Polska. Szlakiem Zamków Piastowskich

Zamki lub ich ruiny na Dolnym Śląsku przyciągają amatorów mrocznej średniowiecznej historii, wojen podjazdowych, turniejów rycerskich, nieakceptowanych romansów oraz podobno widywanych do dziś duchów... Przedstawiamy kolejną propozycję szlaku - Zamków Piastowskich.
Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ/Fot. Marek Czasnojc

Polska. Szlakiem Zamków Piastowskich - trasa

Zobacz koniecznie:

1. tarasy i palmiarnię na zamku Książ

2. turnieje rycerskie na zamkach w Bolkowie i Grodźcu

 

Region

Szlak Zamków Piastowskich wiedzie przez północną część Sudetów i Pogórze Sudeckie w województwie dolnośląskim. Sudety, góry o budowie zrębowej, dawały schronienie średniowiecznemu osadnic­twu warownemu, koniecznemu na pograniczu Polski, Czech i Niemiec. Warto zwrócić uwagę na Góry Kaczawskie ? najłagodniejszy, a zarazem najstarszy łańcuch sudecki. Powstały one w orogenezie kaledońskiej, na początku paleozoiku. Wiatr, woda i słońce, niszcząc ich stoki, stworzyły malowniczo urozmaiconą, ale łatwo dostępną rzeźbę. Niewysokie góry pokryte są lasami mieszanymi i polami uprawnymi.

 

Długość szlaku

Szlak pieszy/rowerowy, 146 km.

 

Trasa

zamek Grodno > Książ > Świny > Bolków > Płonina > zamek Bolczów > Wleń > Grodziec

Zamek Grodno. Najstarsze dzieje zamku nie są znane. Tradycja przypisuje jego budowę księciu Bolesławowi Wysokiemu w 1198 r., a rozbudowę pod koniec XIII w. księciu Bolkowi I. Po włączeniu księstwa świdnicko-jaworskiego do Czech zamek był własnością królów czeskich, a następnie przeszedł w ręce prywatne. Od roku 1545 był systematycznie rozbudowywany, jednak w czasie wojny trzydziestoletniej został zdobyty i zniszczony przez Szwedów. Następni właściciele nie dbali o stan zamku, dlatego stopniowo zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie opuścili go w 1774 r. Od tego czasu zamek ulegał coraz większemu zniszczeniu. W 1869 r., od uderzenia pioruna spłonęła wieża. Po wojnie na zamku kilkakrotnie przeprowadzano prace konserwatorskie. Zamek Grodno. Najstarsze dzieje zamku nie są znane. Tradycja przypisuje jego budowę księciu Bolesławowi Wysokiemu w 1198 r., a rozbudowę pod koniec XIII w. księciu Bolkowi I. Po włączeniu księstwa świdnicko-jaworskiego do Czech zamek był własnością królów czeskich, a następnie przeszedł w ręce prywatne. Od roku 1545 był systematycznie rozbudowywany, jednak w czasie wojny trzydziestoletniej został zdobyty i zniszczony przez Szwedów. Następni właściciele nie dbali o stan zamku, dlatego stopniowo zaczął popadać w ruinę. Ostatecznie opuścili go w 1774 r. Od tego czasu zamek ulegał coraz większemu zniszczeniu. W 1869 r., od uderzenia pioruna spłonęła wieża. Po wojnie na zamku kilkakrotnie przeprowadzano prace konserwatorskie. Zamek Grodno/Fot. 123rf

Polska. Zamek Grodno

Szlak można rozpocząć w zamku Grodno. W północnej części Gór Wałbrzyskich, na górze Choina (450 m n.p.m.) wznosi się kamienny zamek. Obecnie mieści się w nim regionalny oddział PTTK, ale kiedyś była to jedna z najpotężniejszych budowli warownych na Śląsku, z wysoką wieżą, domem bramnym oraz budynkami mieszkalnymi i gospodarskimi. Jak przystało na średniowieczny zamek, wiąże się z nim wiele tajemnic i legend: pokutujące duchy, obowiązkowa Biała Dama, a także podanie o zamurowanych hitlerowskich skarbach.

 

 

Zobacz także:

Szlaki zamków krzyżackich!

Zamek Książ Zamek Książ Zamek Książ/Fot. 123rf

Polska. Zamek Książ

W granicach administracyjnych Wałbrzycha leży najważniejszy zabytek Dolnego Śląska - zamek Książ. Po Malborku i Wawelu to największy zamek w Polsce. Został zbudowany w XIII w.przez piastowskiego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I. Z czasem przeszedł w ręce władców czeskich, by na początku XVI w. stać się własnością rodu Hochbergów (na blisko 400 lat). To oni doprowadzili zamek do świetności, wznosząc kolejne budynki, wieże i tarasy, a także sprowadzając egzotyczne rośliny i zakładając palmiarnię. Niewątpliwy urok pałacu oraz jego przepych nie uszedł uwadze Adolfa Hitlera, który postanowił utworzyć tu swoją kwaterę. Pod koniec wojny z bogato zdobionych pomieszczeń wywieziono skarby i zabytki Książa, a zniszczeń pozostałych sal dokonała Armia Czerwona. Okres rekonstrukcji obiektu przypadł na lata 70. XX w. Dziś można podziwiać imponującą bryłę pałacu, niektóre jego części, tarasy i palmiarnię.

 

Zobacz także:

Odkryj najgłębsze jezioro i najwyższe wiadukty w Polsce!

Zamek Świny Zamek Świny Zamek Świny/Fot. Julo/CC/Wikimedia

Polska. Zamek Świny

Godny naszej uwagi jest również zamek Świny - najstarszy obiekt na szlaku, w kronikach Kosmasa wymieniany już w 1108 r. Początkowo drewniana budowla, od XIV w. zaczęła się przeobrażać w kamienną warownię z charakterystyczną potężną wieżą z czerwonego zlepieńca. Cech gotyckich pozostało niewiele (portal w części wieżowej), gdyż z czasem nastąpiła modna zmiana wystroju zamku w kierunku renesansu. Największa rozbudowa, zwłaszcza w zakresie obronności, nastąpiła w XVII w. Powstały wówczas: mur obronny, bastion i fortyfikacje podzamcza. Zamek omijały wrogie armie, a największych zniszczeń dokonały zaniedbania i czas. Dziś jego ruiny, ciągle przypominające lata świetności budowli, są w rękach prywatnych.

 

Zobacz także:

Szlaki zamków krzyżackich

Zamek w Bolkowie Zamek w Bolkowie Zamek w Bolkowie/Fot. Lzur/CC/Wikimedia

Polska. Zamek w Bolkowie, Zamek Bolczów i Wleń

Niepowtarzalny urok piastowskiej warowni zachował zamek w Bolkowie. Został on wzniesiony przez Bolesława Łysego na miejscu wcześniejszej twierdzy drewnianej jako jeden z kilku budynków chroniących granice jego księstwa. Potężny, stojący nad wysokim urwiskiem i powstały z miejscowego kamienia o zielono-czerwonych barwach, musiał w średniowieczu stanowić wyjątkową budowlę. Pełnił też funkcję skarbca i dlatego do dziś krążą legendy o ukrytych w nim kosztownościach. Niewyjaśniona jest również historia podziemnego przejścia pomiędzy Bolkowem a Świnami. Nie wiadomo, czy naprawdę istniało, a może nadal istnieje? Charakterystycznymi częściami zamku w Bolkowie są wieża z dziobem, mająca znaczenie strategiczne, oraz loch głodowy, do którego wrzucano skazańców. Obiekt wzbudza zainteresowanie twórców filmowych. Można go obejrzeć w serialowej wersji ekranizacji Wiedźmina i Tajemnicy twierdzy szyfrów. Corocznie w ostatni weekend czerwca odbywa się tu turniej rycerski, a pod koniec lipca Castle Party - festiwal muzyki gotyckiej.

 

Dalsza część szlaku wiedzie na zachód do Płoniny, a właściwie do zamku Niesyto, który dziś jest niestety bardzo zniszczony. O czasach jego świetności świadczą pozostałości budynku, m.in. resztki gotyckiej wieży.

 

Mroczny, ale urokliwy jest kolejny na naszej trasie zamek piastowski - Bolczów. Nazwę zawdzięcza on swemu budowniczemu, dworzaninowi Bolka II, Clericusowi Bolczy. Pierwszych zniszczeń budowla doświadczyła w czasie wojen husyckich, niekonwencjonalnie opisanych przez Andrzeja Sapkowskiego w jego ostatniej trylogii. Obiekt odbudowano w XVI w., jednak po najeździe szwedzkim nigdy już nie podniósł się z ruin. Obecnie jego niesamowita atmosfera przyciąga turystów i poszukiwaczy przygód.

 

Niedostępny dla turystów ze względu na postępujący proces zniszczenia jest zamek Wleń. Choć historia wspomina znane imiona jego mieszkańców, m.in. św. Jadwigę, patronkę Śląska, to do obecnych czasów pozostało z niego niewiele, a rozpadająca się budowla może stanowić zagrożenie dla zwiedzających.

 

Zobacz także:

Szlaki zamków gotyckich!

Carta Blanca

Opis szlaku pochodzi z książki "Szlaki turystyczne", Izabela i Robert Szewczykowie, wydawnictwo Carta Blanca.


Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

Więcej o: