Włochy. Wino i winnice w Toskanii - rejony winne

Poznaj słynne regiony winne w Toskanii. M.in. miejsce słynące przede wszystkim z wyrobu świetnego (i drogiego) czerwonego wina (jednego z najdłużej leżakujących włoskich win!), czy miejsce, w którym wytwarza się charakterystyczne białe wino deserowe...
Chianti Chianti Chianti /Fot. Shutterstock

Toskania. Region Chianti

Chianti to słynny na cały świat region produkcji wina. Charakteryzuje go piękny pejzaż zielonych wzgórz porośniętych winoroślą, pośród których rozsiane są małe miasteczka i samotne kamienne wille.

Klasyczne wino z kogutkiem

Czarny kogucik na złotym tle to symbol rozpoznawczy Chianti Classico, jednego z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie czerwonych win. Ogólnie Chianti to rodzaj wina produkowany w prowincjach: Arezzo, Florencja, Piza i Siena. Okreslenie "slassico" zarezerowane zostało jednak tylko dla obszarów w okolicach Sieny i Florencji. W średniowieczu działała tam własnie liga Chianti, od której dzisiejsze konsorcjum stojące na strazy jakości wina wzięło nazwę i symbol. Liga Chianti była XIII-wiecznym przymierzem politycznym zawartym przeciw Sienie przez Florencję i miasta: Castellina, Radda in Chianti i Gaiole. Jej symbolem jest właśnie czarny kogut. Porozumienie rozpadło się automatycznie po zdominiowaniu Sieny przez Florencję.

Istnieje też drugie wino chianti - chronione przez inne konsorcjum. Nazywa się Chianti Putto i używa emblematu aniołka. Obejmuje wina produkowane w okolicach miast: Piza, Arezzo, Montalbano, Colli Sienesi i Colli Fiorentini.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Włochy. Cuda świata. Wspaniała Toskania

Toskania - kolacja z Mona Lisą

Toskania. Region Chianti

Barberino Val d'Elsa

Ta dziś miniaturowa miejscowość, gdzie w powolnym tempie toczy się życie spokojnego toskańskiego miasteczka, istniała już w 1054 r. Ze średniowiecznych murów zachowała się wychodząca w kierunku Sieny Porta Sienese (XIII-XIV w.), od której zaczyna się główna ulica miasteczka - Via Francesco da Barberino. Podążając nią natrafimy na główny plac - Piazza Barberini, przy którym stoją dwa pałace: Palazzo dei Barberini (zwany też Palazzo del Cardinale) oraz Palazzo Pretorio, ozdobiony XV-wiecznymi herbami.

Brolio

Niedaleko, w okolicach Gaiole in Chianti, wznosi się monumentalny zamek Brolio, którego początki sięgają XI w. W XV w. Giuliano di Sangalo przekształcił dawny zamek obronny na rezydencję, ale obecny wygląd jest wynikiem XIX-wiecznej przebudowy w stylu neogotyku angielskiego na życzenie ówczesnego właściciela, barona Ricasolego.

Castellina in Chianti

Jedno z ładniejszych miasteczek regionu Chianti. Niewielkie, składa się z paru uliczek. Przy centralnym placu stoi kościół San Salvatore, po zniszczeniach II wojny światowej odbudowany w stylu neoromańskim. W jego wnętrzu możemy zobaczyć XV-wieczny fresk przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem.

Znajduje się tu też XV-wieczna twierdza (rocca), która w 2006 roku stała się siedzibą nowoczesnego Museo Archeologico Chianti Sienese (http://www.museoarcheologicodelchianti.it; otwarte: 10.00-17.00; wstęp: 4 i 2 EUR). Najciekawsza w miasteczku jest chyba jednak biegnąca wzdłuż murów miejskich Via delle Volte, na całej swej długości kryta sklepieniem.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bądź IN: Mediolan

Radda in Chianti Radda in Chianti Radda in Chianti/Fot. Shutterstock

Toskania. Region Chianti

Certosa di Galuzzo

Certosa di Galuzzo, zwana także Certosą di Firenze, to dość spore, XIV-wieczne opactwo w dolinie Chianti. Jego patronem jest św. Wawrzyniec Męczennik (San Lorenzo).

Greve in Chianti

To dość duża jak na te rejony miejscowość, położona w dolinie rzeki Greve. Ciekawy jest tu przede wszystkim główny plac - Piazza Matteotti: ma on kształt trójkąta, a otaczają go kamienice z różnorodnymi portykami. W średniowieczu plac pełnił funkcję rynku dla pobliskiego grodu zamkowego Montefiorale.

Montefiorale

Maleńki gród na wzgórzu niedaleko Greve in Chianti do dziś zachował nienaruszone średniowieczne mury. Jego początki sięgają wieku X, kiedy to powracający z Cluny do Rzymu biskup Tanchelmo założył tu ufortyfikowany klasztor. Gród, wspominany już w XI-wiecznych dokumentach, przechodzi w ręce kolejnych rodów aż do 1325 r., kiedy to Castruccio Castracani zdobywa go zbrojnie, a następnie - jako nowy właściciel - wzmacnia obronność zamku. Następnie Montefiorale przechodzi w ręce Sieny, a później Florencji. Przez jakiś czas jednak gród ciągle zachowuje pewne znaczenie, głównie jako miejsce, z którego kontrolowano okolicę. Dziś miasteczko liczy ok. 100 mieszkańców. Choć być może więcej zajmie nam dojazd do niego niż samo zwiedzanie, warto tu wstąpić, by w ciszy pokontemplować atmosferę tego pięknego i nie tkniętego duchem czasu miejsca. W tutejszym kościele Santo Stefano można zobaczyć XIII--wieczny obraz Madonna z Dzieciątkiem. Miasto zostało wyróżnione jako jedno z ?najpiękniejszych włoskich grodów?.

Radda in Chianti

Niewielkie miasteczko, którego historia również sięga X w. Należało do założycieli Ligi Chianti, w której w XV w. odgrywało kluczowe znaczenie. Z XV w. pochodzi miejski ratusz w stylu florenckim, ozdobiony herbami podesty, gdzie znajdowała się siedziba kapitana Ligi Chianti. Radda in Chianti posiada dawną zabudowę z żółtawego kamienia, która wznosi się w kierunku górującego nad grodem zamku.

Toskania Toskania Toskania /Fot. Shutterstock

Toskania. Montepulciano

To piękne miasteczko, położone na jednym z łagodnych wzgórz doliny Chiany, słynne jest przede wszystkim z produkowanego tu wina - Nobile di Montepulciano. Jego nazwa (wł. nobile - szlachetne) wiąże się zarówno z niepowtarzalnym smakiem tego wina, jak i faktem, że produkowane było przez okoliczną arystokrację.

Wina produkuje się tu od czasów etruskich. Najlepsze z nich to wspomniane szlachetne, czerwone Nobile di Montepulciano oraz nieco mniej wytworne (i tańsze), ale pochodzące z tych samych szczepów (może jednak zawierać domieszki) Rosso di Montepulciano. Wytwarza się tu też Vinsanto - charakterystyczne białe wino deserowe.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Włochy. Toskania - w dolinie Val d'Orcia

Toskania. Montepulciano

Montepulciano, znane w średniowieczu jako Monte Poliziano, zostało prawdopodobnie założone w VI w. przez uciekających przed barbarzyńcami mieszkańców rzymskiej kolonii Chiusi.

Miasto zachowało oryginalną renesansową zabudowę z kamienia z wieloma pięknymi pałacami, których architektami byli tacy artyści, jak: Baldassare Peruzzi, Vignola i Antonio da Sangallo Starszy.

Głównym wejściem prowadzącym do miasta jest XVI-wieczna Porta al Prato, zaprojektowana przez Sangalla, przed którą roztacza się XIX-­-wieczny ogród Giardino di Poggiofanti. Od bramy przez całe miasteczko prowadzi główna arteria zwana Corso, której kolejne odcinki noszą nazwy: Via di Gracciano nel Corso, Via di Voltaia nel Corso, Via dell?Opio nel Corso. Znajduje się przy niej praktycznie większość najpiękniejszych pałaców i zabytków Montepulciano. Przy odcinku Via di Voltaia, pod numerem 21, znajduje się zaprojektowany przez Antonia da Sangallo Młodszego pałac Cervini, a niedaleko, pod nr 31, Palazzo Bruschi z jedną z najstarszych kawiarni w mieście - Caffè Poliziano z 1800 r.

W najwyższym rejonie miasta rozciąga się główny plac - Piazza Grande, otoczony zabytkowymi pałacami w różnych stylach i manierystyczną katedrą. Budynek z wieżą to ratusz (Palazzo Comunale), który po zmianach dokonanych przez Michelozza w XV w. przypomina nieco Palazzo Vecchio we Florencji. Z wieży roztacza się przepiękny widok na Val di Chiana oraz sąsiednią dolinę - Val d-Orcia. Obok wznosi się wybudowany z trawertynu renesansowy Palazzo Nobili-Tarugi projektu Sangalla Starszego. Ma on ciekawy portal i (zamurowaną dziś) lożę. Następny jest XIII-wieczny Palazzo del Capitano del Popolo, przed którym wznosi się piękna studnia Gryfów i Lwów, które podtrzymują herb Medyceuszy. Katedra o dość surowej fasadzie z cegły kryje w swoim wnętrzu ciekawy tryptyk sieneńskiego malarza Taddea da Bartolo (na ołtarzu głównym), przedstawiający wniebowzięcie Maryi (1401 r.).

Z placu warto skręcić w Via Ricci, przy której pod numerem 10 znajduje się Palazzo Neri-Orselli, obenie siedziba miejskiego muzeum i pinakoteki (Museo Civico i Pinacoteca Crocciani, otwarte: wt.-nd. 10.00-13.00 i 15.00-18.00; wstęp: 4.13 EUR, ulgowy 2.58 EUR). Można tu zobaczyć obrazy sieneńskich i florenckich malarzy powstałe w okresie od XIII do XVIII w., w tym dzieła ze szkoły Duccia i Filippina Lippich. Znajdują się tu też wykopaliska pochodzące z czterech nekropoli w rejonie Aquaviva. Zaraz obok muzeum rozciąga się plac San Francesco biorący nazwę od stojącego tu kościoła. Roztacza się stąd przepiękna panorama na pobliską okolicę oraz położony poza murami miasta kościół San Biagio (św. Błażeja).

Kościół ten, położony na południowy zachód od zabytkowego centrum, powstał w latach 1518-45 wg projektu słynnego Antonia da Sangallo Starszego. Zbudowany został na planie krzyża greckiego i pokryty kopułą.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Włochy. Ciekawostki i tajemnice Rzymu

Montalcino Montalcino Winnica w Montalcino /Fot. Shutterstock

Toskania. Montalcino

Montalcino to niewielkie miasteczko słynne z produkcji świetnego i luksusowego wina - Brunello di Montalcino. Zostało założone jako osada etruska, a w średniowieczu także ono rozkwitało dzięki przebiegającej w okolicy Via Francigena. Znajdowało się w zasięgu wpływów Sieny i to tutaj w 1555 r., po klęsce zadanej Sienie przez Florencję, uciekło 650 sieneńskich rodzin. Utworzyli oni Republikę Sieny w Montalcino i przez cztery następne lata udało im się zachować własne prawa i rządy oraz niezależność od Medyceuszy. Później jednak Montalcino weszło w skład Królestwa Toskanii.

Miasto do dziś pozostaje otoczone murami, których częścią jest forteca (rocca); to w niej niegdyś schronili się sieneńczycy. Można wejść na jej mury i wieże, skąd roztacza się ładny widok (wstęp: 4 EUR). Wcześniej przechodzi się przez sale wystawowe z czasowymi ekspozycjami.

Centrum miasteczka to Piazza del Popolo z XIII-wiecznym Palazzo dei Priori. W dawnym konwencie San Agostino znajduje się Museo Civico e Diocesano d'Arte Sacra, które gromadzi dzieła mistrzów ze szkoły sieneńskiej: Sana di Pietro, Simonego Martiniego, Ambrogia Lorenzettiego oraz cenny krucyfiks z brązu autorstwa Giambologni.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Włochy. Cuda świata. Wspaniała Toskania

Więcej informacji o Toskanii znajdziesz w przewodniku: Toskania i Wenecja. W krainie cyprysów, oliwy i wina. Wydanie I, Bezdroża Więcej informacji o Toskanii znajdziesz w przewodniku: Toskania i Wenecja. W krainie cyprysów, oliwy i wina. Wydanie I, Bezdroża Bezdroża

Bezdroża

Przewodnik "Toskania i Wenecja. W krainie cyprysów, oliwy i win" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: