Termy w Polsce - zimny weekend w ciepłych wodach

Baseny z cieplutką wodą termalną wyrastają w Polsce niczym grzyby po deszczu, ale i tak są oblężone. Kąpiele w nich to nie tylko przyjemność, ale także korzyść dla zdrowia. Przedstawiamy 10 miejsc w Polsce, gdzie można skorzystać z dobrodziejstw kąpieli termalnych. Wypoczynek w ciepłej wodzie to znakomita propozycja na chłodniejsze dni - spodoba się tak samo dzieciom, jak i dorosłym.
www.termabania.pl www.termabania.pl www.termabania.pl

Białka Tatrzańska

W baseny termalne najbogatsze jest Podhale. Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to nowy obiekt, oferujący 14 basenów termalnych, zewnętrznych i wewnętrznych, w których można korzystać z dobrodziejstw wody leczniczej o temperaturze od 20 do 38°C. Osobliwością tego kompleksu jest podział na strefę głośną i cichą, dzięki czemu miejsce dla siebie znajdą tu zarówno ludzie spragnieni rozrywki, jak i osoby poszukujące relaksu, spokoju i wyciszenia.

Dla dzieci przewidziano w Bani sporo atrakcji. Są brodziki ze strumykiem wodnym, minizjeżdżalnią, parasolem wodnym. Jest wodny plac zabaw z zabawkami interaktywnymi. Dorośli mogą liczyć na bogaty i urozmaicony program wodnego relaksu, a także kompleks saun i jacuzzi. A gdy zgłodnieją bądź zechcą się napić - mają dyspozycji bar mokrej stopy. Kto natomiast chce poleżeć i zrelaksować się, może skorzystać z leżanek wodno-powietrznych z widokiem na Tatry.

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

www.aquapark.zakopane.pl www.aquapark.zakopane.pl www.aquapark.zakopane.pl

Zakopane

W czasie, gdy w Tatrach nie dopisuje pogoda, nie trzeba się nudzić ani spędzać dnia na Krupówkach. Zamiast tego można zrobić coś dla zdrowia i urody. Zakopiański aquapark to nie tylko miejsce wodnej rozrywki, ale też okazja do korzystania ze zdrowotnych walorów wody geotermalnej. Oprócz basenu rekreacyjnego i rekreacyjno-pływackiego jest tu basen geotermalny położony na tarasie, skąd z jednej strony rozciąga się widok na Giewont i Tatry Zachodnie, a z drugiej na Gubałówkę. Jest dzika rzeka z krętym korytem, przypominająca potok górski, bicze wodne, kaskady i leżanki podwodne - idealny relaks po męczących górskich wycieczkach. Dla odważnych są zjeżdżalnie, z których najdłuższa ma 166 metrów. Dzieci mają do dyspozycji brodzik.

A gdy chcemy odpocząć po pływaniu i zabawach wodnych, możemy miło spędzić czas w pokoju relaksacyjnym, jacuzzi albo w którejś z licznych saun, pójść do kręgielni, kawiarni albo baru.Wadą ośrodka są tłumy w szczycie sezonu, ale jeśli komuś nie przeszkadzają kolejki i dużo ludzi, może tu miło spędzić czas.

Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

www.termyszaflary.com www.termyszaflary.com www.termyszaflary.com

Szaflary

Termy podhalańskie w Szaflarach, na trasie Zakopane-Nowy Targ, to nieduży ośrodek, w skład którego wchodzą 4 baseny: 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne oraz brodzik dla dzieci z fontanną. Można tu korzystać z bogatej oferty hydromasażu: są bicze wodne, leżanki do masażu powietrznego, jeżyki i gejzery wodne, a także urządzenia do masażu karku wąskim i szerokim strumieniem wody. Są zjeżdżalnie, a nad częścią basenu rozciągnięta jest siatka do wspinaczki. Woda termalna jest zmineralizowana i ma korzystne działanie w dolegliwościach układu mięśniowo-stawowego i nerwicach oraz łagodzi objawy chorób skórnych i poprawia samopoczucie. Kąpiele w tej wodzie wspomagają także odchudzanie i pomagają przy bezsenności.

Atrakcji w ośrodku nie ma wiele, więc cały dzień w ośrodku może wydać się za długi. Jednak relaks w Szaflarach na pewno można polecić osobom poszukującym odpoczynku po górskiej wycieczce albo podróży z centrum czy północy kraju na Podhale. Jest to też dobre miejsce dla osób ceniących kameralną atmosferę i unikających hałasu.

Polska na wakacje - 10 propozycji innych niż morze i góry

www.geotermiagrudziadz.pl www.geotermiagrudziadz.pl www.geotermiagrudziadz.pl

Grudziądz

Geotermia Grudziądz to idealne miejsce dla osób poszukujących wodnej rehabilitacji oraz zabiegów poprawiających urodę. Można się tu kąpać w wodzie solankowej o właściwościach leczniczych oraz korzystać z licznych zabiegów. Baseny solankowe są 3: główny o temperaturze 32°C, w którego ścianach znajdują się liczne podwodne dysze powietrzne oraz napowietrzny wodotrysk, drugi jest z przeciwprądem, a trzeci zewnętrzny z dyszami powietrznymi. Dla dzieci jest brodzik z niedużą zjeżdżalnią i zabawkami wodnymi.

Oprócz basenów w ofercie jest piramida z tężnią, polecana przy niedoczynności tarczycy oraz chorobach dróg oddechowych. Godzina w piramidzie to jak dzień nad morzem. W ośrodku można też skorzystać z licznych zabiegów balneoterapeutycznych, masaży, sauny solarium, a także salonu kosmetycznego. Nie trzeba przy tym martwić się o zorganizowanie rozrywek potomstwu. W czasie, gdy rodzice poddają się zabiegom, dzieci mają zapewnioną opiekę.

Polska na wakacje: jurajski Ogrodzieniec

www.warmiapark.pl www.warmiapark.pl www.warmiapark.pl

Pluski koło Olsztyna

Termy Medical Warmia Park w Pluskach koło Olsztyna to świetne miejsce do spędzenia czasu, szczególnie wtedy, gdy Mazury toną w deszczu. Można tu spędzić cały dzień i nie nudzić się. Zaprojektowany z pomysłem, ciekawy i urozmaicony kompleks obejmuje zarówno bogatą ofertę dla dorosłych, jak i mnóstwo rozrywek dla dzieci. Baseny są 2: sportowy i rekreacyjny z hydromasażami. Oprócz basenów w parku są rwące potoki, tajemnicze zakamarki, groty z podwodnymi akwariami z rybkami, gejzery, tężnie solankowe, masaże podwodne, a nawet łączka do opalania ze światłoterapią. Rozrywką dla odważnych są zjeżdżalnie, z których jedna, nazywana przez gości beczką lub betoniarką, uchodzi za ekstremalną i przeznaczona jest tylko dla osób umiejących dobrze pływać. Urozmaicona jest oferta jacuzzi, w tych zlokalizowanych na zewnątrz można pluskać się w bąbelkach bez względu na warunki pogodowe, nawet zimą, gdy wokół leży śnieg. Z kolei zakochani mogą zaszyć się w jednej z kameralnych grot, oddzielonych od zewnątrz ścianą wody.

Polska pełna ciekawostek. Miejsca naj

www.termabukowina.pl www.termabukowina.pl www.termabukowina.pl

Bukowina Tatrzańska

Termy bukowińskie od swojego powstania parę lat temu cieszą się ogromną popularnością, zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym, zazwyczaj są więc zatłoczone. Nic dziwnego - kompleks jest położony prawie u podnóża Tatr, w turystycznym miejscu, a oferta jest bogata. Znajduje się tu aż 12 basenów: 6 na zewnątrz, i 6 krytych. Baseny mają góralskie nazwy. Jest tu więc "mocydełko" dla dzieci, duży rekreacyjny "bonior basisty", "bulgotnik", czyli basen z hydromasażami, "łozpolono Maryna" - basen w pobliżu sauny czy "cepersko płań" - pływacki basen zewnętrzny. Oprócz basenów mamy tu też rwącą rzekę dla dzieci, grotę solną, kompleks saun, centrum spa oraz wellness. Bogata oferta gastronomiczna ułatwia spędzenie w termach całego dnia.

Bukowińskie wody idealne są dla osób zestresowanych, gdyż przywracają spokój i poprawiają kondycję psychofizyczną. Pomagają także w chorobach serca oraz zwalczaniu otyłości. A że kąpiele można połączyć z wycieczkami górskimi, dobroczynne działanie może być zwielokrotnione.

Polska. Szlaki zamków krzyżackich

www.uzdrowisko-ustron.pl www.uzdrowisko-ustron.pl www.uzdrowisko-ustron.pl

Ustroń

To właściwie sanatorium, nie rozrywka. Baseny solankowe w Ustroniu zlokalizowane są w uzdrowisku przy sanatorium Równica, a ich wody wykorzystywane są głównie w celach terapeutycznych. W ośrodku znajdziemy 4 niecki wypełnione wodą solankową, która pomaga przy kłopotach z drogami oddechowymi, do tego kąpiele dają przyjemny efekt masażu. Do tego, jak to w uzdrowisku, w ofercie jest szeroka gama zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Minusem za to jest krótki czas otwarcia uzdrowiska - od poniedziałku do piątku tylko w  godz. 17-21, w soboty dodatkowo od 13 do 14, a jedynie w niedzielę w godz. 10-21.

Polska. Szlak Kanałem Elbląskim

www.termyuniejow.pl www.termyuniejow.pl www.termyuniejow.pl

Uniejów

U podnóża zamku z XIV w., nad Wartą, leży kompleks basenów termalnych. W obiekcie są 2 baseny: do pływania ze zmienną temperaturą - 25-27°C (latem) i 28-30°C (zimą) oraz solankowy z temperaturą 33°C (latem) i 36°C (zimą), a także brodzik dla dzieci z temperaturą 30°C (latem). Są też hydromasaże, bogaty zespół saun i zjeżdżalnie.

Uniejowskie źródła są unikatowe w skali kraju. Wypływająca z głębokości 2 km woda ma właściwości lecznicze, pomaga na reumatyzm i dolegliwości kręgosłupa, nerwobóle, dyskopatie, nerwice i choroby skóry. Przy okazji wizyty w mieście warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie. To nieduże i malowniczo położone miasto nie zostało jeszcze odkryte przez turystów, a można tu obejrzeć dobrze zachowany średniowieczny zamek, gotycką kolegiatę i ładny stary rynek.

Polskie odpowiedniki światowych atrakcji

termy-mszczonow.eu termy-mszczonow.eu termy-mszczonow.eu

Mszczonów

Na Mazowszu też są baseny termalne. Mszczonów to nieduże miasto przy trasie katowickiej. Jest tu nowoczesny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych kompleks basenów termalnych. Goście mają do dyspozycji 2 baseny z surową wodą geotermalną: wewnętrzny i zewnętrzny, które są połączone korytarzem wodnym. Jest też basen rekreacyjny z uzdatnioną wodą termalną, chłodniejszą o 2 stopnie niż w basenach termalnych. Basen ten jest bogaty w wodne atrakcje, takie jak sztuczna rzeka, masaże wodne, gejzery powietrzne, leżanki powietrzne i zjeżdżalnie. Oprócz basenów z wodą o właściwościach zdrowotnych jest też basen sportowy czynny tylko w sezonie letnim oraz basen dla dzieci - także czynny tylko latem - z nieduża zjeżdżalnią i jeżem wodnym.

Dla dzieci jest także plac zabaw, za to dorośli mogą zrelaksować się w saunach albo pograć w tenisa bądź w siatkówkę. Mszczonowska woda termalna zawierająca związki żelaza ma lekko brązowy odcień i może barwić stroje kąpielowe, lepiej więc nie ubierać się na jasno, gdyż zafarbowany kostium ciężko będzie doprać.

Polska. Miejsca na liście UNESCO. Które najciekawsze?

Ferie na basenie Ferie na basenie Fot. Shutterstock

Poddębice

To nieduże miasto w województwie łódzkim do niedawna nie miało ciekawej oferty dla turystów.  Niedawno jednak znaleziono tu skarb - wodę geotermalną o korzystnych dla zdrowia właściwościach. W lipcu tego roku otwarto w Poddębicach pierwsze 2 baseny: jeden dla dorosłych, drugi dla dzieci. Będzie też trzeci basen, przeznaczony do kąpieli leczniczych. Woda, wydobywana z głębokości ponad  2 km, jest schładzana z temperatury 70°C do 30°C. Jest idealnie czysta pod względem bakteriologicznym i lekko zmineralizowana, nadaje się nawet do butelkowania, a jej działanie wpływa dobroczynnie na organizm. Wody o podobnych parametrach do poddębickich znajdują się niedaleko Monachium w miejscowości Erding, gdzie jest duży kompleks basenów termalnych.

Nowe baseny przyciągają tłumy gości, mimo że infrastruktura jest na razie uboga. Wkrótce jednak ma się to zmienić, Poddębice chcą wykorzystać szansę, którą dała im natura. Na razie zamiast korzystać z typowych dla kompleksów z basenami termalnymi atrakcji, takich jak zjeżdżalnie, sauny czy wellness, można po kąpieli wybrać się do safari zoo w pobliskim Borysewie. W tej niedużej wsi znajduje się prawdziwy, choć niewielki, ogród zoologiczny, gdzie można zobaczyć m.in. wielbłądy, osły, zebry, kangury i tygrysy.

Polska na żagle. Z wiatrem i pod wiatr

Więcej o: