Wakacje na wyspie. Malta - śródziemnomorska księżniczka

Śródziemnomorska Malta to jedno z tych miejsc, których polscy turyści jeszcze nie zdążyli odkryć na masową skalę. Może dlatego, że plaże są tu raczej skaliste, a oferty wycieczek z biur podróży niezbyt liczne. Malta jest jak piękna kobieta, którą nie wszyscy widzą, bo nie stoi w pierwszym rzędzie. Ale gdy już się ją dostrzeże, nie można oderwać oczu.

Malta, laguna Comino Malta, laguna Comino Fot. Shutterstock

Malta - informacje praktyczne

Malta - informacje praktyczne

Leżąca pomiędzy Afryką a Sycylią Malta ma wszelkie zalety, by stać się hitem wśród bardziej wymagających podróżników: poszukiwaczy odpoczynku w komforcie i pięknych okolicach, a przy tym pragnących czegoś więcej, niż tylko ładna plaża.

Klimat na Malcie sprzyja odwiedzaniu jej o każdej porze roku. W zimie średnia temperatura w dzień wynosi tu ponad czternaście stopni Celsjusza, w miesiącach letnich rzadko spada poniżej dwudziestu pięciu stopni, a w ostatnich latach lipiec i sierpień na Malcie były wręcz upalne. Pada tu rzadko i krótko, a wiatry są bardzo łagodne. Wiele osób przyjeżdża na Maltę wierząc w dobroczynność jej klimatu, który ponoć pomaga wracać do zdrowia po ciężkich chorobach.

Większość turystów dociera na Maltę samolotem i jest to bez wątpienia najwygodniejszy sposób. Osoby które nie lubią latać lub mogą sobie pozwolić na długą podróż, mogą na Maltę dopłynąć promem z Sycylii.
Planując wakacje na Malcie należy pamiętać o tym, że plaże są tu najczęściej skaliste, a zejścia do morza dość strome. Nie sprzyja to szczególnie wakacjom z dziećmi - jeśli wybieramy się na rodzinny wypad, szukajmy noclegu w okolicach, gdzie na pewno znajdzie się piaszczysta plaża (są to okolice miejscowości Cirkewwa i Mellieha). Hotele w popularnych kurortach wynagradzają brak piaszczystej plaży wspaniałymi basenami, jesiesią woda w nich jest zwykle podgrzewana.

Najlepszym środkiem komunikacji na Malcie jest oczywiście samochód, ale bez problemu można korzystać też z miejscowej, doskonale zorganizowanej komunikacji, która sprytnie łączy najważniejsze punkty wyspy.

Valletta, Malta. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O Valletcie mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu. Vallettę określa się nawet mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie. Valletta, Malta. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O Valletcie mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu. Vallettę określa się nawet mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie. Valletta, Malta/Fot. Shutterstock

Malta - Valletta

Malta - Valletta

Na stronie UNESCO, poświęconej Światowemu Dziedzictwu, Vallettę określa się mianem jednego z największych skupisk historycznych na świecie. Valletta jest stolicą Malty, ale zajmuje powierzchnię mniejszą niż jeden kilometr kwadratowy. O całej Malcie, ale o Valletcie w szczególności mówi się często, że jest to ogromne muzeum na otwartym powietrzu.

Miasto, położone na półwyspie wchodzącym głęboko w morze, pełne jest zabytków i ciekawych zaułków. Dosłownie każdy dom ma tu swoją unikatową historię, którą można by oddzielnie opisać, ale kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę.

Jedną z najważniejszych budowli Valletty jest Pałac Wielkich Mistrzów. Ukończony w 1574 roku, do dziś symbolizuje wielkość i chwałę Joannitów. Niegdyś pałac pełnił funkcję siedziby władz zakonu. Na ścianach znajdziemy unikalne fryzy przedstawiające historię Kawalerów Maltańskich, znajdują się tu także portrety Wielkich Mistrzów Zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, zwiedzenie wnętrz jest więc możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach i tylko wtedy, gdy nie toczą się obrady.

Zabytkiem pierwszego planu (choć łatwo go przeoczyć...) w Valletcie jest jednak nie Pałac Wielkich Mistrzów, lecz Katedra Św. Jana. Z zewnątrz katedra nie przedstawia sobą nic szczególnie imponującego, a już na pewno nie to, czego spodziewamy się po katedrze. Po takim wstępnie łatwo domyślić się, że prawdziwym bogactwem Katedry św. Jana jest jej wnętrze - niesamowite, w barokowym stylu, zachwycające nie tylko znawców sztuki. Dumą katedry jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio - Ścięcie Św. Jana.

Warto też wstąpić do Narodowego Muzeum Archeologicznego, a na popołudniowy spacer udać się na ulicę św. Urszuli. Znajdziemy tu mnóstwo restauracji i kafejek, gdzie zjemy smaczny obiad i wypijemy orzeźwiającego drinka. Jeśli przyjdziemy tu wcześniej, możemy też pobuszować po małych butikach. Także jeśli planujemy robić na Malcie zakupy, to tylko tutaj. Valletta słynie z luksusowych sklepików, ale znajdziemy tu także dużo sklepów z lokalnymi wyrobami i pamiątkami.

mdina, malta mdina, malta Fot. Shutterstock

Malta - Mdina

Malta - Mdina

Mdina to dawna stolica Malty. Jej charakterystyczne, wąskie uliczki, wijące się między ścianami szlachetnych domów, są po prostu piękne i aż proszą się o to, by nimi spacerować. Ciężko tu natrafić na jakikolwiek cień nowoczesności, a wieczory rozjaśnione światłem lamp wydają się wręcz abstrakcyjne. Wśród atrakcji szczególnie wartych zobaczenia w Mdinie można wymienić.... ok. tysiąca miejsc. Mdina jest jak Malta w pigułce.

Nie znajdziemy tu co prawda klasycznych zabytków do zwiedzania, ale można śmiało stwierdzić, że samo miasto jest jednym wielkim pomnikiem historycznym. Mdina jest spokojna, cicha, nawet przybywający tu turyści nie czynią zbyt wiele hałasu. Ciekawym obiektem jest katedra św. Pawła, wewnątrz której można zobaczyć obraz przedstawiający Najświętszą Maryję Pannę, a którego autorstwo przypisuje się św. Łukaszowi. Warto rzucić okiem na dwa zegary umieszczone na wieżach kościoła. Jeden z nich wskazuje godziny i minuty, drugi - dni i miesiące. Tuż obok wież zegarowych znajduje się też muzeum przykatedralne, którego zbiory obejmują okres kilku tysięcy lat. Podziwiać można tu między innymi dzieła Albrechta Dürera.

Mdina położona jest na wysokim wzniesieniu, skąd rozpościera się piękna panorama wyspy. Najprzyjemniej jest tu o zachodzie słońca. Wtedy można łatwo zauważyć, czemu Mdina zwana jest "cichym miastem".

gozo, malta gozo, malta Fot. Shutterstock

Malta. Wyspy Gozo i Comino

Malta. Wyspy Gozo i Comino

Gozo to niewielka, sielska wysepka, położona na północ od Malty. Po półgodzinnej jeździe dociera się do miejsca, które świetnie prezentuje Maltę sprzed kilkudziesięciu lat - spowolnione tempo życia, lokale, do których aż chce się zajrzeć, rozległe krajobrazy, daleko wysunięte granice wybrzeża, spokojne wsie i tradycyjne rzemiosło. Do najważniejszych miejsc na Gozo należą świątynie Ggantija, sanktuarium ta'Pinu, Cytadela, a także teren Dwejry. Pomimo, iż Malta zapewnia niezliczoną ilość atrakcji zarówno historycznych jak i kulturalnych, to tutaj w oczy rzuca się głównie letnie piękno natury: słoneczna pogoda, bajecznie czysta woda w morzu i prześliczne plaże, żywcem przypominające obrazki z widokówek. Poza typowymi plażami piaszczystymi, znajdują się tam i kamieniste oraz niemniej urokliwe wybrzeża skalne.

Comino to bardzo mała wyspa, położona w połowie drogi z Malty na Gozo. Na powierzchni nieco tylko ponad mili kwadratowej można tu odbyć całodzienny, bardzo przyjemny spacer, podczas którego zwiedza się zwykle małą kapliczkę, okazały zamek i strome klify. Noc na Comino można spędzić w czterogwiazdkowym hotelu. Na wyspie znajduje się także niesamowita Błękitna Laguna. Jej turkusowe wody będą stanowić większą gratkę dla amatorów pływania i snorkelingu, niż jakiekolwiek inne miejsce w tamtejszym rejonie.

Malta - wyspa kobiet?

Malta - wyspa kobiet?

Na terenach Malty i Gozo znaleźć można pozostałości tajemniczych megalitycznych świątyń. Pochodzenia i przeznaczenia tych osobliwych budowli, wybudowanych w kształcie kręgów, nie udało się do końca wyjaśnić. Ich budowę datuje się na okres ponad pięciu tysięcy lat wstecz. Istnieje teoria, że świątynie były poświęcone Matce Ziemi, a na wyspie mieszkały w tych czasach głównie kobiety - w okolicy jednej z budowli, koło miasta Paola, znaleziono siedem tysięcy szkieletów ludzkich, ale tylko jeden z nich należał do mężczyzny. Najsłynniejszą z budowli jest Hypogeum, zwane także świątynią Hal Saflieni. Trzeba jednak pamiętać, że aby odwiedzić ten zabytek konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Dokonać może jej obsługa hotelowa.

malta, sport, nurkowanie malta, sport, nurkowanie Fot. Shutterstock

Malta - sporty wodne

Malta - sporty wodne

Dzięki idealnym warunkom pogodowym, nurkowanie na Malcie możliwe jest przez cały rok. Śródziemnomorskie wody oblewające wyspy maltańskie należą do najczystszych i najbardziej przejrzystych jakie można spotkać nie tylko w tym rejonie świata. Podwodne urwiska, fascynujące jaskinie, różnorodne rafy koralowe oraz bardzo profesjonalne szkoły dla nurków - nie brakuje ich na żadnej z maltańskich wysp.

Poza Błękitną Laguną znajdziemy tu wiele innych miejsc, gdzie przejrzystość wody i urozmaicone dno morskie dostarczą rozrywek amatorom zanurzeń z akwalungem i doświadczonym nurkom. Popularne jest na Malcie także nurkowanie do wraków, których jest tutaj całkiem sporo. Do najbardziej interesujących należą brytyjski niszczyciel w pobliżu Marsamxett Harbour oraz specjalnie zatopiony holownik oceaniczny.
Najlepiej skorzystać z którejś z tutejszych szkół nurkowania, warto jednak doinformować się na ich temat w hotelu, gdyż nie wszystkie reprezentują dobry poziom obsługi.

Malta jest także popularna wśród miłośników windsurfingu. Spokojne morze i zdecydowane, ale łagodne wiatry sprzyjają początkującym amatorom tego sportu. Doświadczeni i zapaleni surfingowcy także znajdą tu miejsce dla siebie. Sprzęt można wypożyczyć we wszystkich miejscowościach turystycznych.

malta, jedzenie malta, jedzenie Fot. Shutterstock

Malta kuchnia

Malta kuchnia

Malta może poszczycić się ponadprzeciętną liczbą... nietypowych restauracji. Spożywanie "połowu dnia" pod wspaniałym, wieczornym niebem - oto kwintesencja śródziemnego życia. Wyspa nie słynie co prawda z wyjątkowej kuchni, ale wszystko, co zostanie podane na nasz stół, będzie niewątpliwie świeże i smakowite. Jak na większości wysp, także na Malcie jada się głównie ryby, ale nie tylko.

Spore wpływy ma na Malcie kuchnia sycylijska - znajdziemy tu na pewno dużo restauracji serwujących typowe dania włoskie: pasty i pizze. Wegetarianie także nie będą narzekać - w każdej restauracji dostaną smaczne i sycące dania przygotowane ze świeżych warzyw.

Typowo maltańskie dania to ross il-forn, czyli ryż z dodatkiem wołowiny lub wieprzowiny, zapiekany z serem i torta tal-lampuki - doskonały pasztet rybny z dodatkiem pomidorów, cebuli oraz szpinaku. Do dań warzywnych należą: brungiel, czyli nadziewane bakłażany (zawsze można poprosić o wersję z mięsem) i smakowita kapunata - mieszanka warzywna, na którą składają się bakłażany, pomidory, zielona papryka i czosnek.

Warto spróbować także win, które jak we wszystkich regionach śródziemnomorskich są doskonałe, a także sławnych tutejszych piw - najbardziej znane to Hop Leaf i Cisk Lager.

Malta Malta Fot. Shutterstock

Malta życie towarzyskie

Malta życie towarzyskie

Życie nocne na Malcie to oczywiście nie tylko bywanie w restauracjach. Znajdziemy tu przegląd wszystkich typowych rozrywek, od imprez tanecznych na plażach, po dyskoteki na europejskim poziomie.

Popularną rozrywką na Malcie jest jednak uczestnictwo we wszelkich religijnych fiestach. To kolejna z tradycji południowej Europy. Wielkość nakładu sił, energii i wiary, jakie zostały włożone w organizację imprez religijnych na Malcie, dobrze widać w liczbie miejscowych i zagranicznych gości, którzy w nich uczestniczą. Podążając za miejskim zespołem i procesją, można dać się ponieść nastrojowi imprez ulicznych, a przy okazji pomedytować w pięknie zdobionych kościołach. Koniecznie trzeba także spróbować tradycyjnych przysmaków dostępnych na ulicznych stoiskach i podziwiać zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni wieńczące każdy dzień fiesty.

Więcej o: