Niemcy. Berlin z wodnej perspektywy

Usytuowanie nad dwiema rzekami Hawelą (325 km) i Sprewą (403 km) oraz duża liczba kanałów i mostów wpłynęły na rozwój turystyki wodnej w Berlinie. Szlaki wodne liczą aż 200 km, dzięki czemu rejsy statkiem są ciekawą alternatywą dla spacerów i wycieczek rowerowych. Niemiecka stolica wraz z terenami Brandenburgii tworzy największą sieć wód śródlądowych w Europie.
Berlin Berlin Berlin/Fot. Shutterstock

Niemcy. Berlin z wodnej perspektywy

Sieć rzeczna Berlina odegrała ważną rolę w tworzeniu historycznych struktur miejskich. Już w XIII w. nad brzegami Sprewy rozwijały się osady Berlin i Cölln. W epoce baroku zgodnie z panującymi tendencjami przestrzeń wodną miasta wykorzystano do tworzenia elementów dekoracyjnych.

 

W 1942 r. ukończono budowę pierwszego statku pasażerskiego w Berlinie, motorowca Baldur, zaopatrzonego aż w 200 miejsc sypialnych. Dwadzieścia lat później na wodach Sprewy zagościł Spree, najsłynniejszy statek pasażerski w niemieckiej stolicy, przebudowany z parowca Wintermärchen II. Odbywano nim rejsy po Sprewie, Haweli oraz berlińskich jeziorach. Obok kabin pasażerskich na pokładzie znajdował się bar i biblioteka.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niemcy. Berlin - największe atrakcje

Berlin Berlin Berlin/Fot. Shutterstock

Niemcy. Berlin z wodnej perspektywy

Najważniejsze zabytki Berlina: Museumsinsel, katedrę, nowoczesne budynki rządowe oraz zamek Charlottenburg można podziwiać z poziomu rzeki. Popularną trasę stanowi rejs z parku Tiergarten do Spandau, w którym Sprewa łączy się z Hawelą. Obie rzeki, wpływające do Odry kanałami, stanowią ważny szlak żeglugowy.

 

Na pokładzie statku czeka wiele atrakcji; oprócz podziwiania zabytków architektonicznych, można obserwować zwyczaje berlińczyków rezydujących nad Sprewą, a przy odrobinie szczęścia i dobrej pogodzie istnieje szansa na podziwianie zwierząt w Zoologischer Garten.

 

Warto pamiętać, że sieć rzeczna Berlina stanowiła inspirację dla artystów. Plenery przyrzeczne wykorzystano w wielu produkcjach filmowych, zaś polski pisarz Józef Ignacy Kraszewski jedną ze swoich powieści zatytułował Nad Sprewą.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Wielka Brytania. Londyn - najciekawsze miejsca

Berlin Berlin Berlin - most Oberbaumbrück/Fot. Shutterstock

Niemcy. Berlin z wodnej perspektywy

Berlin posiada aż 1700 mostów stanowiących dodatkową atrakcję podczas wodnych wycieczek. Za najbardziej znany uchodzi Oberbaumbrücke, neogotycka budowla łącząca Kreuzberg z Friedrichshain. Biegnie po nim linia najstarszego berlińskiego metra U1. Zasłużoną sławą cieszy się również most Zamkowy (Schloßbrücke), projektu Karla Friedricha Schinkla, zbudowany w miejscu wcześniejszego mostu Psów. Ozdabiają go marmurowe rzeźby wojowników podążających za boginią Nike.

Berlińczycy, przyzwyczajeni do aktywnego wypoczynku poza domem, uwielbiają spędzać czas nad wodą. Właściciele łodzi poświęcają każdą wolną chwilę na wycieczkę za miasto. Pozostałych kuszą uroki plaży przy Capitol Beach Bar z boiskiem do siatkówki i leżakami rozstawionymi nad Sprewą. Od kilku lat dużą popularnością cieszą się też nocne rejsy połączone z dyskoteką na pokładzie statku.

 

Najbardziej znanym kąpieliskiem jest Badeschiff. Usytuowane na barce przy dzielnicy Kreuzberg zimą pełni rolę sauny oraz miejsca widokowego z panoramą na Oberbaumbrücke.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Francja. Paryż - najciekawsze muzea

Niemcy. Berlin z wodnej perspektywy

W czasie II wojny światowej oraz późniejszego podziału Berlina mocno zaniedbano sieć wodną. Ówczesna władza nie była świadoma potencjału drzemiącego w wodach "miasta zbudowanego z łodzi", jak zwykło się określać Berlin. Bariera między miastem a brzegami rzeki zniknęła dopiero w latach 80. XX w. za sprawą odbudowy dzielnicy św. Mikołaja. Podczas tworzenia szkiców architektonicznych odnoszono się głównie do kształtu nadsprewańskiej promenady. Symultaniczne działania odnotowano w Berlinie Zachodnim, gdzie pod wpływem projektów Międzynarodowej Wystawy Budowlanej IBA tereny wzdłuż kanału Landwehr przekształcono w nowoczesną przestrzeń mieszkalną.

Ciekawym projektem utworzonym na zlecenie rządu berlińskiego był plan Miasto Wodne nad Górną Hawelą (Wasserstadt Oberhavel) zakładający wznoszenie budynków na powierzchni wody. Na skutek politycznych zawirowań po upadku muru berlińskiego nie doszło do jego realizacji. Druga koncepcja Miasta Wodnego zrodziła się wraz z kandydaturą Berlina jako organizatora olimpiady w 2000 r. Z powodu utrudnień realizacyjnych idea stworzenia wioski olimpijskiej na wodzie również nie doszła do skutku. Wydarzenia te rozpoczęły jednak dyskusję na temat sieci wodnej Berlina - tereny nadwodne miały odtąd wpływ na rozwój berlińskich struktur miejskich i nowoczesną urbanistykę.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Niemcy. Berlin dla spacerowiczów

Bezdroża

Przewodnik "Berlin. Przewodnik - Celownik. Wydanie I" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: