Chorwacja. 5 miejsc w Dalmacji, które trzeba zobaczyć

Nie ma chyba drugiego regionu w Chorwacji, gdzie czas można spędzić tak kreatywnie i przyjemnie jak w Dalmacji. To tu rozsiadły się najładniejsze chorwackie miasta, eksplodowała fantastyczna przyroda, a ziemia rozpadła się na ponad tysiąc kawałeczków - właśnie tyle wysp i wysepek ma Dalmacja. Tysiąca wysp w jednym tekście nie opiszemy, za to 5 dalmackich hitów - z przyjemnością!
Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja wycieczki - Dubrownik Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja

Chorwacja. Dalmacja

Obszar Dalmacji rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej. Jeśli w podróż wybierzecie się samochodem (a zwykle do Chorwacji jedzie się właśnie samochodem) - czekają was nie lada atrakcje - jazda drogą wzdłuż skalistego wybrzeża zapewnia niesamowite widoki. Przyda się jednak wprawa - droga jest raczej wąska, a także pełna zakrętów. Chorwaccy kierowcy jeżdżą raczej bezpiecznie, a oznakowania są dobre i czytelne. Będąc w Dalmacji warto rozważyć wynajęcie żaglówki - żeglowanie między dalmackimi wysepkami to jeszcze lepsza opcja urlopu niż stacjonarny pobyt.

Split, Chorwacja pogoda Split, Chorwacja pogoda Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja. Split

Chorwacja. Dalmacja. Split

Split da się zwiedzić w jeden dzień, pod warunkiem, że spacer zacznie się wcześnie. Dzień będzie długi, bo Split nie bez powodu nazywany jest "miastem słońca". Najważniejszym punktem Splitu jest jego kolebka - Pałac Dioklecjana, pochodzący z 295 roku. Wybudował go pochodzący z tych ziem cesarz - na swoją emeryturę. Budynek łączy cechy twierdzy i pałacu, a jego piękna architektura cieszy oko. We wnętrzach budowli można zobaczyć między innymi mauzoleum cesarskie, gdzie spoczywa ciało władcy (trzeba przyjść wcześnie rano lub popołudniu, między 12.00 a 16.00 mauzoleum jest zamknięte). W pałacowej katedrze warto zwrócić uwagę na pięknie rzeźbione drzwi, na których wyryto dwadzieścia osiem scen z życia Chrystusa. Pałac można opuścić jedną z dwóch bram: Złotą lub Srebrną. Przy Złotej stoi posąg Grgura Ninskiego, biskupa chorwackiego, który spełnia ponoć marzenia przybywających tu podróżników. Jeśli chcecie sprawdzić jego skuteczność, potrzyjcie duży palec biskupiej stopy.

Aby wtopić się w codzienne życie Splitu, a także uzupełnić zapasy jedzenia, warto udać się na targ rybny przy ulicy Kraj sv. Marje. Atmosfera tego miejsca jest szalenie ciekawa, a zapachy - w pełni naturalne! Jeśli podróżujecie kamperem czy z namiotem, to właśnie tu trzeba przyjść po pyszności na wieczorne grillowanie. Będąc na targu należy zwrócić uwagę na sąsiadujący z nim budynek o prześlicznej secesyjnej fasadzie. Z niego tez unosi się specyficzny, choć całkiem inny zapach - w budynku mieści się ośrodek kąpieli siarkowych.

W pobliżu targu, na półwyspie Sustipan, znajduje się ulica Toncicieva z najlepszą pizzerią Splitu - nazywa się Galija. Pizza jest tak pyszna jak widok: na kojące, turkusowe morze i wychylające się sponad niego miasto.

Zobacz także:

Taka jest Chorwacja!

Wybrzeże Chorwacji: Istria, Kvarner, Dalmacja

wyspa hver, hvar, chorwacja wyspa hver, hvar, chorwacja Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja. Wyspa Hvar

Chorwacja. Dalmacja. Wyspa Hvar

Na pobyt na wyspie Hvar musicie zarezerwować sobie minimum dwa dni, ale lepiej załóżcie, że zostaniecie tu jeszcze dłużej. Dotyczy to zwłaszcza kierowców - na wyspie Hvar skupiły się sklepy i restauracje sprzedające jedne z najlepszych chorwackich win.

Na Hvar można się dostać katamaranem, a ze Splitu pływa tu prom (warto zasięgnąć wcześniej informacji na temat godzin jego wypływania, gdyż między miastem a wyspą kursuje stosunkowo rzadko).

Hvar to zdradliwe miejsce - potrafi zauroczyć przyjezdnych już w momencie, gdy wpływają do portu. Jako pierwszy widok Hvar pokaże wam pełne renesansowych kościołów i tradycyjnych budowli kamienne miasto. Port i miasteczko otaczają małe wyspy - jest pięknie.

Spacer można zacząć od rynku, gdzie znajduje się monumentalna, renesansowa katedra. Można wejść do środka, pod warunkiem, że nie przyjdzie się w godzinach południowych - wtedy bramy są zamknięte. Po obejrzeniu katedry - idźcie na spacer malowniczymi uliczkami skromnej dzielnicy Burg lub do bardziej luksusowego i eleganckiego Gradu.

Jeśli planujecie spędzić w Hvarze wieczór, zajrzyjcie do centrum informacji turystycznej i zapytajcie, czy tego dnia w klasztorze Franciszkanów nie odbywa się przypadkiem koncert. Jeśli tak, polecamy skorzystać, gdyż wieczorne koncerty w niesamowitej akustyce są naprawdę arcyciekawym przeżyciem. Sam klasztor także jest wart odwiedzenia, a pobliska twierdza oferuje piękne widoki z wzniesienia, na którym jest położona. Wieczór należy wypełnić doskonała kuchnią - w tym celu najlepiej skorzystać z bogatej oferty restauracji w dzielnicy Grad.

Drugi dzień pobytu bezwzględnie należy urozmaicić wizytą we wsi Humac, położonej około 40 kilometrów od Hvaru. Wokół drogi ciągną się pola lawendowe, w porze kwitnienia koniecznie należy jechać z otwartymi oknami, bo zapach jest oszałamiający. Przed wjazdem do wsi znajduje się dogodny parking, gdzie trzeba porzucić pojazd i w dalszą drogę udać się piechotą. W okolicach wsi znajduje się rewelacyjna grota Grapceva, która szczyci się imponującymi stalaktytami i stalagmitami. Po poznaniu jej uroków czas na spacer Oślim Szlakiem, prowadzącym na szczyt wzniesienia, z którego można podziwiać widok na morze i sąsiednie wyspy.

Najsmaczniejsze na koniec - Humac słynie przede wszystkim z gospody, w której tradycyjnie nie używa się elektryczności. Potrawy przygotowuje się na stary, pasterski sposób w naczyniu zwanym peką. Nie sposób wybrać tu jednego dania, zatem przygotujcie się na długi i obfity posiłek.

Wracając, można zatrzymać się w Jelsie, miasteczku rybackim, gdzie latem odbywa się święto wina. Warto przespacerować się w okolicach ślicznego portu, a także wstąpić do jednego ze sklepików po najlepszą rakiję w Chorwacji.

Zobacz także:

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja. Wyspa Hvar pełna słońca

Park Krka, Chorwacja pogoda Park Krka, Chorwacja pogoda Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja. Park Narodowy Krka

Chorwacja. Dalmacja. Park Narodowy Krka

Krka to jeden z najładniejszych parków narodowych Chorwacji. Można tu nie tylko odetchnąć świeżym powietrzem i podziwiać naturę, ale także urządzić sobie rodzinny piknik i zażyć kąpieli przy wodospadach.

Początek trasy to miejscowość Skradin, leżąca u ujścia rzeki Krka. Po pokrzepiającej i pysznej kawie wypitej w uroczym porcie wsiada się na łódź odpływającą do Wodospadu Skradinskiego.

Po dopłynięciu na miejsce trzeba kupić bilet wstępu, w który wliczona jest już podróż łodzią (łącznie z podróżą powrotną). Pod kasą parku zaczyna się szlak, otoczony z każdej strony mieniącymi się kaskadami wody. Pomimo iż jest to teren chroniony, to w wyznaczonych miejscach można się kąpać i piknikować - koniecznie trzeba zabrać ze sobą stroje kąpielowe i piknikowy koszyk. Dzień spędzony między wodospadami, połączony z kąpielą w spienionej i krystalicznie czystej wodzie, to prawdziwa rewelacja, zwłaszcza w letnie upały, jakie w Chorwacji zdarzają się coraz częściej.

Idąc dalej szlakiem napotkacie kilka stoisk oferujących regionalne produkty, m.in. bardzo dobrą owocową rakiję. Ścieżka prowadzi dalej na szczyt, z którego rozpościera się panorama parku, obejmująca wszystkie mijane kaskady.

Zobacz także:

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Taka jest Chorwacja!


Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria - Riwiera Makarska Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja. Makarska

Chorwacja. Dalmacja. Makarska

Makarska i Biokovo to dwie bardzo różne atrakcje, ale położone blisko siebie. Dzień można podzielić między zwiedzanie miasta i wyprawę w góry. Pamiętajcie o stosownym obuwiu, ścieżki są wprawdzie przygotowane nawet dla amatorów, ale bezpieczniej jest nie udawać się w tę drogę w sandałach.

Zaczynamy od poznania Makarskiej. Dobrym początkiem dnia jest spacer palmową promenadą nadmorską prowadzącą na plac Kacica, gdzie stoi barokowy kościół pod wezwaniem św. Marka. Zaraz za kościołem znajdziecie atrakcyjne targowisko z pamiątkami i lokalnymi przysmakami - tu można uzupełnić zapasy na wyprawę górskimi ścieżkami. Około południa warto udać się do klasztoru Franciszkanów, gdzie chłodne mury chronią przed ostrym południowym słońcem. Około 13.00 można ruszyć stąd w stronę szlaku prowadzącego w góry Biokovo.

Zobacz także:

Chorwacja. Makarska i okolice

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć


chorwacja, makarska chorwacja, makarska Fot. Gambitek/CC/Wikimedia

Chorwacja. Dalmacja. Biokovo

Chorwacja. Dalmacja. Biokovo

Doskonale oznakowane szlaki biegną między winnicami i gajami oliwnymi. Im wyżej będziecie się wspinać, tym częściej spoglądajcie za siebie - widoki ze ścieżek zapierają dech w piersiach. Szlak prowadzi do wioski Mlinice, gdzie stoją zachowane w świetnym stanie młyny wodne. Dalsza droga wiedzie przez Park Przyrodniczy Biokovo, a także przez wioskę Kotisina, gdzie znajduje się osada kamiennych domów, która sprawia wrażenie istniejącej poza czasem.

Podążając w stronę końca szlaku i zejścia do Makarskiej koniecznie zwróćcie uwagę na oznakowany Ogród Botaniczny, który jest dość nietypowy - przypomina bowiem skalne rumowisko. Po zejściu do Makarskiej warto jeszcze raz ruszyć w stronę promenady - na dobrą kolację w jednej z licznych restauracji.

Zobacz także:

Wyspy Chorwacji. Którą wybrać?

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć


Dalmacja, Dubrownik, Chorwacja. Obszar Dalmacji rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej. To tu znajdują się najładniejsze chorwackie miasta, fantastyczna przyroda, a także tysiąc wysp i wysepek. Perła Dalmacji to bez wątpienia Dubrownik. Inne piękne miasto Dalmacji to Split. Z wysp trzeba odwiedzić Hvar. Do atrakcji przyrodniczych Dalmacji należy Park Narodowy Krka. Dalmacja, Dubrownik, Chorwacja. Obszar Dalmacji rozciąga się wzdłuż wybrzeża Adriatyku od wyspy Pag do Zatoki Kotorskiej. To tu znajdują się najładniejsze chorwackie miasta, fantastyczna przyroda, a także tysiąc wysp i wysepek. Perła Dalmacji to bez wątpienia Dubrownik. Inne piękne miasto Dalmacji to Split. Z wysp trzeba odwiedzić Hvar. Do atrakcji przyrodniczych Dalmacji należy Park Narodowy Krka. Dubrownik, Chorwacja/Fot. Shutterstock

Chorwacja. Dalmacja. Dubrovnik

Uważany za najpiękniejsze miasto Chorwacji Dubrovnik faktycznie robi wrażenie na podróżnikach. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest jednym z piękniejszych nadmorskich miast w Europie.

Planując pobyt w Dubrovniku weźcie pod uwagę, że w godzinach południowych w mieście jest naprawdę gorąco. Ten czas lepiej przeznaczyć na wizytę w Pałacu Rektora niż na snucie się po spieczonych słońcem ulicach. Imponująca budowla przeżyła aż trzy kataklizmy, które obracały ją w ruinę, jednak dziś jest imponująca i warta odwiedzenia. Gmach zdradza cechy właściwe barokowi i gotykowi. Do interesujących punktów zwiedzania należą dawne urzędy miejskie, a także zlokalizowane tu więzienie. Z okien na wyższych piętrach rozpościera się wspaniała panorama Dubrovnika, a z drugiej strony widok na port.

Po wyjściu z Pałacu Rektora można udać się do sąsiadującego z nim Pałacu Sponza, z piękną renesansową fasadą, a następnie - urokliwymi uliczkami - do portu, gdzie mieści się ciekawy arsenał morski.

Popołudnie przeznaczcie na spacer po centrum miasta, z obowiązkowymi przystankami w ukrytych w kamiennych bramach restauracyjkach i kawiarniach. Ich tarasy nierzadko odkrywają piękne panoramy morskie.

Wieczór w Dubrovniku mogą urozmaicić liczne wydarzenia kulturalne: teatry uliczne, koncerty na wolnym powietrzu, czy śpiewy w licznych i bardzo pięknych zabytkowych kościołach. Dubrovnik najlepiej bowiem poznawać pieszo - jego ulice kryją w sobie wiele tajemnic, zapomnianych ogrodów i malowniczych skwerków. Nie ma chyba drugiego miasta, w którym zwykły spacer dostarcza tyle niespodzianek.

Zobacz także:

Wyspy Chorwacji. Którą wybrać?

Chorwacja naj. Największe, najpiękniejsze, najlepsze w Chorwacji

Więcej o: