Czechy. 10 czeskich miast i miasteczek, które trzeba odwiedzić

Czeskie miasta i miasteczka potrafią zachwycić, a na pewno zaciekawić: świetnym stanem historycznych dzielnic, zabytkowymi obiektami, cudownymi krajobrazami, uśpionymi ryneczkami, nieśmiertelnymi knedliczkami, gościnnością i otwartością zwyczajnych ludzi, wielką historią... Można wymieniać bez końca! Zajrzyjmy do czeskich miast i miasteczek, omijając tym razem Pragę i Brno.
Czechy atrakcje - Karlowe Wary / Shutterstock Czechy atrakcje - Karlowe Wary / Shutterstock Fot. Shutterstock

Czechy. Karlowe Wary

Karlowe Wary to największe miasto zdrojowe w Czechach, odwiedzane przez pacjentów z całego świata. Kurort był niegdyś czymś w rodzaju Lazurowego Wybrzeża Europy czasu Habsburgów. Mimo upływu lat wciąż cieszy się dużą popularnością i przyciąga międzynarodową klientelę. Duże wrażenie robi zarówno lista nazwisk znanych osobistości wśród kuracjuszy uzdrowiska, jak i cudowne usytuowanie pośród górzystego krajobrazu. Karlowe Wary leżą bowiem na wysokości 360-644 m. n.p.m., w dolinie rzeki Tepla w Czechach Zachodnich.


Dwanaście gorących i jedno zimne źródło lecznicze, gaz leczniczy, torf, bagniste gleby to naturalne środki wykorzystywane w leczeniu chorób układu trawiennego i ruchowego, zaburzeń przemiany materii, cukrzycy, artretyzmu i otyłości. Mądrość ludowa mówi, że "kiedy zaburzenie przeradza się w chorobę, lekarze przepisują gorące wody Karlsbandu". W XVIII wieku radzono biedakom wypić aż 500 kubków słonej wody, żeby wyleczyć się z choroby ubóstwa. Niemiecki dramatopisarz Friedrich Schiller podczas pobytu w uzdrowisku wypił osiemnaście kubków wody. Lepiej jednak nie brać przykładu z Schillera czy tym bardziej z bezimiennego biedaka, który uwierzył w przepowiednię: "Wypijesz 500 szklanic, a będziesz bogaty!". Lekarze bowiem zalecają wypicie 5-7 szklanek dziennie.


Inną atrakcją Karlowych War jest Stara Iouka - najsłynniejsza ulica handlowa miasta, którą Le Corbusier nazwał "grupą tortów w tym samym stylu i o tej samej elegancji". Sklepy, które kiedyś mogły konkurować z wiedeńską Kartnerstrasse nadal tchną dawnym snobizem, lecz upłynie jeszcze trochę czasu, zanim otwarte zostaną tu salony z modą najlepszych włoskich i francuskich projektantów. Dzisiaj oferta obejmuje herbatę i ciastka przy marmurowych stołach w lokalu Elefant Cafe czy bardzo pożądane i bardzo drogie (!) szkło ze sklepu Moser. Karlowe Wary są bowiem znane w świecie zwłaszcza dzięki wspomnianym kryształom marki Moser i porcelanie, popularnej wodzie mineralnej Mattoni i oryginalnym karlowarskim waflom. Nie wszyscy wiedzą, że w Karlowych Warach powstała też słynna Becherovka - znany na całym świecie likier ziołowy.


Karlowe Wary to także miasto festiwali i konferencji, które przyciągają znane osobistości z całego świata. Najpopularniejsze imprezy to: Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Festiwal Muzyczny Mozart i Karlowe Wary, międzynarodowy festiwal filmów o ruchu turystycznym Tourfilm, Karlowarska Jesień Dvoraka, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy i wiele, wiele innych.

 

Elefant Cafe,Stara Louka 30

 

Czechy. Praga pachnąca kawą

Czechy atrakcje - Czeskie Budziejowice / Shutterstock Czechy atrakcje - Czeskie Budziejowice / Shutterstock Fot. Shutterstock

Czechy. Czeskie Budziejowice (Ceske Budejovice)

Czeskie Budziejowice słyną z ładnej starówki i piwa Budvar. Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym jest z pewnością największą tutejszą atrakcją. Rynek, prawie idealny kwadrat o powierzchni około hektara jest - uwaga! - największym placem tego typu w Europie. Na uwagę zasługują także zabytkowe kamieniczki wokół rynku i fontanna Samsona. Łasuchy znajdą przy rynku nastrojowe cukrarnie (cukiernie), wielbiciele zakupów modne nowe sklepy, nastawione głównie na niemieckich turystów. Na nabrzeżu rzeki Mokszy zachowały się fragmenty pierwotnych murów obronnych i jedne z najstarszych budynków w mieście: XV-wieczna baszta więzienna, zwana Żelazną Panną i surowy budynek średniowiecznego arsenału.

 

W życiu Czeskich Budziejowic niebagatelną rolę pełni picie piwa. Podobno jedyny oryginalny Budvar warzy się przy ulicy Prazskiej. Zagorzali miłośnicy tego trunku, zanim zasiądą do kufla mogą się wybrać na wycieczkę z przewodnikiem po budziejowickim browarze, który jest udostępniony do zwiedzania. Browar zwiedza się w grupach liczących 10-50 osób, nie licząc wejść indywidualnych o godz. 14.00. Największą atrakcją jest oczywiście degustacja piwa. Na miejscu restauracja Budvarka oferuje dania po przystępnych cenach. Najbardziej ożywiony i tłoczny jest lokal Masne Kramy (przy ulicy Krajinskiej), mieszczący się w budynku XVI-wiecznej hali targowej. W barze codziennie do godz. 22.00 podaje się spragnionym klientom ogromne ilości Budvaru z przekąskami. Inna, równie dobra, a znacznie mniej uczęszczana, jest piwiarnia U Vaticanu (przy Lannova Trida). U Zlateho soudku to jedyne miejsce, gdzie można popróbować drugiej piwnej specjalności miasta - piwa Samson. Kto musi zacząć dzień od kufla złocistego napoju z pianką, niech zajrzy do nieco spłowiałej restauracji dworcowej z 1908 roku, gdzie piwo leje się strumieniami już od 6 rano.


Browar Budziejowicki Budvar; otwarty codziennie w godz. 9.00-16.00, tylko z rezerwacją
Restauracja Budvarka; ul. Karla IV 8, czynna: pon.-sb. 11.00-00.00, ndz. 11.00-23.00
Masne Kramy; ul. Krajinska 13, czynne: pn.-sb. 10.30-24.00, ndz. 10.30-21.00

 

TOP 10 - Urokliwe czeskie miasta. Czechy to nie tylko Praga

Czeski Krumlov, czechy Czeski Krumlov, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Czeski Krumlov (Cesky Krumlov)

Krumlov, wtłoczony w zakole Wełtawy u podnóża Szumawy, należy do najpiękniejszych miast w Czechach Południowych. Jest też drugim najchętniej odwiedzanym przez turystów miastem w Czechach. Dzięki zachowanej średniowiecznej zabudowie, miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.
Przez całe wieki życie Czeskiego Krumlova skupiało się wokół zamku krumlovskiego w dzielnicy Latran. Usytuowany na skale, wznoszącej się stromo nad Wełtawą zamek jest drugim co do wielkości zamkiem w Czechach, zaraz po praskim zamku królewskim na Hradczanach. Po drugiej stronie Plastovego mostu, ze wspaniałym widokiem na miasto, wznosi się XVIII-wieczny teatr. To jeden z nielicznych rokokowych teatrów na świecie, gdzie zachowało się tak wiele oryginalnych dekoracji i kostiumów.


Wiosną 1911 roku austriacki malarz Egon Schiele wraz ze swą siedemnastoletnią kochanką Wally Neuzil (modelką odziedziczoną po Gustavie Klimcie) postanowił wyjechać z Wiednia i spędzić trochę czasu w Krumau, rodzinnym mieście swej matki. Podczas swego krótkiego pobytu Schiele namalował wiele obrazów miasta w charakterystycznej dla siebie ekspresjonistycznej stylistyce, np. "Domy i dachy opodal Krumau", czy "Martwe miasto". Jednak Schiele i jego dekadenccy przyjaciele wywołali w małomiasteczkowym Krumau nie lada ferment. Oburzenie budziło zwłaszcza wynajmowanie miejscowych dziewcząt do pozowania nago czy malowanie aktów Wally w ogrodzie. Nie mogąc znieść atmosfery powszechnego potępienia, Schiele po roku wyjechał z miasta i poprzysiągł sobie nigdy tu już nie powrócić. Dzisiaj Schiele dla Krumlova znaczy tyle, co Kafka dla Pragi. Wielbiciele artysty powinni koniecznie odwiedzić Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schiele. Przestronna galeria, umieszczona w budynku dawnego XV-wiecznego miejskiego browaru prezentuje stałą ekspozycję prac malarza. Organizuje też wystawy czasowe.


Zamek krumlovski, otwarty do zwiedzania: IV-V, IX-X, wt.-ndz. 9.00-12.00, 13.00-16.00, VII-VIII wt.-ndz. 9.00-12.00, 13.00-17.00; wieża: IV-X wt.-ndz. 9.00-21.00
Międzynarodowe Centrum Kulturalne Egona Schiele, otwarty do zwiedzania: codziennie w godz. 10.00-18.00

 

Czechy. Święto wina i burczaka

Terezin, czechy Terezin, czechy Fot. Emmanuel DYAN/CC/Wikimedia

Czechy. Terezin

Terezin - miasto-twierdza - wybudowany został w latach 80. XVIII wieku przez Habsburgów w celu obrony północnej granicy z Prusami. Niedawna historia miasta jest niestety wyjątkowo tragiczna. W 1941 roku Główna Warownia została przekształcona w getto żydowskie, połączone z obozem koncentracyjnym - głównie dla ludności żydowskiej i więźniów politycznych. Przez obóz przeszło 140 tys. osób, z czego zginęło ok. 60 tys. Po przybyciu do getta deportowani traktowani byli przez SS podobnie jak więźniowie obozów koncentracyjnych. Ludzie mieszkali w strasznej ciasnocie, zimnie i ciemności. Na jednego mieszkańca getta przypadało 1,62 m powierzchni. Przy czym powierzchnia ta miała służyć nie tylko do spania, ale też do przechowywania całego dobytku. Niewielkie ilości żywności docierające do getta były często już zepsute i nie nadawały się do spożycia. Ponieważ w getcie brakowało wody, ziemniaki (główny składnik posiłków) nie były myte przez gotowaniem. Zdarzało się, że jedyną zawartością zupy były resztki ziemi. Mieszkania były ogrzewane jedynie wówczas, gdy temperatura spadała poniżej 50 stopni C. Ograniczone były możliwości kąpieli, na które ludzie musieli czekać tygodniami. Plaga pcheł, wszy i pluskiew osiągała w getcie niebywałe rozmiary. Szybko rozprzestrzeniały się choroby zakaźne, np. tyfus. Ludzie umierali na choroby, które w normalnych warunkach dałyby się szybko wyleczyć. Tym, co odróżniało getto Theresienstadt od innych dzielnic żydowskich i obozów koncentracyjnych było istnienie namiastki życia kulturalnego, która posłużyła nazistom do stworzenia iluzji "wzorcowego getta", oficjalnego wizerunku prezentowanego światu w filmach propagandowych i podczas wizyty przedstawicieli komisji Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, która ujrzawszy zafałszowany obraz, dwukrotnie wydała pozytywny raport.

 

Będąc w Terezinie nie sposób nie odwiedzić Muzeum Getta., ulokowanego w Małej Warowni. W 1940 roku warownia została przekształcona w więzienie SS - tu wykonywano tysiące egzekucji więźniów. Muzeum zostało otwarte dopiero w 1991 roku. Ekspozycja jest doskonale zorganizowana. Wyświetlany jest także film (z napisami w języku angielskim), w którym fragmenty nakręconego w Terezinie filmu propagandowego "Hitler daje Żydom w darze miasto" zmontowane są z rozmowami z tymi, którzy przeżyli. Można skorzystać z usług przewodnika, a często są to osoby, które przeżyły koszmar getta, lub zakupić mapkę i zwiedzać na własną rękę.

 

Muzeum Getta, ul. Machova 178, godziny otwarcia: V-IX 9.00-18.30, X-IV 9.00-16.30

Hradec Kralove, czechy Hradec Kralove, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Hradec Kralove

Hradec Kralove to miasto kontrastów. Dawne średniowieczne centrum z dobrze zachowaną starówką i murami obronnymi z czerwonej cegły sąsiaduje z nowoczesną secesyjną zabudową - dziełem najwybitniejszych czeskich architektów okresu dwudziestolecia międzywojennego. Życie codzienne mieszkańców miasta toczy się raczej w nowoczesnej dzielnicy, dlatego też w Starym Mieście znajdziemy jedynie kilka sklepów i restauracji, usytuowanych na dwóch przyległych, średniowiecznych placach: Velke namesti i Male namesti. W narożu rynku mieści się jeszcze dawny miejski browar. Kierując się w jego stronę, rzućmy okiem na mijane po drodze dawne domy kanoników, dziś świeżo pomalowane w jasne kolory.

 

Większość zabudowy Nowego Miasta to rezultat projektu urbanistycznego lat 1909-1911, lecz wiele pomysłów zrealizowano dopiero w latach 20. Roboty budowlane prowadzone na wielką skalę rozpoczęto od Krajskiego muzeum. Kolejny projekt czeskiego architekta Jana Kotery to hotel Bystrica. W środku uwagę przykuwa restauracja secesyjna z malowidłami ściennymi Jana Preislera i witraże Frantiska Kyseli. Galeria Sztuki Współczesnej, umieszczona w secesyjnym budynku projektu Osvalda Polivki to punkt obowiązkowy. Galeria gromadzi dzieła z XIX i XX wieku. Najciekawsze prace to: dwa mniej znane rysunki Muchy, wczesne dzieła Kupki, obrazy Jana Preislera, Josefa Vachala i szereg prac kubistów, surrealistów i fowistów.

 

Krajskie muzeum, godziny otwarcia: wt.-ndz. 9.00-12.00, 13.00-17.00

Galeria Sztuki Współczesnej, Velke Namesti 139, otwarta codziennie: wt.-ndz. 9.00-12.00 i 13.00-18.00

 

Praga - jak mądrze i tanio zwiedzić czeską stolicę

Dvur Kralove, zoo, czechy Dvur Kralove, zoo, czechy Mistvan/CC/Wikimedia

Czechy. Dvur Kralove

W miejscowości Dvur Kralove mieści się Zoo Safari. Jest to największe i najciekawsze zoo w Europie Środkowej. Zajmuje powierzchnię 65 ha, z czego 27 ha to ogród typu safari. Zoo nastawione jest przede wszystkim na hodowlę zwierząt afrykańskich. W ogrodzie zoologicznym żyje m.in. żyrafa okapi i nosorożec biały północny - zwierzęta rzadko spotykane gdzie indziej. Zresztą aż 45 z prezentowanych w zoo gatunków wpisanych jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych.

 

Na wielbicieli dinozaurów czeka Pawilon Jurajski. Ponieważ zoo jest bardzo rozległe, można je połączyć z jazdą płatną kolejką. Jednak największą atrakcją miejsca jest zwiedzanie ogrodu typu safari. Zwiedzający mają możliwość odbycia przejażdżki piętrowymi, odkrytymi safari-busami. Przez wysoką bramę, przypominającą tę z "Parku Jurajskiego" Spielberga, wjeżdża się na wielką, otwartą przestrzeń, po której swobodnie poruszają się afrykańskie zwierzęta. Przejażdżka, opatrzona ciekawym komentarzem wyszkolonego kierowcy i przewodnika w jednej osobie, jest wliczona w cenę biletu. Zwierzęta mają tu absolutne pierwszeństwo. Jeśli zebra wejdzie na drogę, to trzeba stać i czekać aż zechce z niej zejść. Aparat fotograficzny jest konieczny, kiedy nadarzy się okazja fotografowania zwierzęcia z odległości 2-3 metrów. A takie okazje zdarzają się nawet dosyć często!

 

Na terenie zoo jest sporo punktów gastronomicznych i sklepów z pamiątkami. Opisy zwierząt są dostępne w języku polskim. Obsługa też mówi po polsku. Znajdujący się w pobliżu Hotel Safari zapewnia gościom zakwaterowanie i darmowy wstęp na teren zoo.

 

Zoo Safari, ul. Stefanikova 1029, godziny otwarcia: III-V 9.00-17.00, VI-VIII 9.00-18.00

 

Pocztówka z czeskiej Igławy. Od srebra do sukna

Hotel Safari,ul. Stefanikova 1029, recepcja czynna: 00.00-24.00

Chrudim, czechy Chrudim, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Chrudim

Senne, prowincjonalne miasto Chrudim budzi się do życia na początku lipca, w czasie trwania Festiwalu Lalkowego. Przez cały rok można za to zaglądać do Muzeum Lalek, mieszczącego się w zabytkowym XVI-wiecznym Mydlarowskim domu, tuż koło rynku. W muzeum wystawia się lalki i marionetki z całego świata.

 

Muzeum Lalek, ul. Bretislavova 74, godziny otwarcia: VI, V, IX wt.-ndz. 9.00-12.00, 13.00-17.00, VI-VIII wt.-pt. 9.00-12.00, 13.00-17.00

 

Czeskie Karkonosze. 5 kurortów w 5 dni

zlin, czechy zlin, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Zlin

Zlin (Żlin) to miasto fascynujące, ucieleśnienie "miasta zakładowego", natchnionej koncepcji jednego człowieka - Tomasza Baty. Nazwisko coś Wam mówi, prawda? Bata, syn miejscowego szewca, rozsławił Zlin dzięki swojemu koncernowi obuwniczemu i koncepcji stworzenia miasta funkcjonalistycznego. Gdy w 1894 roku otwierał swój skromny, zatrudniający ledwie 10 osób zakład, w Zlinie żyło ok. 2 tys. obywateli. Czterdzieści lat później było ich już 40 tys., a Zlin stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast w Europie. W obliczu bankructwa swojej firmy, kiedy nie wystarczało pieniędzy na zakup drogich materiałów, zwłaszcza skóry, Bata postawił na obuwie tekstylne i zrewolucjonizował rynek. Buty zrobiły furorę i stały się ogólnie dostępne. Chodząca do tej pory boso biedota mogła sobie wreszcie pozwolić na ich zakup. Aby dowiedzieć się jak usprawnić produkcję i poprawić wydajność pracowników, już wtedy bogaty Bata udał się do USA i jako zwykły robotnik zatrudnił się w fabryce Henry'ego Forda. Efektem było zmodernizowanie linii produkcyjnej we własnej firmie. Od tej pory Bata odnosił już tylko sukcesy. W 1931 roku fabryki Baty produkowały 35 milionów par butów rocznie!

 

Bata często powtarzał: "Nie pozwólmy architektom, by budowali pomniki!" Budynki zamiast epatować dekoracją, zdobnictwem czy formą miały być wygodne i funkcjonalne. Domy robotnicze, które budowano na przedmieściach Zlinu cieszyły się dużą popularnością. W latach 30. mieszkańcy mówili z dumą, że "na świecie będą tylko trzy wielkie miasta: Berlin, Wiedeń i Zlin". Osobą odpowiedzialną za realizację koncepcji urbanistycznej Zlinu był architekt Frantisek Lydie Gahura. To on stworzył układ prostych ceglanych kostek domów robotniczych pokrywających przedmieścia Zlinu.

 

Centrum Zlinu nie stanowi, jak to się zwykle dzieje, zamek czy rynek, lecz fabryka butów. Zaprojektowany przez asystenta Gahury, Słoweńca Vladimira Karfika, przeszklony biurowiec miał być symbolem architektury Zlinu, a został powielony i wprowadzony w architekturze licznych budynków z lat 30. Dziś oprócz administracji fabryki w biurowcu znajduje się Muzeum Obuwia z cudowną wystawą w stylu lat 30. - z butami z całego świata, od średniowiecza do współczesności. Bata interesował się sztuką współczesną, jego pasją była fotografia, a w tutejszym studio powstawały jego pierwsze produkcje filmowe. W mieście znajduje się Velke kino, budynek zaprojektowany w latach 30. przez Gahurę, mogący pomieścić 2000 widzów.

 

Muzeum Obuwia, pn.-pt. 8.00-15.00

Hukvaldy, czechy Hukvaldy, czechy Fot. Wikimedia

Czechy. Hukvaldy

Hukvaldy to mała miejscowość na Morawach w powiecie Frydek-Mistek, na południe od Beskidu Śląsko-Morawskiego. W Hukvaldach urodził się kompozytor Leos Janacek, bardzo bliski sercu wielu Czechów. Dlatego też to właśnie Hukvaldy, a nie oddalony o 6 km Pribor (miasto, gdzie urodził się Zygmunt Freud), stały się niemal celem pielgrzymek.

 

Janacek w wieku 11 lat został wysłany przez rodziców do Brna, gdzie został członkiem chóru. W Czechach był gwiazdą, jednak za granicą stał się znany dopiero po sukcesie opery Jenufa, gdy liczył już ponad sześćdziesiąt lat. Ostatnie lata swojego życia, Janacek spędzał na przemian w Brnie i Hukvaldach, gdzie kupił dom. Był to zarazem najbardziej płodny okres jego twórczości artystycznej. Powstały wtedy takie dzieła jak Msza głagolicka czy Przygody liska Chytruska. Wielką miłością jego życia, muzą i natchnieniem była Kamila Strosslova, żona antykwariusza z Piska, która podczas I wojny światowej przysyłała mu paczki żywnościowe. Janacek nigdy nie opuścił żony, ale codziennie pisywał do Kamili listy. W sierpniu 1928 roku przeziębił się w czasie poszukiwania jej syna w pobliskich lasach. Zmarł w szpitalu w Ostrawie.

 

Warto odwiedzić Hukvaldy, nawet jeśli nie interesuje nas postać kompozytora. W miasteczku zachowały się ruiny zamku w lesie, nieopodal znajduje się posążek liska Chytruska i park z jeleniami. W Muzeum Janacka najciekawszym eksponatem jest coś w rodzaju mównicy, przy której Janacek zwykł komponować na stojąco.

 

Muzeum  Leosa Janacka, Hukvaldy 79, godziny otwarcia: V-IX wt.-ndz. 9.00-12.00, 13.00-16.00, IV i X tylko sb. i ndz.

Ostrava, czechy Ostrava, czechy Fot. Shutterstock

Czechy. Ostrava

Gdyby jakiś Czech usłyszał, że wybierasz się do Ostrawy, gotów pomyśleć, żeś oszalał! Ostrawa jest dużym (trzecim co do wielkości miastem w Czechach), zasnutym dymem miastem przemysłowym. Nie znaczy to jednak, że nie warto go choć raz odwiedzić. Choćby przez wzgląd na bogate życie kulturalne i sportowe.

 

Ostrawa dzieli się wyraźnie na trzy odrębne dzielnice: Ostrawę Śląską, gdzie w latach 60. XVIII wieku odkryto pierwsze złoża węgla kamiennego, Vitkovice, gdzie w 1828 roku powstała pierwsza huta oraz dawną Ostrawę Morawską ze wszystkimi ważniejszymi atrakcjami miasta. Turyści mogą odwiedzić ostrawskie muzeum, galerię Dum Umeni, posiadającą zbiory XIX-wiecznej sztuki czeskiej albo Muzeum Górnictwa, usytuowane w nieczynnej kopalni Anselm. Warto zobaczyć też XIII-wieczny zamek, a po drodze, przy moście Sykoruv, popatrzeć na pomnik poświęcony radzieckim "wyzwolicielom". Obecnie czołg na cokole pomalowany jest w kwiaty przez miejscowych pacyfistów.

 

Ostrawa jest miejscem wielu znanych imprez kulturalnych. W mieście odbywa się sławny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Colours Of Ostrava, Festiwal Folklor Bez Granic i Biennale Międzynarodowego Festiwalu Lalkowego Spectaculo Interesse. Odbywają się tu także imprezy sportowe, np. lekkoatletyczny meeting Złote Trampki czy Zawody Pucharu Daviesa.

 

Ostrawskie muzeum, Masarykowo namesti 1, pn.-pt. 9.00-17.00, Sb. 9.00-13.00, ndz. 13.00-17.00
Dum Umeni, ul. Jureczkova 9, godziny otwarcia: wt.-sb. 10.00-13.00, 13.30-18.00
Muzeum Górnictwa, ul. Pod Landekem 64, godziny otwarcia: wt.-ndz. 9.00-16.00
Zamek, ul. Hradni 1, godziny otwarcia: wt.-ndz. 10.00-18.00

Więcej o: