Polska. Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie i Równina Gryficka

Na zachodnie Wybrzeże turystów przyciągają  nie tylko szerokie i piaszczyste plaże znanych bałtyckich kąpielisk - Świnoujścia i Międzyzdrojów, a także wysoki klif na Wolinie, Jezioro Turkusowe, czy zabytki średniowieczne Kamienia Pomorskiego i Trzebiatowa. Przedstawiamy kolejną propozycję wycieczki z naszego cyklu wycieczek po najładniejszych i najciekawszych polskich miejscach. Partnerem cyklu jest wydawnictwo Carta Blanca.

Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie i Równina Gryficka - trasa

 

Baza turystyczna w pasie nadmorskim jest dobrze rozwinięta i różnorodna, jednak już w odległości kilkunastu kilometrów od morza mogą się pojawić problemy ze znalezieniem noclegu lub lokalu gastronomicznego. Te niedogodności rekompensowane są tu brakiem tłoku, tak charakterystycznego dla nadmorskich kurortów. Sieć drogowa jest dobrze rozwinięta, ale w sezonie letnim należy się spodziewać większej liczby samochodów. Kłopot może sprawić Świnoujście, do którego z głębi Polski można się dostać jedynie za pomocą przeprawy promowej, co czasem wiąże się z dłuższym oczekiwaniem.

Wycieczkę warto rozłożyć na dwa dni ? pierwszy można poświęcić na poznanie Świnoujścia i wyspy Wolin, natomiast drugi przeznaczyć na zwiedzanie Kamienia Pomorskiego, Niechorza oraz dwóch miasteczek położonych w głębi lądu ? Trzebiatowa i Płotów.

***

Zobacz koniecznie

1. Świnoujście

2. Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach

3. katedrę w Kamieniu Pomorskim

4. ruiny kościoła w Trzęsaczu

5. latarnię morską w Niechorzu

6. Basztę Kaszaną w Trzebiatowie

 

Wycieczka 1. (127 km): Świnoujście > Międzyzdroje > Woliński Park Narodowy > Zalesie > Wolin > Kamień Pomorski > Trzęsacz > Niechorze > Trzebiatów > Gryfice > Płoty

Muszla koncertowa w Świnoujściu Muszla koncertowa w Świnoujściu Muszla koncertowa w Świnoujściu/Fot. Pati99/CC/Wikimedia

Polska. Świnoujście

ŚWINOUJŚCIE > 13 km Międzyzdroje

Centrum Świnoujścia leży na niewielkim polskim skrawku wyspy Uznam, terytorium miasta obejmuje aż 44 wyspy. Świnoujście jest portem handlowym, pasażerskim, jachtowym i promowym (połączenia z Trelleborgiem i Ystad w Szwecji, Kopenhagą, a latem także z Rønne na Bornholmie). Położenie miasta sprawia, że dotarcie tu z głębi Polski jest uciążliwe i wymaga skorzystania z jednej z dwóch przepraw promowych. Miasto jest znanym uzdrowiskiem.

 

Dawny ratusz z początku XIX w. jest obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa Morskiego, prezentującego wystawy dotyczące narzędzi rybackich, starych przyrządów nawigacyjnych, okazów fauny oraz dziejów miasta. We wnętrzu kościoła Chrystusa Króla uwagę zwraca zawieszony u stropu, XIX-wieczny drewniany model żaglowca. Świnoujski Park Zdrojowy o powierzchni 40 ha urządzony został przez znanego królewskiego ogrodnika z Berlina Petera Josefa Lenné. Dziś rosną w nim pomnikowe okazy drzew, m.in. cisy i dęby piramidalne. Park Zdrojowy oddziela zabudowę dzielnicy uzdrowiskowej od szerokich (do 130 m), piaszczystych plaż ciągnących się aż po kąpieliska po niemieckiej stronie Uznamu.

 

Przy ujściu Świny uwagę zwracają dwie budowle - na zachodnim falochronie Stawa Młyny w formie wiatraka -symbol Świnoujścia, a na wolińskim brzegu latarnia morska. Zbudowana w połowie XIX w. latarnia jest najwyższa na Wybrzeżu (68 m), a jej światło widoczne jest z odległości 21 mil morskich, tj. około 39 km. Śladem burzliwej historii ujścia Świny są pozostałości umocnień: Fort Gerharda z ekspozycjami poświęconymi świnoujskim fortyfikacjom, Fort Anioła wzorowany na rzymskim Zamku Świętego Anioła oraz Fort Zachodni, niedawno udostępniony zwiedzającym.

 

ARENA WOJNY

W latach 80. przyległe do Świnoujścia tereny Zatoki Pomorskiej stały się areną "wojny" polsko-enerdowskiej. Na skutek jednostronnego rozszerzenia przez NRD pasa wód terytorialnych część akwenu portu świnoujskiego, m.in. kotwicowisko nr 2 i pogłębiany tor podejściowy, znalazła się na wodach terytorialnych NRD, które swymi działaniami zmierzało do "zdławienia" zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Szczególnie agresywnie zachowywały się okręty patrolowe NRD wobec polskich żeglarzy, zdarzały się przypadki taranowania jachtów. Wskutek sztywnego stanowiska strony niemieckiej negocjacje nie przynosiły rozwiązania. Tuż przed przemianami politycznymi w Polsce w 1989 r. NRD nagle zmieniła stanowisko i doszło do zawarcia porozumienia.

 

Informacje praktyczne:

Świnoujście

Latarnia morska, ul. Fińska 4, tel. 91 321 61 03, 10.00-18.00, bilet normalny 3,5 zł, ulgowy 2,5 zł

Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pl. Rybaka 1, tel. 91 321 24 26, 9.00?17.00 (wt.-nd.), bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

Informacja turystyczna, Wybrzeże Władysława IV, tel. 91 322 49 99

 

Zobacz także:

Polska. Pojezierze Mrągowskie i okolice Śniardw

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach/Fot. Radosław Drożdżewski/CC/Wikimedia

Polska. Międzyzdroje

MIĘDZYZDROJE > 1 km Zalesie

Międzyzdroje to najbardziej znane kąpielisko na zachodnim Wybrzeżu, którego nazwa wywodzi się od położenia między źródłami (zdrojami). Wszystkie atrakcje miasta skoncentrowano w jednym miejscu.

 

Wśród zabudowy wyróżnia się hotel Amber Baltic. Tuż obok niego, na Promenadzie Gwiazd, można przyłożyć swoją rękę do odciśniętych w trotuarze dłoni polskich artystów oraz zobaczyć niewielkie rzeźby, upamiętniające najznakomitszych polskich reżyserów. Warto odwiedzić też pobliskie Muzeum Figur Woskowych.

 

Obowiązkowym punktem wycieczki po Międzyzdrojach jest molo - wzniesione pod koniec XIX w. jako drewniane, wielokrotnie przebudowywane po zniszczeniach spowodowanych przez sztormy. Obecne molo jest betonowe i po wydłużeniu przez niemieckiego armatora w 2004 r. ma 395 m. Z mola podziwiać można panoramę okolicy - po stronie zachodniej widać urządzenia portu i latarnię morską w Świnoujściu, na wschód od mola wznosi się wysoki klif woliński z górą Gosań.

 

Nieco na uboczu znajduje się Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego ze zbiorami fauny i flory. W położonej obok wolierze można podziwiać potężnego bielika - symbol Wolińskiego Parku Narodowego, który utworzono w 1960 r.

 

Informacje praktyczne:

Międzyzdroje

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, ul. Niepodległości 3, tel. 91 328 07 37, bilet normalny 5 zł, ulgowy 3 zł

Gabinet Figur Woskowych, ul. Bohaterów Warszawy 20, tel. 91 328 25 70

Informacja turystyczna, ul. Niepodległości 2a, tel. 91 328 02 09

 

Zobacz także:

Plaże nudystów. TOP 10 najpiękniejszych plaż nudystów na świecie

Klify na wyspie Wolin. Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się tu na przestrzeni 15 km. Najwyższy klif - Gosań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. Klify na wyspie Wolin. Na wyspie Wolin znajduje się najwyższe w kraju wybrzeże klifowe. Klify ciągną się tu na przestrzeni 15 km. Najwyższy klif - Gosań opada na wąską, kamienistą plażę 93-metrową, prawie pionową ścianą. Można się na niego wspiąć i zobaczyć niemal całą Zatokę Pomorską, Międzyzdroje, Świnoujście, a nawet niemiecki kurort Ahlbeck na wyspie Uznam. Fot.Artur Kubasik/Agencja Wyborcza.pl

Polska. Zalesie i Wolin

ZALESIE > 13 km Wolin

W Zalesiu znajdują się pozostałości po niemieckim dziale wielokomorowym V3, zwanym pompą wysokoprężną bądź stonogą. Wybudowane w Zalesiu działo było prototypem broni, która z wybrzeża Francji miała ostrzeliwać Londyn. Dzięki ładunkom miotającym, umieszczonym w komorach bocznych, pocisk kalibru 150 mm o wadze 140 kg opuszczać miał lufę długości 130 m z prędkością 1500 m/s, co dałoby mu zasięg 160 km. Działa użyto na froncie zachodnim w grudniu 1944 r., jednak bez większych efektów. Poligon w Zalesiu Niemcy zlikwidowali w lutym 1945 r., uciekając przed zbliżającym się frontem.

 

WOLIN > 26 km Kamień Pomorski

Dzisiaj to niewielkie miasteczko nad wschodnim brzegiem Dziwny. W X w. ta niewielka osada była olbrzymim, jak na ówczesne warunki, miastem, utożsamianym z legendarną Winetą lub Jomsborgiem. Zabudowa ciągnęła się na przestrzeni 4 km, a mieszkało tu 6-8 tys. osób. Nabrzeże portowe miało 300 m długości, a kontakty handlowe sięgały Bizancjum, Indii i Chin. Na Srebrnym Wzgórzu funkcjonowała dzielnica rzemieślnicza. Wolin był centrum kultu boga Trygława - tu znajdowała się świątynia poświęcona temu bóstwu.

 

Niewielki, zachowany fragment murów miejskich przypomina o minionej świetności miasta. W odbudowanym ze zniszczeń wojennych gotyckim halowym kościele św. Mikołaja (patrona żeglarzy i rybaków) warto zobaczyć odtworzone drewniane empory. W miejscu dawnego zamku wznosi się neogotycki ratusz, a obok niego funkcjonuje Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego z ekspozycją archeologiczną, której cennym eksponatem jest figurka Światowida z czterema obliczami. Głaz pamiątkowy usytuowany naprzeciw muzeum przypomina o śmierci w Wolinie w 986 r. duńskiego króla Haralda Sinozębego. Co roku w sierpniu odbywa się tu Festiwal Wikingów.

 

Zobacz także:

Plaże na wakacje. Najczystsze kąpieliska Europy

Kamień Pomorski - Katedra/ Kamień Pomorski - Katedra/ Kamień Pomorski - Katedra/Fot. myself/CC/Wikimedia

Polska. Kamień Pomorski

KAMIEŃ POMORSKI > 21 km Trzęsacz

To 9-tysięczne miasto i uzdrowisko (solanki i borowina), ulokowane na wschodnim brzegu Dziwny - najdalej na wschód położonej cieśniny łączącej Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską. Przez krótki czas w XII w. Kamień był siedzibą książęcą i biskupią, a po przeniesieniu dworu książęcego do Szczecina pozostał kościelną stolicą Pomorza Zachodniego. Miasto zachowało średniowieczny układ urbanistyczny z okresu lokacji.

 

Romańsko-gotycka konkatedra NMP, Jana Chrzciciela i św. Faustyna to historyczna świątynia biskupów diecezji pomorskiej. Świątynia jest trójnawową bazyliką z nawą poprzeczną. Attyka wschodniej nawy ozdobiona jest szczytami z glazurowanych cegieł. Nawa główna i północna nawa boczna posiadają sklepienia krzyżowo-żebrowe, a południowa - gwiaździste. Sklepienie nawy głównej zdobione jest gotyckim malowidłem, przedstawiającym Chrystusa jako sędziego w otoczeniu symboli ewangelistów. Choć większość wyposażenia katedry jest barokowa, to zachowały się: romańskie malowidła w absydzie prezbiterium ("Chrystus Ukrzyżowany"), portale do zakrystii i w południowej ścianie transeptu, późnogotycki tryptyk ze scenami Zaśnięcia, Wniebowzięcia i Koronacji NMP, a także gotyckie stalle, chrzcielnica, krucyfiks na łuku tęczowym oraz figury św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Organy, mające 47 głosów i 3300 piszczałek, zostały ufundowane przez księcia Ernesta Bogusława de Croy i corocznie są wykorzystywane podczas festiwalu organowego. Od północy przylega do katedry wirydarz otoczony krużgankiem - na pierwszym piętrze znajduje się skarbiec, w którym przechowywana jest m.in. kopia zaginionego relikwiarza św. Korduli. Obok katedry stoi pałac biskupi, pierwotnie gotycki, przebudowany w stylu renesansowym, w którym warto zwrócić uwagę na wykusz oraz szczyt maswerkowy (ozdobiony wykutym z kamienia wzorem geometrycznym).

 

Pośrodku rynku wznosi się gotycki ratusz z podcieniem. Zachodni, późnogotycki szczyt ozdobiono maswerkami, wschodni, też gotycki, jest znacznie wcześniejszy. Ciekawostką jest wmurowana w ścianę kuna ? dawne narzędzie tortur. Ze średniowiecznych obwarowań miejskich zachowały się gotyckie Brama Wolińska i Wieża Piastowska, będące dziś siedzibą Muzeum Kamieni.

 

Informacje praktyczne:

Kamień Pomorski

Muzeum Kamieni, ul. Słowackiego 1, tel. 607 970 880, 603 584 970, bilet normalny 10 zł, emeryci, renciści i studenci 7 zł, dzieci 5 zł

Informacja turystyczna, ul. Szpitalna 9, tel. 91 382 50 43

 

Zobacz także:

10 miast w Europie idealnych dla rodzin z dziećmi

Polska. Trzęsacz i Niechorze

TRZĘSACZ > 7 km Niechorze

Atrakcją, która przyciąga turystów do tej niewielkiej wioski, położonej na wysokim, klifowym brzegu Bałtyku, są ruiny gotyc-kiego kościoła, wzniesionego w XV w. w odległości około 2 km od brzegu morskiego. Na skutek niszczącej działalności morza (abrazji) brzeg przesuwał się na południe i w 1900 r. runął do morza północno-zachodni narożnik świątyni, a rok później cała północna ściana. Do czasów współczesnych zachował się tylko fragment południowej ściany. W pobliżu kościoła wybudowano schody, wiodące do podnóża klifu. W niewielkiej odległości od ruin funkcjonuje Multimedialne Muzeum na 15. Południku, który przebiega przez Trzęsacz.

 

Informacje praktyczne:

Trzęsacz

Muzeum na 15. Południku, ul. Klifowa 3b, tel. 91 38 62 926,604 14 17 83, czynne cały rok

 

NIECHORZE > 16 km Trzebiatów

W centrum dużej wsi rybackiej i znanego kąpieliska zachowały się chaty rybackie oraz wille z przełomu wieków XIX i XX. W wiosce funkcjonuje Muzeum Rybołówstwa, w którym możemy się zapoznać z łodziami i ze sprzętem rybackim. Jednak najbardziej charakterystyczną budowlą jest 45-metrowa latarnia morska licząca sobie ponad 140 lat. Ponieważ wzniesiono ją na klifie (do opaski betonowej podnóża klifu wiodą schody), jej światło jest widoczne w promieniu 20 mil morskich tj. około 37 km. W sezonie letnim atrakcją jest kolejka wąskotorowa przejeżdżająca przez Niechorze na trasie Gryfice-Pogorzelica.

 

Informacje praktyczne:

Niechorze

Latarnia morska, ul. Polna 30, tel. 91 386 34 74, bilet normalny 4 zł, ulgowy 3 zł

Muzeum Rybołówstwa, al. Bursztynowa 28, VII-VIII 10.00-20.00 (codz.), IX-VI 10.00-16.00 (wt.-nd.), bilet normalny 6 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 14 zł

 

Zobacz także:

Polska. Między Kołobrzegiem i Jarosławcem

Polska. Trzebiatów

TRZEBIATÓW > 18 km Gryfice

To położone nad Regą miasto ma niezwykle barwną i bogatą historię. W średniowieczu posiadało prawo wolnej żeglugi na Redze, a trzebiatowscy mieszczanie wznieśli morski port - Regoujście. O znaczeniu Trzebiatowa świadczy fakt, że miasto było członkiem Hanzy. Osada cieszyła się licznymi przywilejami - prawem składu, zwolnieniami celnymi na Bałtyku i w Sundzie, prawem bicia monety. Zapiaszczenie rzeki spowodowało jednak zmniejszenie znaczenia miasta i żeglugi na Redze. Trzebiatów, jako jedno z nielicznych miast na Pomorzu, zachował duże fragmenty zabytkowej zabudowy.

 

Nad miastem i okolicą dominuje 90-metrowa wieża gotyckiego kościoła NMP. Jest to kościół halowy, kryty wysokim, dwuspadowym dachem, ze sklepieniem gwiaździstym. Imponujące rozmiary świątyni - długość 72 m, szerokość 26 m - świadczą o niegdysiejszej potędze tego niewielkiego dziś miasteczka. Większość wyposażenia świątyni jest neogotycka, jednak na łuku tęczowym zachowało się gotyckie malowidło, a w bocznych nawach oparcia można jeszcze zobaczyć renesansowe stalle, a ponadto kilka epitafiów. Na wieży, wykorzystywanej w średniowieczu do celów nawigacyjnych, znajdują się trzy dzwony. Największy z nich nosi imię Maria i waży 7,2 t.

 

W budynku ratusza z początków XVIII w. zachowały się trzy gotyckie arkady z glazurowanych cegieł. Uroku dodaje budynkowi zegarowa wieżyczka z barokowym hełmem. Wokół rynku znajdują się kamieniczki mieszczańskie, wśród których uwagę zwraca jedna z nich, ozdobiona sgrafitto, które przedstawia słonia podnoszącego trąbą miecz - jest to pokłosie pobytu tego niezwykłego zwierzęcia w Trzebiatowie w 1635 r. Z dawnych obwarowań miejskich zachowały się wzniesiona na planie koła gotycka Baszta Kaszana, kryta dachem namiotowym, i niewielkie fragmenty murów miejskich.

 

Na sejmie w Trzebiatowie w 1534 r. wprowadzono wyznanie ewangelickie na Pomorzu. Sejm obradował w gotyckiej kaplicy Św. Ducha, która dziś służy wyznawcom prawosławia. Z kolei gotycką, cmentarną kaplicę św. Gertrudy użytkuje dziś Kościół bizantyjsko-ukraiński (greckokatolicki). Ciekawostką jest krzyż pokutny stojący przy ulicy Kilińskiego - typowy dla Śląska, na Pomorzu znajdują się tylko trzy takie obiekty. Krzyż pokutny wznoszony był w średniowieczu przez sprawcę zabójstwa w miejscu jego popełnienia jako jedna z form zadośćuczynienia bliskim ofiary, dlatego też często widnieje na nim narzędzie mordu.

 

BASZTA KASZANA

Baszta Kaszana jest symbolem waleczności trzebiatowian. W czasach walk z pobliskimi Gryficami, których przyczyną były spory o żeglugę na Redze, pilnujący baszty strażnik upuścił miskę z gorącą kaszą, która miała spaść na skrycie podchodzących w ciemnościach pod mury Trzebiatowa gryficzan i dotkliwie poparzyć jednego z nich. Krzyk poszkodowanego zaalarmował straże. Złośliwi mówią, że miska z kaszą spadła podczas amorów strażnika z dziewką, która przyniosła mu posiłek.

 

Informacje praktyczne:

Trzebiatów

Informacja turystyczna, ul. Witosa 9a, tel. 91 387 24 45

 

Zobacz także:

Polska. Sarnowa Góra. Weekend na Dzikim Zachodzie

Polska. Gryfice i Płoty

GRYFICE > 12 km Płoty

Leżące nad dolną Regą Gryfice należały już w XIV w. do Hanzy, tocząc spory, niekiedy nawet zbrojne, z pobliskim Trzebiatowem. Z sześciu baszt i trzech wież w murach obronnych zachowały się tylko gotycka, cylindryczna Baszta Prochowa ze stożkowym dachem, gotycka Brama Wysoka z renesansową nadbudową, nakryta czterospadowym dachem z sygnaturką, oraz gotycka Brama Kamienna z elementami renesansowymi. Wciąż można także oglądać niewielkie pozostałości murów miejskich. W gotyckim kościele Wniebowzięcia NMP, jednonawowym, ze sklepieniem gwiaździstym, zachowało się częściowo zabytkowe wyposażenie, m.in.: romańska chrzcielnica, gotycki ołtarz boczny w formie tryptyku, barokowy ołtarz główny, XVIII-wieczne stalle i ambona.

Miłośnicy kolei z pewnością chętnie odwiedzą Stałą Wystawę Pomorskich Kolei Wąskotorowych. Można tam zobaczyć kilkanaście wąskotorowych parowozów i lokomotyw spalinowych oraz wagony kolejowe. W sezonie letnim codziennie można stąd wyruszyć w podróż do Pogorzelicy Ciuchcią Retro Ekspres prowadzoną przez zabytkowy parowóz lub lokomotywę.

 

Informacje praktyczne:

Gryfice

Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych, Błonie 2, tel. 91 384 55 96, 10.00?15.00 (codz.), w nd. wstęp wolny, bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł

 

PŁOTY

W tym małym miasteczku znajdują się aż dwa zamki. Starszy z nich, zwany też zamkiem Blücherów, wzniesiono w XIII w. w stylu gotyckim, a następnie przebudowano na renesansowy. Dziś mieszczą się w nim biblioteka oraz archiwum. Młodszy zamek, położony w rozległym parku nad Regą, do którego wiedzie zwracający uwagę budynek bramny, zwany jest zamkiem Ostenów, a pochodzi z XVII w. Przebudowany został na przełomie XIX i XX w. przez ówczesnych właścicieli, którymi byli Bismarckowie. Nad Regą funkcjonuje niewielka elektrownia wodna.

 

Informacje praktyczne:

Płoty

Zamek Ebersteinów (Urząd Stanu Cywilnego), pl. Konstytucji 3 Maja 1, tel. 91 385 14 11

Zamek von der Ostenów (biblioteka publiczna), ul. Zamkowa 2, tel. 91 385 13 50

 

Zobacz także:

Polska. Szlak Zamków Gotyckich

Carta Blanca

Opis wycieczki pochodzi z książki "Polska. 101 wycieczek", wydawnictwo Carta Blanca.


Książka do kupienia w księgarni Carta Blanca >>

Więcej o: