Bułgaria. Monaster Rilski - jak w baśni!

Jeśli kiedykolwiek marzyliście, by poczuć się jak w prawdziwej baśni, proponujemy wybrać się do Bułgarii, by odwiedzić słynny Monaster Rylski, który jest jednym z najbardziej interesujących miejsc w Bułgarii, jednym z najpiękniejszych i z pewnością jednym z najbardziej znanych.

Bułgaria. Monaster Rilski

Monaster Rilski leży na południowych peryferiach północno-zachodniej części gór Riła, przy ujściu Druszliawicy do Rzeki Manastirskiej. Jest to największy klasztor w Bułgarii i w świadomości Bułgarów stanowi prawdziwą narodową świętość. Został założony w X w. przez pustelnika, św. Iwana Rylskiego, w miejscu odległym o ok. 4 km od dzisiejszej lokalizacji. Obecne położenie klasztor zawdzięcza średniowiecznemu feudalnemu władcy okolic o imieniu Chrelio, który w 1335 r. wzniósł tu wieżę obronną, a obok niewielką cerkiew. Piąte, najwyższe piętro wieży Chrelio przeznaczył na rodzinną kaplicę Przemienienia Pańskiego. Kazał ją ozdobić pięknymi freskami. Postawiona wówczas klasztorna cerkiew przetrwała do 1834 r., kiedy to została zburzona, a na jej miejscu zbudowano nową, bogato zdobioną świątynię. Z pierwszej cerkwi zachowały się rzeźbione drzwi ołtarzowe oraz tron Chrelia (wyjątkowe w skali Bułgarii zabytki sztuki snycerskiej średniowiecznych artystów), jak również dwie średniowieczne ikony: jedna przedstawia patrona klasztoru, św. Iwana Rylskiego, druga zaś św. Arseniusza. Niestety, prywatna kaplica Chrelia nie jest udostępniana zwiedzającym.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Taka jest Bułgaria!

Bułgaria. Monaster Rilski

Pokryte freskami ściany głównej cerkwi, jej kopuła, białe mury samego monasteru na tle wspaniałych górskich szczytów wyglądają niemal baśniowo. Szczególnie efektownie przedstawia się klasztor wieczorem, kiedy po pogodnym dniu na ścianach odbijają się promienie zachodzącego słońca - cały monaster sprawia wrażenie posypanego złotym pyłem.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bułgaria. To musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz

Bułgaria. Monaster Rilski

W okresie panowania ­tureckiego monaster Rilski był najważniejszym centrum duchowym i piśmienniczym zniewolonej Bułgarii. Wielokrotnie go rabowano, palono i pustoszono, ale zawsze podnosił się z ruin dzięki ofiarnej pracy mieszkających tu mnichów. Budynki, które można dziś oglądać, zostały wzniesione w latach 1816-47. Główną cerkiew, stojącą obok wieży feudała Chrelia, wybudowano w latach 1834-37, freski i zdobienia wykonali w niej najsłynniejsi bułgarscy artyści doby odrodzenia narodowego z samokowskiej i bańskiej szkoły ­malarstwa, m.in. Dimityr i Zachari Zografowie, Iwan Obrazopisow, Stanisław Dospewski, Dimityr i Symeon Molerowie, Toma Wiszanow. Monumentalny rzeźbiony ikonostas jest dziełem artystów szkoły samokowskiej.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bułgaria - słoneczne i niedrogie Wybrzeże Morza Czarnego

Bułgaria. Monaster Rilski- na liście UNESCO

Budynki klasztorne wzniesione są na planie czworokąta, obejmują ponad 300 pokoi i cel mieszkalnych na czterech piętrach. Monaster oglądany z zewnątrz, z parkingu, na którym zatrzymują się dojeżdżające tutaj autobusy, przypomina prawdziwą twierdzę, z mocnymi murami, niewielkimi, zakratowanymi oknami i dużą bramą. Po drugiej stronie bramy rozpościera się duży dziedziniec otoczony kilkupiętrowymi zabudowaniami klasztornymi, z cerkwią św. Bogurodzicy pośrodku i wieżą Chrelia tuż obok.

 

Od 1961 r. klasztor uznawany jest za pomnik kultury i wraz z okolicami ogłoszony został rezerwatem. Klasztor wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wejście na dziedziniec oraz do cerkwi jest bezpłatne.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bułgaria na wakacje. Słoneczny Brzeg

Bułgaria. Monaster Rilski

Na terenie monastyru znajdują się dwa muzea. Muzeum cerkiewno-historyczne ( 1 VI-1 X 8.30-19.30, 1 X-31 V 8.30-16.30; b bilet normalny 8 lw, ulgowy 1 lw; muzeum historyczne- cena biletu 5 lw) udostępnia zbiory związane z bogatą przeszłością monasteru od jego powstania aż do czasów najnowszych. Wystawionych jest wiele fascynujących, oryginalnych pamiątek, a wśród nich: akty darowizn na rzecz klasztoru wydane przez carów bułgarskich i sułtanów tureckich, broń niegdysiejszej straży klasztornej, ikony, monety, szaty i naczynia liturgiczne, rękopisy i starodruki związane z historią monasteru itp. Wyjątkowym eksponatem jest rzeźbiony drewniany krzyż mistrza Rafaiła. Przedstawione są na nim sceny biblijne z miniaturowymi postaciami ludzkimi wielkości ziarnka ryżu. Podobno Rafaił rzeźbił ów krzyż całe 12 lat (1790-1802) za pomocą igły, a po zakończeniu dzieła oślepł zupełnie. Jedna z sal muzeum mieści zbiór ikon, w innej z kolei prezentowana jest kolekcja etnograficzna ? wystawiono tu część darów zgromadzonych w klasztorze przez ostatnie dwa stulecia, takich jak: tkaniny, naczynia miedziane i żelazne, ceramika, ozdoby itp.

 

Okolice

W okolicach klasztoru Rilskiego, podróżując samochodem na trasie Riła -Błagoewgrad, możemy zatrzymać się w niedaleko wioski Stob (Стоб), gdzie znajduje się interesujący fenomen przyrodniczy, tzw. Stobskie piramidy. Są to formacje rzadkiej urody - wyrzeźbione z czerwonawych skał, tworzą nieraz bardzo malownicze figury, niektóre z nich zwieńczone są zaokrąglonymi blokami przypominającymi ­czapki, inne mają kształt stożka. Mają ok. 7-10 m wysokości, a niektóre sięgają 12 m. Mieszkańcy tych okolic, kierując się wyobraźnią, nadali owym fantastycznym skałom imiona: Wieże, Granie, Kominy Rusałek, Bracia oraz najbardziej znane - Swaci.

 

ZOBACZ TAKŻE:

Bułgaria. Słynne Złote Piaski

Bezdroża

Przewodnik "Bułgaria. Pejzaż słońcem pisany. Wydanie 5" możesz kupić w Podróżniczej Księgarni Internetowej bezdroza.pl

Więcej o: