Grecja. Greckie ciekawostki

Grecja to kraj przyjazny turystom. Wakacje w Grecji to przyjemność. Sprawdź, co warto wiedzieć zanim pojedziesz do Grecji!
grecja, grek grecja, grek Fot. Shutterstock

Grecja - Grecy

Najbardziej charakterystyczną cechą Greków jest ich szczerość i otwartość. Są ludźmi niezwykle towarzyskimi, nie mają żadnych oporów w poznawaniu nowych osób. Mają także o sobie wyjątkowo duże mniemanie. Uznają, że Grecja jest najlepszym miejscem na świecie. Są bardzo dumni ze swojej historii i dokonań Greków na przestrzeni wieków. Przy dobrym jedzeniu i winie filozofują o życiu, próbują przekonać rozmówcę, jak wiele świat zawdzięcza Grekom. Grecy mają ponadto specyficzne podejście do czasu. Punktualność nie jest ich mocną stroną. Grecja to także kraj ekstrawertyków. Grecy wyraziście gestykulują, robią miny i głośno się śmieją. Jednak nie zawsze jest to mile widziane u obcokrajowca. Trzeba pamiętać, że np. dłoń z rozstawionymi palcami jest gestem nieuprzejmym, a wręcz wulgarnym. Gestykulację lepiej więc ograniczyć, ale warto się za to dużo uśmiechać. Ciekawostką może być fakt, że Grecy według statystyk palą najwięcej tytoniu w Europie. Warto wiedzieć jednak, że zwracanie uwagi palącym jest uważane za przejaw braku kultury i nierzadko powoduje bardzo nieprzyjemne sytuacje. Najrzadziej spośród Europejczyków Grecy zapadają za to na choroby serca. Wszystko dzięki greckiej kuchni, która opiera się na dużej ilości ryb, świeżych warzyw, owoców i oliwy z oliwek.

kot, grecja kot, grecja Fot. Shutterstock

Grecja - sjesta

Dla Greków bardzo istotny jest czas wolny. Pracę w Grecji zaczyna się zwykle o godzinie 9. Pomiędzy godziną 13 a 17 większość sklepów jest zamknięta, gdyż właściciele i obsługa odpoczywają. Potrzeba przerwy nie jest jednak wynikiem lenistwa. Sjesta pomaga przetrwać najgorętsze godziny dnia. Poza tym, popołudniowy odpoczynek sprzyja zebraniu energii na długie wieczory w tawernach. Dystans do upływającego czasu i zamiłowanie do rozmów sprawia, że w życiu codziennym Grek rzadko przyznaje pracy zawodowej miejsce priorytetowe. Zamykanie sklepu czy warsztatu przez właściciela, który chce podyskutować z przyjaciółmi w kafenionie nie jest niczym dziwnym.

tawerna, grecja, restauracja, jedzenie tawerna, grecja, restauracja, jedzenie Fot. Shutterstock

Grecja - tawerny

Grecja to kraj tawern. Panuje w nich rodzinna atmosfera, króluje przepyszna tradycyjna kuchnia i wyborne wino. W tawernach goszczą zarówno turyści jak i mieszkańcy Grecji.  Dla Greków jedzenie jest nie tylko przyjemnością, ale też sposobem spędzania wolnego czasu.

W ciągu dnia posiłek Greków jest skromny. Ogranicza się do czarnej kawy, pogryzanych orzeszków, sucharów, pestek dyni. Kwintesencją dnia jest wieczorna uczta. Odbywa się zwykle właśnie w tawernach, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Bardzo często posiłek umilają pokazy taneczne oraz gry na instrumentach. Turyści mogą się śmiało przyłączyć - Grecy nierzadko okazują swoją przysłowiową gościnność, zapraszając obcokrajowców do stołu. Jadłospisy w restauracjach pisane są zwykle w kilku językach. Przy wyborze tawerny najlepiej obserwować miejscowych. Tam, gdzie siedzi ich najwięcej, można się spodziewać dobrego greckiego jedzenia. Jeśli turysta stołuje się często w tym samym miejscu, może liczyć na wdzięczność właściciela restauracji. Zdarza się, że wraz z rachunkiem na stole pojawia się talerz owoców lub maleńkie szklaneczki z ouzo.

Bez wątpienia ważnym miejscem w każdym greckim mieście i na wsi jest także kafenion - knajpa, w której od rana do późnej nocy przesiadują mężczyźni. Palą papierowy dyskutują nad kawą czy ouzo, często siedzą przy żelaznych stolikach pod gołym niebem.

taniec, grecja taniec, grecja Fot. Shutterstock

Grecja - taniec

Grecy kochają taniec. Taniec odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę. Już w starożytnej Grecji cieszył się dużym szacunkiem. Platon powiedział: "Śpiewać i tańczyć to być dobrze wykształconym". W czasach bizantyjskich, pomimo opozycji kościoła, ludzie tańczyli na zabawach czy publicznych festynach. Podczas tureckiej okupacji, która trwała prawie 400 lat, taniec był również  nieodłączną częścią codziennego życia, poprzez niego wyrażano niepodległościowe dążenia Greków. Powstało wówczas wiele tańców, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Tańce ludowe są nadal przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są wyrazem szacunku dla historii i kultury. Tańcząc, Grecy odczuwają radość i mają poczucie bycia razem. Tańczą nie tylko podczas zabaw ludowych, ale też podczas rodzinnych uroczystości, świąt narodowych i kościelnych. Tańczy się m.in. z okazji imienin, wesel, chrzcin, Świąt Wielkanocnych i Nowego Roku, podczas imprez na zakończenie winobrania. Policzono, że tradycyjnych tańców greckich jest ponad 4 000! Najpopularniejsze są tańce typu sirtos, czyli tańce w kole, zróżnicowane są co do rytmu i tempa w zależności od miejscowości.

restauracja, grecja, wino, szampan, toast restauracja, grecja, wino, szampan, toast Fot. Shutterstock

Grecja - święta

Święta w Grecji w większości związane są z religią i kalendarzem ortodoksyjnym. Wielkie święta kościelne traktowane są jako dni wolne od pracy. W wyniku tego, iż w prawosławiu stosuje się kalendarz juliański, wiele świąt nie pokrywa się z datami świąt obchodzonymi w Polsce. Hucznie obchodzony jest karnawał, zwłaszcza w ostatnim tygodniu przed Wielkim Postem. Organizowane są wtedy bale i zabawy taneczne. W karnawałową stolicę Grecji zamienia się miasto Patras. Ulicami przetaczają się parady, zabawa trwa całą dobę. Grecy hucznie obchodzą także uroczystości rodzinne, takie jak wesela, chrzciny. Niezwykle ważną uroczystością rodzinną dla każdego Greka są imieniny. W dniu imienin dom solenizanta stoi otworem dla rodziny i sąsiadów, którzy przychodzą z życzeniami. Grecy raczej nie świętują urodzin.

Zobacz także:

Wyspy greckie. Najpiękniejsze zakątki

Grecja kontynentalna w pigułce - 10 najlepszych miejsc

grecja, kuchnia, ser feta, jedzenie, tawerna, oliwki grecja, kuchnia, ser feta, jedzenie, tawerna, oliwki Fot. Shutterstock

Grecja - kuchnia grecka

Fundamentem greckiego menu jest oliwa z oliwek. Służy do smażenia, dodawana jest do sałatek, stanowi składnik wielu sosów - nadaje potrawom charakterystyczny smak. Jej popularność wiąże się nie tylko z jej doskonałym smakiem, ale też kulturą grecką. Dla Greków drzewo oliwne jest bowiem symbolem długowieczności, nadziei, pokoju i zgody. Ogromną rolę w kuchni greckiej odgrywają także warzywa m.in.: pomidory, bakłażany, cukinie, sałata, cebula i czosnek. Tradycyjny grecki posiłek nie może obejść się bez przekąsek tzw. mezedes. Są to zazwyczaj oliwki, owoce morza oraz pieczywo, które dodawane jest niemalże do każdego posiłku. Symbolem kuchni greckiej jest słynny ser feta, którego recepturę, według mitologii greckiej, podarowali Grekom bogowie z Olimpu. Ser ten dodawany jest do różnych dań, a w szczególności do słynnej sałatki greckiej. Dieta Greków przez długi czas zawierała bardzo mało mięsa, zaczęto go jednak spożywać więcej. Jest to przede wszystkim jagnięcina i baranina. Mięso jest zwykle opiekane na ruszcie lub gotowane. Mięso baranie stanowi podstawę jednej z tradycyjnych potraw greckich - kleftiko. Kawałki mięsa doprawia się obficie ziołami i zapieka z cebulą, ziemniakami wcześniej przykrywając ciastem filo. Tradycyjnym daniem kuchni greckiej jest także musaka - zapiekanka na bazie bakłażanów, mięsa mielonego i żółtego sera. Znacznie bardziej popularne od mięsa są jednak owoce morza i ryby. Mieszkańcy Grecji uważają, że nic lepiej nie pasuje do alkoholu, niż smażona ośmiornica. Greckiej kuchni obca jest koncepcja kolejno spożywanych dań, często więc na stole pojawiają się równocześnie zupy, drugie dania i sałatki. Na jednym stole nagromadzone są talerzyki. Wszystko jest wspólne, każdy może jeść ze wszystkich talerzy.

Zobacz także:

Wyspy greckie. Najpiękniejsze zakątki

Grecja kontynentalna w pigułce - 10 najlepszych miejsc

ouzo, alkohol, grecja, kuchnia ouzo, alkohol, grecja, kuchnia Fot. Shutterstock

Grecja - tradycyjne alkohole

Każdemu dobremu jedzeniu w Grecji towarzyszy zwykle dobry alkohol. Jednym z najstarszych win greckich jest Retsina, wino do którego jest dodawana jest żywica z sosny. Retsina jest winem młodym, po wytłoczeniu leżakuje tylko kilka tygodni i już można ją podawać. Żywica dostała się do wina przypadkiem. Uczeni spierają się do dziś, czy ścianki beczek nasączano od wewnątrz żywicą, czy też może otwory czopowe szpuntowano sosnowymi zatyczkami. Wino przypada do gustu nielicznym turystom, ale warto go spróbować, by wyrobić sobie własne zdanie. Kolejnym bardzo charakterystycznym trunkiem dla Grecji jest Ouzo - grecka wódka o smaku anyżkowym. Najczęściej podawana jest z lodem albo maksymalnie schłodzona. Krystaliczne ouzo po dodaniu kostek lodu zabarwia się na biało. Warto także spróbować Metaxy. Ta grecka specjalność powstaje w wyniku destylacji wina pochodzącego z silnie dojrzałych winorośli bogatych w cukier. Po osiągnięciu oczekiwanej fazy dojrzałości destylat miesza się z sezonowymi winami muskatowymi oraz ekstraktem ziołowym z domieszką płatków różanych. Specjalna receptura tej mieszanki jest oczywiście okryta tajemnicą. Tradycyjnym greckim alkoholem jest także Tsipouro. Wytwarza się go tylko w Grecji. Tsipouro zawiera około 42 proc. alkoholu na opakowanie, powstaje z pozostałości z pras winogronowych. Nazwę Tsipouro używa się na przestrzeni całego kraju oprócz Krety, gdzie ten sam alkohol o mocnym smaku znany jest pod nazwą "Tsikoudia". W niektórych rejonach Grecji funkcjonuje też orientalna nazwa "Raki".

Zobacz także:

Wyspy greckie. Najpiękniejsze zakątki

Grecja kontynentalna w pigułce - 10 najlepszych miejsc

Z powodu kryzysu Grecy pozbywają się samochodów Z powodu kryzysu Grecy pozbywają się samochodów Fot. Shutterstock

Grecja - jazda samochodem

Greccy kierowcy nie cieszą się dobrą opinią wśród zagranicznych turystów. Cechuje ich brawurowa, nieostrożna jazda i częste przekraczanie prędkości. Typowym zachowaniem  Greków jest używanie klaksonów bez powodu. Każdy turysta podczas jazdy samochodem w Grecji powinien zachować szczególną ostrożność. Jeśli ma się w planach wypożyczenie samochodu najlepiej by był to samochód terenowy. Pokonanie greckich dróg wymaga bowiem często dużej zręczności. Zwłaszcza na wyspach greckich, gdzie najpiękniejsze miejsca leżą w trudno dostępnych zakamarkach. Pytając kogoś o drogę należy pamiętać: W Grecji skinienie głową, czyli potakiwanie oznacza niezgodę. Zaś kręcenie głową jest wyrazem aprobaty.

Zobacz także:

Wyspy greckie. Najpiękniejsze zakątki

Grecja kontynentalna w pigułce - 10 najlepszych miejsc

Więcej o: