Europa. 10 pięknych europejskich ulic

Nie da się ich pominąć podczas podróży do wielkich miast. Ulice, bulwary, deptaki. Po nich spacerujemy, gdy chcemy poczuć klimat miejsca i... zrobić zakupy. Od Sankt Petersburga do Wiednia i od Rzymu do Barcelony - który deptak w Europie jest najładniejszy?
schody hiszpańskie, włochy, rzym, via condoti schody hiszpańskie, włochy, rzym, via condoti Fot. Shutterstock

Via Condotti - Rzym (Włochy)

Modna i zatłoczona Via Condotti to ulica, przy której butiki mają najbardziej znani projektanci: Armani, Cartier, Gucci, Hermès, Dolce & Gabbana, Prada, Louis Vuitton. Zaczyna się przy Schodach Hiszpańskich i kończy po zaledwie kilkuset metrach. Droga w tym miejscu była już w czasach rzymskich. Przy Via Condottii znajduje się Caffe Greco - najstarsza kawiarnia w Rzymie, założona w 1760 r. Gościło tu wiele sław: Stendhal, Byron, Goethe, Liszt, Ibsen, Andersen, Mickiewicz. Bywał tu także Casanova. Wystrój kawiarni przez lata pozostał niezmieniony.

 

Teraz Via Condotti okupują turyści i miłośnicy mody. Na zakupy w tym miejscu stać tylko nielicznych - tych, co dysponują pękatymi portfelami. Innym pozostaje podziwianie witryn sklepowych.

 

Rzym. Spacerownik: Piazza Venezia, Kapitol, fora cesarskie cz. 1

La Rambla, Barcelona/Barcelona hotel La Rambla, Barcelona/Barcelona hotel Barcelona hotel/Fot. Shutterstock

La Rambla - Barcelona (Hiszpania)

"Rambla to jedyna ulica na świecie, która mogłaby nie mieć końca" - tak powiedział o barcelońskim deptaku hiszpański poeta Federico Garcia Lorca. Ta popularna ulica ciągnie się od Plaça de Catalunya w centrum do pomnika Krzysztofa Kolumba na nabrzeżu. Właściwie nie jest to jedna ulica, ale ciąg krótkich ulic, noszących nazwy Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica. Z tego powodu La Rambla nazywana jest też w liczbie mnogiej Les Ramblas.Przy ulicy znajduje się kilka pięknych budynków. Jest tu Opera Narodowa - Gran Teatre del Liceu, muzeum międzynarodowej sztuki współczesnej Centre d'Art Santa Mònica, a także Mercat de la Boqueria - nastrojowy targ żywności o 170-letniej historii, z piękną secesyjną bramą.


Na Rambli koncertują muzycy, pozują mimowie, sprzedają pamiątki handlarze. Tłumy turystów krążą między knajpkami, serwującymi paellę i sangrię. Deptak upodobali sobie też kieszonkowcy - jest tu tak tłoczno, że łatwo im o łup, trzeba więc dobrze pilnować portfela.

 

Barcelona - kilka powodów, dla których warto ją odwiedzić

Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Dubrownik Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Stradum - Dubrownik (Chorwacja)

Tu trafia każdy, kto odwiedza Dubrownik. Ulica Stradum (Placa) ciągnie się od bramy Pile, którą większość turystów wchodzi na Stare Miasto, aż do murów po przeciwległej stronie starówki. Budynki przy ulicy są do siebie podobne, co jest skutkiem szybkiej odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Dubrownik w 1667 r. Mimo tego jest tu co podziwiać, a cenne zabytki znajdują się na każdym kroku. Zaraz przy bramie uwagę przykuwa Wielka Fontanna Onufrego - budowla z maskami, przez które wypływa woda. Za fontanną jest dawny średniowieczny klasztor św. Klary, gdzie dziś znajduje się restauracja, po drugiej stronie ulicy renesansowy kościół Zbawiciela, a zaraz za nim romańsko-gotycki klasztor franciszkanów z zabytkową apteką. Stradum kończy się placem Luza, przy którym stoi najbardziej znany dubrownicki zabytek - Pałac Sponza. Restauracje, kawiarnia i sklepy z pamiątkami dopełniają obrazu tego wiekowego deptaka w jednym z najpiękniejszych chorwackich miast.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

petersburg petersburg floridaguyjoe/CC/Wikipedia

Prospekt Newski - Sankt Petersburg (Rosja)

Kto ma na Sant Petersburg tylko jeden dzień, musi tutaj przyjść, bo Newski Prospekt to Petersburg w pigułce. "Jakże zachwyca ta ulica - piękność naszej stolicy" - tak pisał o Newskim Prospekcie Mikołaj Gogol. Główna ulica Sankt Petersburga pochodzi jeszcze z czasów Piotra I, kiedy to została zbudowana, by połączyć Sobór Aleksandra Newskiego z Admiralicją. Prospekt Newski szybko stał się ulicą modną, domy stawiali tu najbogatsi mieszkańcy miasta. Potem pojawiły się tu instytucje finansowe i handlowe i szereg świątyń różnych wyznań: prawosławne, katolickie, protestanckie, a nawet kościół ormiański.

 

Przy Prospekcie Newskim stoją najciekawsze budynki Petersburga. Ulica zaczyna się od Placu Pałacowego, przy którym wznosi się piękny Pałac Zimowy. Dalej są klasycystyczne kamienice, elegancka Kawiarnia Literacka, z której Puszkin wyszedł na pojedynek (w którym został zabity), barokowy Pałac Stroganowa, Dom Mody sprzed 100 lat, Sobór Kazański. Do tego prawie każdy budynek tu ma bogatą historię. Warto zajrzeć też do delikatesów Jelisiejewskij. W zbudowanym z ogromnym przepychem gmachu można kupić luksusowe artykuły. Newski Prospekt tętni życiem tez po zmroku, który latem w Petersburgu zapada bardzo późno. Można więc tędy spacerować przez całą dobę.

 

Sankt Petersburg i jego białe noce

Paryż wycieczki, Pola Elizejskie Paryż wycieczki, Pola Elizejskie Fot. Shutterstock

Pola Elizejskie - Paryż (Francja)

Chyba nie ma nikogo, kto nie słyszałby tej nazwy. Pola Elizejskie to jedna z najsłynniejszych ulic świata. Turystów - szczególnie tych zamożniejszych - przyciągają tu ekskluzywne butiki, a także teatry, restauracje oraz... wielka popularność tego miejsca - na Polach Elizejskich po prostu trzeba bywać. Zresztą być w Paryżu i nie zobaczyć Pól Elizejskich? To niemożliwe.

 

Pola Elizejskie były deptakiem już w XVIII w. Spacerowała tędy Maria Antonina, zanim straciła głowę na szafocie. Wielokrotnie przebudowywana od tamtego czasu ulica ciągnie się od Place de la Concorde do Łuku Triumfalnego. Szeroka, sześciopasmowa ulica jest miejscem oficjalnych uroczystości i parad. Francuzi są z niej niesamowicie dumni, nazywają ją nawet "najpiękniejszą aleją świata". Czy tak jest rzeczywiście - kwestia gustu. Na pewno jest to natomiast jedna z najdroższych ulic na świecie.

 

Francja. Paryż - największe atrakcje Paryża w pigułce

kopenhaga, dania kopenhaga, dania Olga Itenberg/CC/Wikimedia

Stroget - Kopenhaga (Dania)

Stroget to właściwie nie jedna ulica, ale pięć ulic na Starym Mieście w Kopenhadze. Jest to najdłuższy handlowy deptak Europy i jedno z pierwszych miejsc na naszym kontynencie, które wyłączono z ruchu samochodowego, co stało się potem wzorem dla innych miast. Miejsce zakupów, zabawy i odpoczynku. Tu zlokalizowane są najpiękniejsze zabytkowe kamienice Kopenhagi, tu można znaleźć malownicze zaułki, tu są najbardziej znane place miasta. Przy Stroget znajduje się dziewiętnastowieczna Fontanna Bocianów - ulubione miejsce spotkań mieszkańców Kopenhagi. Jak przystało na deptak, na Stroget jest tu dużo restauracji i sklepów z pamiątkami, występują uliczni grajkowie i mimowie, a malarze oferują namalowanie portretu.

 

Dania. Kopenhaga w skrócie

Praga zabytki, Czechy - Złota Uliczka Praga zabytki, Czechy - Złota Uliczka Shutterstock

Złota Uliczka - Praga (Czechy)

Złota Uliczka to mała, ale bardzo znana dzięki swej malowniczości uliczka na Hradczanach. Malutkie kolorowe domki sprawiają, że miejsce ma klimat bajkowy. Od niedawna znowu można ją zwiedzać po rocznym remoncie, ale najpierw trzeba... kupić bilet. Wstęp na Złotą Uliczkę jest możliwy tylko dla osób, które kupują bilet na Zamek Praski. Uliczka bowiem znajduje się między obwarowaniami zamkowymi, a domki są dobudowane do murów.

 

Warto zapłacić za możliwość spaceru po jednej z najbardziej magicznych praskich uliczek. Nazwa uliczki pochodzi nie od jej bogactwa, ale od złotników, którzy mieli niegdyś tu zamieszkiwać. W późniejszych czasach zaś było to miejsce, gdzie mieszkała biedota, w XIX w. zastąpiona przez cyganerię. Obecny kolor domków, dzięki którym Złota Uliczka ma swój charakter, nie pochodzi jednak z dawnych czasów - to efekt renowacji, którą przeprowadzono w latach 50. XX wieku.

 

Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę

wiedeń wiedeń Politikaner/CC/Wikimedia

Kärtnerstrasse - Wiedeń (Austria)

Kolorowy i pachnący kawą deptak wiedeński przyciąga rzesze turystów i miejscowych. Ulica jest elegancka i stylowa, mieści się przy niej bardzo wiele dobrych butików oraz kawiarni. Uliczni muzykanci grają walce. Tętni życie.

 

Spacer po Kärtnerstrasse to obowiązkowy punkt programu wycieczek do Wiednia, i to nie tylko dlatego, że w pobliżu tej ulicy znajduje się słynna Opera Wiedeńska. Tu w cieniu pięknych klasycystycznych kamienic najbardziej czuć klimat dawnego Wiednia, tu po zwiedzeniu pobliskich zabytków można odpocząć przy kawie po wiedeńsku, zjeść obiad albo pyszne lody, a także kupić stylowe - choć drogie - pamiątki ze stolicy Austrii.

 

Wiedeń - w rytmie walca po kawiarniach

londyn, Oxford Street londyn, Oxford Street Fot. Shutterstock

Oxford Street - Londyn (Wielka Brytania)

Oxford Street cieszy się zasłużoną opinią najbardziej ruchliwej handlowej ulicy w Europie - jest tu aż 300 sklepów. Ten popularny zakupowy szlak ma bogatą historię. Droga wiodła tędy już w czasach rzymskich, ale jeszcze kilkaset lat temu Oxford Street stanowiła... ostatnią drogę skazańców idących na szubienicę.

 

Dziś przewija się tędy wielobarwny tłum. Jest tu tak tłoczno, że trudno o spokojne zrobienie zakupów, tylko doświadczeni miłośnicy shoppingu sobie radę. W zależności od zasobności portfela można znaleźć sklepy dla siebie - są tu i butiki znanych projektantów, i popularne na całym świecie sieciówki, i  markowe sklepy dla średniozamożnych oraz sklepy z niepowtarzalnym asortymentem. Niektórzy uważają, że na Oxford Street warto wybrać się nie tylko na zakupy, ale i na spacer. Jeśli ktoś lubi wielkomiejski gwar i nie przeszkadza mu hałas i brud - jest to miejsce idealne dla niego. Osoby lubiące spokój i nastrojowe klimaty na Oxford Street jednak nie poczują się dobrze.

 

Wielka Brytania. Londyn - najciekawsze miejsca

dublin dublin Donaldytong/CC/Wikimedia

Grafton Street - Dublin (Irlandia)

Grafton Street, nieduża, bo licząca zaledwie 400 metrów długości ulica, to najbardziej znany i najgwarniejszy deptak dubliński, a zarazem centrum zakupowe. Jest to też jedna z najdroższych ulic na świecie.

 

To jednak nie sklepy sprawiają, że Grafton Street ma urok, który zapamiętują turyści. To miejsce jest nastrojowe dzięki licznym kwiaciarkom oraz ulicznym artystom, którzy sprawiają, że deptak barwami i dźwiękami różni się od licznych handlowych ulic Irlandii. To właśnie przy Grafton Street stoi pomnik Molly Mallone, pięknej, zmarłej przedwcześnie sprzedawczyni ryb, której imieniem nazwano tysiące pubów na całym świecie.

 

Bruksela, Praga, Dublin, czyli europejskie stolice piwa

Więcej o: