Polska na weekend. Dolny Śląsk - zamki, pałace i tajemnice

Dolny Śląsk to wspaniały kierunek na jesienny weekend w Polsce - ciekawy ze względów przyrodniczych, ale przede wszystkim historycznych i architektonicznych. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziemy bowiem takiego nagromadzenia pięknych zamków i rezydencji, które z dnia na dzień odzyskują swój dawny blask. Trasa wycieczki po Dolnym Śląsku: Henryków - Kamieniec Ząbkowicki - Ząbkowice Śląskie - Świdnica - Zagórze Śląskie - Szczawno Zdrój - Wałbrzych - Bolków - Krzeszów - Kłodzko

henryków henryków Anna Piernikarczyk

Henryków

Henryków to niewielka wioska w powiecie ząbkowickim, pamiętająca czasy średniowiecza. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z 1222 roku - w tym mniej więcej czasie w Henrykowie powstało Opactwo Cystersów. Dziś ten zagubiony wśród drzew klasztor wraz z pięknym kościołem (pl. Cystersów) prezentuje się wspaniale. Misterne zdobienia barokowe przyciągają wzrok i budzą podziw. Jedna z bram prowadzi do rozległego Parku Krajobrazowego w stylu angielskim.

kamieniec ząbkowiecki kamieniec ząbkowiecki Fot. Anna Piernikarczyk

Kamieniec Ząbkowicki

W Kamieńcu Ząbkowickim prócz olbrzymiej i efektownej bazyliki przyklasztornej z XIV wieku (ul. Kolejowa 20) na turystów czeka monumentalny pałac (ul. Zamkowa). Swym wyglądem bardziej przypomina zamek, z niezwykle charakterystycznymi czterema wieżyczkami. Budowla pozostaje w rękach prywatnych, ale jej wnętrza udostępnione są do zwiedzania.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim powstał w XIX wieku za sprawą Marianny Orańskiej, która później podarowała go swemu synowi Albrechtowi. Podczas wojny pałac stanowił magazyn dla dzieł sztuki zwożonych tu z obszaru całego Śląska. W efekcie działań wojennych mocno podupadł. Renowacji pałacu dopiero pod koniec XX wieku dokonał prywatny właściciel ? Włodzimierz Sobiecha. Dziś w pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim mieści się hotel oraz restauracja.

ząbkowice śląskie ząbkowice śląskie Anna Piernikarczyk

Ząbkowice Śląskie

Ząbkowice Śląskie to miasto owiane straszną tajemnicą. Nie każdy wie, że do roku 1945 nosiło nazwę... "Frankenstein". A oto historia: w 1606 roku Ząbkowice Śląskie nawiedziła dżuma, w wyniku której zmarło prawie 2 tys. mieszkańców. Nie minęło wiele czasu, by ktoś połączył nagły atak choroby z działalnością ząbkowickich grabarzy. I faktycznie, wkrótce w mieszkaniach podejrzanych odnaleziono pojemniki z trującym proszkiem. Po długich torturach grabarze przyznali, że sporządzoną truciznę rozsypywali w domach. Zaraza wygasła po kilku miesiącach, jednak jeszcze długo było o niej głośno. Z biegiem czasu powstała legenda o strasznym potworze, który miał rzekomo wywołać pomór w Ząbkowicach. Potwora tego nazwano Frankensteinem od nazwy miasta, w którym miała miejsce owa mroczna historia.


Ząbkowice Śląskie mogą też poszczycić się ciekawą architekturą. Rynek wita efektownym, strzelistym Ratuszem. Z placu centralnego warto udać się w kierunku Krzywej Wieży oraz kościoła Św. Anny (ul. Św. Wojciecha). Krzywa Wieża w Ząbkowicach to jeden z nielicznych tego typu obiektów w Polsce! Jest to gotycka dzwonnica, która uległa odchyleniu od pionu podczas ruchów tektonicznych. Odchylenie sięga około 2 m. Wieża stanowi punkt widokowy (wejście płatne).


Intrygujące, mroczne wydarzenia z historii Ząbkowic Śląskich wspominane dziś są w Izbie Frankensteina (ul. Krzywa 1), która znajduje się kilka kroków od wieży i kościoła. Nieco dalej wznoszą się ruiny ząbkowickiego zamku.

świdnica świdnica Anna Piernikarczyk

Świdnica

Jedną z najbardziej malowniczych dróg na trasie po Dolnym Śląsku jest droga z Ząbkowic do Świdnicy - po prawej stronie widać Masyw Ślęży, po lewej zaś Park Krajobrazowy Gór Sowich.
Świdnica to przepiękne miasto kryjące wiele niespodzianek. Najsłynniejszym świdnickim zabytkiem jest Kościół Pokoju. Ten niezwykle cenny i charakterystyczny obiekt wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, toteż u jego bram spotkać można wielu turystów z całego świata. Równie wspaniały jest świdnicki Rynek z cudnymi kamieniczkami, ratuszem i fontannami w każdym rogu placu.

zagórze śląskie zagórze śląskie Fot. Anna Piernikarczyk

Zagórze Śląskie i Zamek Grodno

Do Zagórza Śląskiego dotarliśmy od strony Jeziora Bystrzyckiego. Daje to wyjątkową okazję przejścia po moście zawieszonym ponad taflą wody. Po zejściu z mostu należy wejść w las, pod górę, aby dojść do Zamku Grodno (Muzeum Regionalne, szczyt góry Choina).

Zamek Grodno powstał prawdopodobnie w XIII wieku, za czasów księcia świdnickiego Bolka I, by chronić trakt biegnący doliną Bystrzycy. W XIV wieku został rozbudowany zamek górny. Całość otoczona była murem obronnym. W XVI wieku zamek nabrał cech stylu renesansowego. Powstały wówczas fortyfikacje bastejowe otaczające dziedzińce zamku środkowego i dolnego. W tym czasie Zamek Grodno uchodził za jedną z okazalszych rezydencji na Śląsku. Jednak wraz z końcem XVI wieku nadszedł kres świetności tej budowli.

Obecnie gospodarzem zamku w Grodnie jest Oddział PTTK Ziemi Wałbrzyskiej, który urządził tu muzeum i schronisko. Zamek Grodno jest miejscem licznych imprez kulturalnych i turystycznych. Przy zamku działa też bractwo rycerskie.

szczawno-zdrój szczawno-zdrój Przykuta/CC/Wikimedia

Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój to słynne uzdrowisko i bardzo przyjemne miejsce, pełne kuracjuszy i turystów, co widać szczególnie w Parku Zdrojowym. Przyjemnie jest usiąść na ławce i odpoczywać po trudach dnia.

Szczawno Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, jego intensywny rozwój nastąpił po roku 1816, kiedy wybudowano tu pijalnię wód mineralnych, teatr, hotele i zajazdy. Sława uzdrowiska ściągała tu wielu sławnych ludzi, jego gośćmi byli m.in.: Zygmunt Krasiński, Henryk Wieniawski, król August Saski, Winston Churchill i Car Mikołaj I.

książ, zamek, polska, śląsk książ, zamek, polska, śląsk Fot. Anna Piernikarczyk

Wałbrzych i Zamek Książ

Wałbrzych to największe miasto w okolicy, jednak wcale nie pozbawione uroku. Piękna wałbrzyska starówka, pobliski wspaniały zamek Książ i atrakcyjna okolica sprawiają, że Wałbrzych jest miejscem chętnie wybieranym na wypoczynek i to o każdej porze roku.

Po drodze na zamek Książ (ul. Piastów Śląskich 1) można zwiedzić Palmiarnię (ul. Wrocławska 158). Książ to wspaniały obiekt zabytkowy. Jest największym zamkiem na Dolnym Śląsku i jednym z większych w całej Polsce. Fragment zespołu pałacowego w postaci przepięknych, barokowych komnat udostępniony jest dla turystów.

bolkow, śląsk, polska bolkow, śląsk, polska Fot. Anna Piernikarczyk

Bolków

Z Wałbrzycha udajemy się do Bolkowa, który sławę zyskał dzięki pięknym ruinom średniowiecznej warowni, na której kilkakrotnie w ciągu roku odbywają się prestiżowe turnieje rycerskie organizowane przez tutejsze bractwo rycerskie. Ale nie tylko wtedy warto odwiedzić ten zaciszny i malowniczy zakątek Dolnego Śląska.

 

Aby dostać się na zamek (Muzeum), trzeba wspiąć się na wzgórze zamkowe, z którego roztacza się ładna panorama na Bolków i okoliczne wzgórza.

krzeszów, polska, śląsk krzeszów, polska, śląsk Fot. Shutterstock

Krzeszów i Głazy Krasnoludków

W Krzeszowie znajduje się wspaniały barokowy kompleks klasztorny. Wieże Bazyliki MB Łaskawej widoczne są z daleka, ale dopiero stając z nią "twarzą w twarz" można docenić jej piękno i ogrom.

Tutejszy kompleks budowli dawnego Opactwa Cystersów jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnej architektury Europy. Początki opactwa sięgają XIII wieku, kiedy do Krzeszowa przybyli cystersi, którzy stworzyli tu silnie rozwinięty ośrodek tkacki. Najbardziej okazała jest Bazylika Panny Marii Łaskawej wybudowana w latach 1728-35, uznawana za jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych na świecie (!) i trudno się z tym nie zgodzić.
Prawdziwym wyzwaniem jest dotarcie do kolejnego celu wyprawy - Rezerwatu Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie. To bardzo urocze miejsce zagubiło się wśród lasów i pól, a prowadzi tu leśny dukt. Polana zachęca do rodzinnych pikników, a pośród drzew kryją się ostańce - głazy o fantastycznych kształtach.

polska, kłodzko polska, kłodzko Fot. Shutterstock

Kłodzko

Kłodzko jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie Dolnego Śląska, prawa miejskie uzyskało około 1275 roku, ale jego największy rozkwit nastąpił w XVI wieku. Miasto odznacza się śliczną, choć nieco rozproszoną starówką. Można tu znaleźć naprawdę urocze zaułki, jak choćby Most Gotycki przywodzący na myśl piękną czeską Pragę.

Centralną część Kłodzka stanowi ładny i dobrze utrzymany Rynek. Warto też zwiedzić pobliską Twierdzę Kłodzką (Góra Forteczna, ul. Grodzisko 1). Jest to jeden z najciekawszych obiektów militarnych w Europie. Można tu zobaczyć: podziemne korytarze (Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego, wejście - ul. Zawiszy Czarnego 3), ekspozycję historyczną dotyczącą twierdzy, bastiony obronne, lapidarium i ciekawe wystawy.

Więcej o: