Czechy. Praga - najpiękniejsza jesienią. Pomysły na praski weekend

Praga ze swoimi kolorowymi kamieniczkami, malowniczymi wzgórzami i nietypowymi muzeami od lat stanowi ulubiony cel kilkudniowych wypadów Polaków. Z racji bliskości czasem porównujemy Pragę do Krakowa i... cóż, niestety trzeba przyznać, że przy Pradze piękny Kraków wypada dość blado. We wrześniu i październiku najlepiej widać, dlaczego Praga zasługuje na swój przydomek - Złota.
praga, jesień praga, jesień Fot. Shutterstock

Kiedy i jak jechać do Pragi?

Sezon turystyczny w Pradze nigdy się nie kończy. Jego szczyt przypada oczywiście na miesiące letnie, gdy do Pragi ciągną miliony turystów z całego świata. Ale już na początku września można cieszyć się mniej zatłoczoną Pragą. Praska złota jesień zwykle trwa wiele tygodni, co pozwala bez przeszkód i w ciepłym słońcu włóczyć się po ulicach.

Stolica naszych południowych sąsiadów jest położona 515 km od Warszawy, 390 km od Krakowa i zaledwie 210 km od Wrocławia. Jednak podróż do Pragi z centralnej Polski może trwać nawet kilkanaście godzin. Z Warszawy do czeskiej stolicy kursują zarówno pociągi jak i autobusy. Długość podróży tymi dwoma środkami lokomocji jest praktycznie taka sama, wynosi od 10 do 14 godzin. Można wybrać między dwoma nocnymi pociągami pospiesznymi albo pojechać jedynym dostępnym składem Eurocity. Cena biletu na ten ostatni wynosi jednak około 250 zł w jedną stronę (możliwe są zniżki przy podróży grupowej albo wykupieniu biletu powrotnego). Dlatego warta rozważenia jest podróż autobusem. Firma Polski Bus uruchomiła połączenie na trasie Warszawa-Wrocław-Praga, na które można kupić promocyjne bilety w cenie już od kilkunastu złotych (najlepiej z dużym wyprzedzeniem). Samolot do Pragi leci tylko około godziny, ale trasę tę obsługują wyłącznie duzi przewoźnicy, bilety są zwykle drogie - w jedną stronę kosztują regularnie od 800 złotych w górę. Można czasami znaleźć promocyjny bilet za około 500 złotych w dwie strony, ale jest to bardzo ograniczona pula, dotycząca tylko wybranych terminów.

Najbardziej atrakcyjna wydaje się podróż do Pragi własnym samochodem. Trzeba pamiętać o wykupieniu winietki, która w Czechach jest wymagana na drogach ekspresowych i autostradach, konkretne trasy należy sprawdzić przed podróżą. Winietę można kupić np. na stacjach benzynowych i trzeba ją przykleić w określonym miejscu na przedniej szybie. Za brak winiety można dostać wysoki mandat.

praga, jesień, czechy praga, jesień, czechy Fot. Shutterstock

Co warto zobaczyć w Pradze? Dzień pierwszy

Praga leży nad malowniczo wijącą się rzeką Wełtawą i położona jest na kilku wzgórzach. Większość z godnych odwiedzenia miejsc można zwiedzić na piechotę nawet podczas krótkiego pobytu. Do kilku bardziej oddalonych punktów można dojechać tramwajem lub metrem (cena biletu jednorazowego wynosi 32 korony - około 5 zł, bilet trzydziestominutowy kosztuje 24 korony, a jednodniowy 110 koron).

Dwa dni w Pradze to absolutne minimum. Dwudniowy wyjazd do Pragi można podzielić na spokojne zwiedzanie dwóch części miasta, które przedziela Wełtawa. Na Starym Mieście pierwsze kroku turystów kierują się zwykle ku obszernemu rynkowi. Na jego środku stoi pomnik wielkiego czeskiego reformatora religijnego, Jana Husa. Ale znacznie większą atrakcją dla przybywających jest umiejscowiony na południowej ścianie ratusza wielki średniowieczny zegar (tzw. Orloj). W 2011 roku minęło równo 600 lat od jego uruchomienia. Jest to unikatowy zegar astronomiczny, w dodatku pięknie wykonany i naprawdę przykuwający uwagę, o czym świadczy nieustająca kolejka do zrobienia sobie zdjęcia na jego tle. Na praskim rynku znajduje się także barokowy kościół Św. Mikołaja, w którym praktycznie codziennie wieczorem odbywają się koncerty muzyki organowej. Informacje na temat programu można uzyskać od stojących pod kościołem sprzedawców biletów.

Minąwszy kościół po kilkunastu minutach spaceru dojdziemy do dawnej dzielnicy żydowskiej. Można tutaj zwiedzić stary cmentarz żydowski oraz cztery zabytkowe synagogi, będące obecnie częściowo halami wystawienniczymi. Warta obejrzenia jest także kolekcja przedmiotów związanych z historią Żydów na terenie Czech i Moraw. Całość zajmie nam około 2 godzin. Potem można zjeść mały lunch w jednej z bardziej ekskluzywnych praskich restauracji na ulicy Paryskiej (ceny niewielkiego posiłku zaczynają się tam od 150 koron) lub przenieść się bardziej w kierunku klasztoru św. Agnieszki, w którego okolicach znajdziemy bardziej swojskie i mniej kosztowne bistra i gospody.

Następnie, mijając staromiejski rynek, ciasnymi uliczkami strefy tylko dla pieszych, pomiędzy sklepikami z czeskimi pamiątkami (prym wiodą dowcipne koszulki, kubki z widoczkami oraz maskotki popularnego Krecika), dochodzimy do Placu Wacława. Jest to centralny plac Pragi, tętniący życiem w dzień i w nocy, wypełniony sklepami i knajpami. Przy placu Wacława znajduje się między innymi Pałac Lucerna - centrum handlowo-kulturalne, w którym umiejscowiono słynną rzeźbę jeźdźca siedzącego na odwróconym koniu autorstwa najbardziej chyba znanego obecnie czeskiego artysty, Davida Czernego. Przy Placu Wacława położone jest także Muzeum Narodowe.

praga, czechy, jesień praga, czechy, jesień Fot. Shutterstock

Mniej znane miejsca w Pradze (dzień pierwszy)

Z Placu Wacława ulicą Narodną przechodzimy na mniej turystyczny Plac Karola - będący centrum dzielnicy Nowe Miasto. Tutaj można spokojnie rozsiąść się w jednej z gospod, próbując typowo czeskiego jedzenia i pijąc hektolitry piwa. Tutejsze kultowe knajpy to "U spadochroniarzy" na Resslovej czy "U trzech wojowników" na Wyszehradskiej. Ceny ogromnych dań obiadowych zaczynają się od 120 koron. Po udanym posiłku, podlanym obficie dobrym czeskim piwem, możemy udać się (spacerem - około godziny lub tramwajem - 10 minut) na wzgórze Wyszehrad, gdzie przed ponad tysiącem lat powstał pierwszy stołeczny ośrodek tych ziem. Znajduje się tam górujący nad miastem gotycki kościół i niewielki, niezwykle klimatyczny cmentarz. Ale prawdziwą atrakcję stanowi obszerny park, po których chętnie spacerują prażanie. Rozciągają się stamtąd ładne widoki na Wełtawę oraz miasto. Jest to idealne miejsce na odpoczynek od zgiełku turystycznego zagłębia.

Po drodze z Nowego Miasta na Wyszehrad (albo w drodze powrotnej) można odwiedzić dzielnicę uniwersytecką oraz kościół Emaus, który jest ciekawy ze względu na swoje obszerne i praktycznie puste wnętrze - robi to na odwiedzających niesamowite wrażenie. Wieczór miło zakończycie w jednej z nadwełtawskich knajp. Widok na rzekę oraz stale zatłoczony Most Karola jest stamtąd niesamowity. A fanom nocnych wrażeń można polecić zagłębie dyskotekowe w okolicy Mostu Karola po staromiejskiej stronie.

praga, czechy, jesień praga, czechy, jesień Fot. Shutterstock

Co warto zwiedzić w Pradze? Dzień drugi

Po drugiej stronie Wełtawy zwiedzanie Pragi warto zacząć od praskiego zamku na Hradczanach. Ze stacji metra Malostranska (przy głównym placu Malej Strany) warto wybrać się w kilkunastominutową podróż tramwajem linii 22 lub 23 do przystanku Pohorelec. Trasa na tym odcinku objeżdża całe wzgórze hradczańskie, dając okazję podziwiania katedry i otaczających zamek ogrodów. Wysiadając z tramwaju warto zwrócić uwagę na pomnik Tyho de Brahe i Keplera, dwóch XVII-wiecznych astronomów i alchemików, którzy mieszkali i pracowali w Pradze. Następnie kierujemy kroki ku placowi Loretańskiemu, gdzie poza barokowym kościołem znajdziemy kilka otwartych od wczesnych godzin rannych bistro-barów. Jeśli nie mieliśmy okazji zjeść śniadania, warto zrobić to tutaj, obserwując coraz bardziej gęstniejący tłum ludzi zmierzających ku Hradczanom.

O każdej pełnej godzinie przy dźwiękach wesołej marszowej muzyki zmienia się warta pełniąca straż przy wejściu na teren praskiego Hradu (zamku). Kolorowe stroje strażników i barwny ceremoniał przyciąga uwagę turystów. Bez obaw można zrobić sobie zdjęcie ze stojącymi przy bramie wartownikami, są do tego przyzwyczajeni. Następnie zwiedzamy katedrę i zespół zamkowy na Hradczanach. Piękne widoki rozciągają się z wieży katedry, co rekompensuje trudy wspinania się po krętych, bardzo ciasnych schodach. Kupując bilet pozwalający obejrzeć wszystkie hradczańskie wspaniałości możemy wybrać trasę krótką (cena biletu 250 koron, wstęp do najważniejszych zabytków) lub dłuższą (350 koron, dodatkowo wstęp do dwóch galerii sztuki, pałacu Rosenbergów oraz na wystawę "Historia praskiego zamku"). Całość zajmie nam od 2 do 4 godzin. Na terenie Hradczan, ale już poza obszarem objętym biletem zamkowym, znajduje się słynna Złota Uliczka. Po zwiedzeniu Hradu można zejść ze wzgórza albo schodami prowadzącymi prosto na nabrzeże Wełtawy, albo ulicą Nerudovą, której zaletą jest to, że składa się ona głównie z restauracji, gospod i hoteli. Można skusić się na obiad w jednej z nich (ceny za posiłek - od 200 koron w górę).

Przy głównym rynku Malej Strany warto zatrzymać się na chwilę w tutejszym kościele Św. Mikołaja (wstęp 60 koron), a na samym wybrzeżu Wełtawy odwiedzić bardzo ciekawe Muzeum Franza Kafki. Muzeum posiadają kolekcję rękopisów dzieł Kafki, jego listów oraz zdjęć (ul. Cihelna 2, wstęp 120 koron). Muzeum jest multimedialne, bardzo klimatyczne, w niczym nie przypomina stereotypowych zakurzonych muzeów i turyści zwykle wychodzą z niego zachwyceni. Na zacisznym placyku obok Muzeum Franza Kafki natkniemy się na kolejny przejaw artystycznej wizji Davida Czernego. To posągi dwóch chłopców sikających do basenu o konturze Czech - co najmniej intrygujące. Następnie Mostem Karola można przespacerować się na drugą stronę Wełtawy.

praga, czechy praga, czechy Fot. Shutterstock

Noclegi w Pradze

Turystyczne centrum Pragi pełne jest najróżniejszych obiektów noclegowych. Od hosteli po tańsze i droższe hotele, a wreszcie szeroki wybór apartamentów. Szukając odpowiedniego lokum warto zajrzeć na strony internetowe takie jak www.wirtualnapraga.pl, www.turez.pl, czy www.noclegi-praga.cz oraz na ogólne serwisy: booking.com lub hostelworld.com. Ceny łóżka w hostelu lub akademiku w Pradze zaczynają się już od 150 koron (około 6 euro). Dwuosobowy pokój w hotelu można znaleźć już za cenę 25 euro (poza ścisłym centrum) lub 40 euro (w centrum). Jako że takie ceny oferują zazwyczaj hotele niewielkie, warto zarezerwować sobie noclegi z wyprzedzeniem. Za kilkanaście euro od osoby znajdziecie także miejsce w pensjonatach prowadzonych przez prywatne osoby w ich domach lub większych mieszkaniach. Jest to idealna opcja, dla tych, którzy chcą nie tylko poznać zabytki Pragi, ale także jej mieszkańców i zwykłe mieszkalne dzielnice miasta.

praga, jesień praga, jesień Fot. Shutterstock

Praga - nasze rekomendacje

Praga to miasto wzgórz i pięknych parków, które dają prawdziwy odpoczynek od ciasnych i zatłoczonych ulic turystycznego centrum. Szczególnie polecam spacer po parku Letna, z którego na wyciągnięcie ręki widać piękną panoramę Starego Miasta i Josefova, oraz wycieczkę na wzgórze Strahov (tuż obok Hradczan), gdzie wśród doskonale utrzymanych ogrodów stoi wieża widokowa (Rozhledna). Wstęp na nią kosztuje 80 koron i nie jest zalecany osobom, które boją się wysokości. Wieża trzęsie się i sprawia wrażenie, jakby wiatr zaraz miał ją przewrócić, jednak widoki, jakie się z niej rozciągają, rekompensują te niemiłe przeżycia. Tuż obok wieży znajduje się także przepiękny klasztor strahovski. Kilkanaście minut spędzonych na jego dziedzińcu cofnie nas do czasów złotej barokowej Pragi alchemików.

Poszukiwaczom prawdziwej, nie zadeptanej przez turystów Pragi sugeruję wycieczkę do dawnej robotniczej dzielnicy Żiżkov i sąsiednich Vinohradów. Można tam obserwować codzienne życie zwykłych prażan, zjeść knedliki i wypić kilka kufli piwa Staropramen w jednej z uczęszczanych przez nich gospod (ceny dwa, a czasami nawet trzy razy niższe niż w centrum), pospacerować po niezwykle zacisznym cmentarzu vinohradskim oraz udać się na wzgórze Żizkov, na którym góruje fascynujący posąg Jana Żiżki. Rozciąga się też stamtąd dobry widok na praską wieżę telewizyjną, którą "zdobi" kolejny wytwór rzeźbiarza Czernego - gigantyczne niemowlaki wspinające się ku górze.

Więcej o: