Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić, cz. 2

Kto lubi spokojny klimat przygranicznego miasteczka, chłodne piwo w kawiarni z widokiem na stary ryneczek i historyczne oraz kulinarne atrakcje, jakich dostarczyć może tylko Europa Środkowa, niech spojrzy łaskawym okiem na naszych czeskich sąsiadów. To co mają nam do zaoferowania, to nie czeski film, a klimatyczne dolce vita
brno, czechy brno, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Brno

Brno to drugie co do wielkości, zaraz po Pradze, miasto w Czechach i historyczna stolica Moraw, a co za tym idzie, ważny ośrodek kulturalny, naukowy i turystyczny Republiki Czeskiej. W Brnie znajduje się Janáčkovo Divadlo, bardzo ważna czeska scena operowa, to też miasto o największej sieci trolejbusowej w Republice Czeskiej. Brno nazywane jest morawskim Manchesterem, ze względu na swój industrialny charakter, spowodowany intensywnym rozwojem przemysłu w XIX wieku. Choć samo miasto nie jest bardzo malownicze, to oferuje tyle atrakcji, że szkoda je pominąć w podróży po Czechach.
Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć w Brnie jest Náměstí Svobody (plac Wolności), gdzie znajduje się pałac Schwanza - piękna XVI-wieczna renesansowa kamienica z arkadowym dziedzińcem przykrytym szklanym dachem. Naprzeciwko pałacu Schwanza stoi XIX-wieczny Dom Biesiadny, który niegdyś służył za ośrodek kultury, a obecnie mieści się w nim siedziba orkiestry symfonicznej. Dalej jest tylko lepiej - czekają na nas piękny barokowy kościół św. Tomasza przy Morawskim Náměstí i XIII-wieczny kościół św. Jakuba, który stoi przy ulicy Rasinova, łączącej oba place. Jego halowe wnętrze uważane jest za ostatnie wielkie gotyckie dzieło w Czechach.

Jeśli lubicie lokalne przysmaki, koniecznie zajrzyjcie na Targ Kapustny (w południowej części starówki, pośrodku stoi XVII-wieczna Fontanna Parnas). Miłośnicy kościelno-klasztornych klimatów powinni z kolei zwiedzić XVII-wieczny klasztor Kapucynów kryjący około 150 zmumifikowanych ciał mnichów i miejskich notabli oraz Katedrę św. Petra a Pavla (Piotra i Pawła), jedną z trzech największych gotyckich katedr w Czechach. To tu, w najcenniejszym ołtarzu, znajduje się kamienna Madonna z Dzieciątkiem, gotyckie arcydzieło z 1307 roku.

Warto odwiedzić w Brnie: Herbaciarnia Modrá čajovna, ul. Jiraskova 55, blisko ogrodu botanicznego. W środku - 100 gatunków herbat i fajki wodne.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Czechy. Mikulov Czechy. Mikulov Czechy, Mikulov/Fot. Shutterstock

Czechy. Mikulov

Znajdujący się blisko granicy z Austrią Mikulov to małe malownicze miasteczko liczące mniej niż 10 tys. mieszkańców. Samo centrum Mikulova już ponad pół wieku temu uznane zostało za zabytkowe. W sercu Mikulova znajduje się z jednej strony imponujący zamek widoczny już z daleka, a z drugiej Svatý Kopeček, czyli wapienne wzgórze mieszczące kaplice fundacji Dietrichsteinów. Rynek w Mikulovie otaczają piękne kamienice z XVI i XVII wieku, a pośrodku stoi zachwycająca fontanna z 1700 roku z rzeźbą rzymskiej bogini sadów - Pompony oraz strzelista kolumna św. Trójcy z XVIII wieku. Warto też bliżej przyjrzeć się samemu średniowiecznemu zamkowi w Mikulovie - za część jego murów posłużyły skały wystające z ziemi. Dziś bryła zamku utrzymana jest w stylu barokowym. W zamkowym muzeum ciekawostka - znajdziecie tam największą beczkę na wino w całej Europie Środkowej! Beczka powstała w XVII wieku, waży prawie 400 kilogramów i zmieści ponad 100 tys. litrów wina.


W Mikulovie traficie też bez problemu na ślady zamieszkującej licznie miasteczko przed II wojną światową społeczności żydowskiej: synagogę z połowy XVI wieku (przy ul. Husovej 11) i rozciągający się za nią największy na Morawach żydowski cmentarz.
Mikulov jest ważnym ośrodkiem winiarstwa w Czechach, produkującym słynne wino Svatý Urban. Znajdzie się też coś dla miłośników przyrody: rezerwat biosfery Morawski Kras.

Warto odwiedzić w Mikulovie: Restauracja Dionysos (Namesti 1), w samym centrum Mikulova.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock Czechy zamki - Nowe Miasto nad Metują / Shutterstock

Czechy. Nowe Miasto nad Metują

Nowe Miasto nad Metują (Nové Město nad Metují) może się poszczycić jednym z najpiękniejszych rynków w Czechach. Rynek jest sercem zabytkowej starówki. Sama starówka mieści się na wzgórzu, na której stoi też zamek - z okien zamkowej wieży roztacza się przepiękny widok na okolicę. Zamek, wybudowany w XVI wieku, miał burzliwe dzieje, a w końcu popadł w zupełną ruinę. Został odbudowany na początku XX wieku i w takiej właśnie formie możemy go dziś podziwiać. Polecamy odwiedzić ogrody zamkowe, zaprojektowane według kanonów włoskiego renesansu, gdzie znajduje się m.in. piękny drewniany most, korytarz oraz tarasy.


Kolejnym miły miejscem w Nowym Mieście nad Metują jest ryneczek, gdzie równo ustawione stoją szesnastowieczne domki z numerami 1203-1209. Kamieniczki sąsiadują z pięknym, ozdobionym zegarem słonecznym, ratuszem, a obok wznosi się kościół Trójcy Świętej.
Na koniec coś dla miłośników filmu: od 1978 roku w Nowym Mieście nad Metują odbywa się Festiwal Czeskich Filmowych i Telewizyjnych Komedii: Novoměstský hrnec smíchu.

Warto odwiedzić w Nowym Mieście nad Metują: Restauracja U Broučka (Husovo Namesti 1201), u podnóża zamku.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Kutna Hora, Czechy. Kutna Hora rozłożyła się na niewielkich wzgórzach otoczonych przez sady i pola, gdzieniegdzie winnice. To najciekawsze i najcenniejsze historycznie miasteczko w okolicach Pragi. Jego historyczne centrum liczy ponad 300 zabytków. Wraz z dwoma królującymi nad miastem katedrami trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kutna Hora, Czechy. Kutna Hora rozłożyła się na niewielkich wzgórzach otoczonych przez sady i pola, gdzieniegdzie winnice. To najciekawsze i najcenniejsze historycznie miasteczko w okolicach Pragi. Jego historyczne centrum liczy ponad 300 zabytków. Wraz z dwoma królującymi nad miastem katedrami trafiło na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fot. Shutterstock

Czechy. Kutna Hora

Kutna Hora to najciekawsze i najcenniejsze historycznie miasteczko w okolicach Pragi. Dwa miejsca w Kutnej Horze zostały wpisane na na listę UNESCO (w 1996 roku): starówka oraz  kościół św. Barbary, jeden z najsłynniejszych kościołów w Czechach. Dawniej Kutna Hora była drugim co do wielkości miastem w Czechach, dziś podziwiać można tylko pojedyncze przykłady dawnej staromiejskiej zabudowy, wciąż bardzo urokliwe.


Zwiedzanie warto zacząć od najstarszej świątyni w mieście, czyli gotyckiego kościoła św. Jakuba, którego niesymetryczna wieża odchyla się nieco od pionu. Spowodowane jest to górniczą przeszłością Kutnej Hory, której największy rozwój przypadł na okres XIII wieku - czas wydobywania srebra. W sąsiedztwie kościoła traficie na Vlašský dvůr, dawniejszą mennicę a dziś zabytkowy ratusz, gdzie nadal można zobaczyć bite tu słynne grosze praskie. Wciąż jeszcze świeżą atrakcją turystyczną Kutnej Hory jest Muzeum Alchemii w Sankturiovskym důmu. Jak sama nazwa wskazuje, ekspozycja Muzeum Alchemii poświęcona jest pozyskiwaniu cennych metali. Źródła mówią, że to pierwszy taki obiekt muzealny na świecie.

W Kutnej Horze warto także odwiedzić szlachecki zameczek Hrádek, w którego podziemiach  można obejrzeć liczące kilkaset metrów długości tunele starej kopalni, odkryte dopiero w latach 60. XX wieku. Tunele zwiedza się w kitlu i kasku z latarką - mocne wrażenia gwarantowane! No i wreszcie najważniejszy zabytek Kutnej Hory - kościół św. Barbary, wybudowany przez górników, którzy w XIV wieku uznali, że chcą mieć świątynię na miarę praskiej katedry św. Wita. Budowla, rozpoczęta w XIV wieku, została ukończona dopiero pod koniec wieku XIX. Kościół ma aż pięć naw i cudowny neogotycki ołtarz.

Do obowiązkowych atrakcji w Kutnej Horze zalicza się spacer po starówce, ale równie gorąco zachęcam do odwiedzenia przedmieścia Sedlec. Znajdziecie tam kościół Najświętszej Marii Panny, mieszczący kontrowersyjne ossuarium, kaplicę czaszek zbudowaną z kości 40 tysięcy osób chowanych na pobliskim cmentarzu, stanowiącą jedną z największych atrakcji Kutnej Hory.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

ołomuniec, czechy ołomuniec, czechy RadekS/CC/Wikimedia

Czechy. Ołomuniec

Ołomuniec, historyczna stolica Moraw, należy do największych atrakcji Republiki Czeskiej, a wszystko, co chcielibyście w nim zobaczyć znajduje się na obszarze nieco chaotycznej, ale z każdym rokiem coraz ładniejszej (dzięki pracom renowacyjnym) starówki.


Spacer zaczynamy od pięknego białego ratusza z połowy XV wieku, znajdującego się na Rynku Głównym. Zachwyt wzbudza zwłaszcza dach ratusza z górującą kwadratową wieżą, naszpikowany wieżyczkami. Warto przyjrzeć się wysokiej wnęce, w której umieszczono XVI-wieczny zegar ścienny ze skomplikowanym mechanizmem. Tuż obok znajduje się XVIII-wieczna kolumna morowa, należąca do najpiękniejszych w kraju. Jej zestaw pilastrów, postumentów i figur tworzy prawdopodobnie największy w Europie Środkowej barokowy zespół architektoniczno-rzeźbiarski (mierzy 35 metrów wysokości). Kolumna powstawała przez 38 lat, a UNESCO wpisała ją na listę zabytków.
Jeśli nie chcemy spędzić dnia w Ołomuńcu oglądając kolejne kościoły, to wybierzmy tylko jeden i niech to będzie ten najbardziej efektowny - katedra św. Wacława przy placu Wacława (Václavské Náměstí). W tej właśnie katedrze 11-letni Mozart skomponował 6 symfonię F-dur. Gigantyczna świątynia wyglądem przypomina katedrę św. Wita w Pradze. Można wejść do krypty, by zobaczyć grób świętego Jana Sarkandra. Na katedrę można popatrzeć też z innej perspektywy - z wieży kościelnej surowego gotyckiego kościoła sv. Mořice. Tu też warto zajrzeć, by zobaczyć znajdujący się w świątyni największy instrument muzyczny w Czechach, czyli liczące ponad 10 400 piszczałek organy.

Warto odwiedzić w Ołomuńcu: klimatyczna kawiarnia Mahler (Horni nam. 11).

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

litomyśl, czechy litomyśl, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Litomyśl

Jeśli podobał wam się rynek Novégo Města nad Metují, wpadnijcie do Litomyśla, bo rynki tych dwóch miasteczek uchodzą za najładniejsze w Czechach. Litomyśl to także idealny wybór, jeśli szukacie małego, ale bardzo ładnego miasteczka na leniwy weekend.


Litomyśl liczy zaledwie ok. 10 tysięcy mieszkańców, jest ślicznym, zabytkowym miastem, które układa się na dwóch poziomach. W dolnej części znajduje się uroczy ryneczek, a na górze zamek i wielki kościół. Obydwa poziomy łączą schody, które prowadzą zabytkowym tunelem zamykanym co wieczór na klucz. Znajdziecie tu długie rzędy podcieniowych kamienic, z których najwyższa - wieża ratuszowa - ozdobiona jest 24-godzinnym zegarem i tablicą z miarą czeskiego łokcia, używaną w handlu w okresie od XIV do XVIII wieku. Naprzeciwko wieży traficie na prawdziwą perełkę: XVI-wieczną, renesansową kamienicę U Rycerzy, z kamiennymi kolumnami i figurami rycerzy na fasadzie.

Na górny taras można się dostać przez wspomniany tunel, który w XV wieku łączył dolne miasto z górnym. Tu mieści się największa budowla Litomyśla, czyli XVIII-wieczny kościół Pijarów pw. Znalezienia Krzyża Świętego. Można w nim zobaczyć oryginalne organy z początku XIX wieku oraz barokowy portal z drewnianymi drzwiami. Obok świątyni mieści się wejście do rozległych ogrodów klasztornych, które kryją niezwykłą fontannę z grupą rzeźb autorstwa Olbrama Zoubka.


Wreszcie renesansowy zamek, gdzie czeka na was XVIII-wieczny teatr, piękna renesansowa kaplica św. Michała oraz sala bankietowa. Po wyjściu z zamku swoje kroki koniecznie należy skierować na ulicę Novákové, gdzie pod numerem 75 stoi Portmoneum - dom Josefa Portmana. Malunki na ścianach, sufitach i meblach Portmoneum przywodzą na myśl narkotyczne wizje.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Mariańskie Łaźnie, Czechy. Mariańskie Łaźnie warto odwiedzić przede wszystkim po to, by zażyć kąpieli w pięknych XIX-wiecznych wnętrzach. Obiekty uzdrowiskowe w Mariańskich Łaźniach są bowiem jedyne w swoim rodzaju, podobnie jak inne efektowne XIX-wieczne zabytki w kurorcie. Największe wrażenie robi górująca nad miastem Główna Kolumnada - potężna, odlana z żeliwa pijalnia w neobarokowym stylu. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób kobiecych, kręgosłupa, dróg moczowych i nerek. Wielokrotnie bywali tu Goethe, Wagner, Strauss, Kafka, Freud, Edison, a Mark Twain nazwał je najmilszym i najnowocześniejszym miastem na kontynencie. Mariańskie Łaźnie, Czechy. Mariańskie Łaźnie warto odwiedzić przede wszystkim po to, by zażyć kąpieli w pięknych XIX-wiecznych wnętrzach. Obiekty uzdrowiskowe w Mariańskich Łaźniach są bowiem jedyne w swoim rodzaju, podobnie jak inne efektowne XIX-wieczne zabytki w kurorcie. Największe wrażenie robi górująca nad miastem Główna Kolumnada - potężna, odlana z żeliwa pijalnia w neobarokowym stylu. Uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu chorób kobiecych, kręgosłupa, dróg moczowych i nerek. Wielokrotnie bywali tu Goethe, Wagner, Strauss, Kafka, Freud, Edison, a Mark Twain nazwał je najmilszym i najnowocześniejszym miastem na kontynencie. Fot. Shutterstock

Czechy. Mariańskie Łaźnie

Mariańskie Łaźnie (Mariánské Lázně) nie są tak piękne jak Karlove Vary, ale pod względem walorów klimatycznych biją te drugie na głowę. W tutejszym uzdrowisku zobaczycie najpiękniejszą w całym kraju kolumnadę i... Śpiewającą Fontannę. Obiekty uzdrowiskowe w Mariańskich Łaźniach zostały zbudowane w XIX wieku w stylach empire i secesyjnym. Do listy zabytków Mariańskich Łaźni dochodzi cerkiew i kościół w stylu bizantyjskim z połowy XIX wieku. Słynna XIX-wieczna kolumnada znajduje się przy głównym zdroju uzdrowiska Křížový pramen i jest wspaniałym przykładem konstrukcji żelaznej w stylu neobarokowym. Jako że jesteśmy w uzdrowisku, warto skorzystać z kąpieli mineralnej w wodzie o temperaturze 34 stopnie Celsjusza w Nové Lázne, które zachwycają XIX-wiecznymi wnętrzami.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

praga, czechy praga, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Praga

Pragi, miasta o stu wieżach, perły w koronie Habsburgów, największego i najbardziej znanego czeskiego miasta i w dodatku stolicy Republiki Czeskiej, nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Dla Milana Kundery Praga jest najpiękniejszym miastem na ziemi. To pełne zabytków miasto, wpisane na listę UNESCO, wymaga od przybysza więcej czasu niż tylko dzień czy dwa pobytu. Zachwyca już pełen uroczych kawiarenek Rynek Staromiejski, wokół którego koncentruje się Stare Miasto. Wzdłuż rynku mieszczą się kamienice z barokowymi fasadami - architektura każdej z kamienic wskazuje na romańską lub gotycką przeszłość, a większość z nich nosi dawne nazwy.

Koniecznie idźcie zobaczyć XV-wieczny zegar astronomiczny Orloj i przejdźcie się ulicą Karlovą, wiodącą na most Karola, a dalej na Małą Stranę i urokliwe Hradczany, gdzie dumnie wznosi się słynny zamek. Zanim to jednak zrobicie, poszukajcie na placu Republiki, przy ulicy Příkopě, późnogotyckiej XV-wiecznej Bramy Prochowej. Można wspiąć się po 186 schodach znajdującej się tu wieży i podziwiać z niej niezapomnianą panoramę Złotej Pragi. Jeśli chcecie sobie po prostu pospacerować, to koniecznie ulicą Celetną, która jest powszechnie lubianym deptakiem. Przy Celetnej znajduje się jeden z najpiękniejszych kubistycznych budynków w Pradze, dom Pod Czarną Madonną (ul. Celetna 34), ozdobiony łamanymi oknami. Do ulicy przylega jeden z miejskich placów targowych.

Stamtąd najlepiej iść prosto na Most Karola - cudo średniowiecznej techniki z XIV wieku, po którym jeszcze w latach 50. XX wieku jeździły samochody. Na moście, zakończonym z obu stron gotyckimi wieżami, ustawiono barokowe rzeźby.
Jeśli interesuje was żydowska przeszłość Pragi, wybierzcie się do przylegającej do starówki dzielnicy Josefov, gdzie przetrwały dwie synagogi: z XVI i XVIII wieku, stary żydowski cmentarz oraz ratusz. Z Mostu Karola niedaleko już do słynnych Hradczan, gdzie znajduje się Zamek Praski - dla Czechów ma on takie znaczenie, jak dla Polaków Wawel. Na Hradczanach warte zobaczenia są przede wszystkim cenne zbiory dzieł sztuki oraz piękne ogrody.

Wreszcie, obowiązkowym punktem zwiedzania Pragi jest monumentalna katedra św. Wita - przykład doskonałej architektury gotyckiej i jeden z symboli Pragi. W środku wrażenie robią ogromne okna z witrażami, zaprojektowanymi przez Alfonsa Muchę.

Na Pragę warto poświęcić co najmniej kilka dni i koniecznie co jakiś czas do niej wracać.
Warto odwiedzić w Pradze: U Fleku (Nowe Miasto, ul. Kremencowa 11) - doskonała restauracja i piwiarnia, gdzie można skosztować ważonego na miejscu piwa Flek.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Telcz, Czechy. Telcz to jedno z najbardziej urokliwych miast czeskich, z pięknym renesansowym rynkiem wpisanym na listę UNESCO. Rynek w Telczu należy do największych w Morawach Południowych, z najdłuższym w Czechach rzędem kamienic oraz piękną kolumną morową z XVIII wieku. Do miejsc, które trzeba odwiedzić w Telczu należy też XIII-wieczny kościół św. Ducha z 50-metrową późnoromańską wieżą, z której roztacza się widok na całe miasteczko. Telcz, Czechy. Telcz to jedno z najbardziej urokliwych miast czeskich, z pięknym renesansowym rynkiem wpisanym na listę UNESCO. Rynek w Telczu należy do największych w Morawach Południowych, z najdłuższym w Czechach rzędem kamienic oraz piękną kolumną morową z XVIII wieku. Do miejsc, które trzeba odwiedzić w Telczu należy też XIII-wieczny kościół św. Ducha z 50-metrową późnoromańską wieżą, z której roztacza się widok na całe miasteczko. Fot. Shutterstock

Czechy. Telcz

Telcz (Telč) zaledwie dwie godziny drogi od Brna leży jedno z najbardziej urokliwych miast czeskich, z pięknym renesansowym rynkiem wpisanym na Listę UNESCO. Rynek w Telczu należy do największych w Morawach Południowych, z najdłuższym w Czechach rzędem kamienic oraz piękną kolumną morową z XVIII wieku. Do miejsc, które trzeba odwiedzić w Telczu należy też XIII-wieczny kościół św. Ducha z 50-metrową późnoromańską wieżą, z której roztacza się widok na całe miasteczko. Pobliski renesansowy zamek również czeka na zwiedzających. Można zajrzeć do jego komnat, w tym Sali Afrykańskiej, gdzie umieszczono oryginalną kolekcję trofeów myśliwskich ostatniego właściciela.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Czechy. Slavonice Czechy. Slavonice Fot. Shutterstock

Czechy. Slavonice

Rzut beretem, bo zaledwie 25 km od Telcza, traficie na kolejną renesansową perłę - miasteczko Slavonice, położone tuż przy granicy z Austrią. Miasto jest niewielkie: centrum to dwa place, kościół i zaledwie kilka uliczek, atmosfera jest senna. Ale tylko tu zobaczycie najbardziej urokliwy w całej Europie zespół renesansowych kamienic ze sgraffitowymi dekoracjami. Podziemia XVI-wiecznego ratusza kryją przejście do ukrytego za domami XIV-wiecznego późnogotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP. Warto wspiąć się po 172 schodach na kościelną wieżę, by spojrzeć na starówkę Slavonic z lotu ptaka. Samo podziemne przejście powstało w XIII wieku i jest bardzo ciekawe.


Koniecznie wybierzcie się też na plac Horni naměsti. Stojący tu pod numerem 520 niezwykły budynek z połowy XVI wieku pokrywają bogate sgraffita pokazujące sceny mitologiczne, z upadkiem Ikara na czele. Z kolei na domu z numerem 517 znajdziecie sgraffito pokazujące sceny biblijne i bogów planet. Choć Slavonice to małe miasteczko, mają do zaoferowania kilka miłych restauracji, piwiarnie i miejsca noclegowe zarówno w hotelach jak i pensjonatach.

Zobacz także część 1 artykułu:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Czeski Krumlov, Czechy. Czeski Krumlov leżący nad meandrującą Wełtawą to prawdziwy klejnot architektury południowych Czech. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oferuje wspaniale zachowaną średniowieczną zabudowę, wyjątkową atmosferę i  piękną przyrodę. Najpiękniejszy widok na zamek rozciąga się z Lazebnickiego Mostu, a na całe miasto - z zamkowej wieży, na którą wchodzi się po 160 schodach. Czeski Krumlov, Czechy. Czeski Krumlov leżący nad meandrującą Wełtawą to prawdziwy klejnot architektury południowych Czech. Miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO oferuje wspaniale zachowaną średniowieczną zabudowę, wyjątkową atmosferę i piękną przyrodę. Najpiękniejszy widok na zamek rozciąga się z Lazebnickiego Mostu, a na całe miasto - z zamkowej wieży, na którą wchodzi się po 160 schodach. Fot. Shutterstock

Zobacz także

Zobacz także część pierwszą artykułu, gdzie znajduje się opis innych czeskich miasteczek, które warto odwiedzić:

Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Więcej o: