Chorwacja naj. Największe, najpiękniejsze, najlepsze w Chorwacji

Jakie jest najcieplejsze miejsce w Chorwacji? Jakie jest najpiękniejsze miasto Chorwacji? Gdzie są najpiękniejsze plaże Chorwacji i gdzie odbywają się najlepsze imprezy w Chorwacji? Poznaj chorwackie miejsca naj!
Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Jeziora Plitwieckie to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie. Jeziora Plitwieckie to 16 lazurowych jezior połączonych 92 wodospadami. Wszystko otaczają gęste lasy, a jeziora podziwiać można dzięki drewnianym kładkom, rozpiętym tuż nad powierzchnią wody. Chorwacja, Park Narodowy Jeziora Plitwickie/Fot. Shutterstock

Największy cud natury Chorwacji - Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jeziora Plitwickie to skarb chorwackiego dziedzictwa przyrodniczego. Główną atrakcją tego unikatowego na skalę światową Parku jest 16 jezior połączonych 92 wodospadami powstałymi w wyniku osadzania się skał wapiennych - trawertynu. Do parku narodowego należą także źródła rzeki Korany na obszarze otoczonym gęstymi lasami bukowymi, jodłowymi i sosnowymi. Są tu też liczne jaskinie, kwieciste łąki, a także wiele gatunków zwierząt. Turkusowa woda i zielona roślinność tworzą prawdziwie rajską kompozycję. Woda jest tak czysta, że dokładnie widać przez nią ryby i dno. Jeziora podziwiać można z wąskich, drewnianych kładek, rozpiętych tuż nad powierzchnią wody. Łączna długość kładek wynosi 18 km! Szlaki piesze na terenie rezerwatu mają różne długości i różne stopnie trudności. Najkrótszy spacer wytyczonymi ścieżkami i kładkami zajmie dwie godziny, na najdłuższy aż osiem godzin. Kursuje także prom wycieczkowy oraz kolejka elektryczna z przeszklonymi wagonami. Zgodnie z legendą Jeziora Plitwickie powstały po okresie długiej suszy, kiedy zrozpaczeni mieszkańcy błagali o wodę, a ich próśb wysłuchała tajemnicza Czarna Królowa. Niebo rozdarły błyskawice i ulewny deszcz padał tak długo, że powstały Jeziora Plitwickie. W Parku Narodowym Jezior Plitwickich znajduje się także najwyższy wodospad Chorwacji - Wielki Wodospad, który ma około 78 metrów.

 

Taka jest Chorwacja!

Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze miasto Chorwacji - Dubrownik

Kiedy w 1929 r. irlandzki dramaturg i prozaik George Bernard Shaw odwiedził Dalmację i zobaczył panoramę Dubrownika powiedział "Jeśli chcecie zobaczyć raj na ziemi, przyjedźcie tu". Dziś odnosi się podobne wrażenie. Dubrownik bez jakiejkolwiek przesady nosi tytuł "Perły Adriatyku". Położony na południu kraju, przez całe wieki kolekcjonował najcenniejsze dzieła najwybitniejszych architektów i artystów. Dubrownik był niegdyś jedną z najmniejszych republik, ale bardzo ważnym państwem morskim i handlowym w rejonie śródziemnomorskim. Dziś jest miastem pełnym historii. Widać to już podczas pierwszego spaceru główną ulicą centrum - kamiennym Stradunem. Słynne mury miejskie z urokliwymi wieżami i basztami oferują niezapomniany widok na przepiękne wyspy pobliskiego archipelagu Elafitów. Każdy krok w Dubrowniku - od studni Onufrego do Dzwonnicy Miejskiej, wzdłuż gotycko-renesansowych pałaców Sponza i Pałacu Rektorów, barokowego Kościoła św. Błażeja, Katedry Wniebowzięcia NMP, to przeżycie samo w sobie. Im bardziej zagłębiamy się w miasto, tym więcej mamy do podziwiania. Każdy tutejszy budynek to zabytek, kawałek historii.

 

Chorwacja - 15 miejsc, które musisz zobaczyć

Najpiękniejsze plaże Chorwacji

Chorwackie wybrzeże, oprócz czystego, przejrzystego morza, oferuje również wspaniałe plaże. Mogą to być plaże piaszczyste, kamieniste i żwirowe, a wśród nich wiele ukrytych w zatoczkach, niezatłoczonych plażyczek. Do najpiękniejszych plaż Chorwacji należy plaża Zlatni Rat na wyspie Brac. To niepowtarzalnie piękna żwirowa plaża obecna we wszystkich folderach reklamujących Chorwację. Znajduje się w miejscowości Bol. Fascynuje swoim wyjątkowym kształtem i zmiennością, gdyż ma kształt języka wysuniętego w morze, a ponadto zmienia wygląd w zależności od kierunku wiatru i fal. Szczególnie upodobali ją sobie windsurferzy. Z długich, ładnych plaż żwirowych znana jest także Riwiera Makarska. Najbardziej atrakcyjna plaża w tej części Chorwacji to Punta Rata w miejscowości Brela, która kilka lat temu znalazła się na liście 20 najpiękniejszych plaż świata magazynu Forbes. Plażę otacza sosnowy las, a żwir przy morzu zmienia się w piach. Rozpoznawalnym symbolem plaży jest wystająca z morza skała. Zrče Beach w mieście Novalija na wyspie Pag to kolejna piękna chorwacka plaża. Otoczona jest lasami i ma wydzielony obszar dla dzieci. Na Zrče Beach znajdują się też słynne beach bary, które nocą wypełniają się po brzegi. Na wyróżnienie zasługuje też Vela Plaza w miejscowości Baska na wyspie Krk znajdująca się w samym centrum miasta. Z uwagi na wspaniałe warunki krajobrazowe wyjątkowa jest także Plaża Banje w Dubrowniku, nad którą wznoszą się majestatyczne mury miasta.

 

Chorwacja. Bajkowa wyspa Korcula

Chorwacja, Split Chorwacja, Split Fot. Shuttertsock

Najcieplejsze miejsce w Chorwacji - Split

Miasto Split jest położone w najcieplejszym obszarze na północnym wybrzeżu Morza Śródziemnego, w samym środku wybrzeża Adriatyku. To jednocześnie stolica chorwackiej Dalmacji i najcieplejszy region kraju. Dzięki liczbie słonecznych godzin sięgających 2700 rocznie można tu odpoczywać na słońcu nawet w miesiącach zimowych. Średnia temperatura w okresie letnim wynosi tu ponad 20 stopni Celsjusza a w zimie nie schodzi poniżej zera. W samym centrum Splitu znajduje się jedna z najbardziej znanych chorwackich plaż - splickie Bačvice. Drugą piaszczystą plażą jest plaża Firule, znajdująca się w pobliżu centrum miasta. Pozostałe plaże w okolicy Splitu są żwirowe. Zabytkowe centrum miasta będące pod ochroną UNESCO, z szeregiem muzeów, galerii i imprez kulturalnych sprawia, że Split przyciąga turystów spragnionych atrakcyjnego wypoczynku. Miasto tętni życiem dniem i nocą. Split słynie także z pięknych zachodów słońca. Wynika to z geograficznego usytuowanie miasta - od południa oblewa je morze, a od północy otaczają wysokie góry.

 

Chorwacja. Wyspa Pag inna niż wszystkie

wyspa hver, hvar, chorwacja wyspa hver, hvar, chorwacja Fot. Shutterstock

Najpiękniejsza wyspa Chorwacji - Hvar

Znajdująca się na liście dziesięciu najpiękniejszych wysp świata - słoneczna Hvar jest bez wątpienia jedną z najbardziej zachwycających wysp Dalmacji. Za sprawą m.in. największego placu miejskiego na wyspach po obu stronach Adriatyku, pierwszego teatru miejskiego w Europie, Arsenału, słynnego pałacu Tvrdalj i wyszlifowanych uliczek błyszczących w promieniach słońca, Hvar uwiedzie każdego wielbiciela zwiedzania. Na każdym kroku odnaleźć można tu ślady bogatej historii, która pozostawiła dziedzictwo różnorodnych dzieł sztuki świeckiej i sakralnej w muzeach i na fasadach domów. Harmonia historii i sztuki z teraźniejszością decyduje o uroku wyspy. Podobnie jak piękno jej przyrody - zaprawione zapachem lawendy. Wyspa znana jest z wyjątkowo łagodnego klimatu. Rosnące na niej winogrona zmieniają się w najlepsze wino, które jest symbolem pieczołowicie pielęgnowanej tradycji, liczącej już około sto pięćdziesiąt lat.

 

Chorwacja. Wyspa Brac - chorwacki skarb

ser, chorwacja, pag, jedzenie ser, chorwacja, pag, jedzenie Fot. Shutterstock

Najlepsze przysmaki Chorwacji

Podróżując po Chorwacji, najlepiej skosztować potraw charakterystycznych dla różnych regionów. Na przykład lokalnym przysmakiem Istrii  i Dalmacji jest pršut - suszona, słona szynka. Udziec moczy się w wodzie morskiej, a potem suszy w powiewach silnego morskiego wiatru. Szynka dojrzewa następnie w piwnicach nawet do trzech lat. Znakiem firmowym wyspy Pag jest słynny owczy ser, na którego wyjątkowy smak wpływają oleje eteryczne i aromatyczne zioła. Ser jest słony i twardy, a jego receptura jest pilnie strzeżoną tajemnicą. Na wyspie Vis przyrządza się pyszne zapiekanki z solonymi sardelami, cebulą i pomidorami. W Istrii przysmakiem są trufle dodawane nawet do spaghetti. Niespotykanym nigdzie indziej niż w Chorwacji daniem jest: fiš paprikaš - pikantny gulasz rybny, który w wersji najdoskonalszej składa się z przynajmniej trzech gatunków ryb - karpia, szczupaka, suma lub jesiotra. Mówiąc o specjałach Chorwacji, nie można także zapomnieć o winie. Tym, które najbardziej rozsławiło Chorwację jest dingač. To odmiana winorośli uprawiana na ograniczonym terenie półwyspu Pelješac. Powstające z niej czerwone wino jest zaliczane przez znawców do 10 najlepszych win świata.

 

Chorwacja. Malownicze miasteczko Rovinj

Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria - Dubrownik, Chorwacja Chorwacja galeria/Dubrownik/Fot. Shutterstock

Najlepsze imprezy Chorwacji

W czasie tradycyjnego Dubrownickiego Festiwalu Letniego całe Stare Miasto w jednej chwili przemienia się z zaczarowane kulisy najbardziej niezwykłej sceny teatralnej na świecie. Festiwal Letni w Dubrowniku tradycyjnie odbywa się od 10 lipca do 25 sierpnia. Przyciąga największych chorwackich i światowych artystów: muzyków, tancerzy i aktorów. Jest to święto folkloru, muzyki, opery i teatru. Wiele z przedstawień odbywa się pod gołym niebem lub w wyjątkowych wnętrzach m.in. w Atrium Pałacu Rektorów, w twierdzach Lovrijenac i Revelin. Artyści, którzy przejmują na kilka tygodni klucze do miasta pochodzą z Chorwacji i z zagranicy. Festiwal w Dubrowniku został po raz pierwszy zorganizowany w latach pięćdziesiątych XX wieku.

 

Ciekawe imprezy odbywają się także na Riwierze Makarskiej. W Makarskiej wszystkie imprezy objęte są programem "Makarskie Lato Kulturalne" do najpopularniejszych należą: Noce Rybackie, Letni Karnawał i Noc Kalelargi. Makarska jest ponadto centrum nocnej rozrywki Chorwacji. To właśnie tutaj znajdziemy najlepsze kluby i dyskoteki. Należą do nich m.in. dyskoteka Grota mieszcząca się w środku prawdziwej jaskini, oraz Disco Plaza, gdzie odbywają się bardzo popularne wśród turystów imprezy. Najlepsze imprezy na plaży odbywają się na wyspie Pag. Wyspa bywa nazywana chorwacką Ibizą. Całodobowa impreza na plaży Zrče w Novalji przyciąga młodych ludzi jak magnes.

 

Wyspy Chorwacji. Którą wybrać?

Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Chorwacja wyspy - Chorwacja Krk Fot. Shutterstock

Największa i najpopularniejsza wyspa Chorwacji - Krk

Największa wyspa Chorwacji to wyspa Krk. Jej powierzchnia wynosi 405,22 km². To właśnie na tej wyspie w miejscowości Baska znajduje się jedna z największych plaż chorwackiego Adriatyku. Aby dostać się na wyspę Krk nie trzeba płynąć promem - w 1980 roku otwarto most łączący wyspę z lądem. Przejazd mostem o długości niemal 1,5 km jest płatny jedynie przy wjeździe. Jedną czwartą wyspy zajmuje miasto Krk. Poza nim istnieje na wyspie jeszcze kilka mniejszych miejscowości o typowo turystycznym charakterze z pięknymi plażami, krystalicznie czystą wodą, i miejscowymi zabytkami - są to m.in. Njivice, Punat, Baska czy większe miasteczko Omišalj. Turyści odkryli Krk w XIX w.. Nazwali ją złotą wyspą. Przede wszystkim ze względu na dary tutejszej ziemi, takie jak: wyśmienita oliwa z oliwek. Ponadto bogactwo autentycznych śladów historii w postaci antycznych zabytków - zamków Frankopanów czy też zbiorów muzealnych klasztoru Košljun. Wyspa Krk bywa również uważana za kolebkę kultury chorwackiej. To stąd pochodzą najstarsze zabytki piśmiennictwa w alfabecie głagolickim - najstarszym piśmie Słowian.

 

Wakacje w Chorwacji. Jak wypocząć mądrze i tanio?

Chorwacja - kraj pachnący lawendą Chorwacja - kraj pachnący lawendą Fot. reg

Najciekawsze pamiątki z Chorwacji

W całej Chorwacji wytwarza się olejki zapachowe z naturalnie występującej tu lawendy lub rozmarynu. Można je kupić prawie wszędzie, dostaniemy je np. na bazarach, na straganach przy ulicy. Z lawendy słynie szczególnie wyspa Hvar. Olejki mają właściwości zdrowotne. Olejek lawendowy działa bakteriobójczo i używany jest do inhalacji, a rozmarynowy stosuje się przy problemach trawiennych oraz bólach reumatycznych. Buteleczki z olejkami będą miłą pamiątką z podróży po Chorwacji. Cena za 15 ml olejku to ok. 25 HRK. W sklepach z pamiątkami mogą być droższe, ale za to w ozdobnych opakowaniach. Wspaniałą pamiątką z Chorwacji są także tradycyjne przedmioty wykonane ręcznie - haftowane obrusy, biżuteria. Z wyrobu koronek słynie miasto Pag, na wyspie o tej samej nazwie. Paška Čipka charakteryzuje się rygorystycznie zachowanymi geometrycznymi kształtami. Koronki można kupować bezpośrednio od wyszywających je kobiet, które swoje produkty oferują na uliczkach miasta - ceny od 10 do nawet 300 kun. Symbolem Chorwacji są ponadto krawaty, które tu wymyślono. Można je dostać w każdym większym mieście. Można również kupić kamienne płytki i ozdoby z napisami zrobionymi głagolicą lub motywem chorwackiej plecionki - słynnej pletenicy. Chorwacja słynie także z wyśmienitej oliwy i win, które mogą być także świetną pamiątką.

 

Co jeść na wakacjach? Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Chorwacja, Baleary, Portugalia

vransko jezioro, chorwacja vransko jezioro, chorwacja Fot. 123rf

Nawiększe jezioro w Chorwacji - Vransko Jezero

Vransko Jezero jest zarówno parkiem krajobrazowym, jak i największym jeziorem Chorwacji. Znajduje się między dwoma historycznymi miastami: Zadarem i Szibenikiem, kilka kilometrów od Biogradu. Ma 14 km długości i od 1,4 km do 3,5 km szerokości. Żyje tu mnóstwo ptaków, w szczególności różne gatunki dzikich kaczek i czapli. Dla obserwatorów ptaków przygotowano tu kilka punktów obserwacyjnych. Wody tego jeziora nie są ani słodkie, ani słone, a więc żyją w nich ryby zarówno słodkowodne, jak i morskie, co stanowi ogromną atrakcję dla wędkarzy. Po Jeziorze Vransko można też pływać podziwiając trudno dostępne krajobrazy bagienne.

 

Wybrzeże Chorwacji: Istria, Kvarner, Dalmacja

Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria, Chorwacja wycieczki - Wodospad Krka, Chorwacja Chorwacja galeria/Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze wodospady Chorwacji - Krka

Szczególnie atrakcyjny dla turystów jest zespół wodospadów znajdujący się w Parku Narodowym Krka. Jest to ciąg malowniczo położonych siedmiu wodospadów połączonych fantazyjnymi naturalnymi formami geologicznymi powstałymi, podobnie jak wodospady w Plitwicach, w wyniku osadzania się trawertynu. Wodospady tworzą bariery ze skał, wysepki i jeziora a wszystko to można oglądać dzięki ciągowi drewnianych pomostów i ścieżek zapewniających przyjemny i bezpieczny spacer. Park obejmuje większą część biegu rzeki Krka, wzdłuż której oprócz piękna przyrody podziwiać można także liczne zabytki. Największy i najbardziej znany z wodospadów to Skradinski Buk, który jest niezwykłym połączeniem aż siedemnastu kaskad znajdujących się na przestrzeni 800 metrów - ich łączna wysokość dochodzi do 46 metrów. Górną część wodospadów zwiedza się po drewnianych platformach. Co najważniejsze, możliwa jest kąpiel pod wodospadami, z wyjątkiem tego najwyższego. Na terenie Parku Narodowego Krka znajduje się także wiele ścieżek spacerowych i punktów obserwacyjnych.

 

Cud Chorwacji. Riwiera Makarska

Chorwacja wczasy - Visovac Chorwacja wczasy - Visovac Fot. Shutterstock

Najpiękniej położony zabytek - Klasztor Visovac

Jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Krka jest wyspa Visovac. Na jej terenie znajduje się najpiękniej położony klasztor w Chorwacji. Wraz z przepięknymi krajobrazami jeziora Visovac stanowi jednolitą całość. Klasztor pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej i kościół Matki Boskiej Visovackiej znajdują się na wyspie od roku 1445. Z uwagi na wiele wieków trwający kult Maryjny, Visovac nazywany jest wyspą Matki Boskiej. Klasztor posiada znaczące zbiory archeologiczne, zbiory historycznych szat liturgicznych i naczyń oraz bogatą bibliotekę z dużą ilością rękopisów historycznych i ksiąg. Można się tu dostać korzystając ze statków wycieczkowych Parku Narodowego Krka. Organizowane są wycieczki statkiem od wodospadu Skradinski Buk trwające dwie godziny. Oprócz zwiedzania kanionu rzeki Krki wycieczka obejmuje zwiedzanie wysepki z klasztorem, kościołem i muzeum - samo zwiedzanie wyspy trwa pół godziny.

 

Chorwacki Szybenik. Głowy mistrza Juraja

Więcej o: