Dla zaczynających przygodę z kajakiem

ZWB

(łatwo)

Orzyc, Radomka

Rzeki o nieco silniejszym nurcie, w którym mogą pojawić się ostrzejsze zakręty oraz podwodne przeszkody: głazy, kępy glonów, pnie

Dla początkujących

ZWC

(nieco trudno)

Rawka, Skrwa

Rzeki o dość silnym nurcie z podwodnymi przeszkodami i zakrętami, wymagającymi sprawnego manewrowania kajakiem

Dla zaawansowanych

W okolicach Warszawy jest mnóstwo dobrych rzek do nauki podstaw pływania kajakiem. Część z nich, jak np. Pilica czy Wkra w dolnym nurcie, jest na tyle płytka, że można poćwiczyć różne sytuacje. Wyprawę na Rawkę i Skrwę polecamy już bardziej doświadczonym kajakarzom. W przypadku braku odpowiednich umiejętności taki spływ może rzeczywiście stać się "walką o przetrwanie". Znajdźmy więc rzekę odpowiednią do swoich możliwości.

Liwiec Liwiec Liwiec koło Pustych Łąk /Fot. Wikimedia

Kajakiem po Mazowszu. Liwiec. Krowy, zabytki i bezkresne łąki

Rzeka

Liwiec wypływa w okolicach wsi Sobicze koło Zbuczyna na wysokości ok. 161 m n.p.m. Drugie źródło znajduje się w okolicach wsi Zawady. Po połączeniu się odnóg Liwiec płynie przez Wysoczyznę Siedlecką, omijając Siedlce łukiem od północy. Za miastem wpada do niego Zbuczynka, a później Kostrzyń, które znacznie zwiększają szerokość rzeki. Liwiec przepływa przez Węgrów i Łochów, kierując się na północny-zachód w stronę Bugu. Uchodzi do niego na wysokości Kamieńczyka (wys. 84 m n.p.m.), nanosząc sporo piaszczystego materiału.

Szlak kajakowy

Na Liwcu można zorganizować jeden z najprzyjemniejszych spływów kajakowych na Mazowszu. Rzeka jest czysta, nie za głęboka, łatwo znaleźć miejsce na odpoczynek i na kąpiel, a spływ umilają liczne zabytki: od zamków i pałaców poczynając, a na sanktuarium kończąc. Atutem Liwca są także zmieniające się krajobrazy - bezkresne łąki średniego odcinka kontrastują z sosnowymi borami Puszczy Kamienieckiej w dolnym fragmencie rzeki. Nie można przy tym zapomnieć o sporej "atrakcji", jaką bez wątpienia są "pasące się" w rzece krowy, zjadające trawy, trzciny i liście wierzby. Liwiec świetnie nadaje się do nauki pływania kajakiem oraz do rodzinnych spływów z dziećmi. Zaawansowani kajakarze mogą się jednak trochę czuć zawiedzeni brakiem przeszkód i dość wolnym nurtem. Polecamy spływy na wiosnę i jesienią - w ciepłe lato powyżej Bednarzy łatwo osiąść na mieliźnie.

Zobacz: Sowią Górę niedaleko Jarnic, gotycki zamek w Liwie, kościoły oraz cmentarz ewangelicki w Węgrowie.

Kajakiem po Mazowszu. Trasa

0 km Wyszków, dawny młyn

Dobre miejsce do rozpoczęcia spływu - stąd też startuje większość grup z węgrowskich wypożyczalni. Można podjechać samochodem nad samą rzekę i wodować kajaki tuż za spiętrzeniem. W tym miejscu Liwiec ma zaledwie kilka metrów szerokości. Najbliższy odcinek charakteryzuje się wieloma ciasnymi zakrętami - jest to dobre miejsce na odbycie przyspieszonego kursu sterowania kajakiem (ZWA, U2). Początkowo nad rzeką rosną wierzby, w miarę płynięcia ustępują miejsca pastwiskom i łąkom. Po lewej stronie przez pewien czas towarzyszyć będą podmokłe lasy.

Niedaleko rzeki:

Wyszków - w Wyszkowie nad Liwcem warto zobaczyć barokowy kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Św., ufundowany w 1788 r. przez Aleksandra Macieja Ossolińskiego, miecznika wielkiego litewskiego. Świątynię założono na końcu alei, jaką jest główna droga w miejscowości. Budowla nie wyróżniałaby się niczym szczególnym, gdyby nie dwie dzwonnice ustawione po bokach fasady, lecz nie połączone z nią. Tego typu rozwiązanie jest rzadko spotykane i miało na celu optyczne powiększenie rozmiarów świątyni. Wewnątrz kościoła zachowała się klasycystyczna polichromia oraz wyposażenie z 1790 r.

0,7 km kładka

Kładka dla pieszych, pod nią bystrze. W nurcie kilka większych kamieni.

2,5 km Pierzchały

Wieś na prawym brzegu, oddalona ok. 0,5 km od rzeki. Liwiec rozlewa się do kilkunastu metrów szerokości. Brzegi porastają trzciny - brak dobrych miejsc na odpoczynek. Dookoła widoczne jedynie pola oraz szpaler drzew przy drodze Wyszków-Jarnice. Przez najbliższe kilometry koryto będzie zmieniało swoją szerokość wielokrotnie. W rzece mogą pojawiać się konary.

3,5 km Grodzisk

Wieś na lewym brzegu, dość blisko rzeki; sklep. Dobre miejsce na odpoczynek. Łatwy odcinek rzeki: szerokie koryto, brak przeszkód w wodzie, wolny nurt. Przy rzece widoczny wał obronny. Za Grodziskiem Liwiec otaczają bezkresne pola - dosyć trudno się zorientować co do położenia. Spływ umilają liczne meandry (czasem wąskie) z nielicznymi przeszkodami do opłynięcia. Wiele zejść do wody dla zwierząt gospodarskich - można takie miejsce wykorzystać na odpoczynek. Wyróżnikiem następnych kilometrów Liwca są również pasące się krowy - na pastwisku lub w... wodzie, jedzące przybrzeżne trawy. Polecamy wtedy omijać dużym łukiem zwierzę, żeby go nie spłoszyć i, w konsekwencji, nie uszkodzić kajaka. Przyda się przy tym nabyta na początku spływu umiejętność szybkiego manewrowania kajakiem...

Niedaleko rzeki:

Grodzisko w Grodzisku - już sama nazwa miejscowości wskazuje na długą historię tego miejsca. Grodzisko istniało na południe od wsi, bardzo blisko obecnego nurtu rzeki. Funkcjonowało w X-XI w. jako jeden z największych grodów obronnych na Mazowszu (ok. 250 na 200 m). Jego zadaniem było strzec doliny Liwca przed najazdami plemion ze wschodu. Do dziś pozostały potężne ślady wałów ziemnych, z których roztacza się świetny widok na dolinę Liwca.

Kajakiem po Mazowszu. Trasa

5 km ostatnie zabudowania Grodziska

Na lewym brzegu znów widoczne zabudowania wsi Grodzisk.

7 km Sowia Góra, plaża

Na prawym brzegu plaża (dobre miejsce na odpoczynek i kąpiel) oraz łyse wzgórze (zwane Sowią Górą), skąd rozciąga się bardzo dobry widok na dolinę Liwca. Za wzgórzem rośnie szpaler drzew otaczających drogę Wyszków-Jarnice. Na tym odcinku rzeki dominują charakterystyczne podcięte brzegi oraz przyjemne piaszczyste dno.

Niedaleko rzeki:

Sowia Góra w Jarnicach - niezwykle widokowe wzgórze nosi nazwę Sowiej Góry. Do lat 70. XX w. istniał kultowy krąg kamienny ułożony z głazów narzutowych.

8,5 km ujście Strugi

Z lewej strony mało widoczny dopływ rzeczki Strugi (ok. 13 km długości). Po lewej stronie duży podmoknięty teren zwany Gołe Bagno - w większości porośnięty olchowym lasem.

 

10 km Jarnice

Duża wieś na prawym brzegu, sklep. Dobre miejsce na postój, pomost. Rzeka opływa miejscowość z lewej strony.

10,7 km cmentarz w Jarnicach

Założony na wzgórzu cmentarz, z którego roztacza się piękny widok na okoliczne łąki i wijącą się wśród nich rzekę, a także na zamek w Liwie. Za Jarnicami Liwiec rozlewa się nawet do 20 m szerokości. W oddali widać zamek w Liwie, do którego zostało jeszcze kilkanaście meandrów. Nad brzegami łąki i pastwiska.

Niedaleko rzeki:

Kościół w Jarnicach - w Jarnicach warto zobaczyć drewniany kościółek p.w. św. Jakuba z 1783 r., który wedle lokalnych legend "przypłynął wodą" z pobliskiego Budziszyna w 1819 r. Być może Liwiec został wykorzystany do transportu materiałów budowlanych lub gotowych części zdemontowanej świątyni. Wewnątrz znajduje się klasycystyczny ołtarz z XIX w. Kościołowi towarzyszy drewniana neogotycka dzwonnica. W Jarnicach istniał także dworek Morawskich, po którym pozostał jedynie park i kapliczka z figurą Matki Boskiej.

FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA Liw - zamek/ Fot. Arkadiusz Scichocki/ AG

Kajakiem po Mazowszu. Trasa. Liw

13,5 km Liw, zamek

Na lewym brzegu gminna miejscowość Liw (sklepy, poczta, apteka). Tuż za zamkiem spora piaszczysta plaża po obu stronach rzeki (pełni także funkcję brodu), podczas słonecznej pogody oblegana przez rodziny z dziećmi (dobre miejsce na kąpiel). Na pobliskiej łące można biwakować, przyjeżdża tu jednak sporo ludzi. Stąd można dojść do oddalonego o 100 m zamku.

Niedaleko rzeki:

Liw - Liw, a właściwie "oba Liwy" - Stary i Nowy są historycznymi miejscowościami założonymi na granicy Mazowsza i Podlasia. Warto tu zobaczyć neogotycki kościół p.w. św. Leonarda zbudowany w latach 1905-07 według projektu Józefa Piusa Dziekońskiego. Jest to jedna z wielu tzw. "mazowieckich katedr" - wielkich neogotyckich świątyń budowanych w czasie poszukiwania stylu narodowego. Kościół w Liwie wyróżnia się potężną dwuwieżową fasadą. Wewnątrz zachowały się dwa ołtarze boczne z ok. 1700 r. W Liwie warto również zwrócić uwagę na drewniane domy, w tym na piękny malowany dom stojący przy głównej drodze. Wyobrażono na nim m.in. tańczącą parę oraz bociana, który przynosi dziecko.

Zamek w Liwie - największą atrakcją Liwu jest gotycki zamek położony w malowniczym miejscu niemal nad samą rzeką. Jego historia sięga końca XIV w., kiedy rozpoczęto budowę. W tym czasie zamek pełnił funkcję nadgranicznej strażnicy, broniącej księstwa mazowieckiego od wschodu. Podczas II wojny światowej na rozkaz niemieckiego starosty zamek wraz z wszystkimi zabudowaniami miał iść do rozbiórki. Zapobiegł temu młody archeolog Otto Warpechowski, którzy przekonał starostę o krzyżackim pochodzeniu warowni. Nie dość, że hitlerowcy nie rozebrali zamku, to jeszcze rozpoczęli jego odbudowę, przerwaną w 1944 r. Dokończono ją w latach 50. XX w. Odbudowa objęła również budynek kancelarii, który istnieje do dzisiaj i mieści ciekawe, lecz niewielkie muzeum. Szczyci się ono sporą kolekcją broni z XV-XX w., galerią portretów sarmackich z XVII-XVIII w. i obrazów o tematyce batalistycznej. Zachowała się również odbudowana po wojnie wieloboczna wieża, w której prezentowane są wystawy czasowe i fragment muru.

Informacje praktyczne: Muzeum Zamek Zbrojownia Liw czynne w sezonie (1.05-30.09): wt.-pt.: 10-16, sb.: 10-18, nd. i święta: 11-18; poza sezonem (1.10-30.04): wt.-sb.: 10-16, nd. i święta: 11-16; bilety 4 i 6 zł.

Kajakiem po Mazowszu. Trasa

14 km pole bitwy

Na lewym brzegu pole bitwy z 1831 r.

Niedaleko rzeki:

Bitwa o liwskie mosty - w dniach 9-10 i 14-15 kwietnia 1831 r. w okolicach Liwu rozegrała się istotna bitwa powstania listopadowego. Oddziały polskie pod dowództwem gen. Walentego Andrychiewicza obsadziły przeprawę przez Liwiec, aby uniemożliwić odwrót carskim wojskom feldmarszałka Iwana Dybicza. Uderzenie rosyjskich wojsk na stanowiska polskie było jednak na tyle silne, że polskim oddziałom nie pomogła nawet odsiecz wojsk gen. Jana Umińskiego. Zostały one zmuszone do wycofania się z zajętych pozycji. Poza stratą kilkuset żołnierzy, kilkunastu Polaków zaraziło się od Rosjan cholerą, która potem rozprzestrzeniła się wśród powstańczych oddziałów.

14,5 km kamienisty próg

W miejscu po dawnym moście kamienisty próg. Wyraźne przyspieszenie nurtu, a za nim zakręt, na którym trzeba się wyrobić.

15 km most drogowy

Most na drodze wojewódzkiej nr 637 Warszawa-Węgrów. Przy moście działa zajazd, a w nim "Zajazd na Liwskich Mostach" z domowym jedzeniem. Następny odcinek rzeki jest nudny i powolny (ZWA, U1, tempo do 3 km/h), gdyż Liwiec płynie uregulowanym korytem.

16,7 km Węgrów, tama

Na rzece wysoka tama po której przebiega droga Węgrów-Krypy. Uciążliwa przenoska kajaków kilka metrów do góry, przez ruchliwą drogę i kilka metrów w dół. Dobre miejsce na zakończenie lub rozpoczęcie jednodniowego spływu.

Kajakiem po Mazowszu. Rawka. Meandry w puszczy i pośród łąk

Rzeka

Rawka jest rzeką zachowaną w stanie naturalnym. Wypływa w okolicach wsi Wierzchy spod Wzniesień Łódzkich. Początkowo płynie na wschód lub południowy wschód, a od Rawy Mazowieckiej zmienia kierunek na północny. Na tym odcinku przyjmuje największe dopływy: Rylkę, Białkę, Chojnatkę i Korabiewkę. Rawka omija Skierniewice od wschodu i płynie przez Puszczę Bolimowską. Przepływa obok niedawno utworzonego zbiornika Joachimów-Ziemiary i przez Bolimów, by koło Kęszyc wpaść do Bzury (jest jej największym dopływem). Od Starej Rawy aż do ujścia, wzdłuż Rawki ciągnie się utworzony w 1983 r. wodny rezerwat przyrody "Rawka" (483 ha). Chroni on najbliższe otoczenie rzeki (po 10 m szerokości na każdym brzegu). Dolina Rawki została objęta również w obszarze Natura 2000.

Szlak kajakowy

Rawka należy do najciekawszych szlaków kajakowych, nie tylko w okolicach Warszawy, ale i w Polsce. Jest to rzeka zachowana w stanie naturalnym, czysta, z niespotykaną gdzie indziej ilością meandrów. Mieszkające nad nią bobry dbają o atrakcyjność szlaku. Polecamy go już nieco doświadczonym kajakarzom. Przyda się umiejętność sprawnego manewrowania kajakiem i doświadczenie w pływaniu małymi rzekami, pomocne przy pokonywaniu przeszkód. W sezonie może być dość tłoczno na tej nie za szerokiej przecież rzeczce, co dodatkowo może spowodować komplikacje w operowaniu wiosłem i zatory na przeszkodach. Rawka słynie także z piaszczystych skarp, z których rozciągają się wspaniałe widoki oraz z licznych... spiętrzeń. Średnio co kilka kilometrów niezbędna będzie przenoska. Kto się na te przygody przygotuje, uzna Rawkę za jeden z ciekawszych, a może i najciekawszy szlak kajakowy w promieniu 100 kilometrów od Warszawy.

 BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY , SPLYW KAJAKOWY PO RZECE RAWKA . FOT. KAROL PIETEK / AGENCJA GAZETA BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY , SPLYW KAJAKOWY PO RZECE RAWKA . FOT. KAROL PIETEK / AGENCJA GAZETA Bolimowski Park Krajobrazowy - spływ kajakowy po rzece Rawka/ Fot. Karol Pietek/ Agencja Wyborcza.pl

Kajakiem po Mazowszu. Trasa

0 km Doleck, most drogowy

Wieś na prawym brzegu rzeki (sklep). Most oraz pozostałości po dawnym młynie. Wygodnie miejsce do rozpoczęcia spływu - możliwość podjechania mało ruchliwą drogą nad samą rzekę i w miarę wygodnego spławienia kajaków. Przy gospodarstwie niedaleko mostu można biwakować lub zostawić samochody. Pierwszy odcinek jest wąski (5-7 m szerokości) i bardzo kręty. Zakręty mogą być nawet o prawie 180 stopni i dobrze być na to przygotowanym - zwłaszcza, że na Rawce pływa dużo kajakarzy i czasem na zakrętach powstają zatory. Nurt początkowo dość szybki, przyspieszający przed przeszkodami. Przeszkody w postaci zwalonych gałęzi, pni (najczęściej nie wymagają wychodzenia z kajaka) lub porastających brzegi krzaków (ZWB, U3). Zupełnie brak miejsc na postój - brzegi silnie zarośnięte. Głębokość rzeki dosyć spora - w wielu miejscach 1-1,5 m.

Niedaleko rzeki:

Doleck - w Dolecku zachował się neorenesansowy XIX-wieczny dwór oraz park.

Bolimowski Park Krajobrazowy - Bolimowski Park Krajobrazowy chroni jeden z największych kompleksów leśnych Mazowsza, zwany Puszczą Bolimowską (składa się ona także m.in. z dawnej Puszczy Jaktorowskiej) oraz przyległe tereny niezalesione. Został utworzony w 1986 r. i obejmuje powierzchnię 23 130 hektarów. Do największych atrakcji parku należy bez wątpienia łoś, który w dolinę Rawki został sprowadzony w latach 80. XX w. Kajakarze mogą również spotkać bobry (na pewno spotkają się z efektem ich "prac") oraz wydry. Puszczę Bolimowską zamieszkuje także stado danieli oraz kilka rysi, przywiezionych z Puszczy Kampinoskiej. Flora w BPK jest niezwykle bogata i obejmuje prawie 100 gatunków rzadkich i ginących, m.in.: lilia złotogłów, orlik pospolity, kosaciec syberyjski, pierwiosnka lekarska i goryczka wąskolistna.

2,9 km Sewerynów

Wieś na prawym brzegu rzeki, niewidoczna z kajaka. Rawka przestaje mocno meandrować, nurt zwalnia.

4,1 km ujście Chojnatki

Przed Suliszewem z prawem strony uchodzi rzeczka Chojnatka (13 km długości), jeden z ważniejszych dopływów Rawki.

4,3 km Suliszew, młyn

Wieś na lewym brzegu rzeki, (sklep 0,2 km). Młyn, po dobiciu do betonowego progu przenoska prawym brzegiem ok. 15 m. Za młynem po prawej stronie piaszczysta plaża - bardzo dobre miejsce na odpoczynek i na kąpiel (niestety z pianą powstałą na jazie). Za plażą zarośnięty i nieprzystępny zagajnik. Dzięki dobrej możliwości dojazdu można w tym miejscu zacząć spływ.

4,5 km Suliszew, most drogowy

Most na lokalnej drodze Suliszew-Wycześniak. Przed nami najtrudniejszy odcinek środkowej Rawki (ZWC, U3), wymagający wielokrotnego wysiadania i przeciskania się pod i nad zwalonymi drzewami. Wiele zależy od sprytu, inwencji, a także od odpowiednio wcześnie podjętej decyzji o sposobie forsowania przeszkody. Przed zwalonymi drzewami nurt często przyspiesza i wtedy jest już za późno na ewentualną zmianę planu. Do niektórych pni zostały przybite deski ułatwiające obsługę kajaka na przeszkodzie. Szerokość rzeki nie przekracza 10 m, powracają bardzo ostre meandry, a brzegi porasta obfita roślinność: olsza czarna, klon jesionolistny, głóg, czeremcha, porzeczka - niektóre z roślin mają kłujące gałęzie.

7 km plaża Oberwanka I

Na prawym brzegu na zakolu piaszczysta skarpa o wys. 15 m. Z góry piękny widok na Rawkę. Przez las można dojść do odległej o 0,4 km drogi krajowej nr 70.

9 km Kamion, elektrownia wodna

Wieś na lewym brzegu rzeki (sklep, poczta, kościół, zajazd). Elektrownia wodna (58 kW), przenoska ok. 10 m lewą stroną. Wodowanie za elektrownią przy piaszczystej plaży - dobre miejsce na odpoczynek i na kąpiel. Możliwość rozpoczęcia lub zakończenia spływu. Następny odcinek jest już łatwiejszy, choć nie pozbawiony przeszkód i zakrętów (ZWB, U3). Zarośnięte brzegi nie dają nadziei na ładne dzikie miejsce na postój lub biwak.

Niedaleko rzeki:

Pałac w Kamionie - w Kamionie zachował się neoklasycystyczny pałac wzniesiony w latach 1917-18 dla B. Wojciechowskiego według projektu profesora Uniwersytetu Wileńskiego Juliusza Kłosa. Jest to jedna z ostatnich ziemiańskich siedzib na ziemiach polskich, formalnie kojarząca się ze starszymi o ponad 120 lat realizacjami Hilarego Szpilowskiego, np. w Słubicach czy Walewicach. Rezydencja w Kamionie posiada czterokolumnowy portyk oraz łamany dach polski - symbole przemijającej wtedy tradycyjnej architektury. Pałac jest otoczony przez zarośnięty park.

9,3 km Kamion, most drogowy

Most na drodze krajowej nr 70 Skierniewice-Zawady.

10,8 km Puszcza Bolimowska

Na prawym brzegu do rzeki dochodzą lasy Puszczy Bolimowskiej. Odtąd będą towarzyszyć rzece w bliższej lub dalszej odległości niemal do Bolimowa.

***

Opis szlaku pochodzi z Przewodnika "Kajakiem w okolicach Warszawy" autorstwa Jakuba Jagiełło, Sylwii Kulczyk oraz Marka Mazura

Więcej o: