Wakacje na wyspie. Mniej znane rajskie wyspy Europy

Kreta, Sycylia, Majorka są zbyt zatłoczone albo znacie już je wylot? Poznajcie mniej znane rajskie wyspy Europy, o których istnieniu być może nie mieliście pojęcia!
Amorgos, Grecja Amorgos, Grecja Amorgos, Grecja fot. 123rf.com

Amorgos, Grecja

Wyspa Amorgos to Grecja w pigułce. Nazywana jest "wyspą wielkiego błękitu" - białe domki na urwistych skałach wspaniale kontrastują tu z kolorem wody. Na szczytach wyspy znajduje się też kilkanaście nadzwyczajnych klasztorów i monastyrów, w tym wykuty w pionowej skale monastyr Hozoviotissa, jeden z najpiękniejszych w Grecji, liczący obecnie 1200 lat. Dla fanów aktywnego spędzania czasu Amorgos ma do zaoferowania górskie szlaki. W centrum wyspy wnoszą się bowiem wysokie góry, z których roztacza się wspaniały widok. Na wyspie zachowane są pozostałości starożytnych miast Minoa, Arkesine i Aigiale. Miasto Amorgos otacza XIII-wieczny wenecki zamek na wzgórzu. Jest tu też aż 40 kościołów i kaplic, w tym najmniejszy w Grecji mogący pomieścić dwie osoby. Dla północnej części wyspy charakterystyczne są wysoko położone wioski. Na południowym zachodzie ciągną się puste, ustronne zatoczki - świetne miejsca na kąpiel i plażowanie. Najpopularniejsza plaża to Agia Anna. Noclegi i ładne plaże znaleźć można m.in. w pobliżu niewielkiej przystani Egialis. Wyspa pozostaje w dużej części dziewicza, turystów jest wciąż niewielu, szczególnie w porównaniu z innymi wyspami greckimi...

Chorwacja, wyspa Mljet. Zielona wyspa należąca do Dalmacji wymieniana jest jako jedna najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jest oazą spokoju. Chorwacja, wyspa Mljet. Zielona wyspa należąca do Dalmacji wymieniana jest jako jedna najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jest oazą spokoju. Chorwacja, wyspa Mljet/Fot. 123rf

Mljet, Chorwacja

Zielona wyspa należąca do Dalmacji wymieniana jest jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych wysp na świecie. W przeważającej części jest nienaruszonym rajem natury o bogatej faunie i florze. Niemal cała tonie w lasach. Jedną trzecią powierzchni wyspy zajmuje Nacional Park Mljet - najważniejszy obszar chroniony na południu Dalmacji. Znajduje się tu bujna i różnorodna roślinność śródziemnomorska, a także dwie głębokie zatoki, które ze względu na niezwykle wąskie cieśniny łączące je z morzem, nazwane są jeziorami. Są to jeziora Veliko i Malo. W lecie temperatura wody jest w nich o wiele wyższa niż po drugiej stronie wyspy, której wybrzeże jest skaliste, z licznymi jaskiniami i klifami. Niemal cały obszar Parku Narodowego Mljet pokrywa gęsty las iglasty, w którym dzięki działaniom w zakresie ochrony przyrody, zachowało się wiele bardzo starych drzew. Turyści mogą spacerować w ich cieniu specjalnie wytyczonymi ścieżkami lub jeździć na rowerach wzdłuż brzegów jeziora. Wyspa, mimo rosnącej popularności wciąż robi wrażenie bezludnej - turystów jest tu znacznie mniej niż na pobliskiej  Korčuli. Wyspa Mljet to doskonały cel dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Jest oazą spokoju. Ci, którzy poszukują ciszy i pięknych krajobrazów nie będą chcieli jej opuścić.

Procida, Włochy Procida, Włochy Procida, Włochy fot. 123rf.com

Procida, Włochy

Procida to najmniejsza z wysp Zatoki Neapolitańskiej. W porównaniu z Capri i Ischią, obleganymi przez turystów przez cały sezon wakacyjny, Procida to prawdziwa wyspa rybacka. Dziś dostępna jest dla turystów, ale przez lata z uwagi na cenny mikroklimat trzeba było mieć pozwolenie, by się na nią dostać. Wyspa ma pochodzenie wulkaniczne, prawdopodobnie jest tworem czterech różnych wulkanów. W najszerszym miejscu Procida liczy jedynie 16 kilometrów. Podziwiać tu można pastelowe domki rybaków w Marina Grande i Sancio Cattolico oraz wysoko wzniesioną, najstarszą część wyspy Terra Murata. Wpływających do portu witają różnobarwne kamieniczki datowane na XVIII wiek. Procida to także ogród pełen pomarańczy, cytryn i kwiatów. Na wyspie rosną ogromne cytryny, jakich nie ma nigdzie indziej. Wysepkę najlepiej zwiedzać pieszo. Niezapomnianych wrażeń dostarczy widok z Terra Murata, gdzie błękit nieba zlewa się z lazurem morza. Z Neapolu i Pozzuoli pływają na wyspę  promy i statki wycieczkowe.

Anafi, Grecja Anafi, Grecja Anafi, Grecja fot. 123rf.com

Anafi, Grecja

Anafi to kolejna mniej znana grecka wysepka. Należy do archipelagu Cykladów. Żyje na niej raptem kilkuset mieszkańców, utrzymujących się z rybołówstwa i uprawy ziemi. Wakacyjnych gości na Anafi z roku na rok przybywa, a to wszystko za sprawą wspaniałych plaż na południowym wybrzeżu, ciszy i spokoju. Najpiękniejsze plaże to Klisidi oraz Raukounas. Kilka razy w tygodniu przypływają tu promy z Pireusu. Pokoje wynająć można w portowym miasteczku Chora Anafi lub w Agios Nikolasos. Poza plażami atrakcjami Anafi są weneckie zamki, klasztory i kolorowa architektura cykladzka. Najciekawszy jest klasztor Kalamiotissa wybudowany na fundamentach świątyni Apollina, leżący na stromym wzgórzu, na wysuniętym na wschód cyplu wyspy. Droga do niego pełna jest niezwykłych widoków. Wnętrze wyspy jest zupełnie dzikie i puste. Korzystając z kozich ścieżek, można tu wędrować godzinami.

Chorwacja, wyspa Vis. Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskinie, a także wspaniała lokalna kuchnia. To wyspa stworzona jest dla samotników, wędkarzy. Chorwacja, wyspa Vis. Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskinie, a także wspaniała lokalna kuchnia. To wyspa stworzona jest dla samotników, wędkarzy. Chorwacja, wyspa Vis, Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Vis, Chorwacja

Wyspa Vis to najdalej oddalona od wybrzeża dalmatyńska wyspa. Jej atrakcje to dziewicza przyroda, zjawiska kresowe jaskiń Modra, Medvidina i Zelena, antyczne znaleziska i liczące kilkaset lat zabytkowe miasta Komiža i Vis. Łagodne doliny środkowej części wyspy porośnięte są winoroślą, drzewami cytrusowymi i palmami. Wyspa Vis nie jest miejscem rozrywkowym. Stworzona jest dla samotników, wędkarzy. To miejsce idealne do spokojnego wypoczynku na słońcu. Na wyspie Vis spośród wszystkich chorwackich wysp można ponadto zjeść najsmaczniej. W tutejszych tawernach serwowane są potrawy z najlepszych owoców morza rejonu Dalmacji. Są tanie i smaczne. Turyści mogą wybrać się także na rejs wędkarski, podczas którego sami złowią swój posiłek i nauczą się go przyrządzać. Trzeba też spróbować lokalnych win wytwarzanych na Vis m.in. - białego Vugava. Wino pochodzące z wyspy Vis jest znane od czasów starożytnych - w II w. p.n.e. - grecki kronikarz Agatarhid opisał je jako "lepsze od innych".

Hiszpania wczasy - Formentera Hiszpania wczasy - Formentera Hiszpania wczasy/Fot. Shutterstock

Formentera, Hiszpania

Formentera to najmniejsza wyspa w archipelagu Balearów. W przeciwieństwie do pobliskiej Ibizy, jest spokojna i idealna na rodzinne wakacje. Zachwyca malowniczymi, skalistymi wybrzeżami, piaszczystymi plażami, zapachem lasów piniowych oraz wodami - jednymi z najczystszych na Morzu Śródziemnym. Krajobraz zdobią dwa słone jeziora znajdujące się na północy wyspy. Do najpiękniejszych zakątków wyspy prowadzą kamieniste, polne drogi. Plaże są uważane za najlepsze na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najpiękniejsze to ciągnąca się kilometrami plaża Mitjorn na południu i Ses Illetes na północy. Wyspę upodobali sobie naturyści. Nie ma tu wielkich hoteli, parków wodnych. Formenterę najlepiej objechać rowerem.

Wyspa Giglio, Włochy Wyspa Giglio, Włochy Wyspa Giglio, Włochy fot. 123rf.com

Wyspa Giglio, Włochy

Wyspa Giglio w Toskanii zajmuje pierwsze miejsca w rankingach najpiękniejszych i najczystszych włoskich kurortów nad morzem i nad jeziorami, sporządzanych przez obrońców środowiska. Malutka wyspa o przepięknej faunie podwodnej, którą można zaobserwować nawet z brzegu, leży niedaleko Santo Stefano Na skalistych wybrzeżach wyspy można spotkać kolonie jeżowców, krabów i czerwone ryby. Atrakcją wyspy jest również stara zabudowa portu. Isola del Giglio jest ulubionym celem wakacyjnym bogatych Rzymian.

Lampeduza, Wochy Lampeduza, Wochy Lampeduza, Wochy fot. Figiu/CC/Wikipedia

Lampedusa, Włochy

Lampedusa to włoska wyspa położona zaledwie 150 km od wybrzeży Afryki. To najbardziej wysunięty na południe punkt Europy. Północna część wyspy to strome urwiska nad morzem, ale południowa to rajskie plaże z ciepłą i przejrzystą wodą. Biały piasek plaż Lampedusy przypomina wybrzeże afrykańskie. Najpopularniejsze i najpiękniejsze są plaże: Rabbit Beach i Cala Greca. W rezerwacie przyrody wyspy Lampedusa morskie żółwie składają jaja, a w wodach otaczających wyspę pływają delfiny.

Ile de Re, Francja Ile de Re, Francja Ile de Re, Francja fot. Shutterstock

Île de Ré, Francja

Île de Ré to wyspa leżąca przy zachodnim wybrzeżu Francji w pobliżu La Rochelle, po północnej stronie cieśniny Pertuis d'Antioche. Wyspa ma 30 km długości. Dużą jej część zajmują tereny chronione. Specyficzna dla wyspy jest lekka, ożywcza bryza. Ze względu na piaszczyste plaże i łagodne temperatury wody, wyspę upodobały sobie francuskie rodziny z dziećmi. Najlepiej zwiedzać Île de Ré pieszo lub na rowerze. Na wyspie jest dobrze rozwinięta sieć szlaków rowerowych, dlatego większość stałych mieszkańców wyspy nie używa samochodów. Baza turystyczna również jest dobrze rozwinięta, można tu spędzić bardzo przyjemne, spokojne wakacje.

Ponza, Włochy Ponza, Włochy Ponza, Włochy fot. Shutterstock

Ponza, Włochy

Wysepka Ponza, należąca do Lacjum już z daleka lśni pastelowymi, radosnymi kolorami rozsianych wszędzie domów i domków. Dumą wyspy jest Chiaia di Luna, plaża, która uchodzi tu za najpiękniejszą. Dostać się na nią można tunelem wydrążonym w skałach jeszcze przez starożytnych Greków. Plaża, jak na skalistą wyspę, jest spora  - ma 150 metrów. Wznosi się nad nią około 100 metrów pionowej skały z jasnego tufu. Największy skarb Ponzy to poszarpane, pełne skał, zatok i grot wybrzeże liczące łącznie 40 km. Szczególnie imponujące są groty wykute przez niewolników dla rzymskich cesarzy i patrycjuszy. Woda jest czysta, idealnie nadaje się do nurkowania. Przy plażach znajdują się bary i trattorie serwujące pyszne dania kuchni włoskiej. Dziwi, że Ponza oddalona zaledwie 40 km od Rzymu pozostaje miejscem stosunkowo mało znanym. Po części wynika to z tego, że Ponza stała się ośrodkiem turystycznym dopiero ćwierć wieku temu, a w czasach starożytnych uznawana była za miejsce złowrogie.

Więcej o: