Słowackie Tatry - góry na wielkie wakacje!

Co roku w wakacje Tatry przeżywają oblężenie - to wciąż jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc na urlop i wycieczkę. Większość turystów koncentruje się w Zakopanym i jego najbliższych okolicach, skupiając swoją uwagę na Morskim Oku, Giewoncie czy Dolinie Kościeliskiej. Często zapominamy, że po drugiej stronie grani, u naszych sąsiadów Słowaków, też są Tatry - większe, bardziej różnorodne i bardziej dzikie, bo poza kilkunastoma najbardziej popularnymi trasami, wciąż kryją miejsca, gdzie w czasie wędrówki spotkamy zaledwie kilka osób. Niestety po polskiej stronie Tatr już od wielu lat nie jest to możliwe.
słowacja, wysokie tatry, słowackie tatry, góry słowacja, wysokie tatry, słowackie tatry, góry Fot. 123rf

Tatry Słowackie - witajcie w naszym parku

Praktycznie całe Tatry Słowackie objęte są ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego (Tatranský národný park - TANAP). Wstęp do niego jest bezpłatny, ale w okresie od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte dla turystów ze względu na ochronę przyrody. Na trudniejsze do zdobycia tatrzańskie szczyty i przełęcze, na które nie prowadzą szlaki turystyczne (dotyczy to m.in. Gerlacha, Łomnicy, Wysokiej czy Lodowego Szczytu), mogą prowadzić turystów tylko wykwalifikowani przewodnicy wysokogórscy.


Tatry Słowackie składają się z trzech pasm: Tatr Zachodnich (Západné Tatry) zbudowanych ze skał krystalicznych oraz na obrzeżach z dolomitów, Tatr Wysokich (Vysoké Tatry), w których dominują skały krystaliczne i Tatr Bielskich (Belianské Tatry), zbudowanych z wapieni i dolomitów. Najwyżej w słowackich Tatrach Zachodnich wznosi się Bystra (2248 m n.p.m.), najwyższym szczytem Tatr Wysokich oraz całych Karpat jest Gerlach (2655 m n.p.m.), natomiast Tatr Bielskich - Hawrań (2152 m n.p.m.). Tatry Wysokie charakteryzują się rzeźbą alpejską, ukształtowaną w dużej mierze przez lodowce. Ich pozostałością są dziś m.in. piękne jeziora cyrkowe. Największym i najgłębszym tatrzańskim stawem po stronie słowackiej jest Wielki Hińczowy Staw. Tatrzańskie doliny mają przebieg południkowy, a niektóre z biorących tu początek licznych potoków, na skalnych progach tworzą wodospady. Klimat tatrzański jest dość ostry, przez większą część roku panuje tu zima i zalega śnieg, nawet latem w najwyższych partiach Tatr nierzadko można natknąć się na płaty śniegu.

 

Kąpieliska termalne na Słowacji - tu jest wodny raj

słowacja, tatry słowacja, tatry Fot. Karol Pietek / AG

Jak dojechać do Tatr Słowackich?

Do podnóża Słowackich Tatr najlepiej dotrzeć samochodem, jadąc z Zakopanego, czy Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku przejścia granicznego w Łysej Polanie i następnie kierując się w stronę Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu. Osoby niezmotoryzowane mogą dotrzeć na Słowację autobusami. Z dworca autobusowego w Zakopanym w sezonie kilka razy dziennie odchodzą bezpośrednie autobusy do Popradu i Liptowskiego Mikulasza (www.strama.eu). Innym wariantem dotarcia do podnóża Słowackich Tatr jest "dojazd kombinowany" - najpierw podróż z Zakopanego do Łysej Polany autobusem PKS, przejście przez granicę piechotą i stamtąd podróż autobusem obsługiwanym przez słowacką komunikację autobusową SAD. "Dojazd kombinowany" to z pewnością najtańszy wariant dotarcia na południową stronę Tatr, ale trzeba pamiętać, że mniej wygodny i wymagający nieco więcej czasu.

 

Słowackie kościoły na liście UNESCO

Tatry Słowackie - Zakopanego tu nie znajdziecie

Polska strona Tatr posiada jedną główną stolicę - Zakopane. To tutaj zatrzymuje się większość turystów. Oferta turystyczna w Zakopanem jest tak szeroka, że zazwyczaj nawet w sezonie nie ma tu problemów ze znalezieniem prywatnej kwatery. Po stronie słowackiej nie ma jednego głównego miejsca wypadowego. U samych podnóży Tatr leżą głównie miejscowości kurortowe, gdzie znajdziemy noclegi o wyższym standardzie w hotelach, pensjonatach i sanatoriach. Znalezienie w sezonie wolnej, prywatnej kwatery w Tatrzańskiej Łomnicy, Starym Smokowcu czy Wyżnich Hagach nie należy do najłatwiejszych zadań. Tańszych noclegów najlepiej szukać w większym oddaleniu od grani tatrzańskiej w miejscowościach Nová Lesná, Stará Lesná czy Štóla.

 

Słowacja: w Dolinie Rajcanki

droga, tatry, słowacja, góry droga, tatry, słowacja, góry Fot. 123rf

Słowackie Tatry samochodem i nie tylko

Po Słowacji najlepiej poruszać się samochodem. U wylotów dolin turyści mają do dyspozycji parkingi, w większości płatne. W najbardziej popularnych miejscach cały  dzień postoju kosztuje niewiele ponad 5 euro. Po stronie słowackiej nie kursują tak jak po polskiej stronie prywatne busy, a autobusy SAD kursują stosunkowo rzadko, zwłaszcza poza sezonem. Ale do większości dolin słowackich Tatr Wysokich szybko i wygodnie można dotrzeć korzystając z popularnej "elektriczki", czyli kolejki elektrycznej kursującej ze Szczyrbskiego Jeziora do Starego Smokowca i dalej z odgałęzieniami do Tatrzańskiej Łomnicy i Popradu. Ponadto u podnóży słowackich Tatr Wysokich kursuje też na krótkim odcinku kolej zębata ze Szczyrby (Štrba) do Szczyrbskiego Jeziora. Ceny przejazdu są stosunkowo niskie, od kilkudziesięciu centów do nieco ponad jednego euro w zależności od długości trasy. Jeśli mamy zamiar często korzystać z "elektriczki" warto zakupić bardziej korzystny bilet okresowy (1-, 3-, 7-dniowy lub miesięczny), uprawniający do nieograniczonej liczby przejazdów na całej linii w danym okresie.

 

Bańska Szczawnica, słowacka perła ze srebra i złota

gerlach, tatry słowackie, słowacja gerlach, tatry słowackie, słowacja Fot. Shutterstock

Słowackie Tatry: Gerlach

Gerlach (2655 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Tatr i Karpat. Cały masyw składa się z kilku wierzchołków. Grań rozpoczyna się wierzchołkiem zwornikowym z granią główną Zadnim Gerlachem (2616 m n.p.m.), którego zbocza obniżają się do Przełęczy Tetmajera, za którą wznosi się główny wierzchołek. Dalej w grani znajdują się Wyżnie Gerlachowskie Wrótka, wierzchołek Pośredniego Gerlacha, Pośrednie Gerlachowskie Wrótka, Gerlachowska Czuba i Niżnie Gerlachowskie Wrótka. Grzbiet kończy się szczytem Małego Gerlacha (2601 m n.p.m.). Gerlach góruje nad dolinami: Wielicką, Batyżowiecką i Dolinę Litworową należącą do systemu Doliny Białej Wody. Szczyt ten jest dostępny jedynie dla wytrawnych turystów. Wejście najczęściej prowadzone jest z Doliny Wielickiej przez Wielicką Próbę lub z Doliny Batyżowieckiej przez tzw. Batyżowiecką Próbę. Oba szlaki są silnie eksponowane, wejście turystyczne możliwe jest tylko w okresie letnim w towarzystwie przewodnika. Bazą wypadową jest zwykle hotel górski "Śląski Dom". Na drogę przez Wielicką Próbę przewodnik może zabrać ze sobą maksymalnie 3 osoby, z którymi związany jest liną, zapewniając im tym samym bezpieczeństwo. Czas wejścia od Śląskiego Domu na szczyt to około 4 godziny. Pierwsze wejścia turystyczne nie są dokładnie odnotowane. Przypuszczalnie na szczycie byli w 1855 dwaj polscy wybitni botanicy Zygmunt Bośniacki i ks. Wojciech Grzegorzek. Najprawdopodobniej już w 1834 r. na szczycie stanęli - podczas polowania na kozice - Johann Still, Martin Spitzkopf-Urban, Gelhof i dwóch nieznanych koziarzy. Zimą szczyt zdobyli jako pierwsi Janusz Chmielowski, Károly Jordán i Klemens Bachleda w dniu 15 stycznia 1905 r. Od 1997 na wierzchołku znajduje się metalowy krzyż.

 

Wysokie Tatry - dziki świat zastygły w czasie

łomnica, słowackie tatry, słowacja łomnica, słowackie tatry, słowacja Fot. Shutterstock

Słowackie Tatry: Łomnica

Łomnica to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach (2634 m n.p.m.). Położony jest w bocznej grani, w masywie Baranich Rogów. Łomnica góruje nad dolinami: Zimnej Wody, Łomnicką i Dziką. Po północnej stronie szczytu znajduje się szczątkowy, niewielki lodowczyk. Sporą atrakcją turystyczną jest wjazd kolejką gondolową z Tatrzańskiej Łomnicy nad Łomnicki Staw (1750 m n.p.m.), a następnie kolejką linową na Łomnicę, z której roztaczają się niesamowite widoki. Niestety, zwłaszcza przy pięknej pogodzie, trudno jest wjechać na samą Łomnicę, co wynika z małej przepustowości kolejki linowej. Jeden wagonik zabiera 15 osób, a czas wjazdu to około 10 min. Kiedy nie mamy szans na wjazd na samą Łomnicę, warto wjechać wyciągiem krzesełkowym w pobliże Łomnickiej Przełęczy (2190 m n.p.m.) i w 15 minut podejść na Wielką Łomnicką Basztę (2215 m n.p.m.). Należy pamiętać, że wejście na Łomnicę należy do bardzo trudnych technicznie i można go dokonać tylko wspólnie z wynajętym przewodnikiem. Trasy piesze prowadzą ze Schroniska nad Zielonym Stawem Kieżmarskim, ze Schroniska Téryego lub z Doliny Łomnickiej, od Łomnickiego Stawu.

 

Wiosna na Słowacji. W Dolinie Rajcanki

krywań, słowacja, tatry słowackie krywań, słowacja, tatry słowackie Fot. Shutterstock

Słowackie Tatry: Krywań

Krywań (2494 m n.p.m.) to szczyt w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich, o charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołku. Krywań położony jest w grani bocznej, na zakończeniu długiego (ok. 10 km) grzebienia odchodzącego od głównej grani tatrzańskiej. Szczyt Krywania powyżej dna Doliny Koprowej wznosi się na ok. 1400 m i jest to największa deniwelacja (różnica wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem) w całych Tatrach. Dla turystyki udostępniona jest południowa i południowo-zachodna grań, przez którą prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Szlak zielony poprowadzony jest z Trzech Źródeł, zalesionym i porośniętym kosodrzewiną grzbietem. Dalej szlak odchodzi w dół w kierunku Krywańskiego Żlebu, za którym łączy się ze szlakiem niebieskim podchodzącym na Krywań poniżej południowego ramienia szczytu. Szczyt dostępny jest tylko latem. Do 1793 r. uważany był za najwyższy szczyt Tatr. Jest to narodowa góra Słowaków, o której wspomina nawet słowacki hymn. Szlak turystyczny na Krywań zaliczany jest do jednego z najpopularniejszych i jest tłumnie odwiedzany przez Słowaków, choć wejście na kopułę szczytową nie należy do najłatwiejszych. Każdego roku latem organizowane są narodowe wejścia na szczyt, gdzie w ciągu dnia na wierzchołku staje nawet kilka tysięcy osób.

 

Wakacje z wodą: 9 fajnych aquaparków w Europie

Słowacja atrakcje, Jaskinia Bielska Słowacja atrakcje, Jaskinia Bielska Petr Vilgus/CC/Wikimedia

Słowackie Tatry: Jaskinia Bielska

Jaskinia Bielska, po słowacku Bielańska to narodowy pomnik przyrody znajdujący się w Tatrach Bielskich na północnym stoku Kobylego Wierchu. Otwór prowadzący do wnętrza jaskini od dawna znany był okolicznym mieszkańcom. Jednak wejść głębiej odważyli się dopiero w roku 1881 trzej mieszkańcy Białej Spiskiej - Juliusz Husz i Joham Britz z synem. W tym samym roku jaskinię udostępniono zwiedzającym. Na trasie zwiedzania dominują stalagmity o kształtach pagód i wodospady o długości powyżej 50 metrów. W jaskini żyje co najmniej 7 gatunków nietoperzy, najwięcej jest nocków dużych. Z drobnych bezkręgowców najbardziej znany jest skorupiak Bathynella natans, który żyje w podziemnych jeziorkach. Temperatura powietrza w jaskini, oprócz Korytarza Wejściowego, wynosi od 5 do 6,3 °C. W zimie następuje ochłodzenie wstępnych korytarzy, wskutek czego w dolnych częściach gromadzi się lód, który utrzymuje się do miesięcy wiosennych. W ciągu całego roku temperatura powietrza waha się od -2,2 do +5,1 °C. W celu zwiększenia atrakcyjności jaskini w połowie lat trzydziestych zamknięto jej dolne części, aby były one stale wypełnione lodem. Do jaskini prowadzi żółty szlak z Tatrzańskiej Kotliny, czas przejścia to 35 min w obie strony. Wejście do jej wnętrza jest płatne i kosztuje 7 euro dla osób dorosłych, a dla dzieci 3,5 euro. Filmowanie i robienie zdjęć wewnątrz jaskini również podlega opłacie.

 

Słowacja. Pocztówka z Bratysławy. Dolce vita za miedzą

Słowacja atrakcje. Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro Słowacja atrakcje. Tatry Wysokie - Szczyrbskie Jezioro Shutterstock

Słowackie Tatry: uzdrowisko Szczyrbskie Jezioro

Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso) to miejscowość u podnóża Tatr Wysokich. Położona jest na południowym brzegu jeziora o tej samej nazwie i otoczona lasem świerkowym, który uległ znacznemu zniszczeniu przez huraganowy wiatr w 2004. Szczyrbskie Jezioro to znany ośrodek turystyczny i ośrodek sportów zimowych. Znajduje się tutaj duża skocznia narciarska K120 oraz normalna K90. Jest to najwyżej położona (leży na wysokości 1315-1385 m n.p.m.) turystyczno-lecznicza osada w Wysokich Tatrach.

 

Już w 1875 roku Węgierskie Towarzystwo Karpackie zainspirowało budowę schroniska turystycznego nad Szczyrbskim Jeziorem. W krótkim czasie powstały dalsze hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. W roku 1876 wybudowano drogę Tatrzańska Szczyrba - Szczyrbskie Jezioro. Natomiast w 1896 roku wybudowano mniej więcej równoległą do drogi kolej zębatą. W roku 1885 powstała również droga łącząca Szczyrbskie Jezioro ze Starym Smokowcem, a w roku 1911 oddano do użytku kolej elektryczną.

 

Obecnie Szczyrbskie Jezioro to główna miejscowość sanatoryjna lecząca schorzenia układu oddechowego. Rejon ten jest również dobrym punktem wypadowym w stronę Doliny Młynickiej, Soliska i Bystrej Ławki.

 

Polskie Tatry i Podhale. Top 5 miejsc, które trzeba odwiedzić

tatralandia, słowacja tatralandia, słowacja Aquapark Tatralandia, Słowacja / www.tatralandia.sk

Słowackie Tatry: zabawy w Tatralandii

Tatralandia to największy w Europie środkowo-wschodniej całoroczny park rozrywki. W jego skład wchodzą: aquapark z 14 basenami termalnymi oraz 30 zjeżdżalniami, Holiday Village z ponad 700 miejscami noclegowymi i centrum kongresowym oraz naturalnych rozmiarów Westerncity z amfiteatrem, w którym odbywają się kowbojskie show. Cały kompleks położony jest w pobliżu miejscowości Liptowski Mikulasz, na obszarze słowackich Tatr. Jest to główny ośrodek sportów wodnych na Słowacji i jeden z większych aquaparków w Europie. Tatralandia położona jest przy północnym brzegu jeziora Liptowska Mara, skąd rozpościerają się piękne widoki na Tatry. Wody termalne mają temperaturę 60,7 °C, z tego względu obiekt otwarty jest przez cały rok. Każdy kto choć raz odwiedzi Tatralandię, z pewnością nie oprze się chęci ponownego jej odwiedzenia.


W 9 całorocznych basenach spragnieni wypoczynku i relaksu turyści mogą skorzystać z licznych atrakcji, między innymi: siedzenia do masażu, łóżek wodnych, grzybków wodnych, kurtyny, gejzerów, przeciwprądów, huśtawki wodnej, siatkówki wodnej i aqua aerobiku. W 5 basenach letnich jest basen dla dzieci, basen pływacki a także basen z 30 rurami i zjeżdżalniami o łącznej długości prawie 2 kilometrów. Poza tym w skład obiektu wchodzą: Wyspa piratów z Karaibów (kompleks tropikalny), saunowy świat Celtów (kompleks 16 kąpieli parowych, wodnych i masażowych, saun i zabiegów) oraz Wellness Paradise (kompleks masażów, kąpieli, okładów i innych zabiegów leczniczych i relaksacyjnych). W sezonie letnim Tatralandia otwarta jest w godzinach od 9 do 21. Całodzienny wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 19 euro, natomiast bilet rodzinny 42 euro.

 

Polskie Tatry. Wspinaczka na szczyty

Więcej o: